18961897

Slavia - AC Praha
5 : 0
Datum: 25. března 1896, Praha

Utkání: Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících

Sestava: Semanský - Hlavnička, Strádal - Nedvěd, Benetka, Štěpán - Moučka, Zahrádka, Freja, Heuschneider, Pressler

Průběh: Zápas měl jednostranný průběh, slavisté byli po všech stránkách lepším mužstvem. A tenkráte měli mužstvo s věkovým průměrem 16 let. Kapitánem Slavie byl střední útočník Karel Freja.

Rozhodčí: nadporučík Cífka

Poznámky: Úplně první utkání pražské Slavie v historii. Slavia hrála v červenobílých dresech, i když nejasně označovaných jako „čtyři čtverce červeno-bílé”. Sestava je pouze pravděpodobná. Objevuje se i výsledek 6:0.

A zde  je ke stažení plakát jako dokument MS Word.
  Národní listy o tři dny později napsaly: „Zmínili jsme se onehdy, jaké zálibě těší se zdravá a zábavná hra »kopaná« (Football), pěstovaná zejména na Císařské louce a u Invalidovny. České soukromé družstvo »Sculling cercle«, jež obralo si za účel, podporovati šíření sportu, vypsalo nedávno zápas českých footbalistů na letošní jarní období. Zápas tento jest přístupný veškerým amatérským klubům, družstvům a kroužkům, jakož i družinám studentským. Vklad za jedno mužstvo 11 korun. Pořadatelé kladou zvláštní důraz na to, aby se tento match stal velikým kongressem českým footbalistů a aby k rozšíření a ocenění pěkné hry této co možno přispěl. Zápasy s míčem ku kopání mají se pořádati dle ustanovení pořádajícího družstva vždy pouze v neděli a ve svátek odpoledne. Klub Praha, Sparta a Slavia podaly společný návrh, aby každé přihlášené družstvo podstoupilo zápas se všemi družstvy ostatními. Dojde-li k vyplnění tohoto přání, bude se musit každé neděle zúčastniti hry 6 až 8 družstev.”


Sparta - Slavia
0 : 0

Datum: 29. března 1896, Císařská (Královská) louka

Utkání: Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících

Sestava: Semanský - Hlavnička, Strádal - Nedvěd, Benetka, Štěpán - Moučka, Zahrádka, Freja, Heuschneider, Pressler

Průběh: První historické derby Slavie se Spartou. Turnaj nesl název „Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících”. Slavia ani Sparta tento turnaj nevyhrály. Hrálo se na hřišti vytyčeném provazem a na skládací branky, které hráči museli po skončení zápasu vrátit majiteli. Žádné čáry na hřišti nebyly, penalta se krokovala, byly pouze praporky v rozích. Brankovou čáru mezi tyčemi v té době také ještě neznali. Zápas řídil dr. Rössler-Ořovský, který jediný v českých zemích vlastnil originál anglických pravidel a který k zápasu přinesl svůj vlastní míč. Než se začalo hrát, rozhodčí zasedl s kapitány obou mužstev Frejou ze Slavie a Rudlem ze Sparty a učinili některé dohody, např. že čas bude měřen hodinkami pomocníka, kterého tehdy dělal npor. Cífka, že při dosažení gólu se musí rozhodčí a oba kapitáni shodnout na tom, zda gólu bylo dosaženo v souladu s pravidly, že na zapískání se musí přestát hrát, nebo že při penaltě musí stát gólman na brankové čáře, která však ještě neexistovala (viz výše). Sudí pak ukázal, jak se háže autové vhazování a vysvětlil svou gestikulaci. Slavia hrála ve svých tradičních červenobílých dresech, Sparta vyběhla na hřiště v černých dresech s bílým „S” na hrudi. Zápas skončil 0:0, i když do slavistické sítě padl jeden gól. Rozhodčí a kapitáni se však nebyli schopni dohodnout zda platí či nikoliv a protože hráči chtěli hrát dál, nebyl uznán.

Rozhodčí: dr. Josef Rössler-Ořovský

Diváci: 121 platících + mládež do 21 let zdarma

Poznámky: Některé prameny uvádějí, že zápas nebyl dohrán pro hromadnou rvačku na hřišti. V drtivé většině je však psáno, že byl ukončen normálně.
  Z tisku: „Nejnapínavější byl boj Slavie proti Spartě v neděli 29. března. Hráno bylo celkem 80 minut a partie skončila - nerozhodně 1:1. - Boj byl neobyčejně zajímavý a rozčilující. Tak rozčilující, že i obecenstvo rozdělilo se na 2 tábory, z nichž každý povzbuzujícími výkřiky dodával statečnosti svému favoritu. - Rozčilení přeneslo se bohužel i na soudce zápasu, který přece má býti zcela klidný a úplně - nestranný - a to takovým způsobem, že soudce p. Rössler dal unésti se k prudkým slovům vůči obecenstvu, ve kterém zastoupeni byli i mužové nemalé vážnosti požívající. Obecenstvo bylo tak rozčileno, že hru vtrhnutím do hřiště, na 10 minut přerušilo a jen s největším namáháním ukonejšeno bylo. - Partie skončila rozhodnutím soudce p. Rösslera 1:1.” (Národní listy, 31. března 1896)
  A stejný výtisk prastarého periodika pokračuje: „Celkový výsledek dosavadní je: S. K. »Slavia« 3 body, A. C. »Sparta« 3 body, Č. K. F. »Kickers« 2 body, A. C. »Praha« 0. Ukončení zápasů bude v neděli, kde hraje »Slavia« proti »Kickers« a »Sparta« proti A. C. »Praha«. Výsledek očekává se ovšem s největším napětím. Bylo by ovšem velmi záhodno, ano, jeví se takřka nezbytno, hříště řádně ohraditi, aby obecenstvo do hříště vniknouti nemohlo a tím zápasícím nepřekáželo, a aby nedošlo k nepříjemnému vyrušení ze hry a k takovým rozčilujícím scénám jako v neděli.”


ČFK Kickers - Slavia
2 : 1 (2 : 0)

Datum: 5. dubna 1896

Utkání: Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících

Sestava: Semanský - Hlavnička, Strádal - Nedvěd, Benetka, Štěpán - Moučka, Zahrádka, Freja, Hauschneider, Pressler

Průběh: O utkání napsal dokonce i německý list Spiel und Sport: „Tento boj měl rozhodnout, koho majetkem se stane jedenáct cen, které vypsal Český Sculling Cercle. Přirozeně byl to ostrý boj. Záloha Kickers byla velmi silná. Útočníci Slavie byli lépe sehraní než útočníci Kickers. Nicméně tito učinili několik výpadů, které skončily dvěma brankami. V druhém poločase Kickers velmi povolili a Slavia mocně tísnila. Dosáhla dvou branek, z nichž však jedna byla offside. Nejlepším mužem Kickers byl brankář Vítězslav Ženíšek, který velmi dobře chránil a chytil i prudce vstřelený dvanáctiyeardový penalty kick, který ho strhl k zemi. Pro tento výkon, protože při pádu k zemi ještě zachránil, byl zdraven neutuchajícím jásotem. Na straně Slavie hrál nejlépe Moučka, outside right, který dobře kličkoval a centroval, jakož i oba backové, kteří se vyznamenali i rychlým během.” napsal německý Spiel und Sport.

Rozhodčí: A. Hojer

Konečná tabulka turnaje:
1. Kickers4
2.Slavia3
3.Sparta3
4.AC Praha0

  A ještě úryvek z Národních listů: „Vědělo se, že zápas tento bude velice napínavý, neboť Slavia měla vybrány nejlepší hráče z některých fotbalových kroužků, což také veliké množství sportsmanů a sportu milovného obecenstva pražského na závodiště přilákalo. Zápas začal o třetí hodině za soudcování p. A. Hojera. ČFK Kickers podnikli několik krásných útoků, které se neminuly výsledkem, a Kickers prohnali míč dvakrát goalem Slavie. Slavia snažila se též několikrát ke goalu Kickers, čemuž však zabrániti se snažili velice silní a neohrožení backové a skvostně hrající brankář.”


Slavia - AC Praha
3 : 0

Datum: 14. června 1896

Poznámky: Z tisku: „Footballový match sportovního klubu »Slavia« proti A. C. »Praha« vybojován byl ve čtvrtek 14. t. m. na Letné. Zápas byl velmi zajímavý. Obě strany vyslaly k zápasu dobré hráče a hájily své branky neobyčejně houževnatě. »Slavia« osvědčila souhru a kombinaci útoků, že A. C. »Praha« konečně musil podlehnouti. Hra skončila vítězstvím S. K. »Slavia« 3 brankami proti 0 »Prahy«.” (Národní listy, 21. května 1896)


DFC I. - Slavia
4 : 2

Datum: 15. listopadu 1896

Utkání: Mistrovství Čech

Průběh: Z dobového referátu se dozvídáme: „Většinou pohyboval se boj na poli DFC a bylo pozorováno, že Slavie je důstojným protivníkem proslaveného DFC.”

Poznámky: Celé jméno soupeře znělo Deutsch Fussbal Club. Dále se píše, že Slavia z dalších bojů vystoupila, neboť hráče vyhmátli kantoři. Tehdy se tvrdilo, že to mají na svědomí sparťanští hráči. Oba kluby spolu kvůli tomuto incidentu nehrály dlouhých 11 let!