195419551956

Slavia - Slavia Praha ITVS (trenéři)
8 : 1

Datum: 13. února 1955, Praha, Eden

Utkání: přátelské


Spartak Nusle Závody 9. května - Slavia
1 : 8 (1 : 3)

Datum: 20. února 1955, Praha

Utkání: přátelské

Poznámky: Výsledek zápasu je podle mě nejistý. Rudé právo ze dne 21. února 1954, ze kterého jsem informaci čerpal, uvádí ve stejném článku přátelských fotbalových zápasů hned předtím utkání Spartak Karlín Dukla - Spartak Praha Sokolovo se stejným výsledkem, i poločasovým.


Slavia - Spartak Praha Stalingrad
7 : 1 (3 : 0)

Datum: 6. března 1955, Praha, Eden

Utkání: ?

Sestava: Kabíček - Fiktus, Hubálek, Štádler

Branky: Fiktus 3, Hubálek 2, Štádler, Kabíček - Bílek z pen.

Průběh: Podle Rudého práva se hrálo na kluzkém terénu za nevlídného počasí.

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Poznámky: Jednalo se prý o dohrávku turnaje, který byl rozehrán na podzim. Nepodařilo se mi zatím zjistit, co to bylo za turnaj, ani ty zmiňované podzimní zápasy.


Slavia - Baník Kladno
2 : 1 (0 : 0)

Datum: 13. března 1955,
Odvážný zákrok kladenského brankáře Plátka zabránil Fiktusovi ve střelbě.
Praha, hřiště Sparty

Utkání: Přebor republiky 1955, 1. kolo

Sestava: Jonák - Melichar, Buchta, Kocourek - Muzikář, Ipser - Štádler, Hemele, Bican, Fiktus, Hubálek

Branky: 62. Hemele 1:0, 65. Štádler 2:0, 88. Bragagnola 2:1

Průběh: Houževnatý boj o body vedený na těžkém terénu stadionu Spartaku Praha Sokolovo přinesl zasloužené vítězství Dynamu. V prvním poločase měl slabou převahu Baník. Také na začátku druhé poloviny hry mělo Kladno více příležitostí. Dynamo však vydrželo nápor a jeho záloha s útokem se rozehrály. Avšak Fiktus s Hubálkem ani Hemele nedovedli vstřelit branku z vyložených příležitostí. Až v 17. min. dosáhl Hemele prvního úspěchu Dynama. O tři minuty později dal Štádler druhou branku. Jedinou branku Baníku vstřelil dvě minuty před koncem Bragagnola.

Rozhodčí: Galva

Diváci: 9.000

Trenér: ?
(Rudé právo, 14. března 1955)

Kolora Liberec - Slavia
0 : 3 (0 : 1)

Datum: 21. března 1955, Liberec

Utkání: Přebor republiky 1955, 2. kolo

Sestava: Hubálek, Štádler, Hemele, Bican (45. Trubač)

Branky: Hubálek, Štádler, Hemele

Průběh: Nováček přeboru republiky Kolora Liberec utrpěl další porážku od zkušenějšího mužstva Dynama Praha i když liberečtí udrželi po celé utkání otevřenou hru a často útočili. Nedokázali však střelecky využít vhodných příležitostí k dosažení branky.
  Po vyrovnanem prvním poločase nastoupil u Dynama ve středu útoku místo Bicana Trubač, který byl lepší svého předchůdce. Kolora Liberec pak vyměnila v brance za Hrdličku Randáčka. V závěru zápasu předčilo Dynamo svého soupeře rychlostí a důrazností. Branky vstřelili Hubálek, Štádler a Hemele. Před 6.000 diváky rozhodoval Štěpánek. (Rudé právo, 21. března 1955)

Rozhodčí: Štěpánek

Diváci: 6.000

Trenér: ?


Slavia - Tatran Prešov
1 : 1 (0 : 0)

Datum: 27. března 1955, Praha, hřiště Sparty

Utkání: Přebor republiky 1955, 8 .kolo

Sestava: Hemele

Branky: 53. Hemele 1:0, 76. Kušnír 1:1

Průběh: Utkání přeboru republiky v kopané přeložené z 8. kola jarní poloviny, sehrané v neděli na hřišti Spartaku Praha Sokolovo na Letné, sledovalo 18.000 diváků. Předvedená hra byla jen průměrné úrovně. Výsledek odpovídá průběhu i poměru sil obou soupeřů. Po nerozhodném poločase se ujalo vedení Dynamo v 8. minutě druhé půle Hemelem z pokutového kopu, nařízeného za ruku. V 31. minutě Kušnír ranou z dálky vyrovnal na 1:1. Rozhodčím byl Růžička z Ústí n. Labem. (Rudé právo, 28. března 1955)

Rozhodčí: Růžička

Diváci: 18.000

Trenér: ?


Slavia - ÚDA Praha
2 : 0 (1 : 0)

Datum: 3. dubna 1955, Praha, Letná, hřiště Sparty

Utkání: Přebor republiky 1955, 3. kolo

Sestava: Jonák - Melichar, Buchta, Kocourek - Muzikář, Ipser - Štádler, Hemele, Bican, Hubálek, Fiktus

Branky: 24. Hemele (Šafránek vl. ?) 1:0, 71. Hemele 2:0

Průběh: První poločas probíhal za střídavých útoků obou mužstev, avšak akce Dynama byly plynulejší a vtipnější. Ve 24. min. uvolnil Bican Hemeleho, který po zaváhání obránců ÚDA prudce vystřelil, míč se odrazil od Šafránka a stočil se po prvé do sítě Dolejšího.
  Ve druhém poločase měla hra rychlejší spád. Dynamo bylo stále lepším mužstvem. Záložníci, zejména Muzikář, dobře podporovali útok přihrávkami, zatím co stejná řada v mužstvu ÚDA nehrála dobře. Pluskal se často dopouštěl tvrdých zákroků a byl v 65. min. nahrazen Dvořákem. Mužstvo vítězů předvedlo lepší hru a zaslouženě zvítězilo. V celku ÚDA zahrál nejlépe brankář Dolejší, který hlavně ve druhém poločase vyrazil nebezpečné střely Hubálka, Bicana a Fiktuse. Výkonem se mu přiblížil Šafránek v obraně. Druhou branku Dynama vstřelil v 71. min. Hemele.

Rozhodčí: Krištofík

Diváci: 25.000
Slavia - ARA La Gantoise
2 : 2 (1 : 1)

Datum: 10. dubna 1955, Ptaha, Letná, hřiště Sparty

Utkání: velikonoční turnaj v Praze
Sestřih (1:28 min.).

Sestava: Hubálek

Branky: Hubálek 2 - Perret, Willens

Průběh: Soupeř vedoucího oddílu přeboru republiky je na druhém místě belgické ligové tabulky. Svoji taktiku založil La Gantoise v nedělním utkání na důsledné obranné hře. Nerozhodný výsledek je nesporně úspěchem hostí. Dynamo mělo sice většinou hru ve své moci, ale zbytečně kombinovalo, nepohotově střílelo, a tam vždy umožňovalo hráčům soupeře vrátit se před vlastní branku.

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Trenér: ?
(12. dubna 1955)

Slavia - NK Dinamo Zagreb
2 : 4 (2 : 3)

Datum: 11. dubna 1955, Praha, Letná, hřiště Sparty

Utkání: Velikonoční turnaj v Praze

Sestava: Hubálek, Muzikář, Fiktus

Branky: Hubálek, Muzikář - Lipušinovič 2, Benko, Čajkovskij

Průběh: Utkání přineslo na velmi těžkém bahnitém terénu hru dobré úrovně. V prvním poločase měli slabší převahu hosté, kteří účelnou hrou, zejména v zadních řadách, si dovedli získat a udržet vedení.
  Po změně stran však ovládli hřiště hráči Dynama, usadili se na polovině a před brankou soupeře, avšak štěstí a velká obětavost Jugoslávců zabránily tomu, aby domácí vyrovnali. Obránci Šiklič a Banošič vyrazili střely Hemeleho a Fiktuse z brankové čáry a brankář Kralj se také mnohokrát vyznamenal. Naopak, bylo to Dinamo Záhřeb, které v posledních vteřinách zápasu vstřelilo čtvrtou branku. (Rudé právo, 12. dubna 1955)

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Trenér: ?

Poznámky: Zbylá utkání turnaje dopadla takto: Sparta - Dinamo Záhřeb 0:2, Sparta - La Gantoise 1:2. Konečné pořadí se patrně neurčovalo, neboť Sparta se Slavií a Dinamo Záhřeb s La Gantoise mezi sebou utkání nehrály.


Baník Ostrava - Slavia
5 : 0 (2 : 0)

Datum: 17. dubna 1955, Ostrava

Utkání: Přebor republiky 1955, 4. kolo

Sestava: ?

Branky: Mikeska 3, Křižák, Věncek

Průběh: Vedoucí mužstvo přeboru republiky v kopané Dynamo Praha utrpělo v neděli v Ostravě nečekaně velkou porážku, kterou si však pro slabý výkon zasloužilo. Dynamo kladlo bojovnějšímu, rychlejšímu i vtipnějšímu soupeři odpor jen v prvním poločase; po přestávce odpadlo. V posledních pěti minutách se ještě vzchopilo k náporu, ale jeho útočníci nedovedli využít dvou vyložených příležitostí k dosažení branky. Potvrdili tak svou střeleckou nepohotovost.
  Baník Ostrava opakoval dobré výkony z posledních zápasů a tentokráte se jeho mužstvo uplatnio i střelecky, zejména zásluhou průbojného a pohotového Mikesky. Tento hráč se osvědčil ve středu útočné řady, kam přešel po zranění Křižíka, jehož nahradil ve druhém poločase Míček. Dobře zahráli také Věncek a Siuda. Záložníci Ondračka a Šajor převyšovali záložníky Dynama o třídu v pojetí hry, zejména dobrým krytím útočníků Dynama a přízemními přihrávkami. V obraně hráli nejlépe Michna a Sousedík.

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Trenér: ?


Slavia - Spartak Trnava
4 : 2 (2 : 0)

Datum: 24. dubna 1955, Praha

Utkání: Přebor republiky 1955, 5. kolo

Sestava: Trubač, Urban, Fiktus, Hubálek, Buchta, Hemele

Branky: Trubač, Urban, Fiktus, Hubálek - Tibenský, Jakubčík

Průběh: Domácí měli převahu v prvním poločase. Po přestávce se hra vyrovnala. Škoda, že v závěru hry používali hráči zbytečně tvrdých zákroků. V obranných řadách Dynama zahráli dobře Buchta a Trubač, v útoku byli nejlepší Hemele, Fiktus a Urban.

Rozhodčí: Kozok

Diváci: 10.000

Trenér: ?


Slavia - Slovan Bratislava
1 : 2 (1 : 0)

Datum: 30. dubna 1955, Praha, Letná, hřiště Sparty

Utkání: Přebor republiky 1955, 6. kolo

Sestava: Kabíček - Bican, Hubálek, Fiktus

Branky: Fiktus 1:0, 49. ing. Tegelhof 1:1, 77. Pažiský 1:2

Průběh: Po rozhodném vítězství na Tankistou minulou neděli ukázali bratislavští i v sobotu v Praze na Letné 25.000 diváků velmi dobrý výkon a zaslouženě zvítězili. V mužstvu Dynama si vedl dobře brankář Kabíček, zejména ve druhém poločas, kdy Slovan stupňoval svou převahu. Také Kocourek zahrál dobře, zato neuspokojil útok. Nepomohla ani výměna Hubálka Bicanem. Bican byl zraněn a hrál pak na levém křídle. Dynamo vedlo Fiktusovou brankou, po změně stran ve 4. min. ing. Tegelhof vyrovnal a ve 32. min. dal Pažický vítěznou branku. (Rudé právo, 1. května 1955)

Rozhodčí: ?

Diváci: 25.000

Trenér: ?


ČH Bratislava - Slavia
4 : 0

Datum: 04. kvtna 1955, Bratislava

Utkání: Přebor republiky 1955, 7. kolo

Sestava: Jonák - Melichar, Kocourek - Ipser, Buchta, Fišer - Urban, Hemele, Bican, Trubač, Andrejkovič, střídali Kabíček a Hlaváček

Branky: Kačány, Ujváry, Cimra, Pavlovič

Průběh: Utkání přeboru republiky v kopané přineslo hru slabší úrovně. Mužstvo Rudé hvězdy bylo v průběhu střetnutí rychlejší a bojovnější. Dynamo hrálo sice též přízemní hru, ve svých akcích však nebylo důrazné. Obrana byla tvrdá, ale někdy nejistá. Záložníci se nestačili včas vrátit a útok se spoléhal hlavně na Hemeleho. U Dynama zahráli nejlépe: Kocourek, Ipser a Buchta. (Rudé právo, 5. května 1955)

Rozhodčí: Obtulovič

Diváci: 10.000


Slavoj Praha PPM - Slavia
3 : 1 (1 : 0)

Datum: 25. května 1955, Praha, hřiště Slavoje

Utkání: přátelské

Sestava: Štádler, Hemele, Fiktus, Trubač

Branky: Štádler 3, Hemele 3, Fiktus, Trubač

Diváci: 1.000

Poznámky: Slavoj Pražský průmysl masný


Slavia - Sparta
1 : 5 (0 : 3)

Datum: 28. kvtna 1955, Praha, Eden

Utkání: Přebor republiky 1955, 9. kolo

Sestava: Kabíček - Kocourek, Muzikář, Andrejkovič - Buchta, Ipser - M. Urban, Hemele, Štádler, Fiktus, Trubač; střídání St. Hlaváček

Branky: Hemele - Skůček 2, Crha, Starý, Jareš

Průběh: Toto důležité utkání přišlo v sobotu na stadion Spartaku zhlédnout přes 20.000 diváků. V prvém poločase měli vítězové velkou převahu. Celé mužstvo hrálo s velkou chutí a nadšením. Dynamo mělo v této části hry nejistou obranu. Teprve ve druhém poločase po páté brance se hra Dynama zlepšila. Ve vítězném kolektivu zaslouží uznání především rychlý a vtipný Starý, dále Skuček a v poli dobře hrající Crha.

Rozhodčí: Holko

Diváci: 25.000

Trenér: J. Bican


Spartak Hradec Králové ZVÚ - Slavia
3 : 4 (1 : 1)

Datum: 5. června 1955, Hradec Králové

Utkání: přátelské

Sestava: Hemele, Fiktus

Branky: Hemele 2, Fiktus, 1 vlastní - Markvart 2, Koudelka

Rozhodčí: Konvalina

Diváci: 4.000

Poznámky: Datum není jisté, informace o utkání vyšla v Rudém právu 6. června 1955.


Slavia - Tankista Praha
0 : 2 (0 : 1)

Datum: 11. června 1955, Praha, letná, hřiště Sparty

Utkání: Přebor republiky 1955, 10. kolo

Sestava: ?

Branky: Dolínský 0:1, Dolínský 0:2

Průběh: Utkání v přeboru republiky v kopané nepřineslo hru valné úrovně. Zejména v prvním poločase hrála obě mužstva slabě a neurovnaně. Ve druhém poločase se zlepšila poněkud hra Tankisty, jehož mužstvo bylo vytrvalejší, přesněji kombinovalo a nahodilý náskok z prvního poločasu ještě zvýšilo. Pražané měli nejslabší řadu v útoku. Tankisté měli tvrdou, obětavou obranu, v níž se vyznamenal hlavně brankář Vrábel. V záloze si vedl dobře Antl. V útoku poměrně nejlépe si vedl Dolínský a v poli hrál dobře i Beránek.

Rozhodčí: ?

Diváci: ?


Slavia - Vybrané mužstvo armády
2 : 3 (1 : 0)

Datum: 15. června 1955, Praha

Utkání: Spartakiádní pohár

Sestava: Fiktus, Štádler, Hemele, Kocourek, Muzikář, Andrejkovič

Branky: 20. Fiktus 1:0, 50. Štádler vlastní 1:1, Dvořák 1:2, Hemele 2:2, Masopust 2:3

Průběh: První utkání čtvrtfinále spartakiádního fotbalového turnaje mělo rušný a zajímavý průběh. Mužstvo Dynama bylo v poli lepší, přesněji a vtipněji kombinovalo, špatně však střílelo. Vítězové měli ostřejší strat na míč a pohotovější střelce. Vedení se ujalo Dynamo ve 20. minutě. Přáda oběhl brankáře a Štádler stočil míč do vlatní branky. Pomohl tak armádnímu mužstvu k vyrovnání. Dvořák zaznamenal druhou branku vítězů. Hemele vyrovnal na 2:2 a Masopust rozhodl zápas pro vojenské mužstvo. U vítězů vynikali Pluskal, Dvořák, Přáda a Dobay, u poražených Kocourek, Muzikář a Andrejkovič. (Rudé právo, 16. června 1955)

Rozhodčí: ?

Poznámky: Datum není jisté.


Iskra Žilina - Slavia
0 : 2 (0 : 0)

Datum: 19. června 1955, Žilina

Utkání: Přebor republiky 1955, 11. kolo

Sestava: Andrejkovič, Hemele

Branky: 57. Andrejkovič 0:1, 77. Hemele 0:2

Průběh: Žilinčané začali zápas s velkým náporem a měli zřejmou převahu, kterou však číselně nevyjádřili. Po přestávce značně ochabli, čehož využili hosté, kteří převzali iniciativu a až do konce zápasu nápor stupňovali. Ujali se vedení ve 12. minutě Andrejkovičem po chybě brankáře Rufuse. O 20 minut později Hemele upravil náskok na 2:0, kteří hosté až do konce utkání snadno udrželi. (Rudé právo, 20. června 1955)

Rozhodčí: Růžička

Diváci: 5.000

Trenér: ?


Dynamo Ďáblice - Slavia
1 : 9 (0 : 3, 0 : 3, 1 : 3)

Datum: 23. června 1955, Praha, Ďáblice

Utkání: přátelské

Sestava: ?

Branky: ?

Průběh: Utkání se hrálo na 3x30 minut. Vítězové vystřídali více hráčů a podali celkově uspokojivý výkon.


Sparta - Slavia
3 : 1 (1 : 0)

Datum: 23. července 1955, Praha, Sparta

Utkání: přátelské, v rámci festivalu mládeže

Sestava: Maizl - Kocourek, Ipser, Štádler - Muzikář, Trubač (Moravec) -
Preis uniká Kocourkovi
Michl, Hemele (L. Svoboda), Feureisl, Hubálek (Janovský), Mottl

Branky: E. Svoboda, Preis, Jareš - Muzikář z pen.

Průběh: Na 10.000 diváků zhlédlo přátelský zápas v kopané Spartak Praha Sokolovo - Dynamo Praha, konaný v rámci krajského festivalu mládeže. Střetnutí bylo vedeno skutečně v „přátelském” boji, obzvláště tehdy, když Spartakovci zjistili skutečnou sílu soupeře. Hráči obou mužstev měli velmi pěkné okamžiky, ale opravdu většinou jen okamžiky, které byly třebas hned vzápětí vystřídány takovými chybami, jako nepřesné přihrávky, hra bez přehledu, rozháranost. Mezi klady utkání lze počítat mimo jiné střelu Procházky, který otočen zády k soupeřově brance, poslal k brankáři Dynama Majzlovi prudký míč, dále pěkný výkon Faraizla v mužstvu Dynama, obětavost a rvavost některých hráčů na př. Manclíka, Crhy, Kocourka, Muzikáře a dalších.
  Utkání však mělo jeden klad, který by měl proniknout do všech našich oddílů. Trenér Dynama Bican zcela správně dal příležitost mladým hráčům: Svobodovi na místě Hemeleho, Janovskému na Hubálkově místě a Morávkovi na místě Trubače. V mužstvu Spartaku si pak opět zachytal Roček a na pravém křídle zahrál Sirotek. Mladí Dynamovci kromě celkem zbytečně velkého respektu ukázali bojovnost, dobrou tělesnou přípravu a nadání, které při dalších podobných startech ještě vzroste současně s důvěrou ve vlstní síly.
  Mladí to také byli, kteří přinesli do hry něco takového, co na mnohých hřištích jen zřídka vídáme. Při vhazování autů nezakopávali nebo nezahazovali míč stranou od připraveného hráče soupeře, ale v četných případech mu jej i sami podali, aniž toto vše nějak snížilo jejich bojovnost. A že to u našich vyspělých diváků nezůstalo bez ohlasu je samozřejmé, zvláště když si podobně počínali i ostatní hráči.
  Nelze říci, že by předvedená hra, zvláště Dynama, přesáhla průměr. Spíše naopak. Avšak těch několik kladů, které obě mužstva na hřišti ukázala, by nemělo zakotvit jen v přátelských střetnutích. Mělo by nalézt trvalé místo ve všech tvrdých soutěžních bojích doma i při utkáních našich fotbalistů kdekoliv za hranicemi. (Rudé právo, 24. července 1955)

Rozhodčí: Charouzek

Diváci: 22.000

Trenér: J. Bican


TJ Sokol Vlčnov - Slavia
5 : 12 (4 : 9)

Datum: 07. srpna 1955, Vlčnov, hřiště Pod bočky

Druh zápasu: přátelský

Sestava: Jonák - Kocourek, Štádler, Trubač, Matějíček, Ipser, Urban, Hemele, Bican, Fiktus, Pešek

Branky: Pešek 3, Urban 3, Bican 2, Fiktus 2, Hemele, Štádler

Průběh: Na utkání se přišlo podívat 1500 diváků a hostů. Dynamo nastoupilo v sestavě, s kterou hrálo přebor republiky. Po uvítacích proslovech si kapitáni - Josefík, Hemele - vyměnili kytice a vlajky a rozhodčí Cyril Mařica zahájil utkání. Byl to zápas dobré úrovně, v němž domácí předvedli mnoho pěkných akcí, svědčí o tom i poměr rohů 6:12.

Rozhodčí: Mařica

Diváci: 1.500

Poznámky: Zprostředkovatelem utkání byl Ota Hemele, který se právě ve Vlčnově za války schovával před nasazením do Německa. Soupeř byl v té době účastníkem přeboru republiky. Data a fotografie pochází z archívu Jana Křapy a lze je nalézt i na http://www.vlcnov.cz/sport.


Slavia - Offenbacher FC Kickers 1901
2 : 3 (0 : 2)

Datum: 13. srpna 1955, Praha, Stadion čs. armády na Strahově

Utkání: přátelské

Sestava: Jonák - Kocourek, Ipser, Štádler - Muzikář, Trubač - Urban, Hemele, Bican, Fiktus, Pešek

Branky: 11. Wade 0:1, Kraufhold 0:2, 54. Preisendörfer 0:3, 60. Hemele 1:3, 75. Bican 2:3

Průběh: Po delší přestávce jsme u nás uvítali fotbalisty ze Západního Německa. Pražští diváci připravili mužstvu Kickers Offenbach na Stadionu čs. armády velmi srdečné a přátelské přijetí. Západoněmečtí fotbalisté je nezklamali, předvedli jednoduchou, avšak účelnou a technicky vyspělou hru. Již prvé minuty utkání divákům zcela
Obrana Dynama odvrací nebezpečí od své branky.
jasně ukázaly, že Dynamo Praha bude mít svým pojetím hry nesnadnou úlohu. A další průběh to plně potvrdil.
  Dynamovci hráli obětavě, snažili se dosáhnout v tomto mezinárodním střetnutí úspěchu. Jestliže se jim to nepodařilo, přestože měli téměř po celý zápas převahu, v posledních patnácti minutách utkání pak dokonce velmi značnou, pak je to právě důsledek celkového neproduktivního pojetí jejich hry. Zatím co hosté dovedli bez zbytečného zdržování rozehrávat míč dopředu, hlavně pak svým křídelním útočníkům, dynamovci se snažili dostat k soupeřově brance krátkým přihrávkami, kterým však vždy předcházelo několik zbytečných kliček. Před brankou místo aby využili každé příležitosti ke střele na branku, utápěli se v kombinacích, čehož dovedl rychlý soupeř využít k odvrácení nebezpečí.
  Mužstvo hostí těžilo nejvíce z výborné hry křídelního útočníka Krause, který dovedl velmi pěkně zpracovat míč, rychle projít dopředu a vytvářet před Jonákovou brankou nebezpečné situace. S přehledem hrál také střední útočník Preisendörfer, s kterým si v prvém poločase střední obránce Ipser nevěděl rady. Dovedl dobře rozehrávat míče i pohotově bez přípravy vystřelit. Výborně zahrál i brankář Zimmermann. Mužstvo Kickers Offenbach svou jednoduchou a prospěšnou hrou ukázalo mnoho cenného svému soupeři. Zvláště pak trenérům Dynama Praha napovědělo, že je již konečně třeba odstranit nedostatky ve hře, které zbytečně připravují mužstvo o výsledky devadesátiminutového snažení. Vést v přípravě hráče k tomu, aby si nehráli zbytečně s míčem, aby jej co nejrychleji rozehrávali dopředu, a nikoliv dozadu, jak jsme toho byli v tomto utkání svědky.
  Trénovat střelbu, a to ihned ze spoluhráčova přihrání, tak, jak nám to ukázali v průběhu utkání západoněmečtí fotbalisté. Zvláště třetí branka Preisendörfera přímo z podání jasně dokázala, jak je brankář proti těmto střelám bezmocný. Mužstvo Dynama má ve svém středu řadu dobrých a technicky vyspělých hráčů, kteří jen potřebují, aby jejich příprava byla vedena k novému, účelnějšímu pojetí hry.
  Po střídavých útocích ujali se hosté vedení v 11. min. Wadem z pěkného přihrání Krausova. O čtvrt hodiny později se Kraufhold uvolnil a prudkou ranou k yči zvýšil náskok na 2:0. Po změně stran v 9. min. Preisendörfer opět po chybě obrany Dynama zaznamenal třetí branku. Domácí zvýšili tempo, stále více a více ovládali hru a zatlačili soupeře do defensivy. Dosáhli v 15. min. prvé branky Hemelem a ve 30. min. Bican snížil náskok hostů na 3:2. Zbytek zápasu byl hrán takřka vyloženě v trestném území Kickersu, ale výsledek zůstal nezměněn.

Rozhodčí: Karas (byl nominován ještě den před utkáním, jestli opravdu pískal, nevím)

Diváci: ?

Poznámky: Sestava Kickers: Zimmermann - Emberger (Magel), Kemmerey, Sattler - Kelm, Fink - Kraus, Kraufhold, Preisendörfer, Wade, Weber (Schaum)
(Rudé právo, 14. srpna 1955)

Baník Kladno - Slavia
1 : 2

Datum: 17. srpna 1955, Kladno

Utkání: Přebor republiky 1955, 12. kolo

Sestava: Jonák - Ipser, Hemele, Urban, Pešek, Kocourek

Branky: 5. Hemele 0:1, 38. Hemele 0:2, ?. vlastní 1:2

Průběh: Utkání přeboru republiky v kopané. Jediná branka domácích byla vlastní hostů, zaviněná nedorozuměním Ipsera s Jonákem. U vítězů zahráli dobře Jonák a Kocourek i Ipser, v útoku si vedli nejlépe Hemele a oba hráči na křídlech - Urban a Pešek. Kladenští měli v Linhartovi dobrého obránce, nejlepším záložníkem byl Rys, v útoku uspokojil jedině Hovorka. Ostatní byli pomalí a nerozhodní.
  V páté minutě ujalo se Dynamo vedení brankou Hemeleho a v 38. minutě týž hráč zvýšil náskok na 2:0. Po změně stran vlastní brankou Dynama byl výsledek upraven na 2:1.

Rozhodčí: Štěpančík

Diváci: 7.000

Trenér: trener

Poznámky: poznamky


Slavia - Jiskra Liberec
7 : 2 (3 : 0)

Datum: 21. srpna 1955, Praha, hřiště Spartaku Stalingrad

Utkání: Přebor republiky 1955, 13. kolo

Sestava: Jonák - Hemele, Urban, Kocourek, Fiktus, Bican

Branky: 1. Hemele 1:0, Fiktus 2:0, 39. Bican 3:0, 48. Urban 4:0, Bílý 4:1, Bican 5:1, Bican 6:1, Bican 7:1, 84. Freilach 7:2

Průběh: Jiskra Liberec podala mnohem slabší výkon než před týdnem proti Slovanu v Bratislavě. Mužstvo Dynama překvapilo velmi dobrou vyrovnanou hrou celku a jeho úspěch byl i v této výši zasloužený. Útočnou řadu vedl s přehledem Bican, jenž se uplatnil také střelecky jako autor čtyř branek. V pravé dvojici Hemele-Urban měl vydatné pomocníky, kdežto levá strana hrála slaběji. Oba záložníci a všichni tři obránci, především Kocourek, plně uspokojili, občas si ovšem neodpustili zbytečné hraní s míček, což se týká i jinak velmi dobrého brankáře Jonáka. Mužstvo liberecké Jiskry se dalo překvapit úspěšným nástupem soupeře a neukázalo své skutečné schopnosti.
  Dynamo se ujalo zdařilou akcí Hemeleho již v prvé minutě vedení a zůstalo 10 minut v převaze. Pak se hosté rozehráli, získali dva rohové kopy a Bílého prudký míč se odrazil od břevna. Na druhé straně zasáhl Fiktus tyč, ale brzy nato stočil míč, který mu přihrál Hemele, hlavou do sítě. 2:0. Dynamo měla nadále více ze hry, v 39. minutě prošel Bican a od tyče odraženým míčem zvýšil na 3:0. Již ve 3. minutě po změně stran skončila prudká rána Urbanova asi z 20 m v horním rohu branky hostí, 4:0. O několik minut později byl Jonák bezmocným proti ostrému míči Bílého - 4:1. Potom hosté povolili a z mnoha příležitostí vytěžil pohotový Bican 3 branky. Ve 39. min. upravil Freilach ze shluku konečný výsledek na 7:2. Utkání dobře řídil rozhodčí Obtulovič a sledovalo je asi 8000 diváků. (Rudé právo, 22. srpna 1955)

Rozhodčí: Obtulovič

Diváci: 8.000


Slovan Bratislava - Slavia
3 : 1 (0 : 0)

Datum: 26. srpna 1955, Bratislava

Utkání: Přebor republiky 1955, 14. kolo

Sestava: Hemele

Branky: 60. Hemele 0:1, 62. Brechovský 1:1, Brechovský 2:1, 75. Molnár 3:1

Průběh: Zápas III. podzimního kola přeboru republiky v kopané byl hrán v pátek v Bratislavě. Přihlíželo mu přes 20.000 diváků, kterým obě mužstva předvedla celkem dobrou kopanou. Do přestávky bla hra oboustranně rychlá a vyrovnaná, hosté však hráli účelněji. Obrat ve hře nastal ve druhém poločase. Mužstvo Dynama polevilo v tempu a útok domácích, dobře podporovaný zálohou, neustále zaměstnával zadní řady pražského mužstva. I za viditelné převahy domácích bylo to Dynamo, které získalo v 15. minutě vedoucí branku Hemelem. V 17. min. Brechovský dorazil Čurgalyho podání do sítě a vzápětí tentýž hráč z těžkého úhlu zaznamenal vedoucí branku Slovana. Naposled kapituloval Jonák ve 30. minutě, kdy po pěkné souhře Tegelhofa, Bílého a Molnára zaznamenal Molnár zblízka třetí branku domácích. (Rudé právo, 27. srpna 1955)

Rozhodčí: ?

Diváci: 20.000


ÚDA Praha - Slavia
4 : 1 (3 : 1)

Datum: 31. srpna 1955, Praha, Strahov

Utkání: Přebor republiky 1955, 15. kolo

Sestava: Jonák - Bican, Pešek

Branky: Dvořák 2, Borovička, Kraus - Pešek

Průběh: V prvé polovině bylo Dynamo útočnější, ale řada chyb v obraně Dynama přinesla vojákům tři ranky. Ve druhé půli vojáci ovládli hru. U vítězů byli nejlepšími hráči: Masopust, Dvořák a Pazdera s Borovičkou, u Dynama: Jonák, Bican a Pešek.

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Trenér: ?


NK Dinamo Zagreb - Slavia
1 : 1

Datum: 4. září 1955, Zagreb, Jugoslávie

Utkání: přátelské

Sestava: Jonák - Kocourek, Ipser, Štádler - Muzikář, Trubač - Urban, Hemele, Bican (46. Hubálek), Feureisl, Pešek

Branky: 28. Kocourek vlastní 1:0, 47. Hubálek 1:1

Průběh: První zápas zájezdu fotbalistů pražského Dynama do Jugoslávie vzbudil v Záhřebě opět velký zájem stejně jako loňský start Spartaku Praha Sokolovo. Nedělní utkání sledovalo v Záhřebě 25.000 diváků, kteří často odměňovali nadšeným potleskem dobrou technickou hru hostů. Domácí jí čelili bojovností a rychlostí, ovšem obrana pražského mužstva byla plně na místě a dovedla jejich nápor zneškodnit. Utkání mělo zajímavý a rušný průběh a bylo hráno velmi slušně, takže rozhodčí Epert měl svůj úkol značně ulehčen.
  Pražské Dynamo se představilo ve složení Jonák - Kocourek, Ipser, Štádler - Muzikář, Trubač - Urban, Hemele, Bican, Feureisl, Pešek. V druhém poločase Bican odstoupil, ve středu útoku hrál Feureisl a levou spoj Hubálek. Záhřebské Dynamo mělo toto mužstvo: Krali - Šikić, Horvat, Crnković - Režek, Ferković - Lipušinović, Čonč, Lacković, Čajkovski, Benké. Kralje v brance vystřídal po změně stran Majerović a za Čajkovskiho hrál Matuš.
  V prvém poločase měli hosté více ze hry, často ohrožovali branku domácích, nedovedli však překonat brankáře Kralje. Domácí byli šťastnější, ve 28. minutě Lipušinović střílel, Kocourek slabě jeho ránu zasáhl a stočil míč do vlastní branky. Snaha hostů o vyrovnání byla korunována úspěchem až na začátku druhého poločasu, když ve 2. minutě Hubálek pěkného postavení střílel, míč se odrazil od tyče a Hubálek vrátil míč do sítě. Pražští hosté ovládli pak hru: dosáhli sice i druhé branky, která však nebyla hlavním rozhodčím na pokyn pomezního pro postavení mimo hru uznána. (Rudé právo, 5. září 1955)

Rozhodčí: Epert

Diváci: 25.000

Trenér: ?


NK Proleter - Slavia
4 : 1 (3 : 0)

Datum: 4. září 1955, Osijek, Jugoslávie

Sestava: Fiktus

Branky: Fiktus

Průběh: Mužstvo pražského Dynama se ve středu střetlo v Osijeku s příslušníkem nejvyšší jugoslávské fotbalové soutěže klubem Proleter. Zápas byl hrán za velkého vedra. Více než 8.000 diváků pražské fotbalisty velmi srdečně přijalo. Domácí nasadili hned z počátku mocné tempo a rychlými akcemi se dostávali k brance soupeře. Ve druhém poločasu dynamovci předvedli mnohem lepší hru než v prvé půli, hráli zejména v pozměněné útočné řadě produktivněji. Jedinou branku Dynama dal ve 14. minutě Fiktus. (Rudé právo, 8. září 1955)

Rozhodčí: ?

Diváci: 8.000

Trenér: ?

Poznámky: NK Proleter Osijek, dnes NK Osijek.


Slavia - Baník Ostrava
4 : 0

Datum: 13. září 1955, Praha, hřiště Sparty

Utkání: Přebor republiky 1955, 16. kolo

Sestava: Kabíček - Fiktus, Hemele, Pešek, Muzikář, Urban

Branky: Hemele 2, Pešek, Fiktus

Průběh: Dynamo mělo dobrou obranu, zvláště Kabíček se několikrát vyznamenal, ze záložníků byl Muzikář ofensivnější, v útoku vedl si poměrně nejlépe Urban, ostatní hráli dobře v poli, před brankou však postrádali hlavně střeleckou pohotovost. Jako celek bylo mužstvo Dynama kombinačně lepší a jistější ve startu na míč. Baník neuspokojil. Měl sice velmi dobrého brankáře Hopšila, zato obránci Kopáček a Drga nebyli na výši. V záloze hrál poměrně dobře Ondračka a v útoku, ovšem jen v poli, Věncek s Křižákem. Po vyloučení Drgy přešel Sousedík do obrany: útočná řada ztratila tím na průbojnosti. (Rudé právo, 14. září 1955)

Rozhodčí: Růžička (Ústí nad Labem)

Diváci: 8.000

Trenér: ?


Spartak Trnava - Slavia
1 : 1 (0 : 0)

Datum: 18. září 1955, Trnava

Utkání: Přebor republiky 1955, 17. kolo

Sestava: Hemele, Pešek

Branky: 55. Pešek 0:1, 63. Klein 1:1

Průběh: V prvním poločase měli domácí převahu asi 20 minut. Později však převzalo iniciativu Dynamo a několikrát ohrozilo branku Spartaku. Ke konci poločasu se hra vyrovnala. Za střídavé hry pokračoval i druhý poločas. Dynamu se sice podařilo v 10. minutě vstřelit vedoucí branku Peškem po centru Hemeleho, ale domácí po velkém, ale jen několik minut trvajícím náporu v 18. minutě vyrovnali Kleinem. (Rudé právo, 19. září 1955)

Rozhodčí: Placek

Diváci: 8.000


Slavia - ČH Bratislava
1 : 1 (0 : 0)
Datum: 8. října 1955, Praha, Letná, hřiště Sparty

Utkání: Přebor republiky 1955, 18. kolo

Sestava: Jonák - Hubálek, Urban, Štádler

Branky: 53. Hubálek 1:0, 74. Balážik 1:1

Průběh: V sobotu odpoledne bylo na stadionu Spartaku Praha Sokolovo vybojováno fotbalové utkání přeboru republiky, které sledovalo asi 10.000 diváků. Přineslo rušnou a zajímavou hru, ale jen průměrné úrovně. Zvláště mužstvo Dynama překvapilo slabou hrou především své útočné řady. Jen Urban na pravém křídle několikrát v průběhu utkání ohrozil soupeřovu branku. Mužstvo Rudé hvězdy předčilo svého soupeře hlavně rychlostí a účelnější hrou. Její útočníci se snadněji dostávali před Jonákovu branku a jen střelecká nepohotovost je připravila o zasloužené vítězství. První branku vstřelil v 8. min. druhého poločasu Hubálek. Přestože měli hosté převahu, podařilo se jim teprve ve 29. minutě po Štádlerově chybě vyrovnat Balážikem na 1:1. (Rudé právo, 9. října 1955)

Rozhodčí: ?

Diváci: 10.000

Snímek z utkání.

Tatran Prešov - Slavia
0 : 0

Datum: 16. října 1955

Utkání: Přebor republiky 1955, 19. kolo

Sestava: Kocourek

Průběh: Hosté překvapili v Prešově 5000 diváků velmi dobrou hrou. Hráčům Dynama se dařila přízemní hra v poli a také daleko častěji než útočníci Tatranu ohrozili soupeřovu branku. V poslední minutě zachránil Prešov od porážky Zibrini, který vykopl míč z prázdné branky. Útok Prešova se nedovedl prosadit proti důrazné a takticky dobré hře zadních řad Dynama, kde vynikal především Kocourek. (Rudé právo, 17. října 1955)

Rozhodčí: Machoň

Diváci: 5.000

Trenér: ?


Sparta - Slavia
6 : 1 (3 : 0)

Datum: 29. října 1955, Praha,
Pazdera (tmavý dres) zachycený v okamžiku, kdy dosahuje prvého úspěchu Sparty. První střelený míč Jonák vyrazil, ale Pazdera jej stačil vrátit do sítě.
Sparta

Utkání: Přebor republiky 1955

Sestava: Jonák - Kocourek, Ipser, Hildebrandt - Muzikář, Pičman - Štádler, Fiktus, Trubač, Hubálek, Pešek

Branky: Preis 4, Svoboda, Pazdera - Pešek

Průběh: Utkání hrané v sobotu na Letné přineslo domácímu oddílu nečekaně vysoké, ale i tímto poměrem zaloužené vítězství. Úspěch nebyl ovšem důsledkem nedprůměrného výkonu Spartaku Sokolovo jako celku, nýbrž vyjadřuje velmi slabou hru poražených, především útočné řady a brankáře. S výjimkou prvé čtvrthodiny nedokázal útok Dynama vážně ohrozit soupeřovu branku a jakmile přišel Spartak Sokolovo do tempa, ovládl zcela bezpečně hru. Jediný úspěch Dynama byl výsledkem přísně nařízeného pokutového kopu. Oba oddíly nastoupily s nově zařazenými hráči, z nichž se nejlépe uplatnil Pazdera na pravém křídle domácích, jenž byl jejich nejlepším mužem vůbec. Nový vedoucí útočné řady Kadraba ukázal slibný výkon, ač se mu střelba nedařila, dobře si také vedl průbojný Svoboda. Nejúspěšnějším útočníkem vítězů byl Preis na levém křídle, jenž těžil z obětavé hry Crhovy. Hra a výkony Dynama zůstaly značně pod úrovní přeboru republiky, pouze jednostlivci ukázali snahu a aspoň průměrný výkon. Nový obránce Hildebrand nebyl o nic lepší než jeho spoluhráči v obraně a v záloze, druhá posila, Pičman, jako vedoucí útoku měl několik dobrých okamžiků, ale za daných okolností se neuplatnil.

Rozhodčí: Macko

Diváci: 25.000

Trenér: J. Bican
(Rudé právo, 30. října 1955)

Tankista Praha - Slavia
1 : 2 (0 : 1)

Datum: 5. listopadu 1955, Praha, Letná, hřiště Sparty

Utkání: Přebor republiky 1955, 21. kolo

Sestava: Jonák - Helebrandt, Ipser, Pičman, Pešek

Branky: Pešek 0:1, Pičman 0:2, Studa 1:2

Průběh: Odloženému zápasu přeboru ČSR v kopané přihlíželo v sobotu na Letné asi 5000 diváků. Vedoucí branku Dynama dal Pešek z pokutového kopu. Ve druhém poločase Pičman pohotově zvýšil na 2:0. Teprve minutu před koncem zápasu snížil Tankista Studou na 2:1. Zápas nebyl zvláštní úrovně. V poli hráli poražení lépe než Dynamovci. Před branku se však nedovedli útočníci Tankisty prosadit proti obraně soupeře, kde podal slibný výkon Helebrant, dále uspokojil Ipser a Jonák v brance. U Tankisty zahrál nejlépe Sedláček. (Rudé právo, 6. listopadu 1955)

Rozhodčí: Charouzek

Diváci: 5.000

Trenér: ?


Slavia - Iskra Žilina
2 : 1 (2 : 0)

Datum: 20. listopadu 1955, Praha, Letná, hřiště Sparty

Utkání: Přebor republiky 1955, 22. kolo

Sestava: Pešek, Morávek

Branky: Pešek, Morávek, Šubrt 2:1

Průběh: V prvním poločase měli více ze hry domácí, kteří svoji převahu vyjádřili brankami Peška a Morávka. Po přestávce začal padat sníh a kluzký terén lépe vyhovoval hráčům Žiliny, kteří přešli do útoku a snížili náskok soupeře brankou Šubrta. Ve druhém poločase zahrál u Žiliny dobře Pažický a v brance se dobře uvedl Kaclík. (Rudé právo, 21. listopadu 1955)

Rozhodčí: Růžička

Diváci: 2.500

Trenér: ?


Spartak Nusle Závody 9. května - Slavia
0 : 8 (0 : 2)

Datum: 27. listopadu 1955, Praha, hřiště Na Děkance

Utkání: přátelské

Sestava: Hemele, Bican, Pešek, Hubálek

Branky: Pešek 3, Hemele 2, Hubálek 2, Bican


Slavia - Spartak Praha Stalingrad
4 : 3 (1 : 2)

Datum: 6. prosince 1955, Praha, hřiště Spartaku Stalingrad

Utkání: Zimní turnaj

Sestava: Pičman, Hemele, Pešek, Hildebrandt

Branky: 2. Pešek 1:0, 4. Král 1:1, 21. Macháček 1:2, Pičman 2:2, Pičman 3:2, Pešek z pen. 4:2, 88. Bílek 4:3

Průběh: Zahajovací utkání v kopané při umělém osvětlení na hřišti Spartaku Praha Stalingrad, před návštěvou asi 5000 diváků. Zápas zimního turnaje přinesl rušný a zajímavý boj. V prvním poločase útočili více domácí, po přestávce Dynamo v pozměněné sestavě mělo více ze hry. V posledních minutách střetnutí bylo opět útočnější mužstvo Stalingradu.
  V mužstvu Spartaku hrál v obraně dobře dr. Jíra, v útoku byl nejlepší Macháček a někoik dobrých akcí měl Bílek. U Dynama zahrál dobře hlavně ve druhém poločase Hemele v útoku a vedle něho se uplatnil Pičman. Také průbojný Pešek zahrál dobře. Záloha Dynama byla lepší stejné řady Stalingradu a z obránců zahrál dobře Hildebrandt. Vedení se ujalo Dynamo ve druhé minutě brankou Peška. Ve 4. minutě Král vyrovnal a ve 21. minutě Macháček dal druhou branku. Po přestávce vstřelil dvě branky Dynama Pičman a Pešek z pokutového kopu zvýšil na 4:2. Ve 43. minutě Bílek upravil konečný stav na 4:3.

Rozhodčí: Ráž

Diváci: 5.000

Poznámky: Klub z Brazílie, Rio de Janeiro.


Slavia - ÚDA Praha
? : ?

Datum: 1955, Praha

Utkání: Zimní turnaj

Poznámky: Utkání se mělo hrát již 13. prosince, pak 17. prosince. Pokaždé bylo odloženo pro nezpůsobilý terén. Nakonec se zřejmě nehrálo, nikde jsem o utkání nic nenašel.


Offenbacher FC Kickers 1901 - Slavia
2 : 1 (1 : 1)

Datum: 31. prosince 1955, Offenbach nad Mohanem

Utkání: přátelské

Sestava: Jonák - Kocourek, Hildebrandt, Štádler - Trubač, Ipser - Michl, Hubálek (75. Fiktus), Feureisl, Hemele, Pešek

Branky: Hildebrandt vlastní

Průběh: V prvním zápase zájezdu do Německé spolkové republiky utkalo se fotbalové mužstvo Dynama Praha v sobotu v Offenbachu s jedním z nejlepších klubů jižní skupiny mistrovství NSR. Bylo to odvetné střetnutí za srpnové utkání v Praze a také tentokrát mužstvo Kickers těsně zvítězilo. Dynamo podalo po techické stránce velmi dobrou hru. Mělo více než 70 minut převahu, nedovedlo ji však vyjádřit brankami. Naopak přispělo k vítězství domácích vlastní brankou.
  Sestava mužstva Offenbacher Kickers: Zimmermann - Waldemar, Nyber, Magel - Keim, Sattler - Nezenaus, Kaufhold, Preisendörfer, Möbel, Sperl.
  Nejlepšími hráči vítězů byli Preisendörfer a Sperl v útoku, z obránců Keim a brankář Zimmermann, v mužstvu Dynama zaslouží pochvalu z obránců Hildebrandt, který kromě nešťastné vlastní branky neudělal žádnou chybu, ze záložníků si vedl velmi dobře Ipser a v útoku Michl s Feureislem.
  V sobotu večer odcestovalo mužstvo Dynama do Stuttgartu, kde v neděli sehraje druhý zápas v Německé spolkové republice se Stuttgarter Kickers. (Rudé právo, 1. ledna 1956)

Rozhodčí: ?

Diváci: 16.000

Trenér: ?


Slavia - Botafogo FR
0 : 1

Datum: 1955, Praha

Utkání: přátelské

Diváci: 35.000

Poznámky: Klub z Brazílie, Rio de Janeiro.