192319241925

CF Barcelona - Slavia
2 : 3 (0 : 1)

Datum: 01. ledna 1924, Barcelona

Utkání: přátelské

Sestava: Štaplík - Štapl, Kratochvíl, Nytl, Seifert, Pleticha

Branky: Kratochvíl 0:1, Štapl 0:2, Alcantara 1:2 z pen., 85. Samitier 2:2 z pen., Kratochvíl 2:3

Průběh: Slavia hrála před takovým množstvím diváků poprvé. Kratochvíl vstřelil první branku, Štapl přidal v druhé půli druhou, Alcantara snížil z penalty a pět minut před koncem vyrovnal opět z pokutového kopu Samitier. Kratochvíl ale přece jen strhl vítězství na stranu Slavie. Nutno podotknout, že obě branky Španělů z pokutových kopů padly za domnělé ruce. Nejlepším mužem Pražanů byl brankář Štaplík a s ním obránci Nytl a Seifert, střední záložník Pleticha, v útoku Kratochvíl a Štapl. Ostatní před ostrou hrou domácích „uhýbali”.

Diváci: 80.000

Poznámky: Lauferův komentář: „Nelze slovy vyjádřit, jak nadlidské byly výkony všech jednotlivců, jak dokonalá byla spolupráce celku, s jakým nadšením se bojovalo. I zuřivý temperament Španělů, i veškerý ten enthusiasmus, který se přenášel z diváků na domácí borce, musel tentokráte kapitulovati před promyšlenou, systematickou prací Čechoslováků.”


FC Zürich - Slavia
3 : 4

Datum: leden 1924, Curych

Sestava: Plánička

Průběh: K zápasu nastoupili slavisté unaveni, ale ne bez nadšení. Začali dobře, vyjádřili svou převahu i brankami a téměř po celý zápas vedli. Teprve ke konci utkání, kdy Plánička nemohl kvůli zmrzlému terénu skákat po míčích, se dvakrát trefil polovysokými střelami nejlepší curyšský střelec Sturznegger.

Poznámky: Utkání se hrálo na zmrzlé půdě za několikastupňového mrazu, většina hráčů byla zraněna. Mužstvo se vracelo ze zájezdu do Španělska.


FC Young Fellows Zürich - Slavia
3 : 3

Datum: leden 1924, Curych

Sestava: Štaplík, Štaplík, Vaník

Branky: Vaník, 86. Štapl 3:3

Průběh: Young Fellows začal dobře, využil počáteční slavistické nerozehranosti a ještě dvacet minut před koncem drželi dvoubrankový náskok. Slavistický útok s posledními zbytky sil srovnal stav zápasu na konečných 3:3.

Poznámky: Utkání se hrálo na zmrzlé půdě za několikastupňového mrazu, většina hráčů byla zraněna. Mužstvo se vracelo ze zájezdu do Španělska.


Slavia - Slovan Wien
2 : 7

Datum: leden 1924

Utkání: přátelské

Sestava: Plánička

Branky: Za mužstvo Slovanu vstřelil několik branek Žďárský (bývalý hráč Viktorie Žižkov)

Poznámky: Zápas byl hrán hned druhý den po příjezdu do Prahy, hráči byli unavení a nevyspalí. Velký díl na debaklu nese podle svých slov i brankář Plánička, který velmi nerad na tento zápas vzpomínal.


Slavia - First Vienna FC
5 : 2

Datum: 23. bezna 1924, Praha

Utkání: přátelské


Slavia - FC Young Fellows Zürich
6 : 1

Datum: duben 1924, Praha

Utkání: přátelské

Průběh: Mužstvo Slavie se ve druhé půli únavou úplně zhroutilo.

Poznámky: Hrálo se v neděli.


DFC Praha - Slavia
5 : 1 (0 : 0)

Datum: duben 1924

Poznámky: Hrálo se v pondělí velikonoční.
  V knize 50 let v našem sportu od Josefa Laufra se uvádí, že o velikonocích 1924 sehrála Slavia tato utkání: sobota: VfB Leipzig - Slavia 0:4, neděle: Slavia - Youngs Fellows 6:1, pondělí: DFC Praha - Slavia 5:1. Slavia se prý po bezbrankovém prvním poločase únavou úplně zhroutila a prohrála 1:5.


Slavia - Hakoah Wien
4 : 2

Datum: 11. dubna 1924, Praha

Utkání: přátelské


Sparta - Slavia
1 : 1 (0 : 0)

Datum: 12. dubna 1924, Praha, Sparta

Utkání: Předolympijský turnaj (Turnajový zápas předolympijského turnaje za účasti klubů, které měly v nominaci své registrované hráče.)

Sestava: Štaplík - Seifert, Pechar (33.) - Plodr, Pleticha, Hliňák - Kužel, Štapl, Vaník, Čapek, Kratochvíl

Branky: Kolenatý - Štapl

Průběh: První střelu utkání vyslal na Hochmanovu branku Čapek, ale mířil nad. Hra se pak většinou pohybovala ve středu pole, časté střelecké pokusy se míjely účinkem. Ve 4. minutě Hojer zahrával volný kop, který skončil mezi vylekanými fotografy a o minutu později Hajný střílel vysoko nad Štaplíkovu bránu. V 9. minutě, pravděpodobně z ofsajdu Sparty, skončil pokus Jandy vedle. Čapek za minutu, tísněn dvěma obránci, vystřelil, ale brankář Sparty vyrazil jeho pokus na roh. Sparta vážněji zahrozila v 16., když se Janda probil slavistickou obranou, jeho střelu srazil Hliňák na roh, z něhož Štaplík skvěle zachránil míč nasměrovaný Štěpánem pod břevno. Sparta převzala iniciativu a až do 30. minuty Slavii skoro k ničemu nepustila. Výjimkou bylo pár pokusů o rychlé brejky, které však všechny skončily ofsajdem. Ve 33. vyloučil sudí Straka Pechara za faul na Štěpána. Do poločasu se pak již mnoho nestalo, Slavia měla jeden útok, Sparta dva, oba zastavené pro ofsajd.
  Brzy po přestávce zaútočila Sparta. Po vysokém centru Sedláčka Štaplík, atakován Jandou a Hojerem, udržel míč, zatímco oba útočníci skončili v síti. V 53. minutě se dočkala Slavia - skvěle zaútočil Čapek, přihrál Štaplovi a ten po chvilce napětí ostrou ranou vstřelil první gól zápasu - 1:0 pro Slavii. Povzbuzená Slavia znovu útočila, ale její snaha končila u pozorné sparťanské obrany. Měla více ze hry, ale i domácí útočili. Hra se potom pomalu vyrovnávala, v 64. pálil Janda nad branku. Minutu poté nebezpečně zahrozila Slavia. V 66. vystřelil Kolenatý, Štaplík si sice na míč sáhl, ale ten se stočil do branky - 1:1. V 71. zahrával Vaník trestný kop blízko velkého vápna, ale obránce Hojer střelu zachytil a podnikl útok, který byl zastaven až faulem na Plodra. Patnáct minut před koncem měla Sparta rychle za sebou dva rohové kopy, z obou však pálila vedle. V 89. fauloval Plodr Hajného, který mu už bez míče oplácel a byl po zásluze vyloučen. Ke konci zápasu měla každá strana ještě několik útoků a šancí, ale skóre se již nezměnilo.

Rozhodčí: Straka

Diváci: 25.000

Trenér: J. W. Madden

Poznámky:
  „Nerozhodný výsledek jest spravedlivým výrazem hry obou mužstev, jež nebyla zvláštní úrovně a trpěla značně nervositou hráčů obou stran. Byl to vlastně souboj dvou soupeřů, z nichž jeden útočil a druhý houževnatě bránil svoji posici. Nebylo času na krásu hry - docílení úspěchu bylo hlavním a jediným účelem. Slavia hrající od 33. minuty o 10 hráčích, může ovšem na výsledek býti hrda. Ona to byla, která první scorovala a která vydržela nápor rudých, i po vyrovnávací brance. Tím okamžikem, kdy na straně Sparty vyloučen byl Hajný, bylo jisto, že žádnému z obou soupeřů nepodaří se strhnouti na sebe vítězství.”

Sportovní Věstník v neděli, 13. dubna 1924

  V 89. byl vyloučen Hajný ze Sparty.
  Poslední derby pro Vaníka - hrál 17x za Slavii a 12x za Spartu.


DFC Praha - Slavia
3 : 1

Datum: 13. dubna 1924

Utkání: Předolympijský turnaj

Poznámky: Peníze ze vstupného byly použity na krytí výdajů olympijské výpravy v Paříži.


VfB Leipzig - Slavia
0 : 4

Datum: 18. dubna 1924, Lipsko

Utkání: přátelské

Poznámky: Hrálo se v sobotu.


Slavia - Cardiff City FC
3 : 2

Datum: 07. kvtna 1924, Praha

Utkání: přátelské

Poznámky: Sjednání tohoto zápasu bylo více než problematické. Úkolu se ujal tehdejší sportovní redaktor Josef Laufer, který razil myšlenku, že československé sportovní kluby nemají zapotřebí, aby jim soupeře sháněli za úplatu manažeři ve Vídni nebo v Budapešti, že si kluby mohou své soupeře vyhledat sami a sami si s nimi utkání dohodnout. Vypravil se tedy se svolením předsednictva klubu do Londýna, kde navštívil klub West Ham United, se kterým Slavia před rokem hrála. Jejich sekretář pak obvolával přední britské kluby, neměl-li by některý z nich zájem o zájezd do Československa a střední Evropy. Nejpříznivější odpověď dostali z Cardiffu, hlavního města Walesu. Pan Laufer tam nejbližším rychlíkem odjel.
  Uvedli jej do schůze klubového direktoia, ale připadalo mu prý, že je to spíš shromáždění důstojných senátorů. Nejmladšímu z nich bylo asi 60 let. Starouškové měli velmi svérázné tušení o střední Evropě a pokud šlo o Československo, nevěděli o něm vůbec nic. Nevěřili, že by v Praze bylo možno inkasovat šek a přivézt ze zájezdu pronikavější finanční přírůstek, ba, nevěřili dokonce, že by se někde mohli alespoň trochu slušně ubytovat.
  Redaktor Laufer střídavě bělal a rudnul, až si v nervozitě vytáhl z kapsy hodinky se zlatým přívěskem, které mu věnovali skotští činovníci z klubu Aberdeen F.C., a začal si s nimi hrát.Jeden ze „stařešinů” si toho všiml a začal se o hodinky a přívěšek zajímat. Když se dozvěděl, odkud Josef Laufer dárek má, rozhovor nabral úplně jiné obrátky. Hodinky kolovaly z ruky do ruky a za chvíli si činovníci plácli. Jos. Laufer mohl odeslat Josefu Loosovi do Prahy telegram s potvrzením od Cardiff City FC, ve kterém se uvádělo, že anglický klub sehraje ihned po skončení ligové sezóny šest přátelských utkání.


VfB Chemnitz - Slavia
1 : 0

Datum: 17. kvtna 1924, Chemnitz

Utkání: přátelské

Poznámky: Názvy klubů u dvou zápasů Slavie s Chemnitzem v tomto roce jsou nejasné, protože jsem ani o SC Chemnitz ani o VfB Chemnitz nikde nenašel zmínku.


First Vienna FC - Slavia
1 : 1

Datum: 19. ervna 1924, Vídeň

Utkání: přátelské


SC Victoria 1895 Hamburg - Slavia
1 : 1

Datum: 1924, Hamburg

Utkání: přátelské


Slavia - Most
3 : 0

Datum: 20.
07. 1924

Sestava: Plánička, Štaplík

Poznámky: Brankáři se v utkání vystřídali.


Slavia - ČAFC Vinohrady
1 : 1

Datum: 1924

Utkání: Středočeský pohár


Slavia - ČAFC Vinohrady
1 : 0

Datum: 1924

Utkání: Středočeský pohár, opakované utkání


Slavia - AFK Čechoslovan Košíře
2 : 3

Datum: 1924

Utkání: Středočeský pohár


SK Hradec Králové - Slavia
3 : 1

Datum: 1924

Utkání: Toto utkání nebylo mistrovské.

Diváci: 10.000


Hakoah Wien - Slavia
? : ?

Datum: 1924, Vídeň, Hohe Warte

Utkání: přátelské

Diváci: 50.000


Slavia - Real Sociedad SS
2 : 4

Datum: 30. srpna 1924, Praha

Utkání: přátelské


VfB Stuttgart - Slavia
3 : 2

Datum: 13. z 1924, Stuttgart

Utkání: přátelské


Slavia - Sparta
2 : 1 (1 : 1)

Datum: 05. jna 1924, Praha, hřiště Sparty

Utkání: Mistrovství ČSF

Sestava: Štaplík - Kummermann, Seifert - Kuchař, Pleticha, Hliňák - Dobiáš, Štapl, Silný, Šoltys, Kratochvíl

Branky: Kratochvíl, 88. Dobiáš 2:1 - Kolenatý

Průběh: Dvě minuty před koncem dostal Dobiáš od Silného míč, obkličkoval Silného i Hojera a překonal Hochmana v brance Sparty. Slavia porazila po třech letech Spartu v mistrovském utkání.

Rozhodčí: Straka

Diváci: 28.500

Trenér: J. W. Madden

Poznámky: Poslední mistrovské utkání před založením profesionální ligy. Deset tisíc lidí zůstalo před branami stadiónu.


Slavia - SK Meteor Praha VIII
5 : 3

Datum: 1924

Utkání: Mistrovství ČSF

Poznámky: Takto dopadl zápas na hřišti. V literatuře, ze které čerpám, je uvedeno, že Slavia přišla o dva body, protože Meteor podal protest. Jeho důvod mi není znám.


Slavia - Tennis Borussia Berlin
2 : 1

Datum: 1924, Praha

Utkání: přátelské


SC Chemnitz - Slavia
1 : 2

Datum: 1924, Chemnitz

Utkání: přátelské

Poznámky: Názvy klubů u dvou zápasů Slavie s Chemnitzem v tomto roce jsou nejasné, protože jsem ani o SC Chemnitz ani o VfB Chemnitz nikde nenašel zmínku.


VfB Plauen - Slavia
0 : 7

Datum: 1924, Plauen

Utkání: přátelské


Wacker München - Slavia
2 : 4

Datum: 1924, München

Utkání: přátelské


Slavia - Wacker München
4 : 0

Datum: 1924, Praha

Utkání: přátelské


Essener Preußen SC - Slavia
0 : 4

Datum: 25. prosince 1924, Essen

Utkání: přátelské


VfB Bielefeld - Slavia
1 : 3

Datum: prosinec 1924, Bielefeld

Utkání: přátelské


Sport- & Spielverein Elberfeld - Slavia
0 : 2

Datum: prosinec 1924, Elberfeld

Utkání: přátelské


SSV Elberfeld - Slavia
1 : 3

Datum: 1924, Elberfeld

Utkání: přátelské