Před startem do nové sezóny hovoříme s trenérem Jarešem

Poločas, 24. 8. 1977

  Dnes hrajeme s mistrem ligy 1976. Úvod obstarala premiéra v Trenčíně. Tato domácí premiéra nebude patřit k nejsnadnějším a je samozřejmě ještě mnoho věcí, které by naše diváky zajímaly a na které hledají odpověď. Tento ligový ročník je i startem do nové struktury kopané, je toho víc a seznámíte se s tím na jiných místech Poločasového vydání. My se chceme s trenérem Jarešem podělit o některé dojmy a názory kolem prvního mužstva, o kterých si myslíme, že diváky při startu nového ligového ročníku zajímají. Tady jsou:

• Většinou při zahájení nového ročníku vycházíme z poznatků a závěrů té minulé nebudeme dělat výjimku.
„Jsem toho názoru, že stanovili-li jsme si takové umístění zajišťující start v některé hodnotné evropské soutěži a bylo-li toho dosaženo, je výsledek optimální a odpovídá tomu čeho je toto mužstvo schopno. Vyplácí se náš systém mít kádr bez velkých hvězd, ale s vysokým průměrem na domácí soutěže.”

• Loni snad až neuvěřitelně zasáhla do sestavy marodka. Vůbec pojem „základní sestava“ byl iluzorní.
„V žádném případě to není nějaká omluva, ale šest našich hráčů muselo v uplynulém ročníku podstoupit operaci. Jebavý, Dušan Herda, Stárek, Grospič, Biroš a Frydrych. Více než tři týdny byli ze závodní činnosti vyřazeni i Lubas, Segmüller a Hotový. V jiných mužstvech by to bylo jistě neřešitelné dilema pro trenéra, s kým vůbec hrát. O to víc si cením morálních vlastností těch, co nastupovali, Podstatná oslabení jsme zvládali opravdu vzorně a hráči za to zasluhují ocenění.“

• Vlastně celou jarní sezónu jsme navíc hráli pod značným psychickým tlakem pronásledovatelů vedoucího celku tabulky. Slavia byla opravdu mužstvem, o kterém se na jaře nejvíc hovořilo a psalo. Vyhrála venku nejvíc zápasů a přivezla z cizích hřišť nejvíc bodů, doma to bylo podstatně horší.
„Ano, venku hrajeme nebojácně a tvoříme. Je to trend, od kterého se nehodláme odchýlit, hrajeme otevřeně, a to se vyplácí. Prohrajeme-li, pak můžeme s čistým svědomím říci, že soupeř byl prostě lepší. Pokud mohu mluvit k zápasům doma: Budeme- li proměňovat víc než 50 % šancí, které si vypracujeme, budeme bez zasloužených starostí o body „darované“ doma.“

• Hovoří se o tom, že kádr našeho mužstva má vysoký průměr.
„Je pravda, že hranice 30 let vypadá u nás snad až hrozivě, ale každé mužstvo je nutné doplňovat velice citlivě a uvážlivě. Nelze zaspat čas a neočekávat generační problém, to by bylo krátkozraké, ale není nic jednoduššího, než odepsat někoho mávnutím ruky.”

• Není neznámá vaše zásada skladby hotových hráčů a mladých talentů. Podle toho bylo asi doplněno i mužstvo v letním přestupním termínu.
„Bylo dobře, že dostali příležitost v kvalitní mezinárodní soutěži, kterou jsme absolvovali se snahou o maximální úspěch. Že se to podařilo, těší o to víc. V podstatě mohu říci, že se osvědčili na těch místech, pro která byli vybráni. Jsou to hráči s odlišnými vlastnostmi i herním projevem. Jarolím je tvořivý a přemýšlivý typ. Jeho vrozená technika a cit pro hru ho předurčují pro střední linii. Patlejch je tvrdý a nebojácný. U nás musí hrát předního stopéra bez ohledu na to, co hrál ve svém předešlém oddíle. Lauda je ofenzivní útočník, hraje nebojácně, tak jako většina hráčů jeho věku. Čtvrtou posilou je Josef Jurkanin, dlouholetý hráč Sparty, který k nám přestoupil z Teplic.”

• Právě o něm se mezi příznivci asi hovořilo nejvíc. V posledních sezónách ne zrovna v nejlepších polohách. Myslím, že by nebylo dobré vtahovat i k nám všechno to, co se kolem něho seběhlo a napovídalo. Svůj podíl na stavu a na tom, že to, co sliboval talent, snad není, má on sám. Ale ti, kdo se na jeho výchově podíleli a pak mu nedokázali pomoci, hráli později roli soudce, ať hovoří dál. Vy pochopitelně potřebujete, aby Josef Jurkanin hrál.
„Pochopitelně, a dobře hrál. Dostal nálepku „starší hráč". Je mu dvacet osm let a má chuť dobře hrát. Je odhodlán prokázat kvality v kolektivu, který je na tom hráčsky dobře. Já jsem mu otevřeně řekl, že fotbalem je nadán, jak se říká, „od boha" a potřebuje být jedině fyzicky tak připraven, aby mohl hrát. Nebude hrát celé utkání, až bude zdravotně a fyzicky na tom tak, aby mohl hrát tak, jak jeho jméno slibovalo před lety. Stojí o to on sám, stojím o to já a byl bych rád, kdyby mu naše slávistické ochozy pomohly. Až bude v plné herní pohodě, bude rozhodně pro naší hru přínosem.”

• Naší cestu Interpohárem komentujeme na jiném místě, čeká nás Pohár UEFA a v něm těžký soupeř Standard Lutych.
„Chceme se prosadit i mezinárodni a vítáme každý mezinárodní styk. Pohár přes léto byl dobrou přípravou na pohár, který se v Evropě počítá. Přestože soupeř má zvučné jméno a my jsme v posledních dvou startech proti Jeně a Akademiku neuspěli, nehodláme složit zbraně a pokusíme se do třetice - postoupit.”

• Ať tak či onak, nejvíc se u nás doma počítá liga. Nějaké tipování by bylo zbytečné, přesto však máte určité představy a cíle.
„Postavení v lize jsme si pracně budovali a bylo by neodpustitelné je nějakou lehkomyslností ztratit. Víme, k čemu nás tradice Slavie zavazují, a chceme uspět. Děláme všichni maximum pro to, aby se to podařilo beze zbytku.“

• Pohár je stále v ústraní. I u vás?
„Víte, vždycky chci dosáhnout co největšího úspěchu, ale od roku 1974, kdy jsme vyhráli Český pohár a Československý prohráli ve finále až na penalty, jsme hráli jen třikrát doma. Za čtyři sezóny! To je nedostatek v organizaci. Považuji losování, tak jak dopadlo za poslední sezóny pro nás, mírně řečeno za nepříznivé. A v závěrečných kolech by se vůbec mělo hrát dvoukolově, během týdne je na to vždycky čas a kalendář by byl bohatší a kvalitnější.”

• Vím, že fanouškové by chtěli slyšet, kdy budete mistrem, a ještě více, že jím budeme už letos. Jste znám svou otevřeností, ať ze schůzí oddílu kopané nebo jinde. Co by chtěl trenér Jareš říci sám za sebe úplně na závěr tohoto rozhovoru?
„Chtěl bych poděkovat divákům za podporu. Ať už v domácím prostředí nebo venku. Člověka to těší a zvedne mu to hlavu, když uslyší i na Slovensku Slavie do toho. Jen mi někdy vadí ty předčasné projevy nevole a unáhlené soudy. Byl bych rád, tak jako chci po hráčích, aby poctivě pracovali po celých devadesát minut, aby i obecenstvo dalo po celý zápas znát jim, že hrají opravdu doma! Vždyť přeci všichni chceme jediné, ať jsme na hřišti nebo za lajnou!”

To je pravda, jen si to asi málokdy uvědomujeme a přitom je jeden krásný pokřik, který se už tolikrát osvědčil a tolik pomáhá. Dokonce už tady i zazněl: SLAVIE DO TOHO!