194019411942

Slavia - Sparta
1 : 1 (0 : 0)

Datum: 23. března 1941, Praha, hřiště Sparty

Utkání: Českomoravská liga 1940/41

Sestava: Finek - V. Bouška, Harnach - Průcha, Nožíř, Jezbera - Holman, V. Bradáč, Bican, Vl. Kopecký, Vytlačil

Branky: Bican - Ludl

Průběh: Sparta hrála od 18. minuty bez zraněného brankáře Davida. Do brány se postavil Štumpf a stál tam tak klidně, že sparťané už jen při pohledu na něj zneklidněli a Kolský se dokonce postavil do branky vedle něho. Jenže Štumpf Kolského odehnal a začal chytat. A chytal skvěle. Po půlhodině se Slavii zranil Vytlačil a musel také odstoupit - síly se vyrovnaly. Výsledek poločasu byl neuvěřitelný - 0:0. Bican kroutil hlavou, Kopecký sporotovně poklepával Štumpfovi na rameno, fanoušci obou táborů svorně žasli. Ale všichni přece jen tušili, že se po přestávce rozjede červenobílý brankostroj. Jenže nerozjel, naopak vstřelil Ludl gól a Říha se rozbíhal k pokutovému kopu. Ten naštěstí pro Slavii zahodil... Ta byla nakonec ráda, že Bican pár minut před koncem vyrovnal.

Rozhodčí: Pěta

Diváci: 30.000

Trenér: E. Seifert


Slavia - Sparta
3 : 3 (1 : 1)

Datum: 13. dubna 1941, Praha, Slavia

Utkání: Zimní turnaj profesionálů

Sestava: Finek - Černý, V. Bouška - Průcha, Nožíř, Jezbera - Holman, V. Bradáč, Bican, Vl. Kopecký, A. Bradáč

Branky: A. Bradáč, V. Bradáč, Bican - Ludl 2, Hronek

Průběh: Dohrávka zimního turnaje se hrála už tradičně v útočnějším pojetí než liga.

Rozhodčí: Kopřiva

Diváci: 10.000

Trenér: E. Seifert


SK Dvůr Králové - Slavia
1 : 5 (0 : 3)

Datum: 06. července 1941

Utkání: Český pohár, 1. kolo, odveta

Sestava: Finek - Bouška, Černý - Průcha, Nožíř, Jezbera - Holman, Fikejz, V. Bradáč, Kopecký, A. Bradáč

Branky: A. Bradáč 2, Kopecký 2, V. Bradáč

Průběh: Slavia měla prudký nástup, z něho se domácí nemohli vymanit, nejhezčí část zápasu byla ve druhém poločase, když domácí za stavu 0:4 začali bojovat.


Slavia - SK Dvůr Králové
8 : 3 (6 : 0)

Datum: 12. července 1941

Utkání: Český pohár, 1. kolo

Sestava: Finek - Bouška, Černý - Průcha, Nožíř, Jezbera - Holman, Fikejz, V. Bradáč, Kopecký, A. Bradáč

Branky: Holman 3, Kopecký 3, A. Bradáč 2 - Hubený, Pelc, Janda

Průběh: Hosté se představili jako rychlé mužstvo, hráli otevřenou hru, vynikl brankář Bělovský, ve druhém poločase už ale nestačili. Nejlepší řadou Slavie byl útok.
SK Motyčín - Slavia
2 : 7 (0 : 5)

Datum: 16. července 1941, Motyčín

Utkání: přátelské

Sestavy:
Hnidousy:
O. Pavlíček, K. Pavlíček, Pulec, Svientek, Andl, Lhotka, Mrázek, Kropáč, Mácha, Abrahám, Procházka
Slavia:
Bureš, Bouška, Černý, Průcha, Nožíř, Jezbera, Holman, Fikej, Bradáč st., Kopecký, Bradáč ml.

Branky: Kropáč 2 - Bradáč ml. 3, Holman 2, Bradáč st. 2

Průběh: Při jubilejních oslavách 25. výročí trvání SK Motyčín: SK Motyčín - SK Slavia Praha 2:7 (0:5). Start mistra ligy, pražské Slavie přilákal na hřiště Motyčína velmi pěknou návštěvu. Začalo se poněkud pozdě, konec byl odpískán také dřív, ale s tím, co diváci během hry viděli, byli dokonale spokojeni. Slavia našla v domácích dobrého a snaživého soupeře, který se po celý zápas houževnatě bránil a chvílemi nebezpečně útočil. Pro hráče Motyčína jistě zápas znamenal mnoho. Nezalekli se zejména svého soupeře, brzy se zbavili nervosity a obraně Slavie několikrát způsobili nepříjemnou situaci, takže si slavistický brankář Bureš nemohl na nedostatek práce naříkat. Mohli si dobře všimnout, co dělá rozhodná, avšak neukvapení střela před brankou, rychlá souhra, při níž se hraje s nohy na nohu. V okamžiku, kdy domácí velmi dobře útočili, stačila jedna akce a Slavia z ní vždy uměla vytěžit branku. Další věc, která se domácím na soupeři líbila, byla jeho souhra všech řad, ať už to byla obrana s brankářem, či zálohy s útokem. Mužstvo Motyčína zahrálo v tomto zápase velmi dobře. V brance se velmi dobře uvedl dorostenec Pavlíček, obrana byla stejně na výši jako v posledních zápasech. V záloze zahrál nejlépe střední Andl, z krajních záložníků byl lepší Lhotka. Záložníci podobně jako útočníci si však musí zvyknout přízemní přihrávky. V útoku se zlepšila proti poslednímu zápasu pravá strana na tolik, že byla nejlepší řadou útoku. Mrázek s Kropáčem dobře obehrávali v prvním poločase Jezberu a z jejich akcí padly obě branky. Útok několikrát zaváhal a to jej připravilo o jisté branky, neboť hlavně obě křídla zahodila několik vyložených příležitostí. Jinak byl výkon celého mužstva dobrý, chvílemi velmi dobrý. Mužstva nastoupila v sestavách - Slavia: Bureš, Bouška, Černý, Průcha, Nožíř, Jezbera, Holman, Fikej, Bradáč st., Kopecký, Bradáč ml.; - Motyčín: O. Pavlíček, K. Pavlíček, Pulec, Svientek, Andl, Lhotka, Mrázek, Kropáč, Mácha, Abrahám, Procházka. Slavia měla po celý zápas mírnou převahu s výjimkou střední části prvního poločasu, kdy domácí nebezpečně útočili. Technická převaha hostí však byla zřejmá. Stav do poločasu byl 5:0. Ve druhém poločase se konečně Motyčín prosadil dvěma brankami Kropáče. Za Slavii se o branky rozdělili: Bradáč ml. 3, Holman a Bradáč st. po 2. Utkání řídil shovívavý Plecitý.

Rozhodčí: Plecitý

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(www.tjbaniksvermov.cz // Černobílé století almanach ke 100. výročí švermovského fotbalu (1910-2010) - Miroslav Oliverius)

Slavia - Union Beroun
12 : 2 (3 : 2)

Datum: 19. července 1941

Utkání: Český pohár, 2. kolo

Sestava: Kopecký, A. Bradáč, V. Bradáč, Fikejz

Branky: Kopecký 5, A. Bradáč 3, V. Bradáč 3, Fikejz - Vokurka

Průběh: Divizní Beroun udržel otevřenou hru jen v prvním poločase.


Union Beroun - Slavia
2 : 6 (2 : 3)

Datum: 26. července 1941

Utkání: Český pohár, 2. kolo, odveta

Sestava: Finek - Bouška, Bican, Kopecký, A. Bradáč, Holman

Branky: Bican 3, Kopecký, A. Bradáč, Holman - Pik, Cihelka z pen.

Průběh: Spokojení diváci viděli pěknou hru Slavie, která se změnila v exhibici. Vynikl brankář Finek, v obraně Bouška, záloha byla nejlepší řadou, v útoku měl den Bican, autor tří branek.


Slavia - SK Viktoria Plzeň
8 : 3 (2 : 1)

Datum: 02. srpna 1941

Utkání: Český pohár, semifinále

Sestava: Finek - Luka, Černý - Bouška, Průcha, Jezbera - Holman, V. Bradáč, Bican, Kopecký, A. Bradáč

Branky: V. Bradáč 4, Bican 3, Holman

Průběh: Hosté hráli až do konce zápasu otevřenou hru, ale jejich hra ztroskotala na obraně domácích. Vojta Bradáč dal 4 branky, Bican tři a jednou se trefil Holman. Dobrý brankář hostí Havelka nemohl zabránit vysoké porážce.


SK Viktoria Plzeň - Slavia
2 : 5 (0 : 2)

Datum: 09. srpna 1941

Utkání: Český pohár, semifinále, odveta

Sestava: Finek - Luka, Šusta - Bouška, Průcha, Harmach - Holman, V. Bradáč, Bican, Kopecký, A. Bradáč

Branky: Holman, Bican, Kopecký, A. Bradáč, V. Bradáč

Průběh: Zápas se začal hrát v tréninkovém tempu, v druhém poločase měl však pravé ligové tempo.


Slavia - Sparta
2 : 3 (1 : 1)

Datum: 15. srpna 1941, Praha, Slavia

Utkání: Český pohár, finále

Sestava: Finek - Černý, Luka - Průcha, Nožíř, Jezbera - Holman, V. Bradáč, Bican, Vl. Kopecký, A. Bradáč

Branky: V. Bradáč, Kopecký - Říha, Hronek, Ludl

Průběh: Slavia byla favoritem a v 11. minutě se ujala vedení brankou A. Bradáče, ale Říha již ve 28. min. vyrovnal. Slavia byla techničtější, ale pohotový útok se proti bojovné obraně Sparty neprosadil. Hned po přestávce zvýšiil na 2:1 Kopecký, v 55. minutě za faul Černého vyrovnal z penalty Preis. Před koncem se Ludlovi podařila paráda: nůžkami, přímo z voleje, obrácen zády k Finkově brance vstřelil do šibenice gól, který rozhodl o výsledku. Nejslabší řadou Slavie byla záloha, kde uspokojil jen Jezbera, brankář Finek nebyl bez viny na první brance. Sparta vyhrála zaslouženě.

Rozhodčí: Koubek

Diváci: 18.000

Trenér: E. Seifert

Poznámky: Od tohoto zápasu se až do požáru 6. května 1945 derby na Slavii nehrálo.


Sparta - Slavia
3 : 6 (3 : 2)

Datum: 22. srpna 1941, Praha, Sparta

Utkání: Český pohár, finále, odveta

Sestava: Finek - Černý, Luka - V. Bouška, Průcha, Jezbera - Holman, V. Bradáč, Bican, Vl. Kopecký, A. Bradáč

Branky: Zeman, Ludl, Hronek - V. Bradáč 3, Kopecký, Bican, Holman

Průběh: Už za týden se hrála finálová odveta a dlouho se zdála jasnou. Zápas se hrál v obrovském tempu. Po pětadvaceti minutách hry vedla Sparta už 3:0 a nikdo nedoufal, že by snad ještě Slavia mohla zápas změnit. Pak se ve 40. minutě za stavu 3:1 srazil se spoluhráčem Burgr a musel odstoupit. To byla pro Spartu osudová ztráta. Slavia do půle během 4 minut snížila na 2:3. Velký druhý poločas sehrál Vojta Bradáč. Konec byl neuvěřitelný - 6:3 pro Slavii a pohár byl její. Finek opět nebyl bez chyby, byl nejistý, v záloza nejlepší Jezbera, v útoku Vojta Bradáč, autor tří branek.

Rozhodčí: Vlček

Diváci: 25.000

Trenér: E. Seifert


Rapid Byšice - Slavia
X : X

Datum: 1941

Utkání: ?

Sestava: ?

Branky: ?

Průběh: ?

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Trenér: ?

Poznámky: ?
(www.tjbysice.estranky.cz)

Slavia - Hvězda Košíře
7 : 0

Datum: 1941

Utkání: Středočeský pohár, čtvrtfinále


Slavia - SS Plincner
13 : 2

Datum: 1941

Utkání: Středočeský pohár, finále

Poznámky: Takto píše o klubu SS Plincner internetový časopis Pražský fotbalový speciál: „Pan Plincner, takový malý žižkovský Baťa, založil firemní klub, dal mu své jméno, zbudoval hřiště (na jeho místě dnes stojí stadion Viktorie) a jako základ sestavy nakoupil pár vysloužilých ligových borců. Zelenobílý tým, který působil ve II. třídě, po lize, divizi, I. A a I. B třídě na pátém soutěžním stupni, se stal žhavou senzací pohárového ročníku 1941. Když vyřadil divizní Kolín a ligovou Viktorku, znalci jen lapali po dechu, ale to pravé mělo teprve přijít: v semifinále roznesl Plincner na kopačkách Spartu na jejím hřišti 4:1! Ostudný propad rudých odstartoval těžkou krizi týmu, která pokračovala sérií proher v lize a v následujícím roce málem způsobila pád do jejího propadliště.
  Všichni čekali, jak si ve finále s ambiciózními veterány poradí Slavia. Jenže zelenobílí došli na konec svých možností. Červenobílí v báječné pohodě, umocněné možností i takto nepřímo pokořit odvěké rudé soupeře, si s jejich přemožiteli pohráli jako kočka s myší a zvítězili 13:2. Bylo po senzaci. Plincner se vrátil tam, akm patřil - do suterénu župních mistrovských soutěží.“


Slavia - SK Prostějov
4 : 1

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


Slavia - SK Pardubice
5 : 1

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


Slavia - SK Baťa Zlín
3 : 1

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


Slavia - SK Židenice
2 : 4

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


Slavia - SK Kladno
5 : 3

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


Slavia - SK ASO Olomouc
4 : 3

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


Slavia - SK Viktoria Plzeň
3 : 0

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


Slavia - SK Polaban Nymburk
7 : 2

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42, 1. kolo

Sestava: Bican, Kopecký

Branky: Bican nejméně 3, Kopecký

Průběh: Proti původnímu rozlosování došlo k výměně prvního a devátého kola. Nejvíce to odnesl Polaban. Nejenže hned v úvodu narazili na posledního mistra, ale navíc museli hrát dvakrát za sebou venku. „Slavia si nás vychutnala, spolkla nás jak malinu,” líčil po letech Vladislav Kračmar, hráč Polabanu. Na jedné straně ligový nováček a proti němu slávou ověnčený mnohonásobný šampión. V dvojzápase na Spartě obstarala úvod před více než 20 tisíci diváky Sparta s SK Plzní a po ní jsme hrály Slavia a Nymburk. Nymburští nastoupili bojácně, ale trému postupně setřásli. Vteřinová ručička na hodinkách neuběhla ani jednou dokola a Pepa Bican poprvé zaúřadoval. Pak si hosté začali s míčem více rozumět a v desáté minutě poslal debutant Najbrt ze sousedního AFK centr na Čápa a bylo vyrovnáno. V dalších minutách Polaban soupeře trochu zmáčkli a hlediště jim několikrát aplaudovalo. V tu chvíli se cítili jako doma... Do konce zápasu Slavia nasázela ještě šest branek, zatímco nymburští odpověděli Šimkem jen jednou. Bican do přestávky dosáhl hattricku a ve druhé půli dal vyniknout Kopeckému.

Diváci: 20.000


SK Prostějov - Slavia
1 : 4

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


SK Plzeň - Slavia
2 : 6

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


SK Pardubice - Slavia
3 : 3

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


AFK Bohemians - Slavia
2 : 5

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


SK Baťa Zlín - Slavia
2 : 4

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


SK Židenice - Slavia
1 : 9

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


SK Kladno - Slavia
4 : 3

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


SK ASO Olomouc - Slavia
1 : 4

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


SK Viktoria Plzeň - Slavia
0 : 3

Datum: sez. 1941/42

Utkání: Českomoravská liga 1941/42


SK Plzeň - Slavia
6 : 1

Datum: listopad 1941

Utkání: Českomoravská liga 1941/42, 10. kolo

Sestava: Finek - Luka, Černý - Bouška, Průcha, Bradáč ml. - Holman, Bradáč st., Bican, Kopecký, Vytlačil

Průběh: Plzeňský útok hrál jako z partesu, naopak Slavia, která přijela v nejsilnější sestavě si takřka „neškrtla”.


Slavia - Sparta
7 : 0 (2 : 0)

Datum: 07. prosince 1941, Praha, Sparta

Utkání: Českomoravská liga 1941/42, 1. kolo

Sestava: Finek - Černý, Luka - Vycpálek, Průcha, Jezbera - Holman, V. Bradáč, Bican, Vl. Kopecký, A. Bradáč

Branky: Bican 2, Holman 2, Kopecký 2, Senecký vlastní 7:0

Průběh: Slavia, která byla před utkáním na prvním místě soutěže poslední Spartu k ničemu vážnějšímu nepustila. První vzruch vyvolalo několikeré zaškobrtnutí: Vojta Bradáč místo střely poslal brankáři SParty Věchetovi malou domů, Věchet míč slabě vyrazil a Holman jej doťukl hlavou do sítě. Aby se diváci zahřáli, zopakovali si za chvíli všichni jmenovaní úplně stejnou akci ještě jednou. Teprve po přestávce bylo vidět, že hraje první mužstvo ligy s posledním. O čtyři branky se bratrsky podělili Bican s Kopeckým a i sparťanům se jednou podařilo dotlačit míč do branky, ale bohužel pro ně do té, kterou hájil roztřesený Věchet. Úhrnem tedy 7:0.

Rozhodčí: Beneda

Diváci: 23.000

Trenér: E. Seifert

Poznámky: 100. derby.
  Utkání mělo být hráno v prvním kole podzimní části ligy, ale protože právě před ním skončilo pohárové dvojutkání, bylo rozhodnuto, že se toto utkání vymění se zápasem v devátém kole.


Slavia - Bohemians
3 : 2

Datum: prosinec 1941

Utkání: Českomoravská liga 1941/42, 11. kolo