198319841985Slavia - Sparta
1 : 2 (1 : 1)

Datum: 8. ledna 1984, Praha, hřiště Tatry Smíchov

Utkání: Zimní turnaj Tatry Smíchov

Sestavy:

Slavia:
Šimurka — Šimůnek, Janů (46. Kašpar), Forman, Šajtar (88. Medynský) — Šebek, Sokol, Pešice, K. Jarolím (78. Zálešák) — Petržela, Hotový (75. Zajac)
Sparta:
Dostál — Bielik (46. Ščasný), Straka, Chovanec, Hašek — Calta (83. Kabyl), Berger, Beznoska (46. Lavička) — Denk (73. Skuhravý), Griga, Procházka (46. Matějka)

Branky: 7. Pešice 0:1, 43. Forman (vlastní) 1:1, 73. Griga 1:2

Průběh: V sobotu byl v Praze zahájen už 26. ročník zimního fotbalového turnaje Tatry Smíchov. Turnaj slouží už tradičné k přípravě a k rozehrání pražských oddílů. Letos v něm startují Sparta, Bohemians, Slavia, dalším účastníkem jsou Teplice a tuto prvoligovou čtveřici doplňují ještě domácí Tatra Smíchov, celek II. ČNFL, a divizní Uhelné sklady. Na dobře připraveném škvárovém hřišti Tatry u Železničního mostu se v sobotu i v neděli představili fotbalisté pražské Sparty. V sobotu nečekaně remizovali s domácí Tatrou Smíchov, v neděli před televizními kamerami zvítězili zaslouženě nad Slavií.

Slávisté se čtyřčlennou středovou řadou a Hotovým a Petrželou v útoku měli dobrý začátek, z první vážnější akce, kterou založil Jarolím, vstřelil Pešice s přehledem vedoucí gól. Sparta se rozehrávala pomaleji, ale po čtvrthodině ovládla zásluhou dobré hry středové řady hřiště a až do poločasu se hrálo převážně na polovině Slavie. Obrana červenobílých už s novou posilou — Formanem z Plzně na místě zadního stopera — měla plné ruce práce a nezdála se být příliš jistá. Nedařilo se Janů a Šajtarovi, a bude-li Forman skutečně posilou, to ukáží až ligové zápasy. Přes velký tlak Sparty si však slávisté dlouho udržovali čisté konto, až těsně před přestávkou po Beznoskově střele, kterou Šimurka vyrazil, Forman vlastní brankou vyrovnal. Sparta však předtím měla řadu příležitosti ke vstřelení gólu: Procházka zblízka přestřelil, Denkovu pěknou sólovou akci zneškodnil Šimurka, Grigova hlavička těsně minula opuštěnou branku a jednou skončil míč na tyči.

I po přestávce byla Sparta aktivnější a udržovala si převahu. Slávisté spoléhali jen na protiútoky a k ohrožení Dostálovy branky se dostali jen Pešice a Petržela. Sparťané měli příležitostí více, jednu z nich i dravý Matějka, křídelní útočník z Hradce Králové, který nastoupil ve druhém poločase (hrál už v sobotu proti Tatře). Nakonec o vítězství Sparty rozhodl Griga, který se v pokutovém území Slavie nejlépe orientoval a vstřelil rozhodující gól. Vítězství Sparty bylo zcela zasloužené, letenští fotbalisté měli po celý zápas lepší pohyb a přesnější přihrávky.

Rozhodčí: Ivan Grégr

Diváci: 2.500 (3.500) (???)

Trenér: Milan Máčala

Poznámky:

(Rudé právo, 7. ledna 1984 // Rudé právo, 9. ledna 1984)Slavia - TJ Bohemians ČKD Praha
2 : 2 (1 : 0), pen. 3 : 5

Datum: 14. ledna 1984, Praha, hřiště Tatry Smíchov

Utkání: Zimní turnaj Tatry Smíchov

Sestavy:

Slavia:
Pešice (?. Zajac), Jarolím, Zd. Hruška, Sokol , Botlík , ? (???)
Bohemians:
Novák, V. Hruška, Zelenský, ? (???)

Branky: 29. Novák 0:1, 62. Hruška 0:2, 68. Zajac 1:2, 75. Jarolím 2:2

Průběh: Mistrovský celek byl dlouho pánem na hřišti. Rychlost, přesnější přihrávky a dobrý pohyb všech hráčů, to byly zbraně, jimž Slavia nedokázala odolat. V poslední půlhodině přece jen červenobílí přidali na tempu i důrazu a nepříznivý výsledek zvrátili.

Rozhodčí: Pelíšek (???)

Diváci: 2.000

Trenér: Milan Máčala

Poznámky:

Jiný článek

Derby přineslo zajímavý souboj s pěknými fotbalovými momenty, přestože se hrálo na zcela rozbahněné ploše. Bohemians dlouho převyšovali soupeře přesnější kombinací i důrazem v osobních soubojích. Vedli už 2:0 brankami Nováka a Hrušky. Přínosem pro Slavii byl po změně stran příchod náhradníka Zajace do středu pole. Ten sám vstřelil první branku svých barev, potom byl sražen v pokutovém území a Jarolím proměnil nařízenou penaltu ve vyrovnávací gól.
Jiný článek

I přes velmi špatný rozbahněný terén přinesl zápas pěkné fotbalové momenty. Bohemians měli více ze hry, byli techničtějším a přesněji kombinujícím celkem, který zaslouženě vedl 2:0. Slavisté se prosadili až po změně stran, kdy Zajac vystřídal Pešiceho. Ten ve středu pole dokázal stmelit hru svého celku a měl podíl na obou gólech. Nehráli Kubík (v rekonvalescenci) a Šajtar (výron kotníku). Naopak už mohla hrát nová posila Němec.

(Čs. sport, 14. ledna 1984 // Rudé právo, 14. ledna 1984 // Čs. sport, 15. ledna 1984
Rudé právo, 15. ledna 1984)Slavia- FC Rot-Weiß Erfurt
2 : 3 (1 : 0)

Datum: 19. ledna 1984, Praha

Utkání: přátelské

Sestavy:

Slavia:
Němec, Pešice, ? (???)
Erfurt:
? (???)

Branky: Němec, Pešice - ? (???)

Průběh: ? (???)

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 18. ledna 1984 // Rudé právo, 19. ledna 1984)Slavia - TJ Sklo Union Teplice
2 : 0 (0 : 0)

Datum: 21. ledna 1984, Praha

Utkání: Zimní liga Tatry Smíchov

Sestavy:

Slavia:
Kopej, Němec, Petržela, Hotový, ? (???)
Teplice:
Zachar - Franke, Koller (42.), ? (???)

Branky: 51. Kopej 1:0, 66. Franke (vlastní) 0:2

Průběh: Slavia měla celé utkání více ze hry, ale její útok Němec - Petržela - Hotový se vlastně nedokázal střelecky prosadit. Naopak líbil se nový muž Kopej, který vstřelil hezkou branku z asi pětadvaceti metrů. Penalty 5:5.

Rozhodčí: Bouček

Diváci: 1.000 (1.200) ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

Další článek:

V souboji prvoligových celků měla neustálou územní převahu pražská Slavia, ale o svém vítězství rozhod1a až zlepšenou střelbou ve druhém poločase, kdy Teplice hrály bez vyloučeného Kollera, který byl po předchozí žluté kartě vyloučen za úmyslné odkopnutí míče. Krásným gólem z 25 metrů se v dresu Slavie při svém prvním startu uvedl předstoper Kopej, který do pražského mužstva přišel z Humenného, druhou branku si dal do vlastní sítě dezorientovaný Franke. Jedinou velkou šanci teplického týmu měl pět minut před koncem střetnutí Hora, který nastřelil břevno.

(Rudé právo, 23. ledna 1984 // ?)

Tatra Smíchov - Slavia
1 : 0 (1 : 0)

Datum: 15. ledna 1984, Praha, hřiště Tatry Smíchov

Utkání: Zimní turnaj Tatry Smíchov

Branky: 26. Vobořil 1:0

Průběh: Domácí zvítězili brankou z penalty po obětavém a taktickém výkonu všech řad. Slavii nepomohl ani příchod klíčových hráčů Petržely, Hotového, Jarolíma a Janů po přestávce. Poprvé se v dresu červenobílých představil Jaroslav Němec.

Rozhodčí: Handl

Diváci: 1.100

Trenér: M. Máčala

Poznámky:

Jiný článek

  Po remíze se Spartou se pořádajicí Tatra opět vytáhla - zdolala Slavii. Ve 26. min. Vobořil skóroval z penalty, a takový zůstal stav až do konce. Nic nebylo platné, že Slavia vyslala po změně stran do pole Petrželu, Jarolíma, Hotového a Janů, byl to naopak Vobořil, který mohl zvýšit!
(Československý sport, 14. ledna 1984 // Československý sport, 16. ledna 1984 // ???)

Slavia - FC Rott-Weiß Erfurt
2 : 2 (? : ?)

Datum: 2. ledna 1984

Utkání: přátelské

Sestava: Šimurka - Petržela, Pešice

Branky: Petržela, Pešice

Průběh: Brankář Šimurka chytil penaltu.

Poznámky: 1. poločas utkání skončil 2:1, bohužel nevím, kdo jej vyhrál.


Slavia - Uhelné sklady Praha
5 : 0 (2 : 0)

Datum: 28. ledna 1984, Praha, hřiště Tatry Smíchov

Utkání: Zimní turnaj Tatry Smíchov

Sestava: Šimurka - Šimůnek, Botlík, Forman, Kopej - Šebek, Pešice, Jarolím, Němec (68. Zálešák), Petržela, ?. (68. Sokol)

Branky: 19. Jarolím z pen. 1:0, 23. Jarolím 2:0, 50. Jarolím 3:0, 52. Forman 4:0, 83. Šebek 5:0

Průběh: Máčalův tým převyšoval soupeře po všech stránkách a zápas byl vlastně jen otázkou skóre. Při střelecké chuti byl Jarolím, autor tří gólů.

Rozhodčí: Grégr

Diváci: 700

Trenér: M. Máčala

(Československý sport, 30. ledna 1983)

Tetex Tetovo - Slavia
0 : 2

Datum: únor 1984

Utkání: soustředění v Jugoslávii

(Československý sport, 23. února 1984)

SK Struga - Slavia
1 : 5

Datum: únor 1984

Utkání: soustředění v Jugoslávii

(Československý sport, 23. února 1984)

Kičevo - Slavia
0 : 0

Datum: únor 1984

Utkání: soustředění v Jugoslávii

Poznámky: Pravděpodobně mužstvo FK Napredok Kičevo.

(Československý sport, 23. února 1984)

Bitola - Slavia
? : ?

Datum: únor 1984

Utkání: soustředění v Jugoslávii

Poznámky: Pravděpodobně FK Pelister Bitola, mužstvo 2. jugoslávské ligy.


Strnica - Slavia
? : ?

Datum: únor 1984

Utkání: soustředění v Jugoslávii


Vardar Skopje - Slavia
3 : 1

Datum: únor 1984

Utkání: soustředění v Jugoslávii

Poznámky: Podle československého sportu (23. února 1984) hrála Slavia na soustředění 4 utkání. Tetex Tetovo porazila 2:0, SK Struga 5:1, v Kičevu hrála bez branek a prohrála s Vardarem Skopje 1:3. Už dříve jsem ale našel o zájezdu článek, v němž bylo uvedeno, že hrála s Tetovem, Vardarem Skopje, Bitolou a Strnicou. Článek byl bez výsledků.
  Celého zájezdu (zahrnuje asi 7 utkání) se neúčastnili Kubík (po operaci), Přibyl, Jarolím, Zálešák a Medynský (reprezentační dvacítka). Všechny zápasy byly hrány za velmi nepříznivých klimatických podmínek (sníh a mráz).

(Československý sport, 23. února 1984)

Rába ETO - Slavia
2 : 0 (1 : 0)

Datum: 21. února 1984

Utkání: návrat ze soustředění v Jugoslávii

Průběh: Slavia, i přes porážku, zanechala v Györu dobrý dojem.

Poznámky: Soupeř, poslední mistr Maďarska, se dříve jmenoval Vasas SE Györ, nyní Györi ETO FC.


Dukla Praha - Slavia
3 : 1 (2 : 0)

Datum: 29. února 1984, Praha, Juliska

Utkání: Český pohár, čtvrtfinále

Na snímku P. Nováka se kolem
Fialy (č. 4) pokouší vystřelit nová
posila v sešívaném dresu Němec.
Zleva Pelc, Kříž, Pešice a Šebek.

Sestava: Šimurka - Janů, Kopej, Forman, Kašpar - Šebek, Pešice, Jarolím - Němec, Petržela, Hotový (59. Sokol)

Branky: 4. Vízek 1:0, 28. Pelc 2:0, 48. Vízek 3:0, 79. Němec 3:1

Průběh: Za tři dny přece jen dokázal na Julisce vítr spolykat hodně vody. Alespoň tolik, aby byl měkký a nevyzpytatelný trávník konečně připraven k odloženému čtvrtfinále Českého poháru. Míč na stále mazlavějším povrchu sice zpočátku vrtošivě unikal, odskakoval, klouzal a za nic na světe nechtěl poslouchat, ale s přibývajícími minutami úsilí všech hráčů nabývalo zřetelně fotbalové kontury. A místy dokonce ty nejpřitažlivější.
  Už ve 4. min. našel Vízek nabíhajícího Staše — jeho centr obrana Slavie odvrátila, ale tak nešťastně, že oba soupeři v poloze klečmo či ležmo jen sledovali, jak ho Daněk přiťukává Vízkovi a ten umístěnou střelou k tyči překonává bezmocného Šimurku! Dukla se od úvodního hvizdu mnohem lépe přizpůsobila náročnému terénu, ke své technické hře a tradiční kombinaci přidávala postupně stále více ze zásob rychlosti a důrazu. Na hříšti to znamenalo mnohem snadnější přechod z obrany do útoku, časté pokusy o přímočarost a především nebezpečnější útočné akce. Zejména po Křížově sólu v 17. min. volala narážečka Daněk—Pelc po gólu: Šimurka však kryl.
  Nutno přiznat, že Slavia si to na druhý konec Prahy nenamířila se strachem a odevzdaností. Mužstvo bojovalo se zanícením, chvílemi se podařilo útoku — podporovanému velice dobrým a nápaditým Jarolímem — řádně rozproudit obraně Dukly krev, ale v rozhodujících momentech postrádali červenobílí klid, rozvahu, přesnost a snad i větší kus štěstí. V jednom okamžiku sebral Staš Petrželovi z hlavy jistý gól! Trest přišel vzápětí — Pešice fauloval Pelce dva metry před vlastním pokutovým územím a sám postižený nádhernou „panenkovskou” střelou obhodil zeď, překvapil Šimurku a trefil šibenici!
  Do konce půle už vládla na trávníku Dukla, Urbanovu dělovku vytáhl slavistický gólman na roh, poté Rada nadvakrát propasíroval míč po trestném kopu vedle pravé tyče. V poslední minutě mohl hosty postavit na nohy Jarolím, ale jeho bomba prolétla vysoko nad.
  Čtyři minuty po obrátce se zmocnil míče výtečně hrající Vízek, nasadil k dlouhému sprintu, osobní strážce (nepříliš účinný) Kašpar i stoper Forman ho stíhali. Snad oni i Šimurka čekali přihrávku, ale lišák Vízek je překvapil prudkou ranou po zemi do sítě! Obešel se tentokrát bez někdy zbytečných kudrlinek a sám si tak napsal recept na vstup do klubu ligových kanonýrů.
  V 60. min. ho zkusil napodobit Novák: nadechl se k nevídanému sólu, obešel čtyři protihráče perfektními kličkami, ale Šimurka nadzvedl střelu nad horní tyč. Vzruch přinesla 65. min. To nejprve Stromšík zblokoval Pešiceho ránu, srdnatě bojující Petržela se ji pokusil hlavičkou doklepnout za čáru, ale obrana Dukly mu to nedovolila. Míč se však pár sekund nato opět snesl do vápna domácích, a Stromšík ve snaze získat ho, podtrhl rukama Němce. Penalta! Jenže brankář Dukly opět uplatnil své přednosti a Jarolímovu střelu vyrazil! V 71. min. se málem Vízek trefil potřetí, jeho skákavé ráně chybělo pár centimetrů, poté Daňkův oblouček přes Šimurku doběhl na brankové čáře Forman a vyhlavičkoval míč na roh. Nedáš — dostaneš! V 79. min. Němec zaslouženě korunoval sympatickou snahu Slavie po ztečení branky vojáků v závěrečné čtvrthodince.

Rozhodčí: ing. Hora

Diváci: 2.500

Poznámky: Mělo se hrát už 26. února, utkání však bylo pro nezpůsobilý terén na Julisce odloženo.

Trenér: trener

(Československý sport, 1. března 1984 // Československý sport, 2. března 1984)

FC Rott-Weiß Erfurt - Slavia
2 : 2 (2 : 1)

Datum: 2. února 1984

Utkání: Zájezd v NDR

Sestava: Šimurka, Petržela, Pešice

Branky: Petržela, Pešice

Průběh: Šimurka kryl pokutový kop.

(Rudé právo, 3. února 1984)

FC Karl-Marx-Stadt - Slavia
1 : 0 (0 : 0)

Datum: 04. února 1984

Utkání: Zájezd v NDR


TJ Vítkovice - Slavia
2 : 1 (0 : 0)

Datum: 04. b?ezna 1984

Utkání: 1. liga 1983/84, 16. kolo

Sestava: Zápalka, Šimurka, Hotový, Šajtar, Pešice

Branky: 50. Pešice z pen. 0:1, 70. Lorenc z pen. 1:1, 85. Svatoňský 2:1

Průběh: Už na začátku se možná hrálo o udržení, z nervozity hlavně v 1. poločase to bylo i znát, ne každý faul pramenil jen z těžkého terénu. Slavia byla v první části hry o něco lepší, výraznější šance však neměla. Domácí probudila až penalta proti jejich brance, potom již měli trvalou převahu a v závěru na sebe strhli vítězství. Dobře chytali Zápalka i Šimurka, oporami obran byli Lišaník a Forman.

Rozhodčí: Matušík

Diváci: 3.600

Trenér: M. Beránek


Slavia - Spartak Trnava
4 : 2 (4 : 1)

Datum: 11. března 1984, Praha, Eden

Utkání: 1. liga 1983/84, 17. kolo

Sestava: Šimurka - Kubík, Němec, Pešice, Jarolím

Branky: 2. Jarolím 1:0, 9. Pešice z pen. 2:0, 11. Pešice 3:0, 28. Brezina 3:1, 39. Pešice 4:1, 79. Gašparik 4:2

Průběh: Slavia vykročila za prvními dvěma jarními body a tím i vidinou většího klidu v horkých sestupových vodách velice rezolutně. Hned ve 2. minutě totiž vstřelil Jarolím vedoucí gól, sedm minut na to srazil Kopčan v šestnáctce novou akvizici domácích Němce a Pešice z penalty přidal druhou branku a když tentýž hráč za další dvě minuty překonal Opálku potřetí, byla Trnava „grogy” docela. Máčalův tým dirigovaný tandemem Jarolím - Pešice rozehrál partii útočného fotbalu kořeněnou pohybem, jednoduchostí a častou střelbou, takže hosté se jen bezradně dívali, odkopávali míče a mnohdy se jen divili. V první půlhodině propadaly jejich řady zmatkům bez hranic a konce, obrana vyráběla chyby, záloha si počínala bezhlavě a útok dlouho existoval jen na papíře. Ani branka Breziny nepostavila hosty na nohy, ba naopak, byla povzbuzením pro Slavii. Po šancích Němce a Jarolíma završil Pešice hattrick, takže Eden se po půl roce starostí proměnil zase v ráj na zemi. Nic na tom nemění ani to, že po změně stran už Slavia zvolnila, další góly nepřidala a dovolila Trnavě, aby hru vyrovnala a snížila. Gól vyvolal bouři nevole, neboť Šimurka byl při něm zraněn a s poraněným obratlem odnesen ze hřiště.

Rozhodčí: Stiegler

Diváci: 7.000

Trenér: M. Máčala: „Začátek nám vyšel na 200 procent, protože jsme nastoupili s maximální koncentrací a pro úspěch jsme udělali hodně. Zatím však na tom nejsme ještě tak dobře, abychom vydrželi celý zápas a vyhráli třeba 8:0, rezervy jsou určitě v obranné fázi.”

Poznámky:

15. Slavia (12) — 5. Trnava (17)

  Domácí to nebudou mít lehké, z soupeře jde strach. Podle zpráv ze Slovenska zahrála Trnava proti Slovanu (2:1) skoro tak dobře, jako v dobách své největší slávy. Sekretář I. Lubas: „Pro tři žluté nemůže nastoupit Hotový, zastoupí ho buď Sokol, nebo Kubík. Věříme, že nás přijde povzbudit hodně fanoušků, a že se odpoutáme z předposlední příčky.” Trnavští jsou rozhodnuti zaútočit na místo, které zaručuje účast v Poháru UEFA. Zahájení v 15.30 hod.
(Československý sport, 10. března 1984)

RH Cheb - Slavia
3 : 0

Datum: 18. b?ezna 1984

Utkání: 1. liga 1983/84, 18. kolo

Branky: Siva 1:0, 85. Drulák 2:0, 86. Drulák 3:0 (Drulák jednu z pen.)

Průběh: Druhý gól padl z penalty po faulu Kopeje na Druláka, při třetím gólu utekl Drulák obráncům a bombou z hranice velkého vápna uzavřel skóre.

Rozhodčí: Řezníček


Slavia - Bohemians Praha
1 : 2

Datum: 1984

Utkání: 1. liga 1983/84, 19. kolo

Branky: Za Bohemians dali branky Ondra a Vl. Hruška
Slavia - HJK Helsinki
3 : 0 (3 : 0)

Datum: 8. dubna 1984

Utkání: utkani

Sestava: Přibyl - Janů, Šajtar, Forman, Šimůnek (73. Kopej) - Šebek, Pešice (27. Kubiš), Kubík - Němec, Sokol (46. Zajac), Šindelář

Branky: 11. Šindelář 1:0, 12. Němec 2:0, 30. Němec z pen. 3:0,

Průběh: Fotbalisté pražské Slavie hladce zvítězili v přátelském utkání nad 13násobným mistrem Finska a loni druhým nejlepším celkem této zeme HJK Helsinki. V zápase průměrné úrovně hraném na těžkém terénu domácí celek předčil soupeře lepší kombinací a větším důrazem v osobních soubojích. Pražané, pro něž bylo střetnutí dobrou přípravou před čtvrtečním důležitým ligovým bojem na Interu Bratislava, si vytvořili tříbrankový náskok již v první půlhodině. Po změně stran však polevili Němec dokonce neproměnil v 62. minutě druhý pokutový kop. Finský celek předvedl výkon sice snaživý, s častými pokusy o ofsajd-systém, ale s výraznými herními nedostatky. Jeho nejlepším hráčem byl Rantanen, který však ve druhém poločase neproměnil tři gólové šance.

Rozhodčí: Rotyka

Diváci: 250

Trenér: ?

(slavia.cz // www.sportovninoviny.cz)

Inter Bratislava - Slavia
0 : 1 (0 : 1)

Datum: 12. dubna 1984, Bratislava

Utkání: 1. liga 1983/84, 20. kolo

Sestava: Šimurka - Sokol, Kopej, Forman, Janů - Šebek, Pešice, Jarolím, Kubík - Zajac (89. Kašpar), Petržela (85. Němec)

Branky: 9. Šebek 0:1

Průběh: Šebek dal jedinou branku utkání po přihrávce Pešiceho. Diváci než nad nečekaným vítězstvím Slavie kroutili hlavami nad trapným výkonem domácích.

Rozhodčí: Kosár

Diváci: 1.947

Trenér: ?

(Gól č. 16, 20. dubna 1984)Uhelné sklady Praha
1 : 4 (? : ?)

Datum: duben 1984

Utkání: přátelské

Sestava: ?

Branky: ?

Průběh: ?

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Trenér: ?

(Gól č. 17, 27. dubna 1984)

Slavia - Sparta
0 : 1 (0 : 0)

Datum: 23. dubna 1984, Praha, Eden

Utkání: 1. liga 1983/84, 21. kolo

Sestava: Šimurka - Janů, Forman, Kopej, Sokol - Šebek (40. Němec), Pešice, Šajtar, K. Jarolím - Petržela, Zajac (75. Kubík)

Branky: 50. Denk 0:1

Průběh: Máčalovi svěřenci

Na momentce z utkání zleva:
Petržela, Straka, Forman, Hašek, Chovanec a Zajac.
nedovedli využít chaosu soupeře v prvním poločase - ve středu pole si očividně překáželo pět letenských záložníků, pro míče si dozadu chodili střídavě ještě Denk s Grigou, a tak nebylo divu, že branka domácích byla poprvé ohrožena až ve 38. minutě Caltou. Do té doby však už na druhé straně mohli skórovat dvakrát
Po vítězství v pražském derby v Edenu si Sparta
upevnila vedení v tabulce a posílila své ambice na titul.
Na snímku ze zápasu likvidují Stejskal ve spolupráci
se Strakou jednu z nebezpečných situací z úvodu utkání.
Petržela a jednou Pešice. Karta se obrátila pět minut po přestávce, kdy se ve hře Sparty ještě ani nestačila promítnout důrazná trenérova domluva. A kdo jiný mohl v tomto duelu překonat slávistického brankáře než Denk, který tak dal červenobílým už pět gólů ve třech prvoligových derby. Po Šajtarovi a Kašparovi ho tentokrát neuhlídal Sokol. Hra Slavie se po Denkově gólu takřka rozpadla (chyběl zraněný Šebek a střídající Němec byl na hřišti - až na vstupní hlavičku těsně nad ve 40. minutě - jenom do počtu), Sparta začala předvádět fotbal, jaký se od ní čekal od začátku, a nakonec po dalších šancích Denka, Grigy a Ščasného zachránili domácí od větší porážky pozorný Šimurka i notná dávak štěstí.
  Denk dal branku po přihrávce Ščasného.

Rozhodčí: Řezníček

Diváci: 12.589 (16.500)

Trenér: M. Máčala

Poznámky: Datum se udává i 21. dubna.

(Gól č. 17, 27. dubna 1984 // ???)

ZVL Žilina - Slavia
0 : 0

Datum: 1984

Utkání: 1. liga 1983/84, 22. kolo


Slavia - Baník Ostrava
2 : 1 (1 : 0)

Datum: 3. května 1984, Praha, Eden

Utkání: 1. liga 1983/84, 23. kolo

Sestava: Šimurka - Kašpar, Janů, Forman, Šajtar - Zálešák, Pešice (89. Šindelář), Kubík - Němec, Petržela, Zajac (82. Botlík)

Branky: 9. Pešice z pen. 1:0, 55. Petržela 2:0, 69. Zajaroš 2:1

Průběh: Nervozita v obou táborech - a v domácím pak zejména - byla tak veliká, že fotbal měl odzvoněno vlastně už předem. Slavii o něj ani nešlo, neboť v současné situaci

Proti umístěné střele slávistického Petržely z bezprostřední blízkosti
neměl ostravský brankář Mikloško žádnou šanci.
musí
Chvíle, která v epilogu 23. kola fotbalové
ligy v pražském Edenu rozhodla o vedení domácích,
Petržela (vpravo) se zápasnickým chvatem v šestnáctce
zbavil Ondráška, míč se dostal k Zajarošovi (uprostřed)
a brankáři Mikloškovi už nezbylo nic jiného,
než slavistického útočníka faulovat. Přišla penalta a
vedoucí gól z kopačky Petržely.
sbírat jen body a podobný "přepych" si nemůže dovolit, Ostrava je pak pouze stínem mužstva z minulosti ještě nedávné. Divák proto všechny iluze odložil už u vchodu a čekal jen na to, zda Máčalův tým splní povinnost a vítězství nezbytné pro další žití vybojuje.
  V tomto směru zklamán nebyl, protože domácí po předchozím trápení s Bohemians a Spartou tentokrát protrpěli zápas ke zdárnému konci, takže 2 body získali a dýchají dál. Bylo to ovšem zase vítězství upachtěné a upocené, které stálo Slavii hodně sil a nervů vlastně ještě víc. A přitom docela zbytečně, neboť hned v samém úvodu dostala dar seslaný snad přímo z nebes - penaltu! Pešice při její exekuci nezaváhal, takže do Edenu mohl zavítat klid a pohoda. Mohl, ale nezavítal, protože domácí jako by se lekli nabízející se šance a místo další ofenzívy začali myslet jen na výs1edek a jeho bránění. Tato neplánovaná změna v taktice byla ovšem zbytečná, protože Ostrava se představila jako soupeř k uzoufání neškodný. Její akce končily vesměs na půlící čáře, k hranici šestnáctky doklopýtali hosté málokdy a za celý první poločas branku vůbec netrefili.
  Slavia, v jejíž řadách chyběl Jarolím, Šebek, Hotový a spol., si neschopnost protivníka uvědomila bohužel jen na začátku druhého poločasu, kdy Petržala po akci Němce vedení pojišťoval. Pak ovšem zase upadla do bezradnosti a strachu o vítězství, takže si sama z utkání udělala drama. Stačilo totiž, aby Zajaroš střelou z trestného kopu našel Šimurku zase jednou dokonale nepřipraveného. Ostrava najednou ožila, osmělovala se k útokům mnohem častěji a vehementněji a brnkala domácím na nervy až do poslední minuty. Ti sice nakonec v podprůměrném zápase povinnost splnili, ale svým výkonem názorně demonstrovali, proč mají, a asi dál budou mít, tolik starostí.

Rozhodčí: dr. Mikulík

Diváci: 8.000

Poznámky: Po remíze v Žilině si Eden zhluboka vydechl, neboť se zdálo, že mužstvo je z nejhoršího venku, v následném pokračování se ovšem ukázalo, že šlo jen o chvilkový odklad starostí s bytím a nebytím. Ani povinné vítězství nad Ostravou na situaci nic nemění, neboť Žilina, která během šesti jarních zápasů dala jediný gól, najednou v Teplicích našla mušku a během 90 minut nastřílela branky tři, takže trampot se záchranou se na čas zbavila. Nitra zase remízou na Slovanu rovněž chmury momentálně rozehnala a ponechala Slavii v tabulce pravdy v tíživé situaci opět samotnou. Perspektivy Máčalova celku nejsou nikterak vábné, neboť v příštím kole hraje na půdě ohrožené Nitry, kde prohrála jak Ostrava, tak i Dukla, poté uvítá nepříjemné Košice a hraje derby na Julisce. To vše jsou zápasy, které Slavii mnoho bodů neslibují. Zvláště při současné formě a výkonnosti mužstva, zvláště při rozrůstající se marodce a problémech, které se musí řešit za pochodu. Nový předseda oddílu L. Komárek staví na první místo nutnost zlepšení organizace práce a změněný vztah trenéra k hráčům, přičemž podotýká, že nyní se už žádné zázraky dělat nedají. Trenéři i hráči jsou daní, jejich kvalita a úroveň rovněž, takže záleží jen a jen na nich, zda se pro Eden podaří nejvyšší soutěž zachránit...

(Gól č.19, 11. května 1984)

Plastika Nitra - Slavia
0 : 1

Datum: 10. kv?tna 1984

Utkání: 1. liga 1983/84, 24. kolo

Průběh: Slavia, které se letos na jaře na slovenských hřištích mimořádně daří (získala 5 bodů za výhry na Interu a v Nitře a remízu v Žilině, zatímco na podzim ani jeden!), překvapila disciplinovanou hrou v obraně. Akutní nebezpečí sestupu už jí tedy nehrozí.

Rozhodčí: Stiegler

Trenér: M. Máčala: „Zřejmě rozhodující zápas jsme vyhráli po bojovném výkonu celého mužstva. Nitru jsme měli dokonale přečtenou, ale domácí hodně zaostali za duelem, který sehráli s Duklou.”
Mělník - Slavia
2 : 8

Datum: květen 1984

Utkání: přátelský

Sestava: ?

Branky: ?

Průběh: ?

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Trenér: ?

(Gól č. 21, 25. květen 1984)

Slavia - Lokomotíva Košice
4 : 2 (2 : 1)

Na hranici šestnáctky fauloval v pondělním epilogu
25. ligového kola mezi Slavií a Košicemi Suchánek Petrželu,
rozhodčí Matušík si vybral pár sekund na rozmyšlenou
a pak nařídil penaltu. Pešice při její exekuci nazaváhal,
takže domácí vykročili za dvěma body a ligovou záchranou.
Datum: 21. května 1984, Praha, Eden

Utkání: 1. liga 1983/84, 25. kolo

Sestava: Šimurka - Janů, Kopej, Forman, Sokol - Pešice (74. Kašpar), Šajtar, Kubík, Jarolím - Němec (87. Šindelář), Petržela

Branky: 3. Strapek (z dálky) 0:1, 8. Kubík (přímý kop) 1:1, 36. Pešice (pokutový kop) 2:1, 58. Fecko (Lovacký) 2:2, 60. Šajtar (z dálky) 3:2, 73. Němec (Jarolím) 4:2

Průběh: Košice byly v Edenu jen odvarem mužstva tolik zlobícího na Spartě, Slavia hrála dobře zejména v prvním poločase.

Rozhodčí: Matušík

Diváci: 5.987

Poznámky: Mužstvo Slavie už 5 kol neprohrálo. Pro tři žluté karty nehrál Zajac.

(Gól č. 21, 25. května 1984)

Dukla Praha - Slavia
3 : 0 (2 : 0)

Datum: 26. kv?tna 1984, Praha, Juliska

Utkání: 1. liga 1983/84, 26. kolo

Sestava: Šimurka - Jarolím, Sokol

Branky: 25. Korejčík 1:0, 28. Štambacher 2:0, 89. Kříž 3:0

Průběh: Kdyby mohl fotbal žalovat, podal by na pražské Julisce stížnost na všechny aktéry. Na domácí Duklu za výkon ve druhém, na hostující Slavii za hru v prvním poločase, na všechny do jednoho pak za přístup, nasazení a vůbec chápání potřeb a principů moderní kopané. Další ze seriálů jarních pražských derby totiž přineslo fotbal tak chudičký, že až oči bolely a divák se mírně řečeno nudil. V neskonalé ligové šedi se vojáci snažili naplnit roli favorita v první půli, k čemuž jim hosté z Edenu vydatně napomáhali. Naprostým nezájmem o hru, katastrofálním přístupem, absencí jakéhokoliv náznaku bojovnosti či úsilí. Může se pak někdo divit, že Dukle stačilo málo k tomu, aby se dostala do vedení a tím i ke dvěma bodům? A může se pak někdo pozastavit nad tím, že se i ona uspokojila, takže ztratila veškerý zájem a motivaci? Nejmarkantnější to bylo na případu Vízka, který se zpočátku snažil o vstup do Klubu ligových kanonýrů, ale jakmile Šimurka zneškodnil jeho sólo, přestal Vízka fotbal bavit, začal jenom „stínovat”, na což už se trenéři na lavičce nevydrželi dívat a raději ho vystřídali... Předtím ovšem Vízek zaúřadoval několika kličkami v šestnáctce, připravil Korejčíkovi šanci z kategorie tutových a ten samozřejmě nepohrdl, tři minuty na to dostala Slavia druhý gól a o všem už bylo rozhodnuto. Ta druhá branka bylo mimochodem tak pikantní, že by si vysloužila čestné místo v muzeu fotbalových kuriozit. Štambacher totiž ještě na vlastní polovině odkopl míč do neznáma, ale ten směřoval na branku Slavie. Udiveného Šimurku přelétl, hostující gólman se tedy za ním úprkem vydal, chytil ho do náruče a spadl s ním do sítě!
  O přestávce přišlo v kabině Slavie hromobití a Máčalův tým začal přece jen trochu hrát. Dukla se naproti tomu spokojila jen s povinnou údržbou, takže z fotbal zase mnoho nebylo. Snad jen sólo Vízka a Váni na jedné a Sokolova střela a Jarolímova hlavička na straně druhé stojí za zmínku. Převaha hostů vyúsťovala v koaplikovanost, bezradnost a zdlouhavost před šestnáctkou vojáků, takže namísto zkorigování výsledku se minutu před koncem dostavil trest v podobě třetího gólu.

Rozhodčí: Hora

Diváci: 6.000

Trenér: M. Máčala: „Připadalo mě to jako bychom v první půli oslavovali, že jsme zachráněni. To, co jsme předvedli v první půli, bylo nedůstojné a do fotbalu to mělo daleko.”

Poznámky: Tabulka po 26. kole:

10. Košice
11. Žilina
12. Slavia
13. RH Cheb
14. Prešov
15. Nitra
16. Teplice
9
8
10
8
7
6
4
5
7
3
6
6
6
8
12
11
13
12
13
14
14
36:34
23:35
36:51
33:39
23:29
27:46
24:47
23
23
23
22
20
18
16

Slavia - Slovan CHZJD Bratislava
1 : 1

Datum: 30. kv?tna 1984, Praha, Eden

Utkání: 1. liga 1983/84, 27. kolo

Sestava: Přibyl - Šajtar, Jarolím, Němec

Branky: 13. Bechera 0:1, Šajtar 1:1

Průběh: Trenér Máčala aby měl vlasy plné šedin jenom z gólmanů... Nebylo totiž v posledních kolech zápasu, aby ať Šimurka, anebo tentokrát Přibyl nenabídli soupeři laciné vedení. Stalo se tak i ve včerejším duelu o ligovou definitivu se Slovanem. A protože ke krajně nejistému Přibylovi se v průběhu první půle přidávalo celé mužstvo, nebylo divu, že boj o pečeť na přežití se změnil pro domácí v nevýslovné trápení. Však také diváci skandovali: „My chceme fotbal!”. Slavia toho předváděla snad ještě méně než před čtyřmi dny na Dukle, Slovan se spokojil po laciném vedení také s minimem, takže v Edenu se po trávníku 45 minut procházela beznaděj a bezmocnost. Naštěstí pro domácí přišlo těsně před odchodem do šaten vysvobození z Šajtarovy kopačky, který vyrovnal a poté o přestávce bouřka v kabině. Máčalův tým začal bojovat, střílet, připravil si několik šancí (2x Jarolím, Němec a Šajtar), ale nakonec však ani přes zlepšený výkon a výraznou převahu v druhé půli oba body jistoty získat nedokázali.
  A jedna zajímavost z utkání: V 90. minutě zahrávala Slavia trestný kop. Hucko, který právě vystřídal Friče, si stoupnul k míči, aby jeho spoluhráči mohli zformovat zeď. Protože však nechtěl uhnout, dostal žlutou kartu, aniž si vůbec kopl do míče...

Rozhodčí: Grulich

Diváci: 5.000

Trenér: M. Máčala


Tatran Prešov - Slavia
2 : 1 (0 : 1)

Datum: 6. června 1984, Prešov

Utkání: 1. liga 1983/84, 28. kolo

Sestava: Přibyl - Šimůnek, Kopej, Forman, Sokol - Janů (80. Pešice), Jarolím, Šajtar - J. Němec, Petržela, Zajac (54. Kubík)

Branky: 33. J. Němec 0:1, 82. Tamášek 1:1, 84. Molka

Průběh: Němec dal branku po samostané akci, vyrovnával Tamášek z odraženého míče, na 2:1 upravil Molka z přihrávky Prusáka.

Rozhodčí: ing. Liška

Diváci: 3.460

(Gól č. 24, 15. června 1984)

Sklo Union Teplice - Slavia
3 : 1

Datum: červen 1984

Utkání: 1. liga 1983/84, 29. kolo

Sestava: Němec

Branky: 3. Tichý 1:0, 32. Němec 1:1, 48. Rosa z pen. 2:1, 55. Rosa 3:1

Průběh: Tepličtí opouštějí prvoligovou soutěž, ale před domácím publikem se snažili o důstojné rozloučení. V prvním poločase se jim však kombinace příliš nedařila a mohli do šaten odcházet dokonce s jednogólovým mankem, kdyby Němec trefil hlavou prázdnou branku. Brzy po přestávce o výsledku rozhodl Rosa, když nejprve proměnil pokutový kop a pak hned přidal další gól. Domácí už hráli uvolněně. Slavia výsledek nezkorigovala, protože Němec zahodil další dva vyložené góly sám před „zívající” brankou.

Rozhodčí: Stiegler

Diváci: 3.500

Poznámky: V tisku vyšlo 15. června.


Slavia - Dukla Banská Bystrica
1 : 0

Datum: 1984

Utkání: 1. liga 1983/84, 30. kolo


Metaz Týnec - Slavia
0 : 3 (0 : 1)

Datum: červenec 1984

Utkání: přátelské

Poznámky: V tisku vyšlo 20. července.


Slavia - Zbrojovka Brno
2 : 0 (1 : 0)

Datum: červenec 1984, Benešov

Utkání: přátelské

Sestava: Němec, Zálešák

Branky: Němec, Zálešák

Poznámky: V tisku vyšlo 25. července.


Baška Topola - Slavia
1 : 1 (0 : 0)

Datum: červenec 1984, Jugoslávie

Utkání: příprava v Jugoslávii

Sestava: Rott

Branka: Rott

Poznámky: Celek 2. jugoslávské ligy.


Beli Monastir - Slavia
0 : 2 (0 : 1)

Datum: červenec 1984, Jugoslávie

Utkání: příprava v Jugoslávii

Sestava: Jeslínek, Kašpar

Branky: Jeslínek, Kašpar

Poznámky: Podle tisku celek 2. jugoslávské ligy, ale v atlase se město Monastir nachází v Tunisku…


FK Vojvodina Novi Sad - Slavia
2 : 0

Datum: 27. července 1984, Novi Sad, Jugoslávie

Utkání: příprava v Jugoslávii

Sestava: ?

Branky: Dimitric, Cimbal

Poznámky: Utkání se konalo u příležitost 70. výročí založení Vojvodiny Novi Sad.

Fotografie obou mužstev před utkáním.

TJ RH Sušice - Slavia
1 : 4 (0 : 1)

Datum: 15. srpna 1984

Utkání: Československý pohár, 2. kolo

Sestava: Němec, Knoflíček, Čermák

Branky: Korbela - Němec 2, Knoflíček, Čermák


Slavia - Braník
12 : 0

Datum: srpen 1984

Utkání: přátelské

(Gól, 17. srpna 1984)

Kolín - Slavia
0 : 1

Datum: srpen 1984

Utkání: přátelské

(Gól, 17. srpna 1984)

TJ Dynamo České Budějovice - Slavia
2 : 2 (0 : 2), prodloužení 0 : 0, penalty 7 : 6

Datum: srpen 1984

Utkání: Československý

Čížek sám před brankářem Slavie Veselým:
běžela 15. minuta pohárového utkání
Dynamo - Slavia, Čížek přestřelil,
ale nakonec se černobílí radovali z postupu.
Ve čtvrtfinále je čekal Pelhřimov.
pohár, 3. kolo

Sestava: Veselý - Janů, Kubík , Jeslínek , Beránek - Čermák (83. Kašpar), Rott (4. Sokol), Doležal - Němec, Raška, Knoflíček

Branky: 28. Kubík 0:1, 54. Kuba z pen. 1:1, 75. Jodl 2:1, 82. Knoflíček z pen. 2:2

Průběh: Jihočeši začali proti favoritu nebojácně, patřil jim úvod zápasu - v 15. minutě se po chybě Beránka ocitl exslávista Čížek sám před Veselým, ale z malého vápna přestřelil. Slavia hrála dál v poklidu a postupně přebírala iniciativu. Ve 28. minutě Kubík krásnou střelou ze třiceti metrů trefil růžek branky! Po vedoucím gólu však Slavia svůj klid až přeháněla, hrála chladně, a to se jí nevyplatilo. V 54. min. Jeslínek fauloval Kotrbu a Kuba z penalty vyrovnal. V 68. min. měl velkou šanci Raška, ale stoper Anderle jeho hlavičku vykopl z prázdné branky.
  V 75. minutě zvýšil Jodl dělovkou z trestného kopu na 2:1 pro domácí a už se zdálo, že náskok udrží. Osm minut před koncem zahrál Anderle ve vápně rukou a Knoflíček si proměněnou penaltou vynutil prodloužení. V tom měli hosté více sil a také šancí zápas rozhodnout. V 96. min. totiž chytil Skála Kašparovi po přihrávce Knoflíčkově vyloženou příležitost! Drama rozhodla tedy až v pořadí šestnáctá penalta, kterou za slavisty neproměnil Jeslínek...

Rozhodčí: Průcha

Diváci: 3.000 (2.000)

Poznámky: Konečný stav po penaltách se uvádí i 6:5.

(Československý sport, 20. srpna 1984 // ???, 21. srpna 1984)

Lokomotíva Košice - Slavia
2 : 1 (0 : 0)

Datum: 29. srpna 1984, Košice

Utkání: 1. liga 1984/85, 1. kolo

Sestava: Veselý - Beránek, Doležal, Janů, Jeslínek, Kašpar, Knoflíček, Kubík, Němec, Raška, Rott, Sokol, Šajtar

Branky: 61. Fecko 1:0, 65. Fecko 2:0, 81. Knoflíček z pen. 2:1

Průběh: Na začátek ligy se hrál solidní a rušný fotbal, ve kterém měli domácí více ze hry, byli iniciativnější, ale chybělo jim důrazné zakončení. Slavii zdobila bojovnost, překvapila Lokomotívu dobrým pohybem a proti dřívějšku daleko pružnějším prolínáním řad, jenže střelba červenobílých zůstala starou slabinou. Znakem Košic byla více než co jiného křečovitost. Už na začátku měl Vankovič dvě vyložené šance, poté přišly další, ale na góly si muselo publikum počkat až po změně stran. V té době zářil Fecko, který nejprve z trestného kopu otevřel skóre a po čtyřech minutách překrásným volejem zvýšil. Slavia bránila a spoléhala na rychlé brejky, které však hráči zakončovali z velké dálky. Devět minut před koncem završil snahu Pražanů Knoflíček z penalty.

Rozhodčí: Strechaj

Diváci: 7.000 (4.859)

Trenér: J. Jareš

(Gól č. 36, 7. září 1984)

Slavia - TJ Bohemians Praha
1 : 1 (0 : 0)

Datum: 1. září 1984, Praha, Eden

Utkání: 1. liga 1984/85, 2. kolo

Sestava: Veselý - Beránek, Doležal, Hotový, Janů, Jarolím, Jeslínek, Knoflíček, Kubík, Němec, Rott, Sokol, Šimůnek

Branky: 50. Němec 1:0, 56. Levý 1:1

Průběh: Úvodní zápas druhého kola naší nejvyšší fotbalové

Na snímku vyrovnává Levý za přispění
ležícího Rotta. Vlevo už jásá Mičinec,
v brance je smutný Veselý a před ním
Knoflíček a Němec.
soutěže, který měl být magnetem kola, zklamal na celé čáře. Jako by na trávníku defilovaly v podobě 45 faulů a 8 žlutých karet rozlité vztahy dvou vršovických sousedů, fotbal za dané situace utíkal daleko za brány stadiónu a při značné nervozitě a mnohých chybách hlavního rozhodčího se vlastně změnil v nechutnou záležitost. Charakteristickým rysem celého zápasu byla též nerozehranost mužstev a až přílišná tvrdost, na kterou „doplatil” Vladimír Hruška, kterého v 61. min. poslal rozhodčí Hora správně do šaten za faul na Sokola. Napomínal jej již předtím žlutou kartou za jiný faul. Jinak byl ale sudí Hora špatný, protože kromě jiných chyb nepotrestal těsně před poločasem Bohemians pokutovým kopem a a hned vzápětí nevyloučil za hrozný faul slávistu Janů.
  Domácím patřila především úvodní čtvrthodina, velkou šanci ale Sokol zahodil. Exmistr po úvodním útlumu hru vyrovnal, největší příležitost měl po pěkné akci Hrušky Mičinec, ale přesto hosté neplnili ani zdaleka roli favorita.
  Gólů se diváci dočkali až po změně stran, kdy nástup opět patřil červenobílým. Nejprve otevřel skóre po samostané akci exklokan Němec a o tři minuty později mohlo být prakticky rozhodnuto. Knoflíček však trefil pouze tyč Borovičkovy branky. Karta se nakonec obrátila a již v 56. minutě po Levého přímém kopu kuriózním gólem (Rottova teč) Bohemians vyrovnali. Nakonec mohli vítězství na svoji stranu strhnout opět domácí, ale Němec neuvěřitelně z několika kroků přestřelil branku tváří v tvář brankáři hostí.
  Celkově bylo utkání dramatické, ovšem na jeho úrovni bylo znát, že oběma celkům stále ještě chybí několik zraněných hráčů základního kádru.

Rozhodčí: ing. Hora

Diváci: 14.561 (18.000)

Trenér: J. Jareš: „K derby nemám co říci.”

Poznámky: Červená karta: 61. Vl. Hruška (Bohemians)


Inter Bratislava - Slavia
0 : 1 (0 : 1)

Datum: 09. z??? 1984, Bratislava

Utkání: 1. liga 1984/85, 3. kolo

Sestava: Veselý - Beránek, Doležal (89. Šimůnek), Janů, Jarolím, Jeslínek, Knoflíček, Kubík, Němec, Sokol, Šajtar

Branka: 36. Knoflíček 0:1

Průběh: Oba soupeři šli nekompromisně za svým cílem: získat oba body. Podařilo se to hostům, kteří v prvním poločase vydařenou křížnou střelou Knoflíčka získali vedení a po přestávce měli na potvrzení svého vítězství dvě velké šance. V 61. min. Doležal a pak v 73. min. Knoflíček byli sami před brankářem Maluniakem, ale příležitost nevyužili. Doležalovu slabou střelu Ducký vykopl z brány a Knoflíček poslal míč vedle.
  Inter nedokázal technicky ovládnout míč především při závěrečné přihrávce ani ve střeleckých pokusech. V prvním poločase však čtyři výborné střely Mráze Veselý zlikvidoval a i po přestávce pražský brankář chytil Fieberovu bombu. Inter měl v poslední minutě velkou šanci vyrovnat, ale Šebo Mrázův centr z blízka usměrnil pouze vedle branky.

Rozhodčí: Gonda

Diváci: 2.000

Trenér: J. Jareš


Slavia - Dukla Praha
2 : 1 (1 : 0)

Datum: 13. z??? 1984

Utkání: 1. liga 1984/85, 4. kolo

Sestava: Veselý - Beránek, Doležal, Janů, Jarolím, Jeslínek, Knoflíček, Kubík, Němec, Raška, Sokol, Šajtar, Knoflíček

Branky: 14. Váňa 0:1, 56. Jeslínek 1:1, 66. Knoflíček 2:1

Průběh: Do Edenu přišel rušný fotbal, v němž Slavia až po přestávce uchopila kormidlo a zařídila vítězný obrat. Zpočátku se nechala zaskočit desetiminutovou rozcvičkou soupeře, při níž excelovala precizní přihrávka Vízka a která skončila v domácí síti. Při gólu asistoval i Vízek, po jehož centru Váňa jedinou branku Dukly vstřelil. Pak Dukla přitlačila, ale žádnou šanci nezužitkovala. A tak se během sedmi minut zrodil obrat. Nejprve po Němcově rohu našel Knoflíček volného Jeslínka, který snadno vyrovnal. Pak rozběhl Knoflíček sólo z poloviny hřiště, prošel hostující obranou a sám parádní střelou pod břevno vystavil konečný účet. Teprve jeho branka vyburcovala Duklu z letargie a v oboustranně kolísavém závěru mohly oba týmy skóre ještě pozměnit. Hostům však nepomohl ani příchod Beláka s Křížem. Slavia vyhrála zaslouženě, byla bojovnější a pracovitější.

Rozhodčí: Grégr

Diváci: 11.000

Poznámky: Knoflíček dostal žlutou kartu, když po svém gólu vyběhl mimo hřiště.
  Pikantností derby měl být start Rotta, který by po letech prožitých na Julisce a ročním pobytu na Kypru měl hrát v dresu Slavie proti svému bývalému mužstvu. Pravděpodobně však nenastoupil.
  Ve 48. minutě si vysloužilo hlediště napomenutí - někdo vhodil něco na hřiště.
  Střely na branku 7:6, mimo 11:5, rohy 7:4.

Trenér: J. Jareš


ZŤS Petržalka - Slavia
0 : 5

Datum: 23. z??? 1984, Bratislava

Utkání: 1. liga 1984/85, 5. kolo

Sestava: M. Veselý - Sokol, Jeslínek, Kubík, Beránek - Janů, Doležal, Šajtar, K. Jarolím - Němec, Knoflíček

Branky: Knoflíček 3 (1 gól byl z pen.), Doležal, Jarolím

Průběh: I přes vysoké vítězství Slavie se na rozmoklém trávníku sehrálo vyrovnané utkání. Slavisté se do útoku dostávali velmi rychle, většinou po individuálních únicích a po školáckých chybách Petržalky skórovali. Svého soupeře ale definitivně zlomili až v závěrečných dvaceti minutách.

Rozhodčí: Stiegler

Trenér: J. Jareš


Slavia - Lokomotiva Kladno
7 : 0 (5 : 0)

Datum: září 1984

Utkání: přátelské

Poznámky: V tisku vyšlo 27. září.


Slavia - Sigma ZTS Olomouc
3 : 1

Datum: 30. z??? 1984

Utkání: 1. liga 1984/85, 6. kolo

Sestava: Veselý - Beránek, Doležal, Janů, Jarolím, Jeslínek, Knoflíček, Kubík, Němec, Sokol, Šajtar

Branky: Knoflíček 2, Němec - Fiala

Trenér: J. Jareš
Chomutov - Slavia
1 : 2 (? : ?)

Datum: říjen 1984

Utkání: přátelské

Sestava: ?

Branky: ?

Průběh: ?

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Trenér: ?

(Gól č. 41, 12. října 1984)Slavia - UD Příbram
7 : 3

Datum: říjen 1984

Utkání: přátelské

Sestava: ?

Branky: ?

Průběh: ?

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Trenér: ?

(Gól č. 44, 2. listopadu 1984)

Baník Ostrava - Slavia
3 : 0 (1 : 0)

Datum: 7. října 1984, Ostrava

Utkání: 1. liga 1984/85, 7. kolo

Sestava: Veselý - Sokol (78. Rott), Kubík, Jeslínek, Beránek - Janů, Doležal, Jarolím, Šajtar - Němec, Knoflíček

Branky: 33. Lička z pen. 1:0, 49. Lička z pen. 2:0, 74. Fabry (z přihrávky Zajaroše) 3:0

Průběh: ?

Rozhodčí: Czetö

Diváci: 9.977

Trenér: J. Jareš

(Gól č. 41, 12. října 1984)

Slavia - Spartak Trnava
4 : 1

Datum: 18. ??jna 1984

Utkání: 1. liga 1984/85, 8. kolo

Sestava: Veselý - Beránek, Doležal, Janů, Jarolím, Jeslínek, Knoflíček, Kubík, Němec, Rott, Šajtar, Zajac

Branky: Knoflíček 1 z pen., Němec, Beránek, Janů - Filo

Trenér: J. Jareš


RH Cheb - Slavia
1 : 1 (0 : 0)

Datum: 21. ??jna 1984

Utkání: 1. liga 1984/85, 9. kolo

Sestava: M. Veselý - Beránek, Čermák, Doležal, Janů, Jarolím, Jeslínek, Knoflíček, Kubík, Raška, Sokol, Šajtar, Zajac

Branky: Knoflíček 1 z pen. 1:0, 80. Skuhravý 1:1

Průběh: Milan Veselý chytil Drulákovi penaltu. V 67. minutě střídal Druláka Tomáš Skuhravý a deset minut před kocem zachránil Chebu bod.

Trenér: J. Jareš


Tatran Prešov - Slavia
0 : 2

Datum: 05. listopadu 1984

Utkání: 1. liga 1984/85, 10. kolo

Sestava: Veselý - Beránek, Doležal, Janů, Jarolím, Jeslínek, Kubík, Němec, Raška, Rott, Řehák, Sokol

Branky: Janů, Řehák

Trenér: J. Jareš


Slavia - Slovan CHZJD Bratislava
6 : 0 (4 : 0)

Datum: 11. listopadu 1984

Utkání: 1. liga 1984/85, 11. kolo

Sestava: Veselý - Beránek, Čermák, Doležal, Janů, Jarolím, Jeslínek, Knoflíček, Kubík, Němec, Rott, Sokol, Zajac

Branky: 8. Doležal 1:0, 14. Knoflíček 2:0, 30. Knoflíček 3:0, Knoflíček 4:0, 75. Němec 5:0, 75. Zajac 6:0

Průběh: „Slavia Praha hostila celek slavných tradic, Slovan Bratislava. Snaha hostí o dobrý výsledek dostala trhlinu již v 8. minutě - Doležal se krásně trefil z 20 metrů - 1:0. Slavia hrála zejména v prvním poločase výborně, obránci často podporovali útok, v dobré záloze byl nejlepší Jarolím, v útoku zářil Knoflíček. Ve 14. minutě zvýšil na 2:0. Branka padla po centru z pravé strany. Knoflíček hlavičkoval, brankář Slovanu vyrazil míč pod sebe, ten se ale dostal do branky. Ve 30. minutě přihrál Jarolím Knoflíčkovi, a ten ukázal, jaký má přehled. 3:0. I další branku domácích dal ve 43. minutě nejlepší ligový střelec Knoflíček. Byla to jeho třináctá v deseti zápasech a znamenala čistý hattrick. Branku vstřelil hlavou, opět po centru z pravé strany. Také třetí letošní ligové vystoupení Slovanu v Praze neskončilo slavně. Krize silně omlazeného celku vrcholí a nedaří se ani hráčům, kteří mají být oporami. Po faulu na Bobeka v 51. minutě nedal Hlavatý penaltu. Trefil břevno, míč se odrazil za branku.
  Po přestávce Slavia polevila, což by se jí proti silnějším soupeřům nemuselo vyplatit. Přesto v 75. min. dal Němec na 5:0. Ještě v téže minutě upravil střídající Zajac při svém prvním dotyku s míčem na konečných 6:0.”

Přepis komentáře BBV z 11. listopadu 1984.
Kurzívou jsou dopsány informace podle filmových záběrů.

Trenér: J. Jareš


Sparta - Slavia
2 : 0 (1 : 0)

Datum: 19. listopadu 1984, Praha, Sparta

Utkání: 1. liga 1984/85, 12. kolo

Sestava: M. Veselý - Sokol, Jeslínek, Kubík, Beránek - Janů, Doležal, K. Jarolím, Šajtar - Němec, Knoflíček; střídání Petržela, Rott

Branky: Procházka 1:0, Sokol vlastní 2:0

Průběh: Konec děje znamenal vlastní gól Sokola na 0:2.

Rozhodčí: Fausek

Diváci: 18.000

Trenér: J. Jareš


Slavia - Dukla Banská Bystrica
7 : 0

Datum: 26. listopadu 1984

Utkání: 1. liga 1984/85, 13. kolo

Sestava: Veselý - Beránek, Doležal, Janů, Jarolím, Jeslínek, Knoflíček, Kubík, Němec, Rott, Sokol, Šajtar

Branky: Němec 2, Sokol 2, Knoflíček, Doležal, Kubík

Trenér: J. Jareš


TJ Vítkovice - Slavia
1 : 2 (1 : 0)

Datum: 02. prosince 1984

Utkání: 1. liga 1984/85, 14. kolo

Sestava: Veselý - Beránek, Doležal, Janů, Jarolím, Jeslínek, Knoflíček, Kubík, Němec, Řehák, Sokol, Šimůnek, Zajac

Branky: Běleš 1:0, 78. Kubík 1:1, 88. Jarolím 1:2

Trenér: J. Jareš


Slavia - ZVL Žilina
0 : 0

Datum: 09. prosince 1984

Utkání: 1. liga 1984/85, 15. kolo

Sestava: Veselý - Beránek, Doležal, Jarolím, Jeslínek, Knoflíček, Kubík, Němec, Petržala, Rott, Řehák, Sokol, Šimůnek

Průběh: Ivo Knoflíček neproměnil penaltu, v 50. minutě byl vyloučen Karel Jarolím.

Trenér: J. Jareš

Poznámky: Ivo Knoflíček se stal podzimním králem střelců se 14 góly. Druhý byl se Janečka (13), třetí Šourek (10).