201020112012Slavia - Spartak MAS Sezimovo Ústí
2 : 0 (1 : 0)

Datum: 19. ledna 2011, Praha, Eden, umělá tráva

Druh zápasu: přátelský

Sestava: 1. poločas: Vaniak – Janda, Vomáčka, Čelůstka, Hubáček – Hora, Dembélé, Kisel, Hloušek – Pospěch, Milan Černý / 2. poločas: Vaniak – Dostál, Koubský, Čelůstka, Hubáček – Koreš, Milutinović, Vyhnal, Hurka – Mikula, Zákostelský

Branky: 40. Hloušek 1:0, 65. Koreš 2:0

Průběh: Zápas se hrál na umělé trávě v Edenu a provázelo ho krajně nevlídné počasí – vítr, liják se sněhem. Slavia postavila na úvod prakticky to nejsilnější, co má. První pořádnou ránu na ústeckého gólmana Doležala vyslal ve 12. minutě Kisel, ale pokus po zemi šel vedle. Mnohem větší šanci
měl v 18. minutě na straně hostů Mach, jehož hlavička po rohovém kopu mířila těsně nad Vaniakovo břevno. Slavia se tlačila dopředu i díky rychlosti M. Černého, ale pozorná obrana ševců chyby nedělala. Sezimovo Ústí se snažilo kousat. Prudkou ránu Kočího ztlumil stoper Vomáčka a musel být ošetřován. Až před koncem poločasu se Pražanům podařilo dát gól, bylo to však po faulu na brankáře Doležala. Ten byl při boxování míče po rohovém kopu Kisela povalen na zem. Hloušek pak dorážel míč z bezprostřední blízkosti do sítě.
  Slavia poslala do druhé půle spoustu mladých hráčů včetně syna trenéra hostí Zákostelského. Také Ústí střídalo, do hry se dostali i dorostenci Rosůlek a Holub. Hlavně Rosůlek sváděl sympatické souboje s vysokým stoperem Koubským. Druhý poločas chytal v bráně hostí Fryšták ze Slovácka, který přišel na zkoušku. V 55. minutě mohlo být srovnáno. Vukadinović běžel z pravé strany na Vaniaka. Zvolil polovysokou střelu na jeho pravou ruku. „Čaroděj“ jeho ránu vytáhl na roh, míč se otřel o vnější část tyče. Jak se proměňují šance, ukázal slávista Koreš, který v 64. minutě po chybě obrany prostřelil gólmana na 2:0. Ševci se snažili o zkorigování výsledku. Šikovnými dlouhými míči od Javorka či Martínka se dostávali za obranu, ale branku to nepřineslo. Ve jednom takovém případě se do gólové příležitosti málem dostal Cíferský. Slavia vstřelila ještě třetí gól ranou od břevna Hurkou, ale mával se a pískal ofsajd.

Rozhodčí: Ochotnický

Diváci: 120

Trenér: „Hráli jsme po delší době přípravný zápas, jsem rád, že se nikdo nezranil, utkání na umělce vždy s sebou nesou v takovém počasí jisté riziko. Výsledek samozřejmě nemůžeme přeceňovat, jsem ale rád, že jsme neinkasovali a se soupeřem i terénem jsme si poradili,“ uvedl trenér Michal Petrouš.
  Zbyněk Pospěch hrál v přípravném zápase po roční pauze. „Těšil jsem se, že si konečně zahraju, je to přesně rok, co jsem do takového zápasu nastoupil. Samozřejmě, že vím, že to ještě není ono, chybí mi herní praxe, trochu i kondička, věřím, že to každým zápasem bude lepší,“ řekl trenér Petrouš.
Slavia - FC Zenit Čáslav
3 : 1 (3 : 0)

Datum: 23. ledna 2011, Praha, Eden, umělá tráva

Druh zápasu: přátelský

Sestava: 1. poločas: Vaniak –
Janda, Koubský, Čelůstka, Hloušek – Koreš, Kisel, Jarolím, Hurka – Pospěch, Mikula / 2. poločas: Hrubeš – Dostál, Vomáčka, Petrák, Hubáček – Hora, Dembélé, Vyhnal, Milutinović – Gulajev, Zákostelský

Branky: 19. Pospěch 1:0, 25. Pospěch 2:0, 30. Kisel 3:0, 48. Hušťava 3:1

Průběh: V dalším přípravném zápase na UMT v Edenu porazila Slavia Zenit Čáslav 3:1. Všechny tři branky Slavie padly v prvním poločase, dvakrát se trefil Zbyněk Pospěch, třetí gól přidal Karol Kisel. Na začátku druhé půle snížil za Čáslav Hušťava.
  Slavia šla do vedení v 19. minutě. Adam Hloušek utekl po levém křídle, u rohového praporku poslal krásný centr do vápna, kde číhal Zbyněk Pospěch, jeho prudká hlavička se od země odrazila k pravé tyči a odtud zapadla do branky. O šest minut později potěšil vysoký útočník slávistické fanoušky podruhé. Jan Mikula se dostal za obranu soupeře, na hranici ofsajdového postavení si převzal míč a postupoval sám na brankáře. Nahrál Martinovi Hurkovi, který vystřelil k tyči, kde jeho střelu brankář Bárta vyrazil. Míče se zmocnil Zbyněk Pospěch a polovysokou ranou poslal míč nechytatelně k tyči. Ve 30. minutě přidal třetí gól Karol Kisel. Štěpán Koreš vystihl špatnou rozehrávku Čáslavi, před bránou viděl dobře postaveného Karola Kisela, kterému poslal míč přesně na nohu a slovenský záložník neměl problém přesně zakončit.
  Do druhé půle poslal trenér Michal Petrouš zcela obměněnou sestavu složenou většinou z mladých hráčů. Ve 48. minutě přidal jedinou branku soupeře Hušťava. Blízko čtvrté branky byl Gulajev, ale jeho střela minula tyč branky. Poprvé si za áčko zachytal dorostenecký reprezentant Karel Hrubeš, který ve druhém poločase předvedl dva výborné zákroky.

Rozhodčí: Kovařík

Diváci: 100

Trenér: „S druhým poločasem spokojený vůbec nejsem, i když někteří hráči nenastoupili na svých postech, bylo v naší hře příliš mnoho nepřesností. Jsem rád, že se trefil Zbyněk Pospěch, určitě mu i takové branky pomohou získat znovu střelecké sebevědomí. Výhru nemůžeme přeceňovat, ale jsme rádi, že jsme zatím v obou zápasech zvítězili,“ zhodnotil utkání slávistický kouč Michal Petrouš.
Slavia - FC Nitra
2 : 0 (0 : 0)

Datum: 25. ledna 2011, Praha, Eden, umělá tráva

Druh zápasu: přátelský

Sestava: Vaniak – Dostál, Hubáček, Vomáčka, Hloušek – Milan Černý, Milutinović, Jarolím, Hora – Gulajev, Vyhnal

Branky: 63. Hora 1:0, 76. Vyhnal 2:0

Průběh: Trenér Michal Petrouš do zápasu poslal kombinovanou sestavu, ve které se objevili jak hráči, kteří nejspíš budou patřit do základu, tak
mladíci bojující o pozici v týmu. V první půli měli slávisté převahu, kterou bohužel nedokázali proměnit v branky. Největší šanci měl Zoran Milutinović, který trefil pěknou střelou spojnici břevna a tyče. Další šance zneškodnil buď hostující golman, nebo mu vypomohla obrana.
  Také do druhé půle vstoupila Slavia velkou převahou a přišly další šance, diváci si však mohli zavzpomínat na podzim a připomenout si, proč je Slavia až čtrnáctá – hráči Slavie totiž pálili jednu šanci za druhou. Neuspěl M. Černý, Hora ani dvakrát Gulajev. Zasloužená vedoucí branka tak přišla až v 63. minutě, kdy se trefil Jakub Hora, kterého pěkně vysunul dlouhým pasem Lukáš Jarolím – 1:0. Vzápětí mohl další pěknou střelou zvýšit Milutinović, ovšem těsně minul. V 73. minutě dopravil míč do sítě Hloušek, ovšem jeho branku rozhodčí neuznal pro předchozí faul. Další šanci Milutinoviće pak zneškodnil hostující brankář. Slavia však druhou branku přesto dokázala vstřelit, když v 76. minutě zakončil Pavel Vyhnal brejk, do kterého se dostal s Gulajevem. Do konce zápasu Slavia už výrazné šance neměla a naopak chvíli před koncem se parádním zákrokem blýskl Martin Vaniak.

Rozhodčí: Jan Jílek

Diváci: 150

Trenér: „Hrajeme ve dvou dnech dva zápasy, naším záměrem je, aby všichni hráči odehráli devadesát minut, proto jsme dnes nestřídali,“ uvedl trenér Michal Petrouš. „Fungovala nám dnes přípravná fáze a rozehrávka, po útočnících jsem o přestávce chtěl větší důraz v zakončení. Jsem rád, že jsme se po přestávce prosadili i střelecky, využít jsme mohli i další šance,“ dodal kouč.
  Ve středečním zápase otestuje Slavia dvaadvacetiletého nigerijského útočníka Allele Celestina. „Trénuje s námi od začátku týdne, chtěli jsme mu dát čas na aklimatizaci, aby si vyzkoušel umělku na tréninku. Zítra by měl odehrát celý zápas, uvidíme, jak se předvede,“ prozradil Michal Petrouš.
Slavia - FK Viktoria Žižkov
2 : 0 (1 : 0)

Datum: 26. ledna 2011, Praha, Eden, umělá tráva

Druh zápasu: přátelský

Sestava: Zlámal – Janda, Koubský, Čelůstka, Trubila – Koreš, Kisel, Petrák, Hurka – Zákostelský (46. Pospěch), Celestine Allele (69. Mikula)

Branky: 27. Čelůstka 1:0, 72. Čelůstka 2:0

Průběh: V Edenu se tentokrát nehrálo pohledné utkání, spíš právě naopak. Hned v první minutě sice Slavia Korešem zahrozila, ovšem to bylo na dlouhou dobu vše a místo
pohledných akcí se na hřišti jiskřilo. Dvakrát se střetl testovaný Celestine s hostujícím golmanem, po druhém střetu to dokonce chvíli vypadalo na pěstní souboj. Hráči Žižkova hráli velmi důrazně, na hranici pravidel (a často až za ní). Fotbalovosti bylo pomálu, přesto Slavia dokázala vystřelit i ze hry, ovšem Petrákovu jedovku s vypětím sil vyrazil Kolář a když se Celestine jedinkrát dostal za obranu soupeře, nedotáhl kličku na brankáře a bylo po šanci. Slavia tak šla do vedení až po pěkně kopnutém rohovém kopu Hurky, který našel hlavu Čelůstky a ten krásně zavěsil – 1:0. Soupeř hrozil takřka výhradně ze standardních situací, Zlámal v bráně byl však téměř bez práce, občas sebral nějaký centr a jen výjimečně čelil přímé střele.
  Do druhé půle nastoupil místo Zákostelského Pospěch, na hře se však změnilo jen málo. Akce Slavie brzdily nepřesnosti, soupeř na tom byl podobně a hra byla plná tvrdých osobních soubojů. A tak opět nejvíce nebezpečí hrozilo ze standardek a opět se po jedné z nich prosadila Slavia. Personální obsazení bylo totožné jako při první brance, jen tentokrát nešlo o roh, ale o přímý volný kop ze strany. Hurka – Čelůstka a 2:0. Martin Hurka posílal celý zápas ze standardek do vápna poměrně nebezpečné centry, ale žádný další se už neujal a protože Zlámal odolal všem pokusům hostů, Slavia si připsala čtvrté vítězství v přípravě v řadě.

Rozhodčí: Makovička

Diváci: 150

Trenér: „Je to příprava, nemůžeme výsledky přeceňovat, přesto jsem rád, že se nám podařilo všechna čtyři utkání vyhrát. Chceme, aby se tým naučil znovu vyhrávat. Dnešní utkání bylo hodně vyhecované, jak to u týmu Martina Pulpita bývá. Žižkov má založenou hru na osobních soubojích, jsem rád, že jsme se s tím vyrovnali,“ uvedl trenér Michal Petrouš. K testovanému nigerijskému útočníkovi Allele Celestionovi slávistický trenér uvedl: „Chtělo by to, aby s námi byl asi delší dobu, jeden zápas navíc na umělé trávě toho zase tolik neukáže. Uvidíme, rozhodneme se během nejbližších dnů.“
1. FK Příbram - Slavia
0 : 0

Datum: 29. ledna 2011, Votice, umělá tráva

Druh zápasu: přátelský

Sestava: 1. poločas: Zlámal – Dostál,
Koubský, Hubáček, Mareš – Koreš, Petrák, Vyhnal, Hloušek – Mikula (29. Gulajev), Pospěch / 2. poločas: Zlámal – Janda, Čelůstka, Hubáček, Mareš (60. Hurka) – Hora, Petrák, Vyhnal (65. Zákostelský), Hloušek – Vlček, Gulajev

Průběh: Slavia se ve slunečném sobotním odpoledni střetla na umělé trávě ve Voticích s týmem 1.FK Příbram. Stejně jako na podzim v lize, kdy sešívaní remizovali na stadionu U Litavky 1:1, skončil přípravný zápas nerozhodně. Oba soupeři se rozešli s bezbrankovou remízou.
  Největší šanci Slavie v první půli měl Mikula, který si v 10. minutě naběhl do vápna na Hlouškův centr. Svoji tvrdou střelu poslal ale těsně vedle. Ve zbytku poločasu měla ze hry více Příbram. Ve 20. minutě se do dvojité šance dostal Štochl, gólu ale stačili zabránit Zlámal s Koubským. Dvakrát se do šance dostával i Klesa, jeho první střelu vyrazil Zlámal, o pár minut později míč zastavil obětavým skluzem Dostál.
  Do druhé půle nastoupil v červenobílém dresu po dlouhé pauze, zaviněné zraněním, Stanislav Vlček. Parťákem v útoku mu byl Gulajev. Větší šance už ale k vidění nebyly. V 71. minutě chytil brankář Hruška střelu Hory ze střední vzdálenosti, v 86. minutě příbramský gólman zlikvidoval zakončení Adama Hlouška. Na druhé straně měl po Klesově centru příležitost střídající Šlapák, hlavou ale v našem vápně zamířil nad.

Rozhodčí: Makovička

Diváci: 200

Trenér: „Potěšilo mě, že jsme v zápase neinkasovali. Hráli jsme v kombinované sestavě, pro mladé hráče to byla další zkušenost. Mám také radost z návratu Standy Vlčka, kterého jsme poslali na hřiště ve druhém poločase,“ řekl po zápase trenér Slavie Michal Petrouš.
Slavia - SK Dynamo České Budějovice
1 : 0 (1 : 0)

Datum: 1. února 2011, Písek, umělá tráva

Druh zápasu: přátelský

Sestava: 1. poločas: Vaniak – Janda, Vomáčka, Hubáček, Čelůstka – Koreš, Kisel, Milutinović, Jarolím, Hora – Gulajev / 2. poločas: Zlámal – Janda, Vomáčka, Koubský, Čelůstka – Koreš (78. Vlček), Kisel (73. Vyhnal), Milutinović (66. Petrák), Jarolím, Hora (60. Mareš) – Zákostelský

Branky: 41. Čelůstka 1:0

Průběh: Trenér Michal Petrouš postavil do základní sestavy posledního zápasu před
odjezdem na herní soustředění tentokrát téměř všechny zkušené hráče, které má k dispozici. Na hrotu útoku začal tentokrát osamocený Gulajev. Po nepřesných pokusech Koreše a Hubáčka přišla první šance Slavie po patnácti minutách, ovšem Kiselovu hlavičku po Korešově centru lapil Kučera. Slavia i nadále měla zřejmě mírnou převahu, ovšem do vyložených šancí se nedostávala, Jarolím trefil svou střelou do citlivých partií Nitrianského, Horovu střelu vyrazil Kučera s námahou na roh. Až těsně před koncem poločasu padla první a jediná branka, když po přihrávce Kisela překonal Kučeru křížnou střelou Čelůstka – 1:0.
  Do druhé půle vyběhli za Slavii tři noví hráči – Zlámal, Koubský a Zákostelský. Hned po pár minutách to zkusil z dálky Milutinović, ovšem těsně minul. Na druhé straně Zlámal vytáhl dělovku Pecky na břevno a hned za pár minut hlavičkoval po rohu úplně volný Ondrášek, což hodně nadzvedlo trenéra Petrouše a obraně Slavie vyčinil. Po hodině hry poslal trenér na hřiště místo Hory, který si narazil záda, Mareše. V 65. minutě trefil další břevno z přímého kopu Otepka. Dvacet minut před koncem se do šance dostal po akci Petráka s Kiselem Zákostelský, ale netrefil ideálně míč. O chvíli později pak Petrák těsně netrefil hlavou po rohovém kopu Koreše. Po budějovickém závaru před Zlámalovou brankou měli další šanci zase červenobílí, Vyhnal našel Zákostelského, který jen těsně minul soupeřovu bránu. Těsně před koncem mohl zvýšit střídající Vlček, kterému přihrával Zákostelský, golman Budějovic míč za svá záda však nepustil a zápas tak skončil jednobrankovým vítězstvím Slavie.

Rozhodčí: Jan Jílek

Diváci: 500

Trenér: „Výsledkově se nám zatím daří, nechci to ale nějak zakřiknout. Těší mě také, že neinkasujeme góly. Mladí hráči, kteří nastoupí v průběhu zápasu, dokáží dobrý výsledek udržet,“ komentoval dosavadní přípravné zápasy trenér Slavie Michal Petrouš. „Další utkání nás čekají na Kanárských ostrovech, všichni už se těšíme na přírodní trávnk,“ dodal kouč.
UD Las Palmas - Slavia
2 : 1 (0 : 1)

Datum: 9. února 2011, Las Palmas, stadion UD Las Palmas

Druh zápasu: přátelský

Sestava: 1. poločas: Zlámal – Dostál, Vomáčka, Čelůstka, Trubila – Koreš, L. Jarolím, Kisel, Milutinović, – Zákostelský, Hora / 2. poločas: Hanuš – Dostál, Koubský, Hubáček, Mareš – Vlček, Kisel, Vyhnal, Hora (55. Hurka) – Gulajev, Mikula

Branky: 43. Hora 0:1, 58. Javi Guerrero 1:1, 80. Samuel 1:2

Průběh: Slavia prohrála přípravné utkání v Las Palmas s místním celkem druhé španělské ligy U.D. Jedinou branku Slavie vstřelil před přestávkou Jakub Hora, v druhém poločase domácí výsledek otočili.
  V prvním poločase mohli slávisté jít do vedení po akci kapitána Karola Kisela, slávistický záložník ale z deseti metrů těsně minul pravou tyč. Hlavičku Jakuba Hory po centru Koreše chytil domácí brankář Barbossa. Dvě minuty před přestávkou se dostal za obranu Las Palmas Milutinović, jeho střelu vyrazil brankář k Jakubovi Horovi, který ho poslal do sítě.
  Ve druhém poločase se už do sítě trefovali jenom domácí hráči, kteří dvěma brankami otočili skóre.

Rozhodčí: ?

Diváci: 300

Trenér: „Po přestávce, kdy jsme sestavu prostřídali, ztratila naše hra kvalitu zejména v obranné fázi. Mrzí mě neproměněné šance v prvním poločase a oba inkasované góly v tom druhém,“ řekl našemu webu trenér Michal Petrouš. „Bylo to poslední utkání, kdy jsme sestavu tak prostřídali, proti Hajduku a Slovanu už dostane prostor základní jedenáctka,“ dodal slávistický kouč.
HNK Hajduk Split - Slavia
0 : 2 (0 : 1)

Datum: 13. února 2011, Chorvatsko, Split, stadion Poljud

Druh zápasu: přátelský

Sestava: Vaniak – Dostál, Vomáčka, Čelůstka, Trubila – Koreš, Jarolím, Janda (60. Milutinović), Kisel (88. Simić), Hora (90. Mareš) – Zákostelský (69. Vyhnal)

Branky: 27. Kisel 0:1, 68. Milutinović 0:2

Průběh: Slavia se na pozvání Hajduku Split zúčastnila oslav stého výročí založení tohoto klubu přímo ve Splitu. HNK Hajduk byl založen chorvatskými studenty v Praze v hostinci U Fleků právě za přispění tehdejších členů SK Slavia. Svěřenci Michala Petrouše navázali na výkon hochů legendárního Johna Maddena z roku 1913 a zvítězili 2:0.
  Slávisté byli většinu prvního poločasu lepším týmem, první větší šanci vytvořil pro Jarolíma Kisel, ovšem ve 14. minutě se skóre ještě neměnilo, protože Jarolím vyslal v šanci jen slabou střelu. Po 27 minutách se však už slávisté radovali, když Kisel parádně poslal přímý kop z 19 metrů přímo do šibenice, domácí gólman se jen ohlédl. V
následujících minutách to Kisel dvakrát zkoušel zdálky do odkryté brány po nepřesvědčivých odkopech domácího brankáře, poprvé však z velké dálky těsně minul a podruhé poslal bochánek, který stačil na brankové čáře ztlumit jeden z domácích stoperů. Další nadějně vypadající akce neskončily nebezpečným zakončením, výjimkou byla Dostálova střela zhruba z rohu vápna, tu však bez problémů kryl brankář. V závěru poločasu dvakrát zahrozili domácí, nejprve z totožné vzdálenosti, ze které skóroval Kisel, domácí hráč vyprášil slávistickou zeď a za minutu po chybě v rozehrávce trestuhodně zahodil tutovou šanci jeden z domácích útočníků. V poločase tak byl stav 1:0 pro Slavii.
  Do druhé půle vstoupili lépe domácí a vytvořili si několik zajímavých možností, branku však nevstřelili a zahrozili slávisté na druhé straně, když z ničeho nic trefil hlavou Zákostelský břevno. Byla to ale spíš výjimka a domácí dále působili na hřišti nebezpečnějším dojmem. Po svém nástupu na hřiště se začal rychle zastřelovat Milutinović, nejprve jeho střelu kryl gólman, o minutu později už ale po Korešově akci zavěsil Zoran Milutinović nekompromisně a zvýšil na 2:0 pro Slavii. V závěru poločasu domácí vystřídali postupně prakticky celé mužstvo, Slavia naopak hrála jen se dvěma změnami a Hora se dostal do šance po odraženém míči, ovšem střelu si u tyče pohlídal brankář Hajduku. V 88. minutě se dostal na hřiště šestnáctiletý stoper Stefan Simič, který odehrál podzim v mužstvu U18 a z Chorvatska pochází.
  Zatímco borce Hajduku tak vyprovázely ze hřiště rozpačité reakce chorvatských fanoušků, včetně pískotu, hráčům Slavie aplaudoval celý vyprodaný stadion. Potlesk sklidilo i choreo našich fanoušků v podobě obřího narozeninového dortu pro Hajduk. Oslavami výročí klubu žilo celé město. Během dne bylo téměř nemožné narazit v ulicích na člověka bez dresu, šály, vlajky nebo jiného klubového artefaktu. Příjezdové cesty do města i ulice v centru byly vyzdobeny vlajkami a klubovými barvami.
  Na stadionu Poljud se během zápasu podle místního hlasatele tísnilo na čtyřicet tisíc fanoušků, což je o deset tisíc více, než jakou stadion uvádí oficiální kapacitu. Před zápasem i během něj připravili fandové Hajduku choreografii na všech tribunách, nad hrací plochou prolétávalo sportovní letadlo s vlajkou splitského klubu a po závěrečném hvizdu vypukl přímo na stadionu malý ohňostroj, následovaný symbolicky v 19:11 obrovskou světelnou show nad splitským přístavem.

Rozhodčí: Goran Gabrilo (Chorvatsko, Split)

Diváci: 40.000

Trenér: „Byl jsem opravdu nadšený, musím říci, že atmosféra tady na mě dýchla úžasným způsobem. Jsem rád, že jsme takový zápas odehráli, navíc ještě s dobrým koncem pro nás. O to je to samozřejmě lepší. Myslím si, že je to i pro kluky velké povzbuzení do jarních zápasů, kdy nás čeká těžký a tvrdý boj,“ uvedl po zápase trenér Michal Petrouš.
Slavia - ŠK Slovan Bratislava
2 : 0 (0 :0)

Datum: 19. února 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: přátelský

Sestava: Vaniak – Dostál, Vomáčka, Čelůstka, Trubila – Koreš, Petrák (45. Vlček), Jarolím, Milutinović (89. Koubský), Hora (82. Mareš) – Zákostelský (65. Vyhnal)

Branky: 62. Hora 1:0, 65. Vlček 2:0

Průběh: Trenér Michal Petrouš postavil stejnou obranu jako ve Splitu, v záloze se pak oproti utkání v Chorvatsku objevili Petrák a Milutinović, překvapivě chyběl Kisel, kterého trápí menší svalové zranění. Další hráči kádru odjeli k utkání s B týmem, aby měli také zápasové vytížení. V úvodních deseti minutách měli převahu hosté, ale žádné nebezpečí pro branku stráženou Vaniakem nezaznamenali. Na druhé straně se slávisté ukázali až téměř po čtvrthodině, kdy odražený míč po standardce napálil z velké dálky Trubila jen těsně vedle. Zajímavě vypadala rovněž akce Zákostelského po hrubce jednoho ze stoperů Slovanu, ale následná střela byla zblokovaná na roh. Slovan zahrozil brejkovou akcí, která skončila prudkým nástřelem naštěstí jen do Čelůstky. První opravdu velká šance přišla po necelé půlhodině hry, kdy Milutinović pěkným centrem našel Horu, kterého vychytal Putnocký. O pár vteřin později to zkusil z hranice vápna z kroku Zákostelský, šibenici však minul. V další slibné šanci se objevil Jarolím, když opět chyboval stoper Slovanu, ale zblízka nedokázal lob umístit za záda Putnockého. Slovan odpověděl velmi nebezpečnou střelou Kisse po chybě Dostála s Korešem, která naštěstí skončila těsně vedle. V závěru poločasu ještě několikrát zahrozili hosté, branka ale nepadla.
  Do druhé půle vyběhla v sešívaných dresech sestava s jednou změnou, Vlček nahradil Petráka. Hned v prvních minutách druhé půle se zranil exslávista Dosoudil po souboji se Zákostelským a dobré čtyři minuty se nehrálo. Následovalo několik zajímavých akcí ze strany Slavie, které končily nepřesnými finálními přihrávkami. V 62. minutě ale slávisté konečně vstřelili branku, po akci středem hřiště a další chybě hostů se dostal za obránce Hora a technicky přeloboval golmana hostí – 1:0. A to nebylo vše, hned za tři minuty se prosadil Vlček, když tečoval střelu Hory po odraženém míči z rohového kopu – 2:0. V 70. minutě dopravili hráči Slovanu míč za záda Vaniaka, sudí však už předtím pískal penaltu za ruku ve skrumáži. K té se postavil Halenár a prudkou ranou rozezvučel břevno. V závěru zápasu byly k vidění šance na obou stranách, většinou způsobené chybami obou obran. Tu největší měl hostující Guedé, Vaniak se však vyznamenal a zápas tak skončil dvoubrankovým vítězstvím Slavie.

Rozhodčí: Libor Kovařík

Diváci: 1.423

Trenér: „Byl to těžký zápas, prakticky prvních dvacet minut nás Slovan nepustil za půlku. Někteří hráči tady na tom hřišti hráli poprvé, jiní zase po dlouhé době, bylo na nich vidět, že jsou v křeči a že nejsou uvolnění. Postupem času se z toho dostávali, myslím si, že konec první půle byl už v pořádku. Ve druhé půli se nám podařilo vstřelit dvě branky, jsem rád, že jsme to dotáhli do vítězného konce, i když určitě i se štěstím, protože Slovan neproměnil penaltu,“ uvedl po zápase trenér Michal Petrouš.
Slavia - FC Zbrojovka Brno
1 : 1 (0 : 1)

Datum: 25. února 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 18. kolo

Sestava: Vaniak – Dostál, Čelůstka, Vomáčka, Trubila – Koreš (46. Janda), Kisel (K), Jarolím, Milutinović (46. Vlček), Hora – Zákostelský (78. Vyhnal)

Branky: 11. Pernica 0:1, 63. Vlček 1:1

Průběh: Fotbalisté Slavie začali jarní část sezony první ligy remízou 1:1 v důležitém záchranářském souboji s Brnem. Hostující Zbrojovku poslal v 11. minutě do vedení povedenou ránou z dálky obránce Luděk Pernica, za domácí srovnal střídající Stanislav Vlček.
  Slavia tak potvrdila, že doma s Brnem neprohrává, a udržela se o bod nad soupeřem i nad sestupovým pásmem. Navíc s Brnem má lepší vzájemné zápasy, jelikož na podzim vyhrála 3:2. Oba týmy v zimě prošly výraznými hráčskými změnami a do dnešního duelu nasadily hned dva ligové debutanty. Slavia Dostála s Milutinovićem, Brno Mitroviče s Valentou, navíc brněnský Folprecht měl dosud odehrány v lize jen čtyři minuty ještě za Spartu.
Slavia se v důležitém utkání vrhla na soupeře zhurta a hned od úvodních vteřin se tlačila do útoku. Aktivní byl především na levé straně Hora. Ve finální fázi se však domácím nedařilo. A tak přišel šok. V 11. minutě vystihl brněnský pravý bek Pernica rozehrávku Slavie, předskočil soupeře a 30 metrů od branky se ocitl zcela sám. Měl dostatek času, nechal si míč skočit a parádní ránou rozvlnil síť za bezmocným brankářem Vaniakem. Ač obránce, ve svém sedmém ligovém utkání si připsal již třetí gól. Pernicova branka na chvíli umlčela do té doby nažhavené slavistické fanoušky, ti však nadále hnali své oblíbence do útoku. Slavia se však dál potýkala s nepřesnou finální přihrávkou i s nekvalitním zpracováním, které připravilo o stoprocentní šanci Zákostelského.
  Do druhé půle poslal trenér Slavie do hry Jandu a zkušeného útočníka Vlčka. A právě oni zachránili týmu bod. V době, kdy se Slavia uchylovala k nakopávaným míčům, s nimiž s Brno snadno vědělo rady, přišel nečekaný úder. Janda v rohu vápna nasadil jesličky Hamouzovi a z úhlu vypálil. Brankář Bureš vyrazil míč jen před sebe, kam již nabíhal Vlček a dorážkou srovnal. Dal si tak předčasný dárek ke svým sobotním pětatřicátým narozeninám. Slavia se s remízou nechtěla spokojit a nadále se tlačila do útoku, ovšem největší šanci mělo Brno. Kalabiškovu hlavičku po standardní situaci lapil Vaniak až na brankové čáře.

Rozhodčí: Pavel Franěk

Diváci: 4.468

Trenér: „Jsme určitě zklamaní, přáli jsme si tři body, nakonec bereme jenom jeden. Zápas se lámal v prvních 25 minutách. Hráli jsme výborný fotbal, měli jsme několik možností, kdy jsme měli střílet z první, ještě jsme si to ale sklepávali. Plus se k tomu přidala situace, kterou jsme v přípravě ještě nezažili, a to, že jsme prohrávali. Přestali jsme si věřit. Z tohoto pohledu jsem rád za vyrovnání. Alespoň, že s Brnem máme lepší bilanci vzájemných zápasů,“ hodnotil zápas po jeho skončení trenér Slavie Michal Petrouš.
  „Vývoj utkání nebyl dobrý, ale nesmí nás to srazit. Máme ještě dvanáct kol a musíme teď přivézt body z Liberce.“
FC Slovan Liberec - Slavia
0 : 2 (0 : 1)

Datum: 5. března 2011, Liberec

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 19. kolo

Sestava: Vaniak – Dostál, Čelůstka, Hubáček, Trubila (82. Vomáčka) – Koreš (87. Milutinović), Janda, Jarolím, Hora – Kisel – Pospěch (61. Zákostelský)

Branky: 22. Pospěch 0:1, 71. Koreš 0:2

Průběh: Fotbalisté pražské Slavie v duelu 19. kola první ligy zvítězili v Liberci 2:0 a v soutěži vyhráli po pěti zápasech, poprvé od konce října. Sešívaní zároveň ukončili nepříznivou bilanci ve vzájemných duelech se Slovanem, když Severočechy porazili po tříletém čekání a na tříbodový import zpod Ještědu čekali ještě o rok déle
  Triumf Slavie dnes zajistili svými trefami Pospěch, který se v lize objevil po dvou letech, a Koreš. Liberec naopak na svůj první jarní gól dál čeká. Slávisté se v neúplné tabulce posunuli na deváté místo, Liberec je osmý. Jestliže se chtěl Liberec revanšovat za týden starý debakl v Jablonci, duel se Slavií mu reputaci nijak nevylepšil. I přítomnost pěti bývalých slávistů v základní sestavě Liberce vzbudila naději na rušný zápas, v němž však bylo až příliš patrné, v jak špatném rozpoložení se oba týmy nacházejí. Liberec měl problémy s napadáním rozehrávky hostů a s jediným klasickým útočníkem Nezmarem se dlouho nevzmohl na ohrožení Vaniakovy branky, hosté zase sázeli na dobrou obranu a rychlé brejkové akce. A po jedné z nich v 23. minutě udeřili: chybu libereckého stopera Keliče vystihl útočník Pospěch, který ranou k tyči oslavil svůj návrat do ligy, v níž chyběl skoro dva roky. A připomněl se také Liberci, kde strávil nejlepší roky své kariéry a s nímž v roce 2006 získal i titul. Inkasovaný gól Liberec srazil viditelně ještě níž. Jeho marnost dokládala akce před koncem poločasu, kdy Breznaník po Dočkalově centru místo prázdné brány trefil před ní stojícího beka Dostála. Slavii se na Liberec v posledních letech nedařilo, ale při pohledu na dnešní výkon Severočechů Pražany špatná bilance ani snad strašit nemusela. Hráči Slovanu dlouho nijak nedokázali znepokojit obranu Slavie, v níž oproti úvodnímu jarnímu duelu nahradil stopera Vomáčku Hubáček. Sešívaní s přehledem kontrolovali těsné vedení a dvacet minut před koncem jim bylo ještě lépe. Po akci střídajícího Zákostelského napálil míč s pomocí tyče do sítě Koreš, který se v třináctém ligovém zápase poprvé dočkal branky. A slávisté se mohli těšit na to, že po pěti utkáních v nejvyšší soutěži zase poznají vítěznou euforii, z níž se naposledy těšili 24. října po duelu s Budějovicemi. Naopak jarní mizérie Liberce trvá; v příštím zápase v Příbrami navíc nebude moci nastoupit útočník Nezmar, který si dnes nechal zbytečně dát čtvrtou žlutou kartu v sezoně. Liberečtí fanoušci po zápase dali hodně hlasitě najevo svoji nevoli.

Rozhodčí: Tomáš Adámek

Diváci: 5.760

Trenér: „Jeli jsme do Liberce s velkým repektem. Viděl jsem Liberec v zápase s Jabloncem, a proto jsme se na něj důkladně připravili. Jsem rád, že jsme byli efektivní, i když za stavu 1:0 jsme měli také štěstí, když jsme vykopávali míč z branky. Jsem rád, že jsme k aktivitě přidali také efektivitu,“ uvedl k utkání trenér vítězného celku Michal Petrouš, který si je vědom, jak důležité vítězství si jeho svěřenci připsali. „V této situaci, v jaké jsme, je to výborné povzbuzení,“ říká trenér Petrouš.
Slavia - FK Teplice
4 : 1 (2 : 0)

Datum: 13. března 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 21. kolo

Sestava: Vaniak – Dostál, Čelůstka, Hubáček, Trubila – Koreš (81. Milutinović), Janda (69. Černý), Jarolím, Hora – Kisel – Pospěch (76. Vlček)

Branky: 32. Pospěch 1:0, 34. Jarolím 2:0, 61. Mahmutović 2:1, 66. Jarolím 3:1, 89. Milutinović 4:1

Průběh: Fotbalisté Slavie Praha si připsali druhou výhru za sebou a znovu odskočili pásmu sestupu na čtyři body. V utkání 20. kola první ligy doma přehráli Teplice 4:1 zásluhou dvou gólů Jarolíma, druhého jarního zásahu zimní posily Pospěcha a povedené rány Milutinoviće. Slavia tak na jaře získala sedm bodů z devíti možných a zároveň utnula třízápasové čekání na domácí výhru.
  Slavia nastoupila v totožné sestavě jako při předchozí výhře nad Libercem a od začátku se tlačila do útoku. Její aktivita však většinou končila na pozorných teplických obráncích.
Hostům se však v útoku nedařilo podržet míč, a tak byli domácí v tlaku. Ten vyústil ve smrtící tříminutovku. Vše odstartovala 32. minuta, kdy Koreš prostrčil míč do vápna na Pospěcha, který přehodil brankáře a dobíhající hostující bek již nestačil vykopnout míč z brankové čáry. Zimní posila Slavie se dočkala v druhém ligovém startu za Pražany druhého gólu. Navíc hned za dvě minuty sklepl Pospěch centr pro Jarolíma, který ze 14 metrů napálil míč do sítě. A v Synot Tip Areně mohlo být za další minutu ještě veseleji. Koreš zatáhl po levé straně míč, nahrál ho před branku Horovi, ten však ve skluzu mířil jen do břevna. Hostům se podařilo poprvé zahrozit až po hodině hry, kdy slávistický brankář Vaniak vyběhl až na hranici pokutového území, kde svedl dva úspěšné souboje s protihráči. Severočeši se však hned na to konečně dočkali. V době, kdy se na trávníku svíjel zraněný slávista Janda, předvedly Teplice rychlý kontr, Mahmutović se obtočil kolem obránce a ranou z hranice vápna snížil svým sedmým gólem v sezoně. Šlo o první přímou střelu Teplic na domácí branku. Šance Severočechů však žily jen pět minut. Pak Slavia zahrávala z levé strany přímý, Jarolím ho na přední tyči tečoval hlavou zády k brance a míč napnul síť hned za vzdálenější tyčí. Jarolím tak zaokrouhlil svůj střelecký účet v české lize na 30 gólů. Hosté mohli ještě snížit, ovšem Mahmutovičovu prudkou ránu z úhlu vytáhl gólman Vaniak a Vondrášek neuspěl s dorážkou. Naopak v poslední minutě napřáhl z 30 metrů střídající Milutinović a dal výsledku definitivní podobu. Teplice tak potvrdily, že to na Slavii na její půdě neumí, vyhrály jen jednou v roce 2000.

Rozhodčí: Radek Matějek

Diváci: 6.898

Trenér: Kouč Slavie Michal Petrouš měl důvod k radosti. „Rozjížděli jsme se sice pozvolna, ale od 20. minuty jsme hráli velmi dobře a dali jsme dva rychlé góly, které nám hodně pomohly,“ hodnotil Petrouš.
  Litoval však toho, že jeho svěřenci dovolili Teplicím snížit. „Kluky jsem o poločase nabádal, že je vedení ošidné a že snížení soupeře by mohlo duel zkomplikovat. To se potvrdilo. Jsem ale rád, že to kluci ustáli a třetím gólem rozhodli. Závěr už jsme dohrávali v euforii a snad jsme uspokojili fanoušky,“ dodal Petrouš.
SK Sigma Olomouc - Slavia
0 : 0

Datum: 20. března 2011, Olomouc

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 21. kolo

Sestava: Vaniak – Dostál, Čelůstka , Hubáček, Trubila – Hora (90. Milutinović), Jarolím , Kisel, Janda , Koreš (78. Vlček) – Pospěch (60. Černý)

Průběh: Fotbalisté Slavie Praha udrželi jarní prvoligovou neporazitelnost i v Olomouci, kde v dnešním utkání 21. kola uhráli bezbrankovou remízu. Sigma byla mírně aktivnější, ale do velkých šancí ji soupeř nepustil. Třetí nejlepší ligový útok tak už 189 minut mlčí.
  Nástup se nesl ve znamení upracované snahy Sigmy o tlak. Rezultovala z ní velká příležitost Šultese, který v jedenácté minutě po Hořavově centru z levé strany hlavičkoval z malého vápna nad. Domácí převaha se pak ale ztratila v nepřesnostech. Olomouc měla sice míč pod kontrolou, ale v mezihře to skřípalo. Akce šly často vzduchem, kde si s nimi bez problémů poradila slavistická defenzíva. Zatímco vzadu hosté fungovali bezchybně, na útočné polovině do pauzy prakticky neexistovali.
  Po obrátce se Slavia začala daleko více osmělovat a brzy mohla jít i do vedení. Drobiszův špatný výběh do pole však nepotrestal Kisel, který z 25 metrů poslal míč kolem gólmana i pár decimetrů vedle prázdné branky. Olomoucká ofenzíva neměla den. Hrála křečovitě a nepřesně, a když se jí povedlo překvapit hostující obranu jako v 56. minutě Doležalovi s Hořavou, domácí záložník neměl seřízená mířidla a ze slibné šance přestřelil. Remízový zápas nerozhodl v poslední minutě ani střídající Ordoš, který z jedenácti metrů pálil vedle a třetí nejproduktivnější ligový útok podruhé za sebou vyšel střelecký naprázdno.

Rozhodčí: Drahoslav Drábek

Diváci: 8.144

Trenér: Slavia vydolovala na Hané remízu a kouč Michal Petrouš přiznal, že se štěstím. „Olomouc byla lepší, měla balon více na kopačkách. Při nás stálo i štěstí. Na druhou stranu i při Olomouci, když jsme v úvodu druhé půle měli dvě velké šance,“ konstatoval Petrouš.
  Pražané působili zejména v první půli výrazně defenzívním dojmem, což však podle Petrouše nebyl záměr. „Chtěli jsme hrát ofenzivně a zaskočit Olomouc jejími zbraněmi, ale je na tom tak dobře, že jsme v tom zaostávali. Vyplývá to z kvality soupeře – Olomouc je po kombinační stránce a pohybu asi nejlepší v lize. Bránit jsme rozhodně nechtěli,“ uvedl Petrouš.
Slavia - FC Hradec Králové
0 : 0

Datum: 3. dubna 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 22. kolo

Sestava: Vaniak – Dostál, Čelůstka , Hubáček, Kaufman – Koreš, Janda (60. Milutinović), Jarolím, Hora (80. Černý M.) – Kisel – Pospěch

Průběh: Slávističtí fotbalisté remizovali v utkání 22. kola první ligy s nováčkem soutěže Hradcem Králové bez branek a ani v pátém zápase
jarní části sezony nepoznali hořkost porážky. Pražané měli po celý zápas mírnou územní převahu, ale spolehlivou hostující obranu nepokořili. Hradec tak zastavil sérii pěti venkovních porážek za sebou a na hřišti Slavie bodoval vůbec poprvé v historii samostatné ligy.
  Slavia od úvodu častěji držela míč, ale z aktivního nástupu nic výrazného nevytěžila. Pouze v osmé minutě po Jandově centru upadl v pokutovém území v souboji s Pávkem kapitán Kisel a marně se dožadoval odpískání penalty. Příliš velkou hrozbou pro hostujícího brankáře Lindra nebyla ani následná střela v podání Kaufmana, který při absence Trubily nastoupil ke svému prvnímu ligovému utkání v jarní části sezony. Hradec přijel do Edenu s pružnou a organizovanou defenzivou, ale rozhodně jen nebránil. Naopak využíval každou možnost k rychlému útočnému výpadu. Hrozil především Pilař, kterému nejprve chyběl k balonu krok a pak jeho střelu z úhlu nadvakrát zlikvidoval Vaniak. Mezitím v 28. minutě protáhl slávistického veterána mezi tyčemi pokusem z otočky Dvořák. Pražané si sice udržovali optickou převahu, ale do velkých šancí se vinou nepřesné finální fáze takřka nedostávali. Lindra tak vylekala snad jen Horova plachtící střela, na kterou si hostující gólman počkal u své pravé tyče.
  Lopotné dobývání hradecké branky pokračovalo i po změně stran. Hosté se stáhli před vlastní šestnáctku a Slavia marně hledala skulinky v jejich přehuštěné obraně. Proto se snažila pomáhat si standardními situacemi. Lindrovi bylo horko po hodině hry, kdy se Čelůstka při závaru na malém vápně marně snažil patičkou doklepnout míč do sítě. Ještě blíž k rozhodující trefě měl v 70. minutě Jarolím. Hradecká obrana ho nechala při Korešově přímém kopu trestuhodně volného na malém vápně, domácí záložník však hlavičkoval nad. Prostor mezi tyčemi vzápětí netrefil ani Pospěch. A když se neujala ani Milutinovićova střela, rozešly se oba týmy stejně jako na podzim bez branek.

Rozhodčí: Libor Kovařík

Diváci: 6.291

Trenér: Slávistického kouče Michala Petrouše mrzelo, že jeho svěřenci vyšli podruhé za sebou střelecky naprázdno. „Nemůžu být spokojený, protože jsme nevyhráli. Sice jsme udrželi jarní neporazitelnost, ale druhý zápas po sobě jsme nevstřelili branku. To je takový škraloup,“ řekl Petrouš na tiskové konferenci po zápase.
  Připustil, že Hradec je svým neobvyklým herním stylem se třemi obránci velmi nepříjemný. „Myslím, že není náhoda, že i mužstva z popředí tabulky mají s Hradcem problémy. Na podzim nám to dělalo celý první poločas problémy, takže jsme se je dnes snažili napadat. To kluci zvládli, bohužel jsme z toho nedokázali vytěžit tolik, abychom dali branku,“ uvedl Petrouš.
AC Sparta Praha - Slavia
2 : 0 (2 : 0)

Datum: 11. dubna 2011, Praha, Letná

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 23. kolo

Sestava: Vaniak – Dostál, Kaufman, Hubáček , Trubila (89. Vlček) – Hora, Janda (74. Milutinović), Jarolím, Kisel , Koreš – Černý (79. Pospěch)

Branky: 9. Kweuke 1:0, 12. Kweuke 2:0

Průběh: Fotbalisté Sparty zvítězili ve 23. ligovém kole v pražském derby nad Slavií 2:0 a vršovického rivala porazili počtvrté za sebou. O výhře obhájce titulu z Letné dnes rozhodl před nejvyšší návštěvou sezony 18.873 diváků dvěma brankami během úvodních dvanácti minut Kamerunec Léonard Kweuke. Sparta snížila v tabulce náskok vedoucí Plzně na šest bodů.
  Ideální fotbalové počasí, vyprodaný stadion a báječná atmosféra slibovaly velký zápas. Průběhu výrazně pomohlo, že oba týmy nechaly taktické plány v kabině a hráči se snažili prosadit hlavně v ofenzivě. První šanci měla na konci první minuty Slavia, ale chabá koncovka předznamenala osud červenobílých. Slávisté se nedokázali poučit z minulých zápasů Sparty, v nichž soupeři našli recept na bránění letenského útočníka Kweukeho. Ten se stačil za úvodní čtvrthodinu prosadit do čtyř brankových situací a domácí vedli 2:0. První hlavičkou sice minul, ale pak v 9. a 12. minutě dvakrát hosté zaváhali ve středu obrany, Kweuke se vždy dokázal zorientovat a dostal míč do sítě. Poté ještě vyslal na Vaniaka dělovku z dvaceti metrů, ale nejstarší hráč ligy se vyznamenal skvělým zákrokem. Teprve poté se Slavia znovu vrátila do utkání a zvlášť ve středové řadě si nevedla vůbec špatně. Jenže její akce končily na nedůrazu v soupeřově šestnáctce. Blízko gólu byl především po dalším zaváhání ve středu obrany Koreš, jenže branku minul.
  Druhý poločas začala Sparta hrající bez potrestaného obránce Řepky v útlumu, jako by už myslela na oslavy vítězství. Dění z trávníku se přeneslo i do hlediště, diváci už byli méně bouřliví. A ti domácí museli brzy zvýšit hlas, když vyzývali hráče k větší bojovnosti. Hra se rozdrobila ve středu hřiště, kde domácím výrazně chyběl v prvním poločase zraněný Matějovský, a Kweuke už neměl na hrotu dost síly ke svým agresivním výpadům. Jeho tým se zatáhl na vlastní šestnáctku, z níž vyrážel jen výjimečně. Slávisté ale nebyli schopni na domácí obranu něco vymyslet a Sparta vybojovala cennou výhru. Přišla ale pro další zápas v Mladé Boleslavi o obránce Pamiče, který dostal čtvrtou žlutou kartu.

Rozhodčí: Pavel Královec

Diváci: 18.873

Trenér: Hostující Michal Petrouš litoval, že se jeho svěřenci nedokázali prosadit v koncovce. „Škoda hned té první šance, mohlo být všechno jinak. Hrát jsme dokázali aktivně po celý zápas, jenže Spartě stačila dvě naše zaváhání a ve čtyřech minutách rozhodla zápas. Pak už prokázala svoji zkušenost. Přestože mi jí už k ničemu nepustili, na obrat to bylo málo,“ mrzelo slávistického kouče, že obraz hry vyzněl lépe než konečný výsledek. Přesto odjížděl z Letné napůl spokojený. „Jsem rád, že to kluci nezabalili a místo hrozícího debaklu sehráli velmi dobrý zápas a prokázali, že Slavia o svou budoucnost nemusí mít strach. Až do poslední minuty jsme zde předváděli otevřenou hru,“ pochválil svěřence.
FK Teplice - Slavia
2 : 1 (1 : 0)

Datum: 14. dubna 2011, Teplice

Druh zápasu: Ondrášovka Cup, čtvrtfinále

Sestava: Zlámal – Čelůstka, Koubský , Vomáčka, Trubila – Hora (54. Černý), Milutinović (60. Janda), Dembélé (88. Petrák), Koreš – Vlček, Pospěch

Branky: 45. Verbíř z pen. 1:0, 62. Vlček 1:1, 90. Verbíř z pen. 2:1

Průběh: Fotbalisté Teplic porazili v úvodním čtvrtfinále Ondrášovka Cupu Slavii 2:1. Severočeši zahrávali v zápase tři penalty – první z nich neproměnil Vachoušek, z dalších dvou se však už nemýlil Verbíř. Pražané na Stínadlech díky Vlčkovi srovnali, v závěru po vyloučení
domácího Doška měli tlak, ale na konci nastavení pro Trubilově faulu přišli o lepší výsledek do odvety. Ta se hraje za týden.
  Zatímco Tepličtí nasadili nejsilnější sestavu, slávistický kouč Petrouš zamíchal se složením všech řad. Ze zahajovací jedenáctky, která se představila v pondělí na Spartě, dnes od úvodu nastoupili jen tři hráči. Teplice sice nezačaly žádným velkým tlakem, ale už po pěti minutách měly ideální možnost jít do vedení. Mahmutovič upadl po střetu s náhradním brankářem Pražanů Zlámalem, ale jeden ze čtyř bývalých slávistů v teplickém kádru Vachoušek z nařízené penalty slabou střelou po zemi zamířil o víc než metr vedle tyče.
  Slavia poprvé vážněji zahrozila v 35. minutě. Vlček postupoval k teplické brance, trefil však jen Grigara, který stejně jako na opačné straně Zlámal dostal přednost před obvyklou brankářskou jedničkou. Severočeši byli v úvodu mnohem jistější v práci s míčem a těsně před pauzou se dočkali. Čelůstka sáhl rukou do Rosova hlavičkového pokusu a druhou nařízenou penaltu už veterán Verbíř s přehledem proměnil.
  Druhou půli Teplice dlouho nezvládaly. V 62. minutě nechaly při Trubilově centru volného Vlčka, který gólově oslavil svůj první jarní start v základní sestavě. Na domácí padla křeč a mohli být rádi, že při šancích Koreše a Pospěcha podruhé neinkasovali. Tlak hostů navíc podpořilo vyloučení střídajícího Doška, ale divoké utkání nakonec mělo nečekané rozuzlení. V samém závěru nastavení totiž utekl slávistům Mahmutovič a po faulu na něj Verbíř z penalty rozhodl.

Rozhodčí: Petr Mikel

Diváci: 2.311

Trenér: „Výsledek do odvety je samozřejmě přijatelný. Průběh utkání byl podobný tomu na Spartě. Začali jsme dobře, měli jsme šanci, ale potom jsme opět začali ztrácet balóny a Teplice se dostávaly do hry,“ řekl k utkání trenér Petrouš. „Měli jsme štěstí. Kdyby v první půli daly Teplice více branek, nikdo by se nemohl divit.“
  „Druhá půle byla odlišná, měli jsme hodně šancí, mohli jsme vstřelit více gólů. Bohužel jsme se prosadili jen jednou,“ pokračoval Michal Petrouš.
  V závěru zápasu kopaly domácí Teplice penaltu. „Byla tam chyba u rohového praporku, i když jsme se na Mahmutoviče před zápasem připravovali. Bohužel jsme tam Víťu Trubilu nechali samotného a byl z toho pokutový kop,“ uvedl Petrouš.

Poznámky: 84. Došek
Slavia - 1. FC Slovácko
2 : 0 (1 : 0)

Datum: 18. dubna 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 24. kolo

Sestava: Vaniak - Kaufman, Čelůstka, Hubáček , Trubila - Černý (90. Prošek), Jarolím , Janda (86. Milutinovič), Koreš - Vlček (63. Hora), Pospěch

Branky: 10. Kaufman 1:0, 48. Jarolím 2:0

Průběh: Fotbalisté pražské Slavie zlomili třízápasové čekání na vstřelený gól a v dohrávce 24. ligového kola porazili Slovácko 2:0. Domácí poslal v dnešním souboji sousedů v tabulce do vedení v desáté minutě Kaufman, hned po pauze přidal pojistku Jarolím. Slávisté se díky výhře přiblížili jistotě záchrany v nejvyšší soutěži, na první sestupovou příčku nyní mají devítibodový náskok. Slovácko prohrálo poprvé po třech zápasech a kleslo za svého soupeře na jedenácté místo. Složitá situace zadluženého klubu a spekulace o možném bojkotu příštího ligového kola s Plzní slávisty spíše vyhecovaly. I bez distancovaného kapitána Kisela od úvodu zatlačili Slovácko na jeho polovinu a záhy svůj silný nápor korunovali vedoucím gólem.
  V deváté minutě ještě Čelůstkovu hlavičku i Kaufmanovu dorážku zlikvidoval Filipko, ale o chvíli později se už druhý jmenovaný domácí hráč prosadil. Po centru ze strany se zavěsil do vzduchu a hlavou trefil horní roh hostující branky. Pro Kaufmana to byla druhá ligová branka v kariéře a vůbec první ve slávistickém dresu. Pražané navíc díky jeho přesné hlavičce zlomili 281 minut trvající čekání na vstřelený gól v lize. Nabuzení domácí nevypustili jediný osobní souboj a po půlhodině si vytvořili další dvě slibné šance. Zkušeného Vlčka nejprve skvěle vychytal Filipko, který se vrátil mezi tyče po odpykání disciplinárního trestu, a ve 33. minutě neuspěl ani Janda. Z dobré pozice přestřelil.
  V přestávce se slávističtí fanoušci přesunuli na východní tribunu a na protest proti současné krizi a nejasným vlastnickým poměrům v klubu připravili v průběhu druhého dějství velkou choreografii. Ještě před začátkem druhé půle k nim přišli domácí hráči a na znamení soudržnosti se chytili kolem ramen. Do druhého poločasu pak vstoupili stejně odhodlaně jako do úvodního dějství a gólu se dočkali ještě dřív. Ve 48. minutě napřáhl z přímého kopu z necelých 25 metrů Jarolím a umístěnou střelou překvapil Filipka. Slovácko se do první gólové šance dostalo až v 58. minutě. Švancara postupoval sám na Vaniaka, ale střelecké prokletí svého týmu na hřišti Slavie nezlomil. Celek z Uherského Hradiště nedal na půdě Pražanů v lize gól v šestém utkání po sobě. Jakoukoliv možnost na zdramatizování výsledku mu sebral červenou kartou v 87. minutě Hlúpik.

Rozhodčí: Jiří Adam

Diváci: 5.742

Trenér: „Chtěl bych poděkovat divákům za to, co předvedli při nástupu do druhé půle. Je vidět, že máme věrné fanoušky a že jich máme hodně. Je dobré, že držíme pospolu. Dneska klukům strašně pomohli, ještě jednou mockrát děkuju," zahájl svou část tiskové konference trenér Slavie Michal Petrouš.
  „Jsem rád, že jsme utkání zvládli, chtěli jsme tři body. Zápas jsme začali tradičním způsobem, spoléhali jsme na krátké rychlé přihrávky. Branka padla ale ze standardní situace. Poté jsme trochu přestali hrát, ale na začátku druhé půle nám pomohla Lukášova standardka. Bylo navíc štěstí, že potom Martin Vaniak vychytal Petra Švancaru.“
  „Strach v kabině není, spíše naopak soudržnost. Kluci pracují výborně v tréninku, což se projevuje i na hřišti. Tady jde sice o peníze, ale daleko větší strach je o budoucnost. Já věřím, že zvítězí zdravý rozum a o Slavii bude někdo stát. Slavia je značka kvality a společně se Spartou to „top“ u nás.“
  „Nemám žádné zprávy, že by někdo chtěl vyjadřovat nějakým protestem svoji nespokojenost. Doufám, že tak daleko to nedojde a zdravý rozum zvítězí. Nejen v kabině,“ vyjádřil svoji touhu domácí trenér.
  „Já budu pracovat, dokud budu moct. Teď je krize, tak se s tím musíme vypořádat, rozhodně ale nemíním stávkovat nebo si neplnit svoje povinnosti. V životě jsem byl i v řadě horších situací. Kdyby nějaké takové signály vycházely od trenerů, tak by to bylo hodně špatné. Snad to skončí a čekají nás lepší zítřky."
  „Věřím tomu, že Slavia je značka, o kterou se najde zájemce, který bude chtít, aby to dobře fungovalo. Když vidím mladé kluky v áčku, ale také v béčku a dorostu, tak je jasné, že to cenu má. Smekám před nimi, jak pracují a trénují,“ zakončil Michal Petrouš.
87. Hlúpik (Slovácko)
Slavia - FK Teplice
1 : 0 (0 : 0)

Datum: 21. dubna 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: Ondrášovka Cup, čtvrtfinále, odveta

Sestava: Zlámal – Dostál, Čelůstka, Hubáček, Trubila – Koreš, Jarolím , Janda (39. Černý), Hora (58. Milutinović) – Kisel (89. Vlček) – Pospěch

Branky: 62. Kisel 1:0

Průběh: Fotbalisté pražské Slavie si navzdory finančním problémům zahrají semifinále Ondrášovka Cupu. Po prohře 1:2 v úvodním čtvrtfinálovém utkání v Teplicích v dnešní pohárové odvetě po brance kapitána Kisela porazili Severočechy 1:0 a díky pravidlu o gólu vstřeleném na hřišti soupeře stále mohou živit naději na
postup do evropských pohárů. V semifinále čeká slávisty vítěz duelu mezi Jabloncem a Olomoucí, Sigma má před odvetou na půdě Baumitu náskok 2:0.
  Na slávistické hráče jako by existenční potíže jejich klubu vůbec nedoléhaly. Stejně jako v pondělním vítězném ligovém utkání se Slováckem začali náporem a převahu si udržovali po celou první půli. V koncovce se jim však dlouho nevedlo. Už ve druhé minutě napřáhl z dálky Pospěch a jeho povedenou střelu zastavilo až břevno za překvapeným Grigarem. Hosté sice postupně opticky vyrovnali hru, ale v útoku byli takřka bezzubí. Osamocený hrot Mahmutovič se téměř nepotkal s míčem. Druhou vyloženou příležitost měli Pražané dvě minuty před odchodem do kabin. Střídající Černý vystřelil nebezpečně, ale Grigar se vymrštil a konečky prstů vytáhl pokus na roh.
  Obraz třetího jarního vzájemného souboje se neměnil ani po poločase. Velkou možností pohrdl kapitán Kisel, který ve 47. minutě osamocený na hranici malého vápna hlavičkoval nad branku. Teplice ovšem nebraly varování vážně, a tak je nakonec stihl trest. Jarolím v 62. minutě ještě trefil jen tyč, z pokračující akce ovšem Koreš prodloužil na Kisela a nejlepší slávistický ligový střelec propasíroval míč do sítě. Domácí fanoušci se z postupové branky radovali už na východní tribuně, kam se na druhou půli přesunuli stejně jako v pondělním ligovém utkání. Na protesty proti nejasné vlastnické struktuře ve vršovickém klubu ale tentokrát nedošlo. Slávisté sice potom promarnili několik dalších šancí a měsíc staré ligové výhře 4:1 se nepřiblížili, ale k postupu jim nakonec stačil i nejhubenější triumf.

Rozhodčí: Tomáš Kocourek

Diváci: 3.383

Trenér: Slávistický kouč Michal Petrouš byl po postupu přes Teplice nadšený, jakým způsobem jeho svěřenci zvládají současnou kritickou situaci v klubu. „Jsem strašně moc spokojený jednak kvůli tomu, že jsme postoupili, předvedli velice dobrou hru a jednak kvůli klukům. Co v této situaci předvádějí, je obdivuhodné,“ řekl Petrouš.
  Na hráče jako by krize jejich klubu ani nedolehla. „Ti hráči jsou na tom povahově velmi dobře. Myslím, že v těchto současných problémech ukázali, že jsou vynikající parta. Je vidět, že v kabině je to zdravé,“ pochvaloval si Petrouš.Těšilo ho i to, že slávisté ani při vedení 1:0 nezačali postupový výsledek bránit. „Od první minuty bylo vidět, kdo jde za svým cílem. I za stavu 1:0 jsme útočili a nestáhli se. Chtěli jsme přidat druhý gól a to je další pozitivum,“ dodal Petrouš. V semifinále by si raději přál Jablonec, který bude za týden v odvetě smazávat manko 0:2 z prvního duelu v Olomouci.
FC Viktoria Plzeň - Slavia
2 : 2 (2 : 0)

Datum: 25. dubna 2011, Plzeň

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 25. kolo

Sestava: Vaniak – Kaufman, Čelůstka, Hubáček, Trubila – Koreš (83. Milutinović), Jarolím, Kisel , Černý – Hora (46. Vlček), Pospěch

Branky: 22. Kolář 1:0, 29. Ševinský 2:0, 88. Kisel 2:1, 90. Černý 2:2

Průběh: Plzeňští fotbalisté vedli v utkání 25. kola nad Slavií ještě tři minuty před koncem o dvě branky, přesto nakonec zápas skončil 2:2 a vedoucí tým tabulky si výrazně zkomplikoval cestu za mistrovským titulem. Na druhou Spartu má nyní už jen čtyřbodový náskok. O dva body připravil Západočechy vyrovnávacím gólem v poslední minutě Milan Černý.
  Slavia měla v první čtvrthodině hru ve své režii, ale první střelecký pokus vyslali na branku domácí. Hosté se ale nenechali zaskočit plzeňským napadáním, zhuštěním prostoru před svou šestnáctkou nepouštěli favorita do jeho typických rychlých kombinací a ve středu hřiště přízemní kombinací drželi míč. Poměry na hřišti zcela změnila kolmá akce, kterou slávisté nezachytili ve 21. minutě. Sudí přehlédli Petrželův ofsajd, míč putoval před branku, kde se Kolář nemýlil a rozjásal fanoušky. Od toho momentu se hra červenobílých rozpadla a hosté zcela vyklidili pole. Ve 28. minutě nezvládli takticky rohový kop soupeře, po kterém Hora nevyběhl s ostatními spoluhráči a osamocený Ševinský měl po prodloužení centru dost času na opačném konci branky hlavou poslat míč do sítě nad rukama překvapeného Vaniaka. Definitivní knokaut mohl přijít už za dvě minuty, ale Rezek nastřelil jen tyč. Ke konci poločasu se hosté zase zvedli, díky tvrdé ráně Pospěcha měli dokonce i brankovou šanci, ale na víc to nestačilo.
  Hned po přestávce ale Plzeň znovu sevřela hosty před jejich brankou, ale bez gólového efektu. Slavia se znovu zlepšila až po hodině hry a často držela míč před domácí šestnáctkou, jenže recept na proniknutí do trestného území s výjimkou vysokých centrů dlouho nemohla najít. Jenže pak Západočeši svou bohorovnost přehnali – nejprve jim dvě minuty před koncem vstřelil Kisel první gól a v poslední minutě po dalším defenzivním selhání Černý po úniku dokonce vyrovnal. Diváci, kteří ještě pět minut před koncem svůj tým vytleskávali, najednou na své hráče hromadně pískali a spěšně začali opouštět stadion.

Rozhodčí: Libor Kovářík

Diváci: 7.140

Trenér: „Přiznám se, že už jsem byl se vším smířený a chystal jsem si gratulaci k vítězství pro Pavla Vrbu, ale najednou to bylo 2:2. Takový je prostě fotbal. Hraje se, dokud rozhodčí nezapíská konec. Hráli jsme dobře prakticky celý zápas, ale v prvním poločase jsme se nemohli dostat k zakončení a dvakrát jsme inkasovali. Po přestávce jsme byli lepší a měli jsme několik šancí, zakončení nám vyšlo až v závěru. Mančaft podal neuvěřitelný výkon v situaci, kdy se ve Slavii rozhoduje o bytí a nebytí. Obdivuji morálku svého týmu,“ prohlásil kouč Slavie Michal Petrouš.
  Trenér Michal Petrouš také odpověděl na dotaz ohledně Bassiroua Dembélého. „Není pravda, že byl vyřazen z kádru. Vyjádřil se nevybíravě v tisku, musel jsem zareagovat, dnes v nominaci nebyl. V úterý bude případ řešit představenstvo.“
Slavia - FK Ústí nad Labem
3 : 0 (1 : 0)

Datum: 1. května 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 26. kolo

Sestava: Vaniak – Kaufman, Čelůstka, Hubáček, Trubila – Černý (78. Vyhnal), Janda (68. Milutinović), Jarolím, Koreš – Pospěch, Vlček (60. Hora)

Branky: 19. Vlček 1:0, 59. Pospěch 2:0, 73. Pospěch 3:0

Průběh: Fotbalisté pražské Slavie si v 26. kole zajistili záchranu v první lize. Pomohla jim k tomu dnešní domácí výhra 3:0 nad nováčkem z Ústí nad Labem, o kterou se postarali dvěma
Zbyněk Pospěch si zpracovává míč.
brankami Pospěch a jednou trefou Vlček. Zadlužený pražský klub už nemůže v tabulce skončit hůř než čtrnáctý. Naopak Severočeši zůstávají poslední, na první nesestupovou příčku stále ztrácejí čtyři body.
  V souboji klubů, které budou mít problémy s udělením profesionální licence, podle očekávání tvořila hru Slavia, která zatím v jarní sezoně prohrála v lize pouze derby na Spartě a v posledních týdnech se navzdory existenčním problémům prezentuje výbornými výkony. Už ve čtvrté minutě měl na kopačce první gól Vlček, jenž se na zadní tyči snažil usměrnit prodloužený Trubilův centr, ale v pádu přestřelil. Za další čtvrthodinu se již slávistický veterán svého 93. gólu v české nejvyšší soutěži dočkal. Po dalším Trubilově centru ze strany si naběhl do malého vápna a pohotově překonal náhradního ústeckého gólmana Kováře, jenž v minulém kole zazářil proti Jablonci. Severočeši nepřijeli do Edenu pouze bránit a během první půle se zjevili ve dvou velkých šancích. Obě ovšem prováhali. Krbečkovi se na malém vápně nepovedlo zpracování a krátce poté trestuhodně přestřelil břevno Stožický. Mezitím v 27. minutě mohl na druhé straně zvýšit Černý, kterému zkazila radost tyč. Zřejmě klíčový moment přišel krátce po pauze. Po chybě slávistické obrany se řítil na Vaniaka Stožický, ale čtyřicetiletý veterán proti němu vytáhl skvělý zákrok. Od té doby už ovládli zápas Pražané. V 57. minutě ještě zastavila Jandovu tečovanou střelu levá tyč branky hostů, o dvě minuty později však již Pražané navýšili skóre. Po centru Černého se hlavou prosadil Pospěch. Ústečtí se nevzdali a v 67. minutě zazvonila branková konstrukce také za Vaniakem po další šanci Stožického. Slávisté ovšem drželi otěže duelu pevně ve svých rukou a čtvrt hodiny před koncem si definitivně pojistili záchranu v lize. Citlivým obloučkem si připsal čtvrtý přesný zásah po zimním příchodu do Edenu Pospěch.

Rozhodčí: Milan Makovička

Diváci: 5.423

Trenér: „Vítězství potěšilo dvakrát, když jsme se touhle výhrou vlastně zachránili,“ začal svůj pozápasový komentář trenér Slavie Michal Petrouš.
  „Na druhou stranu, i když přijelo poslední mužstvo tabulky, nebylo snadným soupeřem. Viděl jsem jejich výkony například v Teplicích, měli šance a nebyli horším týmem. V poli soupeře dokonce přehrávali. Dnes měli taky šance, ale naštěstí neproměnili.“
  „K nám se v zápase přiklonilo štěstí, stejně jako v celé jarní části sezony. Na rozdíl od podzimu, tam jsme zase několikrát smolně prohráli. V obraně jsme ale i dnes měli okénka, pomalu jsme se vraceli, nechávali jsme soupeři moc prostoru. Chtěli jsme ale vyhrát a to se podařilo.“
Slavia - SK Sigma Olomouc
0 : 3 (kontumace, poločas 1 : 1, nedohráno)

Datum: 5. května 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: Ondrášovka Cup, semifinále

Sestava: Zlámal – Dostál, Hubáček, Čelůstka, Trubila – Koreš, Jarolím, Janda, Černý – Kisel – Pospěch

Branky: 32. Hořava 0:1, 35. Kisel 1:1

Průběh: První utkání semifinále Ondrášovka cupu mezi Slavií a Olomoucí bylo po 45 minutách z rozhodnutí delegáta utkání ukončeno. Po polovině utkání trval stav 1:1, který zařídili ve 32. minutě Hořava a o tři minuty později Kisel z penalty.
  Fanoušci vyplnili své sliby a protest proti současné situaci v klubu zahájili už před začátkem zápasu. Pět minut zbývalo do úvodního hvizdu, když se nejdříve ze severní tribuny a poté ze všech ostatních fanoušci přesunuli na hrací
Karol Kisel a Stanislav Vlček se marně snažili přemluvit „fanoušky“ k návratu na tribuny...
plochu a ve středovém kruhu rozvinuli transparent „Vedení, čekáme...“. Manifestující fanoušky přišli uklidnit zástupci hráčů, Karol Kisel, Standa Vlček a Martin Vaniak. Po slovech kapitána červenobílých byl nakonec poklidný protest ukončen, fanoušci se přesunuli zpět na tribuny a utkání mohlo začít.
  Po ukončení první půle ovšem sestoupili z tribun na hrací plochu znovu. Přímo z licenčního jednání ČMFS přijel generální ředitel klubu Miroslav Platil, aby se fanoušky pokusil uklidnit. Někteří z nich jej ale odmítli vyslechnout. Skupina fanoušků se poté pokusila vtrhnout do hráčského tunelu a nakonec se dostala na hlavní tribunu a do klubových prostor. Odtud je musela vytlačit policie.
  Policejní zásah nakonec musel vyklidit i hrací plochu, když fanoušci nereagovali na výzvu hlasatele i prosbu Martina Vaniaka. Delegát utkání Miroslav Maurer se nakonec po několika výzvách rozhodl zápas ukončit. Skupiny fanoušků zůstaly na stadionu dlouho po „závěrečném hvizdu“.

Rozhodčí: Pavel Královec

Diváci: ?

Trenér: Michal Petrouš

Poznámky:

Duel Slavia - Olomouc byl zkontumován ve prospěch hostů

  Úvodní semifinálové utkání fotbalového Ondrášovka Cupu mezi Slavií Praha a Sigmou Olomouc bylo podle očekávání zkontumováno výsledkem 3:0 ve prospěch hostů. Rozhodl o tom šéf soutěžního úseku ČMFS Ivo Lubas. Čtvrteční zápas byl ukončen kvůli výtržnostem během poločasové přestávky, kdy domácí fanoušci zaútočili na klubové vedení, kterému vyčítají ekonomické problémy klubu.
  Odvetný zápas se bude hrát už ve středu 11. května v Olomouci. Slavia má ale podle dnešního vyjádření fotbalového svazu možnost se do tří dnů od doručení rozhodnutí odvolat. Vedení vršovického klubu se k verdiktu nevyjádřilo. Podle informací ČTK je ale velmi pravděpodobné, že se Slavia odvolávat nebude.
  Lubas už po utkání naznačil, že jiné možnosti než kontumace nebudou přicházet v úvahu. „Na utkání jsem byl osobně svědkem všech událostí, ale musel jsem prostudovat všechny dostupné zápisy o utkání. Ovšem je pravda, že kontumace byla ve hře od první chvíle,“ řekl ČTK svazový činovník a někdejší slávistický obránce. Svazové normy ani jiné možnosti řešení nenabízely.
  Slávističtí fanoušci protestovali na hrací ploše proti současným majitelům už před utkáním, ale tehdy ještě vyslyšeli výzvy pořadatelů a hráčů k návratu do hlediště. O přestávce se však agresivní skupinka nesmířila s prohlášením současného ředitele Miroslava Platila a fanoušci zaútočili na vchod do útrob stadionu a také na sektor VIP v hledišti. Krátce poté delegát svazu s rozhodčím na pokyn velitele policejního zásahu zápas ukončil.
  Slávisté tak pojedou k odvetě druhé nejvýznamnější domácí soutěže s tříbrankovým mankem. Pokud chtějí myslet na postup v základní hrací době, musí zvítězit o čtyři a více branek, případně o tři góly v případě, že domácí také skórují. Případná výhra 3:0 by znamenala penaltový rozstřel.
  Slavii vedle kontumace s největší pravděpodobností čeká také trest od disciplinární komise. Pražanům podle řádu hrozí pokuta až deset milionů korun, uzavření stadionu na několik zápasů a možnému postihu čelí také hlavní pořadatel. Disciplinárka bude případ řešit ve čtvrtek.
www.sportovninoviny.cz, 9. května 2011SK Dynamo České Budějovice - Slavia
1 : 1 (1 : 1)

Datum: 8. května 2011, České Budějovice

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 27. kolo

Sestava: Zlámal – Kaufman, Hubáček, Čelůstka, Trubila – M. Černý, Milutinović (59. Janda, 76. Hora), Jarolím, Koreš – Pospěch, Vlček

Branky: 7. Stránský 1:0, 22. Pospěch 1:1

Průběh: Prohrávali, přesto dokázali vyrovnat a vypracovat si i další šance. Fotbalisté Slavie ale obrat ve 27. kole nedokonali a v Českých Budějovicích remizovali 1:1. Domácí poslal do vedená Stráský, za Slavii
Zbyněk Pospěch si zpracovává míč, s číslem 23 přihlíží budějovický Lovre Vulin.
vyrovnával Pospěch.
  Fotbalistům Slavie jako by na jistotě neubral čtvrteční incident při Ondrášovka Cupu, kdy fanoušci pražského celku vtrhli na hrací plochu, a ani fakt, že nedostali pro příští ročník licenci, což věstí velmi nejistou budoucnost. V Českých Budějovicích měli Slávisté řadu šancí na to, aby utkání vyhráli, ale trápili se v koncovce. Zato České Budějovice hned z první nebezpečné akce skórovaly. V 7. minutě se po rohu prosadil ve vzduchu Stráský, jenž hlavou překonal Zlámala. Ovšem jinak se v prvním poločase častěji dostávala k zakončení Slavie. V 11. minutě mohl vyrovnat Vlček, ale jeho jasnou gólovou příležitost zlikvidoval skvělým zákrokem Kučera. Zkušený slávistický útočník potom dál trápil defenzivu domácího celku. Ve 21. minutě utekl po pravé straně Horejšovi, který jej zastavil ve skluzu faulem. Kapitán českobudějovického celku viděl za tenhle zákrok žlutou kartu a Slavia zahrávala standardní situaci. Koreš z ní nacentroval přesně na hlavu Pospěcha, který pohodlně vyrovnal. Tím však manévry hostujícího celku neskončily. Černého nebezpečnou střelu zlikvidoval Kučera. A další nadějné akce si Slavia sama pokazila špatným finálním řešením.
  Ve stejném duchu pokračovali hosté i ve druhém poločase. Stále byli nebezpečnějším týmem, ale znovu se trápili v koncovce.V 52. minutě se opět vyznamenal brankář Kučera. Koreš měl na penaltě dost času na zakončení, ale jeho střelu domácí brankář zlikvidoval. Potom pálil bez přípravy Černý těsně nad. Do další velké šance se řítil Vlček, ale nerozuměl si s míčem a nedokázal vystřelit. V závěru zase trefil Pospěch vracejícího Vulina, jinak by asi míč skončil v brance. V 87. minutě mohl rozhodnout z dobré pozice Koreš, jeho ránu však Kučera vyrazil.

Rozhodčí: Miroslav Zelinka

Diváci: 3.061

Trenér: „S výkonem můžu být spokojený, splnili jsme to, co jsme chtěli. To znamená, že jsme hráli útočný fotbal,“ uvedl kouč hostů Michal Petrouš. Mrzelo jej ale, že jeho svěřenci nedokázali proměnit víc příležitostí.
SK Sigma Olomouc - Slavia
1 : 0 (0 : 0)

Datum: 11. května 2011, Olomouc

Druh zápasu: Ondrášovka Cup, semifinále, odveta

Sestava: Vaniak – Dostál, Čelůstka, Hubáček, Trubila – Koreš, Janda (78. Petrák), Jarolím, Hora (63. Milutinović) – Vlček (58. Hurka), Pospěch

Branky: 56. Hořava 1:0

Průběh: Fotbalisté Olomouce si nenechali ujít historicky první účast ve finále Ondrášovka Cupu a v semifinálové odvetě proti Slavii stvrdili svůj postup vítězstvím 1:0. Po kontumační výhře 3:0 z prvního zápasu, který musel být předčasně ukončen kvůli výtržnostem fanoušků, měla Sigma domácí odvetu ve své režii a o jejím vítězstvím rozhodl v 56. minutě Hořava. Olomouc si ve finále zahraje 25. května proti Mladé Boleslavi buď v Jihlavě nebo Hradci Králové, o dějišti ve čtvrtek rozhodne svaz.
  Bez lehce zraněného tahouna a kanonýra Kisela Slavia o zázrak usilovala marně. Hned z první akce domácích mohla naopak inkasovat, ale první finální pas z dílny záložníka Bajera promarnil Petr a Vaniaka neprostřelil. Žádná ofenzivní lavina Pražanů se nekonala. Domácí je drželi na distanc až do 32. minuty, kdy se po rohovém kopu do míče hlavou položil Čelůstka a Drobisz musel vytasit reflexivní zákrok pravou rukou. Sigma kontrovala velkou šancí Petra, který však z malého vápna přestřelil. A další Bajerovu přihrávku za obranu nevyužil v závěru poločasu ani Navrátil, který se špatně postaveným Vaniakem obstřelil i prázdnou část branky. Patnáct fanoušků v sektoru Slavie jen mlčky přihlíželo útočnému trápení hostů. Domácí měli i druhý poločas pod kontrolou. Lepší kombinací se dostávali na dostřel Vaniaka, který však v 52. minutě bravurně vyřešil průnik a kličku Navrátila. Inkasoval až o čtyři minuty později. Hořava vybojoval míč v hloubi pole, vyměnil si jej se Šultesem a pak ho z malého vápna poslal přes brankáře do sítě. Závěr už byl jen formalitou a dohrál se bez výrazného vzruchu.

Rozhodčí: Jan Jílek

Diváci: 1.866

Trenér: „Utkání nebudu hodnotit, rád bych jenom popřál Sigmě, aby vyhrála finále a pak důstojně reprezentovala český fotbal v Evropě,“ řekl po utkání trenér Michal Petrouš.
  „Kluky jsme před zápasem motivovali tím, že se můžeme pokusit o zázrak, ale to proti domácím tady v Olomouci nešlo, je to sehraný tým, který si postup dokázal pohlídat,“ dodal slávistický kouč.
  A pak se pustil do vlastních příznivců. „Vzali nám šanci bojovat o úspěch. Místo aby nás v naší situaci podpořili a hnali nás za vítězstvím, tak nám to zkazili,“ řekl Petrouš.
Slavia - 1. FK Příbram
3 : 2 (2 : 0)

Datum: 16. května 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 27. kolo

Sestava: Zlámal – Kaufman, Čelůstka, Hubáček, Trubila – Černý (69. Hora), Janda, Jarolím, Koreš – Kisel – Pospěch (81. Vlček)

Branky: 2. Koreš 1:0, 43. Trubila 2:0, 56. Koukal 2:1, 79. Pospěch 3:1, 90. Wágner 3:2

Průběh: Fotbalisté Slavie porazili v dohrávce 28. kola první ligy Příbram 3:2. Pražané v zápase, který se hrál kvůli trestu za výtržnosti fanoušků v pohárovém duelu s Olomoucí před prázdným hledištěm, dvakrát vedli o dvě branky a mohli vyhrát větším rozdílem. Vítězný gól dal v 79. minutě Pospěch. Příbram ani na čtrnáctý pokus na hřišti Slavie nedokázala zvítězit a její náskok na patnácté Brno se snížil na pouhý bod.
  Liduprázdný stadion jako by
David Hubáček, Dagmar Damková a prázdné sedačky.
slávistům vůbec nevadil. Na Příbram vlétli, od úvodu předváděli svůj typický kombinační fotbal a nikdo by se nemohl divit, kdyby po poločase vedli pětibrankovým rozdílem. Poprvé Pražané gólově udeřili už ve druhé minutě: Kisel po pěkné akci vysunul Koreše a ten sám před Hruškou chladnokrevně střelou k tyči otevřel skóre. Příbram vůbec nevypadala jako tým bojující o záchranu. Bojácně čekala na vlastní polovině, přihlížela slávistickým kombinacích a ke Zlámalovi se dostala za úvodních 45 minut jen dvakrát. Ani obrana hostům nefungovala dobře. V 16. minutě nejprve nepokrytý Černý mířil přízemním pokusem těsně vedle, vzápětí si za obranu znovu naběhl Koreš a Hrušku zachránila vzdálenější tyč. To už k hráčům doléhaly pokřiky necelých dvou stovek fanoušků, kteří se sešli před branami Synot Tip Arény a povzbuzovali domácí fotbalisty aspoň na dálku. Další možnost zahodil Koreš ve 33. minutě. Po chybě příbramské obrany příliš váhal se zakončením, míč se pak ještě odrazil k Pospěchovi, ale toho skvěle vychytal Hruška. Středočeši si tak dlouho koledovali o druhý gól, až ho opravdu dostali. Dvě minuty před pauzou prodloužil Kaufmanův centr hlavou Jarolím a nabíhající Trubila málem protrhl síť.
  Po přestávce mohl Příbram definitivně srazit do kolen Kisel, který postupoval sám na Hrušku, jenže místo přihrávky na volného spoluhráče poslal míč obloučkem lajdácky nad břevno. Vzápětí hostující brankář zneškodnil Čelůstkovu hlavičku a Pražany mohly neproměněné šance mrzet. V 56. minutě Středočeši nakrátko rozehráli roh, nikým nehlídaný Koukal doběhl až na do vápna a z ostrého úhlu propálil Zlámala. Slávisté začali hrát profesorsky a o svůj náskok málem přišli. Wágnerovu radost z vyrovnání pokazil až zdvižený praporek pomezního sudího a Pleško o chvíli později ze slušné pozice přestřelil. Dramatický závěr ale odmítl obrovskou chybou hostující gólman. V 79. minutě vyběhl daleko z branky, nechal se obrat Kiselem, jenž zacentroval před branku a Pospěch v klidu doklepl do sítě. Po Wágnerově korigující trefě v závěru už hostům na vyrovnání čas nezbyl.

Rozhodčí: Dagmar Damková

Diváci: 0

Trenér: Slávistický kouč Michal Petrouš byl rád, že jeho tým duel před prázdným hledištěm zvládl. „První půli jsme rozehráli velice dobře a určitě jsme měli dát víc než dvě branky. Tím bychom měli zápas pod kontrolou a nedošlo by k tomu, co se stalo v druhé půli,“ řekl Petrouš na tiskové konferenci.
  V poločase hráče upozorňoval, že vedení 2:0 může být ošidné, přesto Příbram průběh zdramatizovala. „Soupeř po snižující brance ožil, naštěstí jsme přidali třetím gólem pojistku. Jsem spokojený tak na 50 procent. První půle byla velmi dobrá, druhá už podle mých představ nebyla,“ uvedl.
  Během zápasu se snažil nemyslet na to, že se hraje bez diváků. „Nějak jsem to nevnímal, oprostil jsem se od toho. Prostě jsme to museli brát jako fakt. Jednu výhodu to mělo – hráči slyšeli pokřiky trenérů,“ dodal.
FK Baumit Jablonec - Slavia
2 : 2 (2 : 1)

Datum: 21. května 2011, Jablonec nad Nisou

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 29. kolo

Sestava: Vaniak – Kaufman, Čelůstka, Hubáček, Trubila – Černý (90. Milutinović), L. Jarolím, Janda, Koreš (74. Hora) – Pospěch, Kisel

Branky: 19. Koreš 0:1, 26. Piták 1:1, 45. Třešňák 2:1, 61. Kaufman 2:2

Průběh: Remízou 2:2 skončilo utkání 29. kola mezi Jabloncem a Slavií Praha. Oba týmy už nehrály o žádné ligové mety, a tak divákům mohly předvést ofenzivní fotbal, v němž oba kluby vedly. Hosté šli do vedení a pak dokázali uhrát nerozhodný výsledek a potvrdili pověst remízové krále. Radost z fotbalu mohly rozdávat oba kluby: domácí tým si již dávno zajistil třetí místo zajišťující pohárovou Evropu a Slavie ligovou jistotu. Příjemnou fotbalovou atmosféru v úvodu zápasu zkazilo je zranění reprezentanta do 21 let Vošahlíka, který musel být již v 10. minutě střídán, a tak si 100. ligové utkání na rozdíl od Eliáše neužil. Bezstarostný fotbal rozpohybovali hosté – v 19. minutě důrazný Koreš překonal jabloneckého brankáře. Jablonec přidal a v důsledku jeho útočného snažení byl vyrovnávací branka, kterou zařídil ex-slávistický tandem v barvách Jablonce. Marek Jarolím se obtočil kolem Trubily a krásně přihrál Pitákovi, který bez problému vsítil svůj devátý gól v Jablonci. Jablonec byl od té doby mnohem aktivnější a měl i několik dalších šancí na skórování, avšak proměnil až tu z 45. minuty, kdy ze Sparty hostující Třešňák dostal pěknou přihrávku za obranu a v tváří v tvář s brankářem Vaniakem nezaváhal a po jeho levé straně poslal míč za jeho záda.
  Ve druhé půli se znovu zvedla Slavie a při Jablonci občas stálo štěstí. Na druhé straně tvrdě pálil v 55. minutě Třešňák a o minutu později zaduněly rukavice na druhé straně, když Valeš vyrážel střelu Černého. V 58. minutě vlnu emocí zvedla neuznaná branka hostů. O dvě minuty později už ale slávisté dali regulérní gól: trestný kop od autové čáry rozehrál Trubila, na centrovaný míč si v šestnáctce nejvýše vyskočil Kaufman a hlavou srovnal skóre zápasu.

Rozhodčí: Pavel Ochotnický

Diváci: 3.722

Trenér: Michal Petrouš
Slavia - Bohemians 1905
3 : 0 (2 : 0)

Datum: 28. května 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2010/11, 30. kolo

Sestava: Vaniak – Kaufman , Čelůstka, Hubáček, Trubila – Černý M. (73. Milutinović), Jarolím, Janda, Koreš (54. Hora) – Kisel – Pospěch (65. Vlček)

Branky: 33. Koreš 1:0, 45. Pospěch 2:0, 90. Čelůstka 3:0

Průběh: Slávisté v posledním zápase letošní sezony přivítali v prázdném Edenu Bohemians 1905. V úvodním poločase se trefili Koreš s Pospěchem, a protože těsně před koncem přidal třetí branku Čelůstka, Slavia vyhrála 3:0.
  Hned první minuta mohla přinést změnu stavu. Milan Černý dokázal využít nedorozumění v hostující obraně, následně ale na branku vyslal něco mezi centrem a střelou a Klokani se ubránili. Od začátku tvrdé utkání se dočkalo úvodní branky ve 33. minutě. Karol Kisel z pravé strany vyslal přízemní centr, který propadl až na zadní tyč, kam si naběhl Štěpán Koreš a prostřelil Sňozíka. Náš záložník tak navázal na trefy proti Příbrami a z Jablonce a vstřelil třetí branku v posledních třech zápasech. V posledních vteřinách první půle slávisté navýšili své vedení. Vitali Trubila si krásně narazil se Zbyňkem Pospěchem na levé straně. Ve vápně náš běloruský záložník míč Pospěchovi vrátil a ten svou sedmou jarní ligovou brankou zvýšil na 2:0.
  Zhruba deset minut po poločasové přestávce se po krásné kombinační akci dostal do šance Milan Černý, kterého ale zradilo zpracování a jeho střela ze záklonu skončila mimo branku. Do své šance se dostal také Karol Kisel, který si na cestu do Sydney chtěl přibalit vstřelenou branku. Ale po přihrávce Vlčka a obehrání stopera hostů střílel náš kapitán těsně nad břevno. Když už to vypadalo, že ve druhé půli branka nepadne, tak udeřil Ondřej Čelůstka. Po rohovém kopu a následném zmatku ve vápně se reprezentant do 21 let prosadil levou nohou přesně k tyči. Slavia tedy v posledním zápase letošní sezony porazila Bohemians 1905 o tři branky. Sešívaní nakonec přeskočili v tabulce Teplice a skončili na devátém místě.

Rozhodčí: Jan Jílek

Diváci: 0

Trenér: „Zase jsme hráli svůj kombinační fotbal, prosadili jsme se také gólově, takže jsem rád,“ okomentoval výhru 3:0 trenér Michal Petrouš.
   „Jsem rád, že jsme herní převahu vyjádřili gólově. Zase jsme hráli svůj kombinační fotbal. Prosadili jsme se, což před prázdnými trbunami nebylo jednoduché najít motivaci. Jsem rád, že ji naši kluci našli,“ zhodnotil zápas trenér Petrouš.
Slavia - FK Mladá Boleslav
0 : 1 (0 : 1)

Datum: 26. června 2011, Čelákovice

Druh zápasu: O pohár starosty města Čelákovic

Sestava: Berkovec – Dostál, Kaufman, Zákostelský, Koreš – Prošek, Jarolím, Šimeček, Tusjak – Vondráček, Pospěch

Branky: 4. Kulič 0:1

Průběh: Slavia se poprvé po letní pauze představila v přípravném zápase. V semifinále turnaje O pohár starosty města Čelákovic podlehli sešívaní Mladé Boleslavi 0:1. Celý zápas odehráli i mladíci Berkovec, Prošek, Šimeček, Tusjak a Vondráček. Kromě Václava Proška nastoupili všichni za „áčko“ vůbec poprvé. Boleslav v prvním utkání po novým trenérem Koubkem vyhrála, neboť byla po většinu hrací doby lepší kombinačně i pohybem. Podobně jako před rokem se mladoboleslavští přes slávisty probojovali do finále čekálovického turnaje.
  První útok Boleslavi odtáhl po pravé straně Řezníček. Jeho centr zakončoval Kúdela, trefil však brankáře a od něho vyražený míč dopravil Kulič do sítě – 0:1. Za pět minut se ocitl Kulič v druhé šanci po Šírlově centru, tentokrát však cíl minul. Slávisté odpověděli v 10. minutě, kdy Pospěch hlavičkoval nad boleslavskou branku. V 17. minutě po pěkné narážečce s Kuličem tvrdě vystřelil Procházka, mířil však do středu branky a tak gólman bez obtíží ránu kryl. Ve 28. minutě po centru Řezníčka hlavičkoval Kulič do břevna.
  Začátek druhého poločasu byl bez vzruchu. Teprve deset minut po změně stran zkusil zakončení Opiela, ale vystřelil nad branku. V 57. minutě předvedli Boleslavští vydařený útok. Wojnar vysunul Řezníčka, tomu se povedl blafák na brankáře, načež vrátil míč pod sebe, ale Táborský z hranice velkého vápna netrefil odkrytou branku. V 59. minutě Táborský vybojoval na pravé straně míč, posunul ho na Buluta, jenž sólový brejk zakončil střelou do brankáře. V 68. minutě se přes boleslavského stopera Dimitrovského protlačil do palebné pozice Pospěch, ale jeho tvrdé zakončení zlikvidoval výborný Miller. Utkání tak skončilo těsnou výhrou Boleslavi.

Rozhodčí: Pavel Franěk

Diváci: 300

Trenér: Michal Petrouš

Poznámky: Hráno na 2x35 minut.
Slavia - FC Hradec Králové
0 : 2 (0 : 0)

Datum: 26. června 2011, Čelákovice

Druh zápasu: O pohár starosty města Čelákovic

Sestava: Měsíček – Dostál, Hubáček , Zákostelský, Koreš – Prošek, Milutinović, Petrák, Hurka – Vyhnal , Vlček

Branky: 39. Gulajev 0:1, 40. Gulajev 0:2

Průběh: Slavia odešla poražena i ze svého druhého zápasu na čelákovickém turnaji. V souboji o třetí místo podlehli sešívaní týmu FC Hradec Králové 0:2, když obě branky vstřelil Radek Gulajev. Ten je v Hradci na testech právě ze Slavie.
  Trenér Petrouš pozměnil sestavu a oproti prvnímu zápasu s boleslaví dostali šanci další mladíci, v brance Měsíček a v poli Milutinović, Petrák, Hurka nebo Vyhnal. První poločas ale nepřinesl větší šance ani na jedné straně. Největší vzruch znamenala hlavička Stanislava Vlčka z deseti metrů, která jen těsně minula levou tyč. Konečnou podobu daly výsledku zápasu dvě minuty ve druhé půli. Ve 39. minutě se hlavou po rohovém kopu prosadil Radek Gulajev, o minutu později ten samý hráč propálil gólmana Měsíčka z prostoru značky pokutového kopu. Slavii se už vyrovnat nepodařilo, když s pokusy Proška a Petráka si poradil hradecký brankář Koubek. Po porážkách od Boleslavi a Hradce tak sešívaní skončili na turnaji O pohár starosty města Čelákovic na čtvrtém místě.

Rozhodčí: Karel Hrubeš

Diváci: ?

Trenér: „Turnaj splnil svůj účel, viděl jsem mladé hráče v konfrontaci s ligovými týmy, nevedli si špatně. Kvůli absenci reprezentantů jsme neměli kompletní dvě sestavy, tak čtyři fotbalisté museli odehrát obě utkání. Jsem rád, že se nikdo nezranil, nakopnutý kotník má jen Luboš Tusjak, doufám, že bude v pořádku. Mrzí mě ale výsledky. Dopolední utkání bylo kvalitnější, nevyužili jsme šance, odpoledne jsme dvakrát v krátkém časovém úseku inkasovali po našich chybách,“ uvedl trenér Michal Petrouš.

Poznámky: Hrací doba 2x35 minut.
  Ve finálovém utkání zvítězila Mladá Boleslav, která po nerozhodném výsledku 2:2 s Jabloncem ve finále vyhrála na pokutové kopy 3:1.
SK Dynamo České Budějovice - Slavia
2 : 0 ( 0 : 0)

Datum: 5. července 2011, Nová Včelnice

Druh zápasu: Turnaj v Nové Včelnici

Sestava: Berkovec – Kaufman (36. Janda), Charuza, Hubáček, Dostál (36. Hurka) – Prošek, Jarolím, Milutinović, Vyhnal – Voráček (36. Vondráček), Vlček

Branky: 52. Benát z pen. 1:0, 67. Němec 2:0

Průběh: První zápas turnaje v Nové Včelnici přinesl velmi zajímavou podívanou, mnoho šancí a také góly. Hned od úvodních minut bylo k vidění zajímavé utkání, první šanci si vytvořil hlavičkující Jurkemik, který patřil k nejlepším hráčům na hřišti.
  V prvním poločase byl v trvalé permanenci i budějovický brankář Křížek, který musel zasahovat po střelách Milutinoviće a Jarolíma. Jihočeši odpověděli velkými šancemi Petráně a Kaňáka. Především druhý jmenovaný útočník Dynama málem využil chyby brankáře Berkovce, z gólové pozice ale nedokázal trefit odkrytou bránu sešívaných. Vůbec největší šanci prvního poločasu měl po brejku Martin Voráček, jeho přesně mířenou hlavičku k pravé tyči ale brankář Křížek skvěle vychytal.
  Do druhého poločasu sice vstoupili aktivněji Pražané, avšak když se neprosadili Milutinović ani Voráček, udeřili fotbalisté Dynama. Rakovan centrem do vápna našel nabíhajícího Jasanského, toho uvnitř pokutového území fauloval Vondráček a byla z toho penalta. Tu s přehledem ranou k pravé tyči proměnil Petr Benát. Vstřelená branka hráčům Dynama dodala sebevědomí a rázem se hrálo především před brankou Slavie. Blízko ke gólu byl hned ve 48. minutě Jasanský, jeho ránu bez přípravy ale Berkovec reflexivním zákrokem zneškodnil. Z následného rohu se míč snesl až k Horejšovi, který nikým neatakovaný poslal balon o několik decimetrů mimo. Velké šance Jihočechů pokračovaly v zápětí. Po dobrém pasu doběhl míč Jelovac, obhodil si již uvnitř vápna posledního obránce a rázem postupoval sám na Berkovce. Slavistický brankář se ale zaskvěl výborným zákrokem. Srbský útočník byl i v další šance v 59. minutě, gól ale opět nedal. O pět minut později vyslal Jelovac do samostatného úniku Benáta – ten měl sice dostatek času na zakončení, míč ale poslal hodně mimo. Druhého gólu v zápase se Jihočeši ale přeci jen dočkali. Velkou měrou se na něm podílel nejlepší hráč na hřišti Martin Jurkemik, který na pozici levého obránce vybojoval na vlastní polovině balon, rychlým únikem přesprintoval všechny obránce a jako na zlatém podnose předložil míč Františku Němcovi, který podél vybíhajícího brankáře Berkovce zvýšil na konečných 2:0. V samém závěru pak Němec vyzval ke skórování ještě Benáta, ten ale sám před brankářem Slavie lehkým obloučkem šanci neproměnil.
  Po skončení zápasu se kopaly pokutové kopy, které by měly v případě nutnosti posloužit jako pomocné kritérium při rozhodování o konečném umístění. Penalty Dynamu nevyšly. Petráň ani Jasanský se neprosadili, naopak za Slavii přesně zakončili Vyhnal s Voráčkem.

Rozhodčí: Jiří Jílek

Diváci: 700

Trenér: Michal Petrouš
FC Slovan Liberec - Slavia
3 : 1 (1 : 1)

Datum: 5. července 2011, Nová Včelnice

Druh zápasu: Turnaj v Nové Včelnici

Sestava: Hanuš – Janda (56. Vyhnal), Kaufman, Zákostelský (17. Charuza), Dostál – Prošek, Petrák, Šimeček, Hurka – Pospěch, Vondráček

Branky: 6. Petrák 0:1, 13. Šural 1:1, 53. Šural 2:1, 70. Šural 3:1

Průběh: Slavia začala utkání lépe a už v 6. minutě šla do vedení výstavní trefou Petráka. Ten vymetl šibenici bezmocného Bičíka. Slovan se dočkal rychlého vyrování. Parádní přihrávkou ho připravil Štajner. Šural chladnokrevně zakončil na zadní tyč – 1:1.
  Slavia byla v první půli lepší. Tvořila hru a více ze hry. Slovan zase hrozil z brejků. Poločas skončil nerozhodně. Ve druhé půli byl Slovan jednoznačně lepší. A zúročil to dvěma krásnými góly Šurala. Útočník, který se loni na tomto turnaji zranil, tak posunul Slovan do boje o vítězství. A hlasitě si řekl o trofej pro nejlepšího střelce turnaje.

Rozhodčí: Makovička

Diváci: 1.000

Trenér: „Hráli jsme stále v kombinovaných sestavách, to se projevilo na výsledcích. V obou utkáních jsme měli řadu šancí, které jsme na rozdíl od soupeřů neproměnili. V příštím týdnu proti Hradci už postavíme nejsilnější možnou sestavu,“ řekl webu Slavie Michal Petrouš. „I přesto, že se nám výsledkově nedařilo, rád bych mladé hráče za jejich výkon pochválil, proti Liberci hrála velice mladá záloha, určitě mě kluci nezklamali,“ dodal kouč.

Poznámky: Slavia skončila na novovčelnickém turnaji třetí, poslední.
FC Hradec Králové - Slavia
2 : 1 (1 : 1)

Datum: 9. července 2011, Opatovice nad Labem

Druh zápasu: přátelský

Sestava: 1. poločas: Hanuš – Dostál, Kaufman, Hubáček , Hurka – Prošek, Petrák, Jarolím, Koreš – Voráček, Pospěch; 2. poločas: Berkovec – Kaufman, Charuza, Hubáček, Hurka – Prošek (60. Šimeček), Milutinović, Jarolím, Koreš – Vlček, Vondráček

Branky: 29. Štěpán 1:0, 36. Pospěch 1:1, 55. Dvořák 2:1

Průběh: Již v 1. vyzkoušel z 20 metrů Koubka Petrák. O tři minuty později podobnou střelu zopakoval na druhé straně Rezek. V 12. vyslal svůj projektil z 30 metrů Dvořák a Hanuš měl plné
Zbyněk Pospěch dává rozhovor.
ruce (obličej) práce. V 19. měla Slavie opět šanci, když Jarolím ze vzdálenosti penalty branku těsně minul. V 26. Rezek pořádně míč netrefil, ten se dostal za obranu Slavie, kde stál Fischer, ale ani on skákající míč nedokázal dopravit za Hanušova záda. Gólová radost přišla v 30., kdy míč putoval po ose Malinský, Klapka, Štěpán a posledně jmenovaný překonal vyběhnuvšího Hanuše na zadní tyč, 1:0. V 32 se zastřeloval Pospěch a v 36. již udeřil naplno. To se nejdříve tváří v tvář Koubkovi objevil Koreš, kterého ještě domácí brankář vychytal, ale slavistický hráč vyražený míč poslal na volného Pospěcha, pro kterého již nebyl problém trefit prázdnou branku, 1:1. Nerozhodným výsledkem také poločas skončil.
  V druhém poločase již nebylo k vidění tolik příležitostí ke skórování jako v prvním. Ale již ta první byla pro Votroky gólová. Klapka dal přesnou přihrávku za obranu Dvořákovi, který slavistickému brankáři nedal šanci, 2:1. V 60 odpověděli Slavisté, Vlček přihrál Korešovi, ten křížnou střelou překonal Volšíka, ale na malém vápně ho zastoupil Tóth. V 76. se přes obranu probil dnes asi nejlepší hráč na hřišti Vojtěch Štěpán, přihrál volnému Poděbradskému, který hlavičkou vystřelil, ale zadáci Slavie další gólovou hrozbu odvrátili až na samotné brankové čáře.

Rozhodčí: Drahoslav Drábek

Diváci: 1.208

Trenér: „V prvním poločase jsme měli řadu šancí, které jsme neproměnili, po prostřídání už to v druhém poločase bylo horší. K tomu jsme přidali opravdu zbytečné a triviální chyby, po kterých jsme inkasovali, máme rozhodně na čem pracovat,“ uvedl po utkání trenér Michal Petrouš.
Slavia - FC Bayern München U23
2 : 2 (1 : 0)

Datum: 17. července 2011, Cogolo di Pejo, Itálie

Druh zápasu: přátelský

Sestava: Čontofalský – Kaufman, Cicman, Hubáček, Trubila – Prošek, Jarolím, Janda, Koreš – Vlček, Pospěch; 2. poločas: Čontofalský – Dostál, Cicman, Zákostelský, Trubila – Milutinović, Šimeček, Petrák, Hurka – Voráček, Vondráček (72. Vyhnal)

Branky: 40. Jarolím 1:0, 71.
Snímek z utkání.
Horn 1:1, 78. Sene 1:2, 90. Milutinović 2:2

Průběh: Do prvního poločasu trenér Petrouš poslal sestavu, o které se dá říci, že by se měla blížit té, která vyběhne do úvodního ligového zápasu proti Bohemians. Poprvé se ve slávistickém dresu představil brankář Čontofalský a stoper Cicman, kterého Slavia testuje. Spolu s levým bekem Trubilou byli také jediní, kteří odehráli celý zápas. V první půli slávisté svého mladšího soupeře přehrávali, po neproměněných šancích Vlčka a Pospěcha skórovali až těsně před poločasem, kdy přihrávku Proška zužitkoval Jarolím. Do druhé půle nastoupila výrazně mladší sestava včetně testovaných Voráčka s Vondráčkem. Asi nepřekvapí, že stejně staří hráči Bayernu Mnichov byli lepší a skóre dokázali dvěma brankami otočit. V poslední minutě mladí slávisté přece jen dokázali alespoň vyrovnat, když vyraženou Hurkovu ránu dopravil do sítě Zoran Milutinović.

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Trenér: „Toto byl poslední zápas, kdy jsme dali možnost celému kádru. V dalších zápasech budeme už střídat minimálně,“ řekl bezprostředně po zápase trenér Michal Petrouš.
  „Do druhé půle jsme poslali sestavu, která byla adekvátní juniorce Bayernu. Naši kluci měli možnost vidět, jaký je velký rozdíl mezi touto úrovní u nás a v Německu,“ dodal ještě Petrouš.
FC Parma - Slavia
0 : 0

Datum: 20. července 2011, Levico Terme
Mužstvo FC Parma před zápasem.

Druh zápasu: přátelský

Sestava: Berkovec (46. Hanuš) – Kaufman, Cicman (82. Dostál), Hubáček, Trubila – Prošek, Milutinović (63. Vlček), Janda (63. Petrák), Jarolím, Koreš (75. Hurka) – Pospěch (86.)

Průběh: Slavia odehrála druhé přípravné utkání na herním soustředění v Itálii. V Levico Terme remizovala s FC Parma v sestavě s Hernanem Crespem 0:0.
  Největší šanci první půle měl už v 7. minutě Zbyněk Pospěch, který stál přímo před gólmanem, z deseti metrů ho však pouze nastřelil. Útočník měl další slibné šance, ale na brankáře ani v nich nevyzrál. Parma kontrovala hlavičkou Biabianyho, která mířila těsně nad naši bránu.
  Druhý poločas přinesl vyrovnanou hru, obě mužstva měla ještě několik šancí, branku ale nevstřelila. Blízko vstřelení branky byl Josef Kaufman, jeho křížnou ránu ale brankář dokázal vytěsnit na rohový kop.

Rozhodčí: Peretti di Verona (Itálie)

Diváci: 900

Trenér: Trenéra Michala Petrouše může těšit, že slávistická obrana ani jednou neinkasovala, i když ji prověřila zvučná jména jako Crespo nebo Giovinco.
  „Myslím si, že jsme měli na to, abychom utkání vyhráli, na začátku jsme měli dvě nebo tři stoprocentní šance, které jsme ale neproměnili. Těžko pak proti takovému soupeři jich čekat víc. Potěšila mě fungující organizace obrany a i výkony obou brankářů. Stejně tak i to, jak důrazně si o základní sestavu říká svými výkony Václav Prošek,“ řekl trenér Michal Petrouš.
S.S. Lazio - Slavia
3 : 3 (0 : 2)

Datum: 23. července 2011, Aurenzo di Cadore, Itálie

Druh zápasu: přátelský

Sestava: Čontofalský – Dostál, Kaufman, Hubáček, Trubila – Prošek (55. Hurka, 90. Vyhnal) Jarolím, Petrák (80. Šimeček), Milutinović (46. Vlček), Koreš – Pospěch (65. Voráček , 86. Vondráček)

Branky: 18. Jarolím 0:1, 28. Milutinović 0:2, 57. Floccari 1:2, 63. Del Nero 2:2, 65. Jarolím 2:3, 68. Floccari 3:3

Průběh: Slavia odehrála poslední zápas herního soustředění v Itálii. V Auronzo se utkala se slavným Laziem Řím. Po útočné přestřelce skončil zápas nerozhodně 3:3.
  Slavia nenastoupila v nejsilnější možné sestavě, chyběl zraněný Janda, který odjel z Itálie do Prahy předčasně, stejně tak nebyl připravený testovaný stoper Cicman. Místo těchto dvou nastoupili mladíci Petrák a Dostál, přičemž na stopera se posunul Kaufman. V prvních minutách dvakrát zahrozilo Lazio, ale Čontofalský Slavii podržel jak při střele Djibrila Cissého, tak při pokusu Sculliho. To na druhé straně udeřilo po rohovém kopu, který zakončil hlavou Jarolím – 1:0! O deset minut později po dlouhém nákopu využil laxnosti Brocchiho Milutinović, obral jej o míč a poslal jej do brány Marchettiho podruhé! Slavia i nadále byla Laziu více než vyrovnaným soupeřem, do poločasu soupeře nepustila do větší šance, sama naopak několik nadějně vypadajících akcí neproměnila a poločas tak skončil překvapivým vedením Slavie 2:0.
  Do druhé půle nastoupila kompletně nová jedenáctka Lazia, naopak Slavia nestřídala. Italský klub byl od začátku druhé půle lepší a zle zatápěl obraně Slavie, Floccari dvakrát loboval přes Čontofalského a dvakrát těsně přestřelil. Slovenský golman v barvách Slavie se vyznamenal při průniku Rocchiho. Když tlak Lazia vypadal, že slábne, přišel rohový kop a přesná hlavička Floccariho – 2:1. O chvíli později naivně fauloval ve vápně Prošek a nařízenou penaltu bez problémů proměnil Del Nero – 2:2. Slávisté se však nevzdali a už za dvě minuty opět vedli, když přímý kop Jarolíma přetavil v branku střídající Voráček – 3:2! Jenže za pár minut bylo zase vyrovnáno, když chyboval Dostál a Floccari neměl problém – 3:3. Do konce utkání ještě byly šance na obou stranách – za Slavii se dvakrát ke střele dostal střídající Hurka, Slavii naopak dvakrát zachránila branková konstrukce. Skóre se však už nezměnilo a Slavia tak zakončila italské soustředění s bilancí tří remíz. Sešívaným po tradiční děkovačce aplaudovaly kromě skupiny slávistů i davy italských fanoušků.

Rozhodčí: ?

Diváci: ?

Trenér: „Byla to další výborná zkušenost pro naše mladé fotbalisty jako je Ondra Petrák a Vašek Prošek. Uhrát s Laziem takový výsledek je velké povzbuzení, potěší to, ale nesmíme ho přeceňovat, v lize to bude něco úplně jiného, tam už půjde o body,“ řekl trenér Michal Petrouš.
  Trenér v dalším hodnocení vyzdvihl výkon Lukáše Jarolíma. „Jde všem příkladem, nejenom svými výkony na hřišti, ale také svým profesionálním přístupem v tréninku. Jeho výkon proti Laziu byl vynikající.“
Bohemians 1905 - Slavia
2 : 0 (2 : 0)

Datum: 27. července 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 1. kolo

Sestava: Hanuš – Kaufman, Hubáček, Cicman (29. Dostál), Trubila – Prošek (72. Hurka), Jarolím, Milutinović (35. Vlček), Janda, Koreš – Pospěch

Branky: 25. Moravec 1:0, 27. Škoda 2:0

Průběh: Fotbalisté Bohemians 1905 porazili v úvodním kole nové prvoligové sezony Slavii 2:0 a připravili vítěznou premiéru svému trenérovi Pavlu Medynskému. Úvodní pražské derby tohoto ročníku před sedmi a půl tisícovkami diváků rozhodli „klokani“ dvěma slepenými góly Moravce a Škody v rozmezí 25. a 27. minuty. Zelenobílí vrátili vršovickému soupeři porážku 0:3 z posledního kola minulé sezony a vyhráli nad ním poprvé po pěti zápasech.
  Oběma týmům scházela na startu sezony z administrativních důvodů jedna letní posila. Slávisté stále ještě nedostali transfer kartu brankáře Čontofalského, Bohemians 1905 pro změnu zatím nestihli zaregistrovat talentovaného Šumského, kterému se střelecky dařilo v přípravě. Zatímco Slavia v letní přestávce ani jednou nevyhrála, Bohemians zvládli přípravy bez porážky a dobrou formu si přenesli i do ostrého soutěžního utkání. Přitom zpočátku měli mírně navrch červenobílí, ale jejich převaha byla jalová. Kapitán Jarolím, jenž dnes oslavil 35. narozeniny, v páté minutě mířil vedle a pak slávisté prováhali několik nadějných útoků do soupeřovy otevřené obrany. Mezitím se marně dožadovali odpískání faulu na hranici šestnáctky po zákroku na Pospěcha.
  V polovině úvodního dějství přišel nečekaný zlom ve vývoji utkání. Slávisté na levé straně obrany zaspali a volný Moravec přesnou střelou mezi nohy brankáře Hanuše otevřel gólový účet této sezony. Záložník „klokanů“ si připsal teprve druhou branku v ligové kariéře. Za dvě minuty inkasovali slávisté druhý úder. Cicman zůstal ve vápně ležet po prohraném souboji s důrazným Škodou, útočník Bohemians se rychle zvedl a pohotovým obstřelením Hanuše dokázal, že mu vydržela střelecká forma z minulé sezony. Zraněného Cicmana pak musel nahradit Dostál. Kouč Petrouš poslal na trávník už v 35. minutě druhého útočníka Vlčka, ale Slavii nepříznivý vývoj tak paralyzoval, že se dlouho nemohla dostat do žádné vyložené šance. Pouze stereotypně obléhala domácí šestnáctku a s centrovanými míči si s přehledem poradila zkušená stoperská dvojice „klokanů“ Nikl – Lukáš. Sešívání prolomili obranný val Bohemians až v poslední čtvrthodině, ani jedna ze dvou velkých možností však snížení nepřinesla. Koreše v 74. minutě skvěle vychytal Sňozík a střílejícímu Jandovi vzápětí pokazila radost tyč. Na druhé straně nepřidal svůj druhý gól v zápase Moravec, ale „klokany“ to příliš mrzet nemuselo.

Rozhodčí: Libor Kovařík

Diváci: 7.545

Trenér: Slávistický trenér Michal Petrouš nemohl být spokojený, Slavia v lize přišla o sedmizápasovou sérii neporazitelnosti ze závěru minulé sezony. „První půle byla hodně špatná, hlavně ty dvě minuty, kdy jsme byli takticky nedisciplinovaní. Inkasovali jsme z dlouhých nákopů, na které jsme se přitom připravovali. Celkově jsme hráli v první půli ospale, pomalu a s tím nemůžu být spokojen. Mužstvo má daleko na víc. Druhá půle už byla o něčem jiném, ale bohužel jsme neproměnili šance,“ řekl Petrouš.
  Mrzela ho ztráta slovenského beka Róberta Cicmana, který se zranil před druhým gólem v souboji se Škodou a musel střídat. „Asi si natrhl sval. Byla to taková situace na hraně, asi každý by se zachoval tak, že tu situaci dohraje. Je to na rozhodčím, odehrálo se to v tak rychlém sledu, že mu těžko můžeme něco vyčítat,“ dodal Petrouš.
FC Slovan Liberec - Slavia
2 : 1 (2 : 0)

Datum: 6. srpna 2011, Liberec

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 2. kolo

Sestava: Hanuš – Dostál, Kaufman, Hubáček, Trubila – Koreš (70. Prošek), Janda, Petrák (77. Milutinović), Jarolím, Hloušek – Vlček (59. Pospěch)

Branky: 2. Gebre Selassie 1:0, 38. Rabušic 2:0, 64. Pospěch 2:1

Průběh: Fotbalisté Slavie v nové prvoligové sezoně stále čekají na první bod. Po prohře s Bohemians 1905 dnes ve 2. kole podlehli i Liberci, když jim stejně jako s "klokany" utekla první půle. Pražané před téměř osmi tisícovkami diváků po gólech Gebre Selassieho a Rabušice prohráli v pauze 0:2 a po změně stran už dokázali jen snížit po Pospěchově penaltě. Liberec doma posedmé za sebou neprohrál a Slavii dokázal pod Ještědem porazit teprve podruhé z posledních deseti utkání.
  Slávisté chtěli v Liberci co nejdéle držet čisté konto, ale jejich přání vzalo za své hned po necelých dvou minutách. Po rohu se pověsil do vzduchu Gebre Selassie a gólem proti bývalému celku oslavil svou dodatečnou nominaci k přípravnému duelu národního týmu v Norsku. Slavia mohla rychle srovnat. Trubila si v osmé minutě narazil se staronovou posilou Hlouškem, jenž po více než půl roce znovu oblékl červenobílý dres, míč se dostal až k Jarolímovi, ale hostující kapitán trefil pouze hradbu těl před sebou. Hosté v poli za svým soupeřem příliš nezaostávali, velký rozdíl byl ovšem ve hře v obou šestnáctkách. Dokumentoval to závěr první půle. Zatímco Vlček z dobré pozice Bičíka nepřekonal, na druhé straně si v 38. minutě vybrala další slabší chvilku slávistická obrana, ve které scházel zraněný Cicman. Spolupráci dvou libereckých posil z Brna zakončoval po Šuralově centru na přední tyči Rabušic. Větší nebezpečí do slávistického projevu vnesl po hodině hry střídající Pospěch, který kvůli lehkým problémům se stehenním svalem začal jen na střídačce. Zdravotní potíže mu ovšem vůbec nebránily v tom, aby zatápěl domácí obraně a záhy po svém příchodu vykřesal pro hosty naději, když ve 64. minutě snížil z penalty po předešlém zákroku Fleišmana na Jandu. Slavia ožila, a protože se musela tlačit dopředu, kvalitní zápas gradoval. Větší klid mohl do libereckých řad znovu vnést Rabušic, ale jeho střela se mezi tyče nevešla. Neprosadil se ani další domácí útočník Blažek, který se po problémech s transferovou kartou konečně definitivně vyvázal z angažmá v řecké Larisse, ale jeho tým to tolik mrzet nemuselo, premiérové tři body v nové sezoně už si vzít nenechal.

Rozhodčí: Jiří Adam

Diváci: 7.967

Trenér: Slávistický kouč Michal Petrouš litoval po prohře v Liberci další zbytečné ztráty. „Na naše poměry to bylo velice kvalitní utkání a myslím, že se diváci bavili. Bohužel pro nás to výsledkově nedopadlo dobře. Opět jsme si zápas prohráli sami, když jsme dostali jeden gól v úvodu a druhý krátce před odchodem do kabin,“ posteskl si Petrouš.
  Cenil si aspoň toho, že jeho svěřenci duel nezabalili a po pauze snížili. „Kluci se nevzdali a po snížení jsme měli i další šance. Jednu opravdu velkou jsme bohužel neproměnili. Pro nás to byl smolný zápas, určitě se tady dalo bodovat. Musíme to napravit za týden proti Příbrami,“ dodal Petrouš.
FK Meteor Praha VIII - Slavia
1 : 6 (0 : 3)

Datum: 10. srpna 2011, Praha, U Meteoru

Druh zápasu: Ondrášovka Cup, 2. kolo

Sestava: Berkovec – Dostál , Kaufman, Hubáček, Hurka – Koreš (74. Prošek), Milutinović, Petrák Hloušek – Vlček (56. Voráček), Pospěch (56. Vondráček).

Branky: 20. Koreš 0:1, 38. koreš 0:2, 39. Kadlec (vlastní) 0:3, 52. Pospěch 0:4, 63. Vondráček 0:5, 74. Milutinović 0:6, 90. Fíček z pen. 1:6

Průběh: Slavia v rámci 2. druhého kola Ondrášovka cupu nejela za svým soupeřem daleko. V pražské Libni se svěřenci trenéra Petrouše utkali s Meteorem a připsali si vysokou výhru 1:6. Slávisté určovali tempo hry od úvodního hvizdu, pomáhali jim k tomu také domácí, kteří vsadili na zataženou obranu. Tato taktika Meteoru vycházela jen do 20. minuty. Martin Hurka totiž našel krásnou přihrávkou za obranou zcela osamoceného Štěpána Koreše, který si počkal na pohyb brankáře Kohlbecka a následně otevřel skóre zápasu. Sešívaní nenechali na další branky dlouho čekat. Ve 36. minutě se prosadil opět Štěpán Koreš, který se prosadil hlavou po střele Milutinoviće. Za několik málo chvil odcentroval do vápna Adam Hloušek a střelu Koreše tečoval do brány domácí Kadlec. Jak červenobílí zakončili první poločas, tak začali ten druhý. Hned po šesti minutách hry zvýšil vedení nekompromisní střelou Zbyněk Pospěch. V 65. se své premiérové trefy ve slávistickém dresu dočkal Jiří Vondráček. A gól to byl nádherný! Po centru Hlouška z levé strany trefil mladý útočník míč nádherně z voleje. A za dalších deset minut upravil střelecký účet Slavie na šest Zoran Milutinović. Bosenský záložník si narazil s Hlouškem, který se dnes proměnil do role dvorního nahrávače, a následně tvrdou a krásnou střelou vsítil poslední slávistickou branku. V samém závěru snížil na konečných 1:6 z penalty domácí kapitán Jan Fíček.

Rozhodčí: Michal Paták

Diváci: 1.450

Trenér: „Za tuto výhru jsem samozřejmě moc rád, doufám, že ji potvrdíme i v nedělním zápase s Příbramí. Tyto zápasy nejsou mnohdy jednoduché, ale kluci k utkání přistoupili zodpovědně, navíc jsme dali pěkné góly. Jsem rád, že to takto dopadlo,“ uvedl po zápase trenér Michal Petrouš.
  Krásným gólem se blýskl i mladý útočník Jiří Vondráček, který si v utkání připsal hned dvě premiéry. Ve svém prvním soutěžním zápase za A-tým vstřelil svůj první slávistický gól.
  „To byla pěkná akce, nerozpakoval se a napálil to z voleje, tak by to mělo vypadat. Je to talentovaný hráč, proto jsme ho také do Slavie přivedli, věřím, že se díky svým výkonům brzy dostane do základní sestavy,“ dodal slávistický trenér.
Slavia - 1. FK Příbram
3 : 1 (1 : 1)

Datum: 14. srpna 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 3. kolo

Sestava: Hanuš – Koreš, Kaufman, Hubáček, Hloušek – Janda (46. Milutinović), Jarolím, Petrák (74. Vlček), Trubila – Vondráček (46. Hurka), Pospěch

Branky: 9. Hloušek 1:0, 14. Šlapák 1:1, 78. Jarolím 2:1, 87. Vlček 3:1

Průběh: Fotbalisté pražské Slavie se ve třetím ligovém kole dočkali po
Slavia právě dostala výhodu.
dvou předešlých porážkách premiérového bodového zisku i vítězství. V úvodním domácím utkání nového sezony proti Příbrami rychle přišli o vedení, dlouho se trápili, ale nakonec díky gólům kapitána Jarolíma a Vlčka ze závěru zápasu slaví výhru 3:1. Utkání se hrálo bez diváků a slávisté si tak odpykali zbylou třetinu trestu za výtržnosti fanoušků při květnovém nedohraném pohárovém duelu s Olomoucí.
  Stejně jako v květnovém vzájemném duelu, ve kterém hrála Slavia poprvé bez svých příznivců v ochozech, se na gól v liduprázdném Edenu nečekalo dlouho. V deváté minutě zacentroval z rohu Trubila a Hloušek hlavičkou zaznamenal svůj premiérový zásah po návratu do Edenu. Pražanům ale vydrželo vedení jen pět minut, i hosté totiž udeřili hned ze své první vážnější šance. Míč z rohovému kopu propadl až ke Šlapákovi a ten z voleje srovnal, byť si brankář Hanuš na míč sáhnul. Slávisty rychlá ztráta náskoku vyvedla z tempa a většinu první půle se jim nedařily kombinace. Až v závěru úvodního dějství si Petrák narazil s Pospěchem a jen těsně minul, vzápětí Pospěchův volej výborně vyrazil příbramský Hruška. Příbram, která v prvních dvou kolech neztratila ani bod, nechtěla přijít zkrátka ani v Edenu a nespoléhala se jen na bránění výsledku. V úvodu druhé půle měli dokonce hosté blíž k vedoucí brance. Agilní Šlapák se v 54. minutě řítil sám na Hanuše, ten ho ale vychytal a dorážku pak stejnému hráči zhatila tyč. Branková konstrukce za chvíli zachránila na opačné straně po Hurkově ráně také Hrušku. V 63. minutě mohli Středočeši stále nervóznějším domácím zasadit gólovým úder hned dvakrát po sobě a pokaždé u toho byl hlavičkující Wágner, který se trefil i prvních dvou ligových kolech. Nejprve ho ale vychytal Hanuš a pak odvrátil z brankové čáry Hubáček. Když už se zdálo, že slávisté ani na třetí pokus na první tři body v sezoně nedosáhnou, napřáhl v 78. minutě kapitán Jarolím a jeho střela skončila v horním rohu za bezmocným Hruškou. Hosté otevřeli hru a vzápětí mohli opět srovnat, Rickovu hlavičku však vytěsnil na tyč Hanuš. Tři minuty před koncem pak slávistický triumf definitivně pojistil další povedenou střelou střídající Vlček a Příbram tak poprvé v sezoně vyšla bodově naprázdno.

Rozhodčí: Jiří Jech

Diváci: 0 (hráno bez diváků)

Trenér: Slávistický kouč Michal Petrouš chválil své mužstvo po výhře nad Příbramí za bojovnost. Petrouš připustil, že po dvou porážkách v úvodu ligy už Slavii musela "zabrat". „Pro mě jako pro trenéra to byl asi zatím nejtěžší zápas. Nebyli jsme v jednoduché situaci, na hráčích bylo vidět, že si tolik nevěří, ležela na nich tíha zodpovědnosti. Srazil nás vyrovnávací gól, na začátku druhé půle jsme byli v křeči. Kluci to ale vůlí dotáhli do vítězného konce,“ pochvaloval si Petrouš.
  Připustil, že Slavii pomohlo k výhře i štěstí. „Za stavu 1:1 nás podržel Honza Hanuš, na jehož vrub trochu šel ten první gól. Příbram ukázala, že je v pohodě a hodně nás pozlobila. Před zápasem jsem si říkal, že to dnes o fotbale moc nebude a že to musíme zlomit bojovností. Jsem rád, že se to potvrdilo,“ podotkl Petrouš.
  Jeho svěřenci ve všech třech zápasech bez diváků vstřelili pokaždé tři góly, ale Petrouš už se těší, až bude Slavia zase hrát před svými fanoušky. „Diváci samozřejmě k fotbalu patří. Čím víc jich bude, tím líp,“ dodal Petrouš.
FK Teplice - Slavia
0 : 0

Datum: 22. srpna 2011, Teplice
Sektor vyhrazený fanouškům Slavie se branky nedočkal.

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 5. kolo

Sestava: Čontofalský – Nitrianský, Kaufman , Hubáček, Hurka – Janda (79. Prošek), Petrák , Jarolím , Koreš (87. Tusjak) – Vlček (65. Voráček), Pospěch

Průběh: Ani nové posily nepomohly fotbalistům Slavie k většímu bodovému zisku na půdě Teplic. Ve 4. ligovém kole dnes Pražané na Stínadlech remizovali 0:0 a prezentovali se spíše bojovným a běhavým fotbalem, který postrádal větší množství šancí. Podobně se vedlo i domácím, kteří alespoň zlepšili obranu a poprvé v sezoně udrželi čisté konto. Oba týmy mají po čtyřech bodech a zůstávají ve spodní polovině tabulky.
  Slavia si do domovského města svého nového majitele Aleše Řebíčka přivezla nové posily, beka Milana Nitrianského a brankáře Kamila Čontofalského. A zatímco hlasité podpory od slávistických fanoušků se jim dostávalo dosyta, protože červenobílí měli v Teplicích hlučnou podporu pětisethlavého kotle, práce mnoho neměli. Žádný velký nápor se nekonal ani před jednou brankou. První minuty přitom byly ještě poměrně zajímavé. Hned v úvodu se dostal ke dvěma střelám mladý slávista Petrák, jenže dorážku v dobré pozici poslal nad branku. Druhou branku hned vzápětí přestřelil Čajič, který na malém vápně dostal ideální zpětný pas od Mahmutoviče. Pak už se hra přesunula do středu hřiště, plného soubojů a nečisté hry, a ani jedno z mužstev nebylo schopné to druhé výrazněji zatlačit.
  Změna přišla až po poločase, kdy se na fotbalistech Teplic mnohem výrazněji projevil úbytek sil a Pražané se před jejich vápnem začali zabydlovat. Vytěžili z toho ale pramálo, jen jednu šanci Koreše. Ten si v 56. minutě zaběhl na kolmý pas za obranu, křížná střela pod vybíhajícím gólmanem Grigarem ale branku těsně minula. Teplice se v poslední čtvrthodině zvedly a převzaly iniciativu, ale na víc než nepřesné centry do vápna jim to nestačilo, a tak zápas dospěl k bezgólové remíze. Renomé si zlepšila alespoň teplická obrana, která v úvodních třech zápasech inkasovala osmkrát.

Rozhodčí: Tomáš Kocourek

Diváci: 8.586

Trenér: „Mrzí mě, že nebylo víc šancí, jedna dvě na obou stranách jsou málo. Myslím, že jsme byli v poli malinko lepší, ale remíza je zasloužená,“ řekl kouč Michal Petrouš. Některým fanouškům Slavie se zdálo, že rozhodčí hostům ve 20. minutě upřel penaltu po souboji Stožického s Jandou na kraji vápna. „V reálu jsem to viděl tak, že si to (Janda) předkopl moc a obránce tam byl dřív, ale podle záznamu to bylo na penaltu,“ řekl Petrouš. „Paradoxně to asi ublížilo zápasu, kdybychom vedli, asi by to se zápasem něco udělalo a posunulo ho to k atraktivitě,“ dodal.
Slavia - FK Mladá Boleslav
1 : 1 (1 : 0)

Datum: 26. srpna 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 5. kolo

Sestava: Čontofalský – Nitrianský, Kaufman, Hubáček, Hurka – Janda, Jarolím (70. Milutinović), Petrák, Koreš – Pospěch , Vlček (61. Trubila)

Branky: 14. Koreš 1:0, 78. Pospěch (vlastní) 1:1

Průběh: Fotbalisté pražské Slavie remizovali v předehrávce
Čaroděj Martin Vaniak se loučil s hráčskou kariérou.
5. kola první ligy s Mladou Boleslaví 1:1. Pražané sice vedli od 14. minuty po Korešově trefě, Boleslav se ale dočkala remízy poté, co si domácí Pospěch dvanáct minut před koncem dal vlastní branku.
  Slavia se posunula na deváté místo před Duklu, ale má odehraný jeden zápas navíc. Boleslav poskočila na druhé místo, ale předstihnout ji mohou Liberec i Bohemians 1905. Duel mezi Slavií a Boleslaví skončil na půdě sešívaných remízou popáté z posledních šesti zápasů. Slávistické publikum se před zápasem rozloučilo s brankářem Martinem Vaniakem, který v létě ukončil kariéru, a jeho bývalí spoluhráči jako by slavnostní atmosféru chtěli okrášlit i svým výkonem. Ten hlavně v prvním poločase snesl vysoké parametry. Janda ještě v páté minutě v jasné šanci špatně trefil míč a odmítl Pražanům zajistit vedení, za devět minut si však už mnohem lépe počínal další záložník Koreš. Toho vybídl ke skórování ideálně načasovanou přihrávkou mezi stopery devatenáctiletý mladík Petrák, po jehož pasu Koreš zkušeně obhodil i vybíhajícího brankáře Millera. Boleslavská obrana na začátku nepřipomínala nejméně průchodnou defenzivu ligy. Koreš byl teprve druhým hráčem, jenž v sezoně pokořil brankáře Středočechů. Ti měli hodně problémů s energickými slávisty, kteří vysokým presinkem nutili soupeře jen k bezcílným odkopům.
  Až po poločase se zvedla i hra Boleslavi. Její hráči zřejmě pochopili, že bázlivý výkon z první půle k bodům nepovede. Zlepšili pohyb a slávisty začali obírat o míč hned v zárodku jejich akcí. Nejprve v jasné šanci selhal útočník Chramosta, autor dvou branek z minulého utkání proti Žižkovu. Pak po Chramostově pasu těsně před brankou zaváhal i jeho útočný parťák Bulut, který doplatil na špatné zpracování míče. Slávisté nakonec usnadnili Boleslavi pozici sami. Při sílícím náporu týmu z města automobilů před vlastní brankou chyboval útočník Pospěch, který nechtěně po Kuličově centru tečoval míč mimo dosah brankáře Čontofalského. Ten se pak na svého spoluhráče hodně zlobil a Slavia dohrávala zápas ve strachu, aby udržela aspoň remízu. Boleslav nebyla daleko od toho, aby poprvé v historii na hřišti sešívaných vyhrála. Obranu Slavie ještě na konci hodně pozlobili Bulut se střídajícím Řezníčkem, kterým nechybělo příliš, aby zápas otočili na stranu hostů. Oba týmy braly remízu s rozpaky: Slavii příliš netěšilo, že doma podesáté za sebou neprohrála, protože remíza s Boleslaví je další ztrátou. A Boleslav sice natáhla svoji neporazitelnost v lize na sedm zápasů, ale její hráči možná cítili, že duel v Edenu mohli otočit.

Rozhodčí: Pavel Královec

Diváci: 7.158

Trenér: Kouč Slavie Michal Petrouš si posteskl, že jeho tým neudržel nasazenou laťku z prvního poločasu. „Za prvé je škoda, že jsme první poločas nevyužili ke vstřelení druhé branky, po níž by se nám dýchalo lépe. Ve druhé půli nás srazily zbytečné chyby, kterých jsme se dopustili už na začátku, a už jsme se z toho nezvedli,“ řekl Petrouš. Na konci se strachoval i o remízu. „Možná jsme mohli i prohrát, Boleslav si minimálně remízu zasloužila. Škoda, mrzí nás, že jsme to nedotáhli k vítězství. I kvůli tomu, že se loučil Martin Vaniak,“ uvedl Petrouš.
  Pro výpadek svých hráčů po změně stran neměl pochopení. „Neumím si vysvětlit, proč jsme se tak zatáhli, taková hra nám vůbec není vlastní. Škoda,“ dodal Petrouš. Inkasovaný gól byl podle něj zbytečný. Petrouš však nevěděl, jestli vinit brankáře Čontofalského, nebo autora vlastence Pospěcha. „Nevím, musím se podívat na opakovaný záběr. Nerad bych vynášel nějaké předčasné závěry, abych někoho neprávem odsoudil. Ale dalo se tomu předejít,“ uvedl Petrouš.
SK Převýšov - Slavia
3 : 0 (1 : 0)

Datum: 31. srpna 2011, Převýšov

Druh zápasu: Ondrášovka Cup, 3. kolo

Sestava: Čontofalský – Dostál, Kaufman, Hubáček, Sudek (64. Vondráček) – Janda, Milutinović (58. Smolák), Jarolím, Koreš – Vlček (76. Zákostelský), Voráček

Branky: 42. Jarkovský 1:0, 63. Jarkovský 2:0

Průběh: Trenér Michal Petrouš dnes postrádal řadu hráčů, ať už juniorské reprezentanty Proška, Nitrianského a Hurku, nebo stále zraněné Cicmance, Hlouška a nově Zbyňka Pospěcha. I tak ale proti Převýšovu nastoupila nejsilnější možná sestava. Premiéru v áčku si odbyli při absenci Hurky a reprezentanta Trubily Jakub Sudek i střídající David Smolák.
  Slávisté spálili gólové šance v úvodních patnácti minutách, domácí se ujali vedení ve 42. minutě, kdy po centru do vápna překonal Čontofalského Jarkovský. Ten samý muž stál proti Čontofalskému i v 63. minutě, kdy zvýšil už na 2:0 pro Převýšov. V 79. minutě Zákostelský napálil břevno, Slavia začala útočit ve třech, nicméně jediný efekt byl ten, že v 90. minutě inkasovala od bývalého hráče Ivo Svobody na 3:0.
  Slávisté nejenže vypadli z domácího poháru ve 3. kole, ale ještě navíc s velkou ostudou.

Rozhodčí: Drahoslav Drábek

Diváci: 2.200

Trenér: „Je to neomluvitelná ostuda, ze které samozřejmě vyvodíme tvrdé důsledky. Mrzí mě to kvůli všem slávistickým fanouškům, zejména těm, kteří sem do Převýšova vážili cestu, aby nás povzbudili,“ uvedl po zápase trenér Michal Petrouš. „Hráče jsem jasně upozornil na to, že to nebude jednoduchý zápas. Soupeře jsem už v neděli v jejich soutěži viděl, bylo mi jasné, že musíme být plně koncentrovaní. Každý hráč pak k utkání musí přistoupit naplno sám za sebe. Pokud to chybí, tak to pak dopadne takhle,“ dodal slávistický trenér. „Mohu jenom zopakovat, že to byl ostudný výkon, za který si musíme stydět. Někteří hráči tu s námi nebyli, ale to nemůže být žádná výmluva, tenhle zápas jsme i tak měli zvládnout. Myslet si, že takový zápas se dá vyhrát jenom fotbalovostí bez náležitého přistupu, napadání soupeře, obětavosti, to je prostě nemyslitelné,“ pokračoval Michal Petrouš.
FK Baumit Jablonec - Slavia
4 : 0 (1 : 0)

Datum: 11. září 2011, Jablonec nad Nisou

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 6. kolo

Sestava: Čontofalský – Nitrianský, Petrák , Hubáček, Trubila – Prošek (74. Dostál), Lukáš Jarolím, Janda (46. Frejlach ), Hurka – Vlček (66. Voráček), Pospěch

Branky: 25. Beneš 1:0, 59. Lafata 2:0, 70. Kovařík 3:0, 81. Lafata 4:0

Průběh: Se zajímavou stoperskou dvojkou nastoupili slávisté k duelu s Jabloncem. Na pravém stoperu se trochu překvapivě ocitnul Petrák, druhého stopera hrál Hubáček a obrannou čtveřici doplnil zprava Nitrianský a zleva Trubila, což bylo logické vzhledem k absenci Kaufmana a Cicmana. Nemohl hrát ani Adam Hloušek a na lavičce byli jen čtyři hráči do pole, včetně záložníka béčka Petra Kolaříka.
  První minuty byla o něco aktivnější Slavie, nicméně pokud se míč dostal k útočníkům, byli většinou v ofsajdu. Domácí hrozili ze standardních situací, které se podařilo ubránit, gól ale ve 25. minutě dali ze hry. Na Eliášův centr zleva si na hranici malého vápna naskočil Beneš a míč o zem poslal za Čontofalského záda. Po gólu byli slávisté jaloví, hrálo se na jejich půlce, za půlicí čáru se dostali snad jen třikrát. Krásnou střelu ze standardky předvedl ve 35. minutě Hurka, ale míč po Špitově teči mířil těsně nad břevno. Dvě minuty před přestávkou odkulhal ze hřiště Janda se zraněným kotníkem a slávisté dohrávali poločas v deseti.
  Jandu do druhé půle vystřídal Frejlach a podíval se tak na hřiště poprvé v sešívaném dresu. Na kvalitu slávistické hry to však pozitivní vliv nemělo. Slávisté zkoušeli ohrozit bránu Špita hlavně střelami z dálky, ale neúspěšně. Veškeré naděje na vyrovnání utnula 59. minuta, kdy Jablonec využil své herní převahy ke vstřelení druhé branky. Po rohu se dostal ke střele zpoza vápna Jablonský, míč se zastavil ve vápně u Lafaty a ten zvýšil na 2:0. Bylo však ještě hůř, po přihrávce od Pitáka pálil z velkého vápna Kovařík a vstřelil třetí gól domácích. Bohužel gólům nebyl konec a po přihrávce za obranu v souboji jeden na jednoho Lafata obešel ležícího Čontofalského a vstřelil svůj druhý dnešní gól.
  Z Jablonce se tradičně vozil pouze bod za remízu, ovšem dnešní debakl je opravdu ostudný. Blízké dny tak s velkou pravděpodobností přinesou změny v realizačním týmu.

Rozhodčí: Miroslav Zelinka

Diváci: 5.452

Trenér: „Porážka je to krutá, na druhou stranu si myslím, že jsme zápas neměli rozehraný špatně. Za stavu nula nula jsme měli pár možností, ale vinou nekoncentrovanosti nebo nevímčeho jsme je neproměnili. Byli jsme prostě jaloví a Jablonec z každé své šance střílí branku,“ litoval po utkání neproměněné příležitosti trenér Slavie Michal Petrouš.
  „I když jsme o poločase prohrávali, tak jsem v kabině říkal klukům, že se to pořád dá otočit. Mohli jsme vyrovnat, měli jsme na to šance, ale mělo to být vyřešené lépe. Za stavu 0:2 nebylo taky nic ztraceno, Standa Vlček měl ještě gólovku. Pak už to ale byla spíše exhibice Jablonce,“ pokračoval v hodnocení zápasu náš trenér.
  „Po tom, co bylo vyhlášeno po zápase v Převýšově, jsme samozřejmě cítili lehký tlak od vedení. My udělali maximum pro to, abychom bodovali. To je vše co teď mohu říci. Vedení bude tu situaci určitě řešit později,“ vyjádřil se trenér Petrouš k nastalé situaci.
  „S nasazením některých hráčů jsem nebyl spokojen,“ odpovídal následně trenér Slavie na otázky přítomných novinářů. „Nebudu jmenovat, ale na každé úrovni by měl hráč pro hru udělat vše. Dva, tři kroky navíc, pohyb bez míče. Já nebyl v tomto směru spokojen. Jestli si někteří hráči myslí, že udělali maximum, tak já ne. Nasazení je základní věc a to někteří nepochopili.“
  „Museli jsme sice hodně improvizovat, to všichni viděli, ale to není omluva. Někteří kluci dostali šanci a je na nich, jestli ji chytí. Proti rozjetému soupeři se dají odehrát nejlepší zápasy, aby se mužstvo probudilo.“
  „Je pod naši úroveň nutit některé hráče, aby běhali,“ vyjádřil trenér Petrouš svou nespokojenost s výkonem některých fotbalistů. „Já už to z lavičky nemíním některým hráčům stále říkat. Je to i pod úroveň toho hráče. Děláme stejné věci jako v jarní části, hráči si to musí sami přebrat. Na jaře se hráči semkli v době krize. Teď už je situace jiná, je to v pořádku, už je klid. Hráči by měli najít zodpovědnost vůči Slavii, vůči fanouškům, vůči lidem, kteří na Slavii pracují,“ zakončil trenér Michal Petrouš.
Slavia - FK Dukla Praha
0 : 0

Datum: 16. září 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 7. kolo

Sestava: Čontofalský – Nitrianský, Cicman, Hubáček, Hurka – Frejlach (75. Paprčiak), Petrák, Jarolím – Blažek (75. Trubila), Pospěch, Hloušek

Průběh: Fotbalisté Slavie remizovali v předehrávce 7. ligového kola v pražském derby s Duklou bez branek a prodloužili sérii bez vítězství na čtyři zápasy. Po dnešním výsledku hrozí odvolání trenérovi červenobílých Michalu Petroušovi, jehož pozice je od nedělní porážky 0:4 v Jablonci v ohrožení. Nováček z Julisky ani ve třetím utkání sezony na hřišti soupeře nedal gól, ale tentokrát to stačilo k premiérovému venkovnímu bodu.
  Slávisté začali zápas za svého trenéra, který měl po sérii neúspěšných výsledků zřejmě poslední šanci, jak se udržet ve funkci, s vervou. Duklu v úvodu sevřeli do kleští a už po necelé minutě se mohli šťastně dostat do vedení. Mikulovu pomalou malou domů napálil brankář Rada jen do přibíhajícího Pospěcha a od něj se míč odrazil kousek vedle tyče. Petrouš nasadil do útoku čerstvou posilu Blažka, ofenzivu výrazně podporoval také Hloušek a Dukla se první půlhodinu jen s vypětím sil bránila. Slávisté ji předčili v nasazení, vysoko napadali, ale ve finální fázi se trápili stejně jako v předešlých zápasech a během první půle v podstatě ani jednou netrefili prostor mezi tyčemi. Ve 21. minutě pálil Pospěch nad, pak Blažek po přiťuknutí od svého kolegy v útoku v těžké pozici mířil vedle. Vůbec nejblíže k otevření skóre měli slávisté minutu před pauzou, kdy Blažek po Hlouškově centru hlavičkoval těsně vedle tyče. Pokud by mířil přesněji, byl by Rada nejspíš bez šance.Po změně stran svázala domácí křeč a jejich tlak se vytratil. Nešly jim přihrávky, míče jim odskakovaly a jejich letargii mohl v 53. minutě ztrestat Lietava. Z úhlu však trefil jen boční síť. To už došla trpělivost slávistickým fanouškům, kteří se poprvé v utkání začali dožadovat Petroušovy rezignace. Po hodině hry mohl stále nespokojenější diváky utišit Pospěch, jenž se probíjel do malého vápna, ale ani ve spolupráci s nabíhajícím Blažkem míč za Radu neprotlačili. A když už v 84. minutě slávisté míč do hostující sítě konečně dopravili, zkazil Pospěchovi radost ofsajd. Edenem se tak po závěrečném hvizdu ozývalo hlasité „Petrouš ven!“ a „My chceme Slavii“.

Rozhodčí: Michal Paták

Diváci: 6.671

Trenér: Slávistický kouč Michal Petrouš se po remíze s Duklou dostal pod ještě větší tlak, ale nechtěl spekulovat o tom, zda bude odvolaný. „Záleží, jak to vyhodnotí vedení, jak zareagují. Nic dalšího k tomu říct nemůžu. Oni musejí v danou chvíli říct, zda jsou s mou prací spokojení nebo ne. Jestli vidí jen výsledky, nebo i to, jak se buduje tým, jak přichází noví hráči. Je to na nich,“ řekl Petrouš na tiskové konferenci po zápase.
AC Sparta Praha - Slavia
3 : 0 (2 : 0)

Datum: 26. září 2011, Praha, Letná

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 8. kolo

Sestava: Čontofalský – Nitrianský, Cicman, Hubáček, Hloušek (62. Vlček) – Frejlach (46. Trubila), Petrák , Jarolím, Hurka – Blažek (85. Paprčiak), Pospěch

Branky: 27. Jarošík 1:0, 36. Krejčí 2:0, 66. Grajciar 3:0

Průběh: Fotbalisté Sparty v nejstarším a nejsledovanějším derby sebevědomě přehráli odvěkého rivala ze Slavie a zaslouženě zvítězili 3:0. O góly se postarali před přestávkou opět ve vynikající formě hrající Jarošík a devatenáctiletý Krejčí, po změně stran soupeře dorazil Grajciar.
  Sparta je po osmi kolech a osmi výhrách suverénně v čele tabulky a před druhým Jabloncem má náskok osmi bodů. Slávisté po zrušeném trestu pro Olomouc zůstávají se šesti body třináctí. Sparta navíc výhrou nad odvěkým rivalem stanovila nový rekord ligy. Letenští jsou prvním týmem, který dokázal vyhrát ve všech osmi úvodních duelech v sezoně. Od úvodního hvizdu se bojovalo urputně o každý metr trávníku, hlavně v poli a bez šancí. Slávisté drželi s favorizovanou Spartou statečně krok jak po fotbalové stránce, tak v ostrém nasazení. První střela zápasu přišla až v 10. minutě, ale křížný pokus hostujícího Blažka šel mimo. Po pěti minutách odpověděl rovněž nepovedenou střelou domácí kapitán Matějovský. Mezi těmito dvěma momenty se sparťané dožadovali penalty po souboji Hlouška s unikajícím Kadlecem, avšak sudí Matějek zákrok slávistického beka jako faul neviděl. Po čtvrthodině začala mít víc ze hry Sparta a stále častěji se hrálo na slávistické polovině. Ve 20. minutě se dostal před Čontofalského domácí Kadlec, ale místo střely volil kličku, kterou mu brankář vystihl. Poprvé letenský stadion explodoval nadšením ve 27. minutě, když sparťané svou stupňující se územní i herní převahu zúročili ve vedoucí branku. Matějovský poslal od pravé lajny levačkou načechraný přetažený oblouček, na míč si nádherně vyskočil Jarošík a hlavou ho trknul ke vzdálenější tyči slávistické svatyně. Přitom tento domácí stoper si výtečně počínal i v defenzivě. Míče protihráčům odebíral rozvážně, čistě a takřka neomylně, navíc udivovala jeho výborná poziční hra. Slávisté pak několikrát neškodně zazlobili, ale úder přišel opět na jejich polovině. Osm minut před přestávkou znovu zkušený Matějovský z pravé strany tentokrát pravačkou přesně odcentroval na Kweukeho. Jeho povedenou hlavičku stačil Čontofalský vyrazit nohama, ale vzápětí se jen díval na gólovou dorážku Krejčího. Tento devatenáctiletý levý záložník dostal v základní sestavě přednost před Juharem a za důvěru se kouči Haškovi odměnil, jak nejlépe mohl. A ze sparťanského kotle se ozvalo skandování „dejte jim bůra, dejte jim bůra“. V úvodu druhé půle se bouřlivě aplaudovalo akci domácích. Míč šel po levé straně po ose Krejčí – Pamič – Kweuke, následoval přízemní centr na nabíhajícího Grajciara. Jenže domácí záložník ve skluzu na míč před odkrytou brankou o centimetry nedosáhl...
  To už byla Slavia v hluboké defenzivě a většinou jen přihlížela imponujícím sparťanským útočným manévrům. Hostující Pospěch pak surově srazil Jarošíka, vypadalo to zle, ale domácí „ocelový muž“ nakonec vstal a ve hře pokračoval. A jakýmsi bolestným mu pak byla další ukázková akce spoluhráčů. Po kolmici z pole vyplul za slávistickou obranu Kweuke, před bezmocným gólmanem Čontofalským nezištně přihrál Grajciarovi a ten pohodlně skóroval. A domácí fanoušci opět chtěli „bůra“. O výsledku bylo rozhodnuto, slávisté na sparťany fotbalově neměli, naopak Kweuke mohl deset minut před koncem přidat další gól, ale Čontofalský jeho střelu vykryl.

Rozhodčí: Radek Matějek

Diváci: 18.299

Trenér: „Sparta v derby ukázala svou současnou sílu,“ poznamenal stručně kouč slávistických fotbalistů Michal Petrouš po prohraném derby na Spartě. „Sparťané sice v začátku prvního poločasu tahali za kratší konec, ale pak využili našeho zaváhání a otočilo se to.“
  • Co bylo pro vývoj zápasu rozhodující? -- „V první půli ty dvě naše chyby, po nichž sparťani skórovali. A definitivně rozhodl třetí gól po přestávce. Pak už to byla sparťanská exhibice.“
  • Jeli jste na Letnou soupeře zaskočit. Alespoň tak jste to vyhlašovali před zápasem. -- „To souhlasí. Minimálně jsme Spartu chtěli potrápit a při troše štěstí to naše dosavadní trápení zlomit. Bohužel, nepovedlo se.“
  • Jenže v úvodních patnácti až dvaceti minutách jste místy byli dokonce lepší. Jak si ten obrat k horšímu vysvětlujete? -- „Že jsme po dvaceti minutách odpadli, to si vysvětlit nedovedu. Nejspíš to bude v psychice. Opakujeme hráčům, aby při prvním nezdaru nevěšeli hlavy, ale zbytečně.“
  • Odpovídá podle vás výsledek současným kvalitám kádrů obou mužstev? -- „Když se podíváte na soupisky, tak rozdíl v kvalitě je markantní. A při pohledu na lavičky zrovna tak. Na naší sedí mládí a nezkušenost, kdežto na sparťanské jsou zkušení borci. Prostě Slavia před nedávnem vstala z mrtvých a ještě bude chvíli trvat, než zase začne vyhrávat.“
Slavia - SK Sigma Olomouc
1 : 0 (1 : 0)

Datum: 2. října 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 8. kolo

Sestava: Čontofalský – Dostál, Latka , Hubáček, Hloušek – Nitrianský, Jarolím, Milutinović (72. Koreš), Hurka (90. Vlček), Trubila – Pospěch (83. Paprčiak)

Branky: 44. Trubila 1:0

Průběh: Fotbalisté Slavie Praha se v 9. kole první ligy dočkali své druhé výhry v sezoně. Na svém stadionu porazili Sigmu Olomouc 1:0 brankou Vitalije Trubily z prvního poločasu. Ukončili tak sérii pěti zápasů bez vítězství, ligového gólu se dočkali po 388 minutách. Domácí diváci během celého utkání dávali hlasitě najevo svoji nelibost s očekávaným angažováním trenéra Františka Straky.
  Poprvé se ve slávistickém dresu představila staronová posila Martin Latka, ovšem Olomouc tentokráte obranu Slavie tolik neprověřila. Daleko více to hořelo před brankou Sigmy, ve které stál gólman Zlámal, který ještě na jaře hrál za Slavii. Domácí ho poprvé prověřili ve 13. minutě při rohovém kopu, který brankářovi vypadl z rukavic a skončil jen těsně vedle tyče. Po čtvrthodině hry pak Nitrianský zatáhl míč po pravé straně, jeho centr propadl až k Trubilovi, jeho střelu ale zablokovala obrana Sigmy. Teprve potom zahrozila i Olomouc: po sólu se opřel do míče Varadi, ale jeho ránu z 20 metrů zneškodnil Čontofalský, poté se dvakrát dostal za obranu Petr, ale poprvé se marně dožadoval penalty a pak nepřesně střílel. Těsně před přestávkou se aktivnější Slavia dostala do zaslouženého vedení. Po závaru před hostující brankou dostal odražený míč k Trubilovi a běloruský záložník ho halvolejem poslal z 23 metrů do branky.
  Po změně stran mohl zvýšit Pospěch, který se na penaltě obtočil kolem obránce, ale střelu z otočky poslal jen těsně vedle. Další vyloženou šanci měl Nitrianský, který sám postupoval na Zlámala, ten však byl z branky rychle venku. Slavia pal mohla za neproměněné šance pykat, ovšem podržel jí brankář Čontofalský, který čtvrthodiny před vychytal v jasné šanci Heinze a vzápětí si poradil s pokusem střídajícího Schulmeistera. Domácí už výhru udrželi i přes vyloučení mladíka Paprčiaka za nebezpečný šlapák na Koutného. Potěšili tak své fanoušky, kterým neudělaly radost spekulace, že by se novým trenérem měl stát ex-sparťanský obránce a pozdější letenský trenér František Straka. Svou nelibost dávali najevo častým skandováním „Strako, táhni na Spartu“.

Rozhodčí: Radek Příhoda

Diváci: 5.287

Trenér: Se sedmi zraněnými hráči, ke kterým přibyl bezprostředně před utkáním obránce Róbert Cicman, dokázal trenér Michal Petrouš dovést Slavii k domácí výhře nad Sigmou Olomouc. „Když se před zápasem zranil Róbert Cicman, tak za mnou Martin Latka sám přišel a řekl, že chce hrát,“ prozradil po zápase Michal Petrouš.
  „Utkání se mi tentokrát hodnotí příjemně. Po dlouhé době jsem kluky viděl zápas odpracvat. Neměli jsme ani jinou možnost, než zápas postavit na bojovnosti a nasazení,“ hodnotil zápas trenér Michal Petrouš.
  „Šli jsme tou víc naproti než Olomouc. Byli jsme odměněni v prní půli krásným gólem Trubily. Ve druhé půli Olomouc přidala obrátky, Kamil Čontofalský nás podržel, díky jeho zákrokům jsme vyhráli. Ale na druhou stranu z brejků jsme mohli naše vítězství potvrdit,“ pokračoval trenér Petrouš.
  „Šli jsme do zápasu s tím, že si to musíme poctivě odpracovat a fotbalovost se dostaví. Cením si vítězství proti Olomouci, protože hraje hezký fotbal.“
  „Když vidím třeba Martina Hurku, jak se propracovává na místa, kam patří, mám opravdovou radost. Všichni vidí, že ve Slavii jsou kvalitní fotbalisté, a když budou kluci makat tak se výsledky dostaví.“
  „Máme sedm zraněných hráčů, před zápasem ještě došlo ke zranění Róberta Cicmana. Nastoupil Zoran Milutinović, který byl přeřazen do B-týmu. Srovnal si to v hlavě a po návratu naskočil hned do základní sestavy. Martin Latka pracuje s kondičním trenérem a připravovali jsme ho, že nastoupí příští týden za béčko. Dneska, když se před zápasem zranil Róbert Cicman, tak za mnou Martin sám přišel a řekl, že chce hrát. Původně měl být na lavičce jako hecíř, člověk, který dokáže kluky vyburcovat. Já mu za toto jeho gesto strašně děkuju,“ okomentoval Michal Petrouš nasazení zkušeného obránce.
FK Viktoria Žižkov - Slavia
1 : 0 (1 : 0)

Datum: 17. října 2011, Praha, Žižkov

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 10. kolo

Sestava: Čontofalský – Dostál, Kaufman, Latka, Hubáček – Vlček (57. Hurka), Petrák (45. Janda), Jarolím, Hloušek – Blažek (79. Milutinović) – Pospěch

Branky: 29. Kalivoda 1:0

Průběh: Kouči Františku Strakovi premiéra na lavičce slávistických fotbalistů nevyšla. Červenobílí dnes prohráli v dohrávce 10. ligového kola v malém pražské derby na Žižkově 0:1 a jejich náskok před první sestupovou pozicí se snížil na čtyři body. Viktorii zařídil první výhru po šesti zápasech ve 30. minutě bývalý slávista Kalivoda.
  Straka se od fanoušků Slavie dočkal očekávaného nepřátelského přijetí. Příznivci červenobílých na protest proti jeho angažování vyrazili v černém oblečení a s nesouhlasnými transparenty v asi dvousetčlenném průvodu z Edenu a s pokřiky proti bývalému kouči Sparty pokračovali na žižkovském stadionu i po úvodním výkopu.
  Chvíli se zdálo, že Straka své nové svěřence pořádně nabudil. Ve třetí minutě si zaběhl za obranu na kolmici Vlček, ale zpětnou přihrávku domácí zadáci zblokovali. Slavia sice začala nadějně, ale postupně její aktivita i vinou mnoha nepřesností opadala. Ani Žižkovu se kombinace nedařily, a tak se hrálo ve středu pole a bez šancí. Až v 28. minutě hosté zakombinovali, jenže Blažek v dobré pozici pálil na dlouho nohu nad. A tak přišel za necelé dvě minuty trest. Exslávista Kalivoda se protlačil přes nedůrazného Kaufmana a sám před Čontofalským zkušeně pověsil míč do horní části branky. Proti svému bývalému klubu se dočkal jubilejní 20. ligové trefy. V 36. minutě mohlo být s hosty ještě hůře, kdyby Čontofalský nevyrazil nebezpečnou střelu Macha. Na druhé straně se probíjel do šestnáctky Pospěch, ale kácel se na zem příliš ochotně na to, aby sudí Paták mohl odpískat penaltu. Těsně před pauzou vystřídal otřeseného Petráka uzdravený Janda a i díky němu Slavia po přestávce přece jen zvýšila obrátky. Chvíli po příchodu z kabin hlavičkoval v dobré pozici vedle Blažek, ještě větší šanci pak promarnil po hodině hry Latka, který selhal tváří v tvář Čontofalskému. Následná střela Kaufmana mířila vysoko nad. Slávistický nápor v závěru sílil, ale Viktoria už druhou výhru v sezoně i s přispěním Vaclíkova zákroku proti Jarolímově střele ubránila a přiblížila se soupeři v tabulce na pouhé dva body. Tým z Edenu porazila doma poprvé po čtyřech zápasech. Hosté byli po závěrečném hvizdu rozmrzelí a ani nešli na tradiční děkovačku ke „kotli“.

Rozhodčí: Michal Paták

Diváci: 5.200

Trenér: Nový kouč Slavie František Straka připustil, že si od svých svěřenců představoval na Žižkově lepší výkon. „Jsme hodně hodně zklamaní. Předsevzali jsme si víc, než jsme ukázali. Hlavně v prvním poločase to z naší strany nebylo dobré, hráli jsme velmi nepřesně a byli málo důrazní. I když měl Blažek první šanci, pak jsme se k ničemu nedostávali a udělali jsme hlavně velkou chybu při tom gólu,“ řekl Straka po porážce 0:1.
  Druhý poločas byl sice podle něj lepší, ale Slavia i přes zvýšený tlak vyrovnat nedokázala. „V druhé půli jsme se zlepšili, snažili jsme se hrát po stranách, ale žádnou velkou tutovku jsme neměli. To je k zamyšlení. Musíme se do dalšího zápasu zlepšit,“ uvedl Straka.
  Nechtěl spekulovat, zda výkon týmu ovlivnily protesty fanoušků proti jeho nástupu na slávistickou lavičku. Zdůraznil, že je připraven bojovat dál. „Nechci spekulovat, co by bylo, kdyby to nebylo. Každopádně to bylo a není to pro nás všechny jednoduché. Co jsem zažil poslední dny, tak to je celkem husté. Ale jsem připravený bojovat dál. Důležité bude, aby ten tým šel za mnou, abychom táhli za jeden provaz. Věřím, že společně vše obrátíme,“ prohlásil Straka.
Slavia - SK Dynamo České Budějovice
2 : 0 (0 : 0)

Datum: 23. října 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 11. kolo

Sestava: Čontofalský – Kaufman (17. Pospěch), Latka , Hubáček , Hloušek – Nitrianský, Jarolím , Janda (66. Milutinovič), Trubila – Hurka – Blažek (59. Vlček)

Branky: 47. Janda 1:0, 83. Hurka 2:0

Průběh: Fotbalisté pražské Slavie se dočkali premiérové výhry pod koučem Františkem Strakou. V utkání 11. ligového kola proti Českým Budějovicím zužitkovali přesilovku po vyloučení hostující Horejše ze závěru úvodního poločasu a díky brankám Jandy a Hurky zvítězili 2:0. Pro Slavii to byla teprve třetí výhra v sezoně, Dynamo na první tříbodový zisk jako jediný ligový tým stále čeká a zůstává poslední.
  Oba kouči si v Edenu museli připadat, jako by si prohodili týmy. Zatímco českobudějovický František Cipro, který se Slavii slavil v roce 1996 titul, se od domácích fanoušků dočkal přátelského uvítání, jeho protějšek Straka nezůstal ani dnes ušetřen protestům. Příznivci červenobílých opět dorazili v černém oblečení a vyvěsili podél svého sektoru nesouhlasné transparenty, i když jich bylo mnohem méně než v pondělí na Žižkově. Jihočeši venku nevyhráli od května 2010 a v úvodu se zdálo, že by ostudnou bilanci ze hřišť soupeřů mohli konečně trochu vylepšit. Solidní hrou v záloze eliminovali očekávaný slávistický nápor a sami zahrozili jako první. Po centru Otepky se pověsil do vzduchu Brezinský, ale v dobré pozici netrefil branku. Pražané se dostali do tempa až v polovině úvodního dějství. Trubila ve 23. minutě přesprintoval na levém kraji zálohy půlku hřiště, křížnou střelu ale poslal vedle. Ještě blíž k vedoucímu gólu byl o chvíli později Blažek, ale zblízka jen trefil brankáře Křížka. Klíčový okamžik přišel těsně před pauzou. Kapitán Dynama Horejš ve středu hřiště „zajel“ do Trubily a sudí Jech ho poslal předčasně do sprch. Domácí přesilovku využili ihned. Dvě minuty po návratu z kabin napřáhl z úhlu Trubila a jeho sraženou střelu technicky umístil do sítě Janda.
  Slavia si pak s přehledem hlídala těsný náskok, ale dlouho se jí nedařilo přidat uklidňující druhý gól. Blažek v dobré pozici špatně zasáhl míč, střídajícího Milutinoviče vychytal Křížek a Hurkovu ránu v 77. minutě zastavilo břevno. Domácí mladík se dočkal své první ligové trefy až sedm minut před koncem, kdy přesnou střelou k tyči zužitkoval Pospěchovu přihrávku.

Rozhodčí: Jiří Jech

Diváci: 5.682

Trenér: Slávistický kouč František Straka se dočkal první výhry v novém působišti, z výkonu v první půli ale radost neměl. „Jsem rád, že jsme to zvládli. Hráči byli pod velkým tlakem, dneska pro nás byly tři body nesmírně důležité. Osobně jsem ale nebyl spokojený s prvním poločasem, kdy jsme bojovali nejen se soupeřem, ale i sami se sebou. Určité fáze se mi nelíbily,“ řekl Straka na tiskové konferenci.
  S druhým poločasem už byl spokojenější. „Jsem rád, že to, co jsme si řekli v kabině, jsme dokázali přenést na hřiště. Trpělivost přináší ovoce. Kolikrát je těžší hrát proti deseti, takže jsem rád, že jsme to zvládli. Dali jsme potřebný rychlý gól a dá se říct, že jsme utkání měli pod kontrolou. Škoda jen, že jsme pak selhávali v koncovce,“ uvedl kouč.
  Znovu zopakoval, že protesty fanoušků se snaží neřešit. „Soustředím se jen na jednu věc, a to je denní práce s týmem. Samozřejmě, že to bolí, ale musím to skousnout. Doufám, že se to uklidní, ale výsledky jsou pro mě nejdůležitější,“ dodal Straka.

Poznámky: Horejš (Žižkov) (45.)
1. FC Slovácko - Slavia
0 : 3 (0 : 3)

Datum: 30. října 2011, Uherské Hradiště

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 12. kolo

Sestava: Čontofalský - Nitrianský , Latka, Hubáček, Hloušek – Hurka (69. Milutinovič), Janda , Jarolím, Trubila – Blažek (64. Vlček) – Pospěch (77. Cicman)

Branky: 4. Janda 0:1, 13. Blažek 0:2, 33. Janda 0:3, 55. Ondřejka 1:3

Průběh: Uherské Hradiště - Dva góly z úvodní čtvrthodiny nasměrovaly fotbalisty Slavie Praha k druhé výhře pod vedením trenéra Františka Straky. Červenobílí vedli na jihu Moravy po poločase už 3:0 a ani domácí herní vzepětí a jedna branka po přestávce už na jejich jisté výhře nic nezměnilo. Hosté se díky výhře dotáhli do středu tabulky.
  Slavia se do svého soupeře zakousla už od úvodních minut a už ve čtvrté vedli poté, co Hurka poslal míč do uličky na nabíhajícího Jandu a ten bez přípravy poslal míč k levé Filipkově tyči. Slovácko se sice okamžitě vrhlo do útoku, ovšem jeho snaha neměla kýžený výsledek a ani dlouhé trvání, protože hosté brzy znovu přebrali iniciativu a po 14 minutách vedli už o dvě branky. Míč se dostal k Trubilovi, jehož slabá střela sice brankáře nevylekala, ale míč přistál přímo na Blažkově noze, který zvládnout souboj s Jelečkem a pokořil brankáře Filipka. Slovácko bylo i nadále jak opařené a jeho hra bez nápadu i nasazení. Možná proto si zase slávisté udělali z domácí obrany tréninkové panáky a po další chybě v Janda zakončoval prakticky do prázdné branky.
  Jenže po poločase vyběhl na trávník domácí jak vyměnění a už v 56. minutě střídající Ondřejka přešel přes několik hráčů a pravačkou na bližší tyč vykřesal domácím naději. Od té chvíle se hrálo zejména na polovině Slavie a Slovácko bušilo do hostujících vrat, ale bez potřebné koncovky: Ondřejkova další střela skončila v náručí Čontofalského, míče z rohů bez potíží odklízeli stopeři a neujala se ani Valentova střela. Brankář Slávie byl v permanenci i nadále a hlavně díky jeho zákrokům hosté drželi dvoubrankové vedení i po 73. minutě, kdy vyrážel další Valentovu střelu na rohový kop. Hosté už čekali jen na brejky, ale žádný z nich se už neujal. Poslední šanci na korekci výsledku mělo Slovácko po závaru tři minuty před koncem. Míč se hned několikrát pohyboval směrem do branky, ale všechny střely stačil gólman nebo některý z obránců zastavit a poslední hlavičku vykopl Latka z brankové čáry.

Rozhodčí: Pavel Královec

Diváci: 5.568

Trenér: Slávistický trenér František Straka přivedl svoje hráče k druhé výhře za sebou a znovu tak dal vzkaz červenobílé veřejnosti. „Byly to ale vydřené body, přestože jsme vedli už o tři branky. Zejména v prvním poločase jsme ale ukázali, že umíme hrát fotbal,“ liboval si muž, kterého fanoušci i přes výhru dál vyzývají k odchodu.
  Hráče prý nabádal hráče k tomu, aby se to utkání promítly nácviky z přípravy. „Dokázali jsme dobře kombinovat, přecházeli jsme do rychlých protiútoků a hlavně jsme dokázali dávat góly,“ připomněl rychlý vstup, který ale v druhém poločase znovu vystřídala nervozita a bázlivost. „Slovácko bylo důraznější, nebezpečnější a v několika situacích jsme měli i štěstí,“ připustil hostující kouč a pochválil i gólmana Kamila Čontofalského.
Slavia - FC Viktoria Plzeň
2 : 1 (2 : 1)

Datum: 6. listopadu, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 13. kolo

Sestava: Čontofalský – Nitrianský , Latka , Hubáček, Trubila – Cicman – Vlček (86. Zákostelský), Jarolím , Milutinović (79. Duranski), Hurka – Pospěch (53. Paprčiak)

Branky: 28. Kolář 0:1, 33. Pospěch 1:1, 40. Hurka 2:1

Průběh: Praha - Fotbalisté pražské Slavie v duelu 13. kola první ligy předvedli velký obrat s mistrovskou Plzní a po výhře 2:1 slaví třetí vítězství v nejvyšší soutěži za sebou. Slávisté sice v Edenu prohrávali po vedoucí trefě Koláře, ale ještě do poločasu otočili skóre Pospěch s Hurkou. Plzeň tak v lize po sedmi zápasech přišla o neporazitelnost a na vedoucí Spartu ztrácí na třetím místě devět bodů.
  Zranění domácím vyřadila ze hry ofenzivní tahouny Jandu s Blažkem, kteří se sami postarali o všechny tři góly svého týmu v minulém utkání na Slovácku. Slavii i proto možná dlouho trvalo, než se především na útočné polovině hřiště dostala do hry. Plzeňané se naopak vůbec nechovali jako uctiví hosté, v letošní sezoně do Edenu vyrazili už k pátému zápasu a sebevědomým nástupem dokázali, že se na stadionu už cítí skoro jako doma. Zatímco při úterní prohře s Barcelonou v Lize mistrů si Západočeši hleděli hlavně obranných úkolů, slávisty zaskočili frontální ofenzivou. V první desetiminutovce měli velké šance Bakoš s Pilařem, uspěl však až ve 28. minutě Kolář, který po kličce Latkovi precizně poslal míč k bližší tyči. Kdyby vzápětí Kolář svůj gólový zápis zopakoval po vzorové kombinaci s Limberským a Bakošem, Slavia by možná už těžko hledala odpověď. Plzeňany Kolářovo selhání hodně mrzelo. Vzápětí se totiž prosadili z první povedené akce i domácí, když Milutinovičův pas za obranu zužitkoval Pospěch. Z něj se stal strůjce obratu: pět minut před poločasem obloučkem vyzval ke skórování osmnáctiletého mladíka Hurku, který si ranou pod břevno po dvou týdnech zopakoval gólový zápis v domácím utkání Slavie. Když sešívání zápas otočili, Plzeň stála před výzvou rozvracet semknutou obranu. Po pasech svého kapitána Horvátha nebyli daleko od vyrovnání Pilař s Bakošem. V 80. minutě po Horváthově rohu rozpoutali hosté před brankou Čontofalského velký závar, ale Ďuriš míč do branky nedostal. A těsně po něm ani Bakoš, jehož hlavičku vytáhl znovu slávistický brankář. I on tak měl velký podíl na tom, že Slavia poprvé od února 2009 a po čtyřech zápasech po sobě Plzeň porazila. Slávistům na konci nevadilo ani to, že Paprčiak po sólovém úniku promarnil šanci dát svůj první ligový gól.

Rozhodčí: Jan Jílek

Diváci: 8.545

Trenér: Kouč Slavie František Straka po výhře nad Plzní zářil spokojeností, kromě cenného skalpu úřadujících mistrů měl radost i z prodloužené vítězné jízdy svého týmu, který nezaváhal v posledních třech zápasech. „Tři body ze zápasu s Plzní pro nás jsou nesmírně cenné a vážím si toho, jak hráči k zápasu přistoupili. Začátek se nám nepovedl, byli jsme zbytečně pasivní a Plzeň ukázala svoji sílu. Ale kluci nesložili zbraně, i když prohrávali. Za to jsem moc rád, hrábli si na dno,“ řekl Straka.
  Výhrady měl k práci obrany v úvodu utkání. „Tam kritika být musí, protože jsme mohli být rádi, že neprohráváme víc než o jednu branku. V poločase jsme si ale řekli něco k taktice, naše defenziva pak seděla, i když při nebezpečných standardkách Plzeňáků jsme někdy měli i trochu štěstí. Ale to je občas potřeba,“ uvedl Straka.
  Sérii tří výher nepřeceňuje. „Musíme být pokorní, protože jsme ještě nic nedokázali. Moc si přeju, abychom takhle pokračovali i dál. Tří výher za sebou si ale vážíme. Teď už myslíme na zápas s Hradcem, který přijde po reprezentační pauze. V ní zase budeme pokračovat v započaté práci.“
FC Hradec Králové - Slavia
1 : 1 (0 : 1)

Datum: 20. listopadu 2011, Hradec Králové

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 14. kolo
Petr Janda v souboji o míč.

Sestava: Čontofalský - Nitrianský, Latka , Hubáček, Hloušek – Vlček (71. Milutinović ), Janda, Petrák, Trubila - Hurka - Pospěch

Branky: 44. Pospěch z pen. 0:1, 48. Černý 1:1

Průběh: Slavia počtvrté v řadě neprohrála. Z Hradce Králové vezou sešívaní bod za remízu 1:1. Ve slávistickém dresu se z penalty trefil Zbyněk Pospěch. V první půli měli míč více na kopačkách hráči domácího Hradce, hrálo se ale bez vyložených šancí. Přesto šli do vedení slávisté. Ve 44. minutě využil Hloušek zaváhání hradecké obrany a naběhl si s míčem do vápna, kde byl faulován domácím Janouškem. K pokutovému kopu se postavil Zbyněk Pospěch a střelou pod břevno nekompromisně poslal Slavii do vedení. Hradečtí srovnali skóre krátce po přestávce. Ve 48. minutě si do našeho vápna naběhl Pavel Černý, dostal přihrávku z pravé strany a střelou do protipohybu překonal Čontofalského.
  Druhý poločas oproti tomu prvnímu přinesl řadu velkých šancí. V 56. minutě mohl jít do vedení Hradec, když Štěpánovu střelu tečoval těsně vedle naší branky Pospěch. Na druhé straně se do šance dral Janda, kterého srazil jeden z dobíhajících obránců, další penalta se ale už nepískala. V 65. minutě dostal hradecký Dvořák míč do naší sítě, rozhodčí ale už předtím odmávali ofsajd. Obrovskou šanci rozhodnout zápas měl v 86. minutě Pospěch, jeho hlavičku ale skvěle vytáhl gólman domácích. Když Slavia přečkala další šance domácích, včetně Hochmeisterova přímého kopu v 90. minutě, skončilo utkání remízou 1:1.

Rozhodčí: Ardeleánu

Diváci: 6.543

Trenér: „Věděli jsme, že je v Hradci hodně horká půda. Jsem rád, že jsme ten bod urvali,“ řekl po zápase trenér Slavie František Straka. „Abych pravdu řekl, tak dneska nejsem spokojený. Hlavně po prvním poločase jsem byl hodně podrážděný, protože jsme nehráli to, co jsme hrát měli,“ stěžoval si po zápase trenér Slavie František Straka.
  „Hráli jsme hodně bázlivě, nebyli jsme vůbec důrazní v osobních soubojích, Hradec nás přehrával. Sice jsme ho nepustili do žádných vážných šancí, ale nám chyběla daleko větší přesnost v kombinaci, daleko lepší přechod do útočné fáze, která se prakticky první poločas vůbec nekonala,“ nebyl František Straka spokojený s hrou Slavie. „Druhý poločas už byl z naší strany rozhodně lepší, měli jsme brejkové situace, které jsme ale bohužel řešili špatně. My jsme věděli, co nás tady čeká, že v Hradci je hodně horká půda, a to se potvrdilo. Soupeř hrál velice dobře a velice agresivně,“ pokračoval Straka. „Ve druhém poločase se bylo na co koukat. Hra byla nahoru-dolů, byly šance, takže já jsem rád, že jsme ten bod „urvali“,“ zakončil trenér Straka.

// slavia.cz //Slavia - FC Baník Ostrava
0 : 0

Datum: 28. listopadu 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 15. kolo

Sestava: Čontofalský - Nitrianský, Cicman , Hubáček, Hloušek - Jarolím - Janda, Milutinović (78. Voráček), Trubila - Hurka (43. Vlček) - Blažek

Průběh: Fotbalisté Slavie remizovali v dohrávce 15. ligového kola s Ostravou 0:0. Zápas
Peteru Herdovi, bývalému vynikajícímu hráči Slavie, hráči na hřišti moc radosti k jeho nedávným 55. narozeninám neudělali.
podprůměrné úrovně přinesl málo šancí a především nepřesnosti. Pražané sice pod trenérem Františkem Strakou popáté za sebou neprohráli a protáhli sérii domácích utkání bez porážky už na patnáct, ale z remízy se více raduje Baník. Slezský tým venku podruhé za sebou bodoval a vzdálil se předposlednímu Žižkovu na dva body.
  Oba týmy v poslední době jen vzpomínají, jak před časem bojovaly o nejvyšší příčky, a dnešní zápas pouze potvrdil, že jsou momentálně ve velké herní krizi. První půle měla s ligovým fotbalem pramálo společného a za celých 45 minut viděli prokřehlí diváci pouze jednu zajímavou šanci. Slavia sice v úvodní čtvrthodině vyvinula platonický tlak, ale hostující brankář Pietrzkiewicz nemusel zasahovat a jen několikrát pohledem zkontroloval nepřesnou střelu. Poté upadla hra do hlubokého podprůměru. Baník, kterému chyběl potrestaný střelec Svěrkoš, přijel do Edenu slušně takticky připraven a nepouštěl Pražany do zakončení. Nakonec nechybělo moc, aby poprvé v sezoně vyhrál první půli. Na Poliačkův rohový kop si v 41. minutě naskočil Vomáčka, ale v dobré pozici hlavičkoval jen do středu branky a gólu proti bývalému klubu se nedočkal. Slávisty vedle tradičního pokřiku proti Strakovi vyprovázel do šaten i pískot.
  Po změně stran úroveň hry přece jen stoupla. Oba týmy se krátce po sobě dožadovaly penalty, ale sudí Franěk zůstal klidný. Po hodině hry poprvé výrazněji zahrozili Pražané. Janda střílel ze strany ke vzdálenější tyči, ale těsně ji minul. Největší šanci zápasu si v 66. minutě vytvořili Slezané. Poliaček se dostal za obranu a slávisté mohli děkovat Čontofalskému, že dobře vyběhl a zmenšil úhel. Domácí na konci zamkli soupeře před jeho vápnem, ale velkou šanci si nevytvořili a Baník už cenný bod uhájil.

Rozhodčí: Pavel Franěk

Diváci: 3.975

Trenér: Trenér Slavie František Straka považoval remízu s Baníkem jednoznačně za ztrátu. „Nejsem spokojený, nechali jsme dneska ležet body na hřišti. Hodně hodně mě to mrzí, nepotvrdili jsme body proti Plzni. Doufám, že příště to bude lepší,” řekl Straka na tiskové konferenci.
  Nepotěšil ho především výkon v první půli, ve které se Slavii nedařilo ani minule v Hradci Králové. „Byli jsme hodně nervózní, vázla nám kombinační hra, hráli jsme komplikovaně, bez pohybu a bez důrazu. Nevím proč,” uvedl Straka.
  Druhá půle podle něj byla už o něčem jiném. „Chyběl tomu akorát gól. Zvýšili jsme agresivitu, vytvářeli jsme si slibné šance. Chyběla tomu jen předfinální přihrávka, která by dostala hráče do šance. Možná nám scházela větší chytrost v klíčových situacích, možná si hráči až příliš uvědomovali, že se v případě výhry mohou dostat v tabulce jinam, než jsou,” přemítal.
  Slavia zakončila první polovinu soutěže s 20 body a Straka v šesti zápasech po svém nástupu získal 11 z nich. „Určitě nám pomohly tři výhry, ty nás hodně nakoply. Byly důležité pro mančaft, pro klima. Chtěli jsme první polovinu zakončit výhrou, což se nám bohužel nepodařilo. Udělal se dobrý kus práce, ale je neustále na čem pracovat. Mladí hráči mají problémy udržet stabilní formu. Když ale budeme dál pracovat a zkvalitníme tým, do té horní poloviny tabulky se dostaneme,” řekl Straka.

// slavia.cz // www.sportovninoviny.cz //Slavia - FC Slovan Liberec
1 : 3 (0 : 2)

Datum: 28. listopadu 2011, Praha, Eden

Druh zápasu: 1. liga 2011/12, 16. kolo

Sestava: Čontofalský - Nitrianský, Latka, Hubáček, Hloušek - Vlček (69. Petrák), Jarolím, Cicman (37. Milutinović ), Trubila (46. Hurka) - Janda - Blažek

Branky: 29. Štajner z pen. 0:1, 34. Gebre Selassie 0:2, 62. Breznanik 0:3, 77. Latka 1:3

Průběh: Fotbalisté Liberce zvítězili v 16. ligovém kole na hřišti Slavie 3:1 a udrželi
Scéna: vršovický Eden při liberecké penaltě, aktéři: v zeleném Kamil Čontofalský, v modrém Jiří Štajner.
venkovní neporazitelnost. Za triumfem je nasměroval bývalý hráč soupeře Gebre Selassie, který nejprve vybojoval penaltu a do pauzy sám přidal pojistku. Po přestávce zvýšil Breznaník a Pražané už jen snížili zásluhou Latky. Severočeši se znovu přiblížili Spartě na tři body, naopak Slavia přišla o patnáctizápasovou domácí neporazitelnost a po pěti zápasech poprvé prohrála.
  Domácí přitom nezačali špatně a v úvodu byli dokonce nebezpečnější. Do liberecké obrany podnikli několik brejků a po Jarolímově střele musel ve dvanácté minutě vytáhnout pohotový zákrok brankář Bičík. Slovan ale postupně získával převahu a sérii rohový kopů si připravil také první větší šanci. Po Štajnerově tečovaném rohu předvedl dobrý reflex slávistický gólman Čontofalský. Klíčovým momentem utkání byla 28. minuta. Trubila ve vápně podrazil unikajícího Gebre Selassieho a Štajner z nařízené penalty s přehledem vstřelil svůj osmý gól v sezoně. Hned vzápětí Pražané na druhé straně marně reklamovali po Blažkově ráně ruku jednoho z hostujících beků v pokutovém území. Místo toho Liberec přidal ve 34. minutě druhou trefu. Po centru z pravé strany Rabušic krásně zašlápl míč pro Gebre Selassieho a ten zblízka zavěsil nekompromisně pod břevno.
  Do druhé půle slávisté vstoupili nabuzení a hned po chvíli Bičíka protáhl Blažek, jenž v Edenu právě z Liberce hostuje. Byl to ale jen chvilkový záchvěv domácího týmu, který přibližně po hodině hry razantně utnul nejlepší střelec Slovanu Breznaník. Po pěkné individuální akci napřáhl z dvaceti metrů a přesnou střelou zaznamenal už svůj devátý gól v ročníku. Slavia se zmohla jen na korekci skóre. Hlouškův centr z levé strany zužitkoval v 77. minutě hlavou Latka a připsal si první ligový gól po návratu do pražského klubu. Liberečtí zopakovali v Edenu loňskou výhru 3:1 a pošesté z posledních sedmi zápasů se ze Slavie vracejí s bodovým ziskem.

Rozhodčí: Drahoslav Drábek

Diváci: 4.851

Trenér: Trenérovi Františku Strakovi se utkání proti Slovanu Liberec nehodnotilo dobře. „Chtěli jsme hrát do brejků a místo toho, abychom dali na 1:0, jsme po našich hrubých chybách dvakrát inkasovali,“ litoval Straka. „Mně se utkání hodnotí hodně špatně, poněvadž jsme si předsevzali, že tenhle zápas chceme vyhrát,“ litoval trenér Straka prohraného zápasu s Libercem. „Začali jsme ale dobře. Chtěli jsme zhušťovat střed hřiště a nenechat Liberec hrát brejkové situace, které Liberec umí excelentně. Sami jsme chtěli hrát do brejků, což se nám v úvodu docela i dařilo. A místo toho, abychom dali na 1:0 - a zápas by pak byl určitě úplně jiný - jsme po našich hrubých individuálních chybách dvakrát inkasovali. Potom už to byla křeč,“ pokračoval trenér Straka. „Mrzí mě, že kredit, který jsme si tu vybudovali vítězstvím proti Plzni, jsme teď ztratili. V domácích zápasech jsme dvakrát nedokázali naplno bodovat. Ani po taktické stránce jsme nesehráli zápas, který by byl na výši. Udělali jsme moc individuálních chyb, dělali jsme zbytečné ztráty ve středu hřiště, byli jsme nervózní. Hodně moc sil nás stálo, že jsme pouštěli soupeře do brejkových situací,“ hodnotil František Straka výkon Slavie. František Straka se vyjádřil i ke dvěma nešťastným situacím v prvním poločase: „Hráč nemůže jít takovýmto způsobem v šestnáctce do souboje. Ten protihráč na takovou stiuaci asi i čeká. Jestli byla penalta na druhé straně, to musí říct někdo jiný. Penalta proti nám, to byla situace, která nastartovala Liberec a nás srazila do kolen,“ zakončil Straka.

// slavia.cz // www.sportovninoviny.cz //