194519461947



Slavia - SK Viktoria Žižkov
3 : 2 (3 : 0)

Datum: 10. února 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: Zimní turnaj ligových mužstev

Sestavy:

Slavia: Finek, Luka, Říha, Trojan (?. Vycpálek), Hampejz, Hanke, Holman, Bradáč (?. Hemele), Bican, Kopecký, Vlk (???)
Zižkov: Mádr, Kračman, Jouza, Příbek, Menclík, Procházka, Frydrych, Vyleťal (?. Linhart, ?. Vrátil), Hora, Zuzánek, Filip (???)

Branky: 29. Bican 1:0,

Průběh: Na hřišti AC Sparty byl v neděli sehrán již dvakráte odložený dvojzápas Zimního turnaje ligových mužstev. Na poměrně dobrém terénu představil se mužstva asi 11.000 diváků ve dvou zajímavých zápasech. Těsné vítězství Slavie nad Viktorií je do jisté míry překvapením, neboť žižkovští s takovouto hrou by neudrželi svou posici v ligové soutěži. Ve druhém zápase se potvrdila výborná kondice hráčů Bohemains, kteří ač oslabeni, dovedli poraziti matného soupeře (Spartu) 4:2.
   Vítězové hráli dobře jen v prvém poločase. Po změně stran povolili a Viktorie měla příležitost značně opraviti score. Nechybělo mnoho a mohla i vyrovnati. Mužstva hrála v sestavách: Slavia: Finek, Luka, Říha, Trojan (Vycpálek), Hampejz, Hanke, Holman, Bradáč (Hemele), Bican, Kopecký, Vlk. - Viktoria Žižkov: Mádr, Kračman, Jouza, Příbek, Menclík, Procházka, Frydrych, Vyleťal (Linhart, Vrátil), Hora, Zuzánek, Filip. Hráči uvedení v závorkách nastoupili ve druhém poločase. U Slavie však Hemele asi po 20 minutách byl opět vyměněn Bradáčem. Vedení ujala se Slavia ve 29. min. Bicanem, který pěkně přehraný míč Holmanem hlavou stočil do sítě žižkovských. V 31. min. Bican uvolnil Vlka a ten zvýšil na 2:0. V 41. min. Bradáč ostrou ranou asi z 25 m po přihrání Bicana dal třetí a poslední branku vítězů. Ve druhém poločase přišla ke slovu Viktorie. V 17. min. podařilo se Linhartovi zaznamenati první branku. Pak sice Slavie byla opět útočnější, její akce byly však bezvýsledné. Šťastnější byli žižkovštím jimž se podařilo ve 44. min. vstřeliti druhou branku Filipem. U vítězů zahrál dobře Finek v brance, z obránců byl lepší Luka, v záloze vynikal Hanke. Útok hrál velmi dobře kombinačně, zejména tři vnitřní, ve druhém poločase však polevil. Nově zařaděný Vlk na levém křídle z SK Říčan se na po prvé dobře uvedl.
   Žižkovští nastoupili s třemi novým hráči, z nichž lépe se uvedl Hora ze Sparty XI., hrající ve středu útoku. Mádr kryl několik ostrých ran, z obránců byl Kračman lepší Jouzy. V záloze zahrál velmi dobře Menclík. V útoku vynikala pravá strana Linhart-Vrátil. Zápas řídil Vlček.

Rozhodčí: Vlček

Diváci: 11.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 12. února 1946 // Rudé právo, 13. února 1946)



Slavia - AFK Bohemians
3 : 1 (1 : 0)

Datum: 17. února 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: Zimní turnaj ligových mužstev

Sestavy:

Slavia: Finek - Luka, Říha - Trojan, Hampejz, Hanke - Holman, Bradáč, Bican, Kopecký, Hemele
Bohemians: Slavíček - Urban, Vedral - Röder, Jíra, Kalous - Liška, Plánický, Melka, Provalil, Pešek

Branky: 24. Holman 1:0, ?. Hemele 2:0, 65. Plánický 2:1, 75. Bican 3:1

Průběh: Zimní turnaj pražských prvoligových klubů bude v neděli ukončen zápasem AC Sparta - SK Slavia, který bude sehrán na hř. Sparty na Letné. Bohemains hrají s Viktorií Žižkov již v sobotu 23. t. m. na Dannerově stadionu ve Vršovicích.
   V čele turnaje je Slavia, která má 4 body a poměr branek 6:3, o druhé a třetí místo se dělí Sparta s Bohemians se dvěma body. Sparta má poměr branek 6:6 a Bohemians 5:5. Čtvrtá je Viktorie Žižkov bez bodu, score 4:7.Rušnější a tvrdší zápas nežli předchozí (Spart - Vikt. Žižkov 4:2).
   Bohemians z počátku měli více ze hry, později se vyrovnala. Jedinou branku I. poločasu vstřelil ve 24. min. Holman. Po změně stran Hemele zvýšil na 2:0, ve 20. min. Plánický po akci Lišky dal branku Vršovických. Ve 30. min. Bican upravil na 3:1. Ve II. poločase hrál místo Bradáče Vycpálek, kterážto změna celku prospěla. Spolehlivá obrana Slavie, Hank v záloze a Bican v útoku zajistili vítězství. U Bohemians brankář Slavíček dobrý, obrana tvrdá, rychlá křídla.

Rozhodčí: Roškota

Diváci: 15.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 19. února 1946)

(???)


AC Sparta Praha - Slavia
1 : 1 (0 : 1)

Datum: 24. února 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: Zimní turnaj ligových mužstev

Sestavy:

Sparta: Horák — Zástěra, Stumpf — Koubek, Smejkal, Kolský — Říha, Senecký, Hájek, Hronek, Zmatlík
Slavia: Finek — Luka, Řiha — Trojan. Hampejz, Hanke — Holman, Bradáč, Bican, Kopecký, Hemele

Branky: 36. Bradáč 0:1, 47. Zmatlík 1:1

Průběh: Po nedělní remise se Spatrtou je Slavia jistým vítězem Zimního turnaje pražské ligy, přesto, že zbývá ještě sehráti zápas Bohemians—Viktorie Žižkov. Ze tří zápasů získala 5 bodů a poměr branek 7:4. Na druhém místě je prozatím Sparta se třemi body a scorem 7:7, třetí jsou Bohemians 2 body 5:5 a poslední Viktorie Žižkov bez bodu 4:7. V případě vítězství Bohemians nad Viktorií obsadí Vršovičtí v turnaji druhé místo.
   Na těžkém blátivém terénu nastoupila letenská mužstva v tomto složení: Sparta: Horák — Zástěra, Stumpf — Koubek, Smejkal, Kolský — Říha, Senecký, Hájek, Hronek, Zmatlík. Slavia: Finek — Luka, Řiha — Trojan. Hampejz, Hanke — Holman, Bradáč, Bican, Kopecký, Hemele.
   Poměrně rychlý spád hry hned po zahájení nebyl ani jednou stranou využit střelecky. Přesto, že Sparta svým počátečním náporem získala slabší převahu, dovedla Slavia udržet otevřenou hru. Ku konci prvního poločasu se situace změnila. Slavia přešla do ofensivy a vyjádřila ji ve 36. min. brankou, kterou vstřelil Bradáč zdálky. Po změně stran nasadila Sparta ostřejší tempo a jen pohotovost Finka odvrátila hrozící nebezpečí. Přesto již ve druhé min. Sparta vyrovnala hlavou Zmatlíka na 1:1. Obě mužstva se za tohoto stavu snažila docílit vedoucí branky a hra nabyla ještě tvrdšího rázu. Ke konci zápasu byla lepší opět Slavia, ale nepodařilo se jí svou převahu vyjádřit číselně a stav zůstal až do konce zápasu beze změny.
   Oba brankáři, Horák i Finek se několikrát blýskli svou pohotovostí, Finek dokonce zachránil jednu vyloženou branku. U Sparty obrana dobrá, Smejkal v záloze výborný. Hájek, který z počátku projevil jakousi snahu, během zápasu zcela odpadl. Nejlepším z útoku Zmatlík, střelec branky. U Slavie byl Luka pilířem obrany, záloha nebyla na výši. Bican až na několik úniků slabý průměr a Kopecký někdy zbytečně tvrdý. Dobrý výkon podal Bradáč.

Rozhodčí: Trojan

Diváci: 15.000

Trenér: Emil Seifert

Poznámky: Poslední ročník turnaje.

(slavia.cz // Rudé právo, 26. února 1946)



Slavia - NK Dinamo Zagreb
1 : 2 (0 : 0)

Datum: 2. března 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: Turnaj letenských klubů

Sestavy:

Slavia: Finek — Luka, Říha — Trojan, Hampejz, Hanke — Holman, Bradáč, Bican, Kopecký, Hemele (46. Vycpálek)
Dinamo: Monsider — Horvat, Lojen, — Pleše, Jazbinšek — Horwath — Beda, Kacián, Golob, Čajkovski, Kokotović

Branky: 74. Beda 0:1, 77. Čajkovski 0:2, 86. Vycpálek 1:2

Průběh: Krátká klička Bicana, přehrání na Kopeckého, pěkná plynulá akce a již měl brankář Dynama možnost ukázat co umí. A více již Jihoslovanští internacionálové nepotřebovali vidět. Centrhalf Jazbušek se přilepil na Bicana. Horwath obsadil levou stranu a bylo rozhodnuto. Hosté hráli dvojitým W, využívajíce rychlých křídel a tak obrana Slavie prožívala zlé chvilky. Psychologický moment snad byl v 29. min. druhého poločasu, kdy Bican neproměnil penalty. Za 3 minuty vstřelil Beda prvou branku Dynama, k níž ve 39. minutě nevídanou střelou Čajkovski připojil druhou. Čtyři minuty před koncem upravil Vycpálek na 1:2. Mužstva nastoupila takto: Dynamo: Monsider — Horvat, Lojen, — Pleše, Jazbinšek — Horwath — Beda, Kacián, Golob, Čajkovski, Kokotović. Ve druhém poločase odstoupil Horwath I. a do obrany přešel Horwath II. Nově nastoupil Reiss. Slavia: Finek — Luka, Říha — Trojan, Hampejz, Hanke — Holman, Bradáč, Bican, Kopecký, Hemele. Po přestávce odstoupil Hemele, nově přišedší Vycpálek hrál pravou spojku a Bradáč levé křídlo. Tato sestava byla mnohem lepší. U Slavie zklamala obrana, V záloze byl dobrý Hampejz. Útok měl ve druhém poločase dobrého Bicana. I Holman s Bradáčem uspokojili. U Dynama podal zřídka vídaný výkon brankář Monsider. Obrana jistá. Nejlepším mužem v poli byl střední záložník Jazbinšek. Byla to jeho řada, jež rozhodla zápas. V útoku vynikali všichni rychlostí. Střelecky se uplatnil Čajkovski. Můžeme říci, že sympatie, jimiž obecenstvo záhřebské hosty při jejich odchodu do šaten provázelo, byly zcela zasloužené.

Rozhodčí: Roškota

Diváci: 15.000

Trenér: ? (???)

Poznámky: Bican nastřelil 3x tyč.

(Rudé právo, 3. března 1946 // Rudé právo, 5. března 1946)



Slavia - SK Slovan Wien
1 : 0 (1 : 0)

Datum: 3. března 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: Turnaj letenských klubů

Sestavy:

Slavia: Kabíček — Luka, Říha — Trojan, Hampejz, Kopecký — Holman, Vycpálek, Bican, Vlk, Bradáč
Slovan: Amreich — Lukeš, Kůrka — Šafr, Zadražil, Grabowski — Rieder, Vodráček, Toman, Auner, Bauer

Branky: ?. Vlk 1:0 (???)

Průběh: Nezasloužená porážka Slovana. První zápas nedělního pořadu přinesl příjemné překvapení ve zlepšené hře vídeňských krajanů. Proti sobotě zlepšil se Slovan nejméně o třídu. Svou obětavou hrou předčil průměrně hrající Slavii ve všech směrech. Průběhem hry jsme se přesvědčili o slabé hře útoku Slavie, který trpěl výkonem Bicana a neúčastí Kopeckého. Poměrně nejlepším v této řadě byl Vlk. V záloze vynikl Kopecký přes dobré výkony Trojana a Hampejze. V obraně nejlepší Kabíček. U Slovana zachytal ve velkém slohu brankář Amreich. Jeho efektní zákroky vyvolávaly v hledišti bouře potlesku. Oba obránci udivovali klidem a jistotou. Záloha vydržela tempo až do poslední minuty. Čiperný Šafr odstoupil pro zranění ve 43. min. I. poločasu, po přestávce však opět nastoupil. Útok, který se v zápase se Spartou nezmohl na kloudnou akci, byl v neděli lepší svého protějšku. Celý zápas měl velice rušný průběh. Jedinou branku vstřelil Vlk. Hosté byli po celou dobu bouřlivě povzbuzováni hledištěm. O přestávce byli uvítáni sovětští těžcí atleti, kterým obecenstvo připravilo srdečné ovace.

Rozhodčí: Trojan

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 5. března 1946)



Slavia - Malmö FF
3 : 3 (2 : 0)

Datum: 6. března 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: přátelské

Sestavy:

Slavia: Finek — Luka, Říha — Trojan, Hampejz, Hanke — Holman (?. Hemele), Vycpálek, Bican, Kopecký (?. Vlk), Bradáč
Malmö: Bengtsson — Malström, Nielsson E. — Rosen (?. Garth), Martenson, Hjertsson — Jönsson, Nilsson G., Tapper (?. Rosen), Sandberg, Nilsson st.

Branky: 19. Bradáč 1:0, ?. Holman 2:0, 56. Bican 3:0, 82. Jönsson 3:1, 41. Nielsson st. 3:2, ?. Jönsson 3:3

Průběh: Ve středu byl sehrán na Spartě další footballový zápas mezinárodního týdne v Praze. Tentokráte jsme viděli švédského mistra FF Malmö, který nijak svým výkonem nenadchl a průběh zápasu byl mnohem slabší, než tomu bylo při utkání Slavie s Dynamem v sobotu. Jsme překvapeni výkonem mužstva, ve kterém bylo sedm representantů národního mužstva Švédů. Pouze v posledních minutách hry se vzchopili a s pomocí slavistické obrany upravili výsledek utkání. Zápasu byli přítomni: švédský zplnomocněný ministr Hamerström a jugoslávský velvyslanec Dr. Černej - a necelých 15.000 diváků.
   Začátek obou mužstev na bahnitém terénu byl velmi vlažný a je to Slavia, která získává slabou převahu v poli a více příležitostí. Obrana Švédů je vždy na místě, přesto však se podařilo Bradáčovi v 19. min. získati domácím vedení. O čtyři minuty později Vycpálek ze dvou metrů dává vedle. Po třiceti minutách převahy Slavie se hra vyrovnává. Až těsně před koncem poločasu slabá rána Holmanova podběhla k překvapení diváků Bengtssonovi pod tělem do sítě. Po přestávce ve 4. min. udělal Hanke ruku, ale Rosen střelil vedle. V 11. min. Vycpálek přihrává Bicanovi, který z malého čtverce dává klidně třetí branku (ofside?). V 18. min. měl Finek příležitost ukázati své umění při ráně Rosenově. V posledních desíti minutách však přišlo překvapení. Švédové vložili vše do útoku a s pomocí slabé obrany Slavie vyrovnali na 3:3. Branky dali: ve 37. min. Jönsson, ve 41. min. Nielsson st., a vzápětí opět Jönsson za velikého jásotu obecenstva.
   Hosté nesplnili očekávání a mohou býti šťastni, že narazili na obranu, jakou má Slavia. Útok prvý poločas neexistoval a zařazením Rosena teprve získal na bojovnosti a snažil se udržet míč. Záloha měla světlé i slabé chvíle. Jediná obrana snese přísnější kritiky. Brankář má na svědomí druhou branku. U Slavie Finek měl málo práce a v závěru byl bezmocný. Obrana měla 80 minut dobrého Luku. V záloze se všichni drželi průměru a nikdo se nesnažil podati lepší výkon. V útoku to často vázlo, ač soupeřovou zálohou nebylo těžké projít. Bican je z formy, Kopecký v půli odstoupil, křídla nebyla využita a tak jediný Vycpálek připravoval v poli spoluhráčům dobré míče.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: 15.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 7. března 1946)



SK Dejvice - Slavia
1 : 5 (0 : 3)

Datum: 17. března 1946, Praha, Dejvice

Utkání: přátelské

Sestavy:

Dejvice: Smrž (???)
Slavia: Vycpálek, Žďárský, Holman (???)

Branky: Smrž - Vycpálek 2, Žďárský 2, Holman (???)

Průběh: Slavia nastoupila v dobré a kombinované sestavě s hráči II. teamu a měla po celý zápas převahu.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 19. března 1946)



Slavia - AC Sparta Považská Bystrica
7 : 1 (1 : 1)

Datum: 24. března 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1945/46, sk. B, 10. kolo

Sestavy:

Slavia: Finek, Luka, Říha, Trojan, Hampejz, Hanke, Holman, Hemele, Bican, Vycpálek, Bradáč
Pov. Bystrica: Gogol, Mecko, Košťálek, Straňovský, Čudek, Ibser, Matušek, Petrášek, Roth, Droják, Kostolník

Branky: 10. Vycpálek 1:0, 39. Kostolník 1:1, 46. Vycpálek 2:1, 53. Holman 3:1, 61. Hemele 4:1, 66. Hemele 5:1, 69. Holman 6:1, 89. Bradáč 7:1

Průběh: Na Spartě zahájila jarní ligovou sezónu Slavia vysokým vítězstvím nad dobrým slovenským mužstvem Sparta Povážská Bystrica až zlepšeným výkonem ve druhém poločase. V prvém poločase udrželi hosté nejen otevřenou hru, ale i nerozhodný výsledek. Začátek zápasu patřil Slavii, která též docílila v 10. min. Vycpálkem vedoucí branky. S přibývajícími minutami se však hra vyrovnávala, hosté několikráte nebezpečně ohrožovali Finkovu branku. Ve 32. min. se Matuškova rána odrazila od břevna. Pěkná hra Slováků v poli byla korunována vyrovnávací brankou v 39. min. Kostolníkem. Po změně stran byla Slavia ve velké převaze. Záloha hostí povolila a tak jinak dobrá obrana musila ještě šestkráte kapitulovati. Střelci branek byli: v 1. min. Vycpálek, v 8. min. a ve 24. min. Holman, v 16. min. a v 21. min. Hemele a v poslední minutě Bradáč. Slavia v modrých dresech: Finek, Luka, Říha, Trojan, Hampejz, Hanke, Holman, Hemele, Bican, Vycpálek, Bradáč. Brankář Finek s Lukou v obraně dokázali, že jejich, pěkný pařížský výkon nebyl náhodný. Překvapil střelecky Vycpálek, zatím co Bican měl smůlu. Dobře si vedl Hampejz s Holmanem. Sparta Pov. Bystrica: Gogol, Mecko, Košťálek, Straňovský, Čudek, Ibser, Matušek, Petrášek, Roth, Droják, Kostolník. Dobře zachytal Gogol v brance, z obránců lepší Košťálek, v záloze se líbil obětavý Čudek a v útoku byla nebezpečná pravá strana Matušek, Petrásek, ač i Kostolník na levém křídle měl v prvém poločase dobré momenty. Před 8.000 diváky řídil Trojan.

Rozhodčí: Trojan

Diváci: 8.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 26. března 1946)



SK Kladno - Slavia
4 : 3 (3 : 1)

Datum: 31. března 1946, Kladno

Utkání: 1. liga 1945/46, sk. B, 11. kolo

Sestavy:

Kladno: Biskup — Carvan, Sýkora — Sklenička, Rašplička V., Möstl — Mrázek, Rašplička F., Peták, Seidl, Sršen
Slavia: Finek — Luka, Říha — Trojan, Hampejz, Hanke — Holman, Hemele, Bican, Vycpálek, Bradáč

Branky: 15. Seidl 1:0, ?. Rašplička 2:0, 29. Seidl 3:0, 31. Bican 3:1, ?. Bradáč 3:2, ?. Bican 3:3, 71. Seidl 4:3 (???)

Průběh: Na kladenském hřišti došlo v neděli k překvapení, když nadšeně hrající domácí porazili favorisovanou Slavii a dokázali tím, že jejich vysoké vítězství nad žižkovskou Viktorií nebylo náhodné. 7000 diváků bylo výbornou hrou Kladna často strženo k potlesku a v 15. min. třikráte překonaná obrana Slavie byla výsledkem nadšeného povzbuzování. Vedoucí útoku Peták zahrál jednu ze svých nejlepších her a má velkou zásluhu na vítězství.
   Kladno nastoupilo v sestavě: Biskup — Carvan, Sýkora — Sklenička, Rašplička V., Möstl — Mrázek, Rašplička F., Peták, Seidl, Sršen a hrálo hned od prvé minuty velmi dobře a přízemní hrou překonávalo zadní řady soupeře. Biskup se vyznamenal a oba obránci byli na výši. Obětavá záloha měla nejlepšího ve středním. Útok měl výborného Petáka, jemuž dobře pomáhali obě spojky. Křídla splnila svůj úkol s úspěchem. Slavia: Finek — Luka, Říha — Trojan, Hampejz, Hanke — Holman, Hemele, Bican, Vycpálek, Bradáč. Finek v brance výborný a proti vstřeleným brankám byl bezmocný. Obrana slabší. Záloha hrála příliš ofensivně. Útok hrál rozháraně a střelba vázla.
   Hned v začátku Kladenští obléhali branku hostí a v 15. min. při kopu z rohu Sršeň přihrál Seidlovi, který přímo ze vzduchu vstřelil 1:0. V zápětí Peták prošel, přihrál Seidlovi, ten Rašpličkovi a již je to 2:0. Drtivá převaha Kladna je vyjádřena další brankou ve 29. min. Seidla z přihrání Sršně. Ve 31. min. podařilo se Slavii Bicanem snížit na 3:1. Po změně stran mají domácí více ze hry, ale je to Bradáč, který snižuje na 3:2 a o 3 min. později Bican vyrovnává. Ve 26. min. Rašplička vystihl situaci a podal Seidlovi, který přehodil přes brankáře. Do konce, přes oboustrannou snahu, zůstal výsledek nezměněn. Kladno svým výkonem si oba body zasloužilo, s přehledem řídil Charousek.

Rozhodčí: Charousek

Diváci: 7.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 1. dubna 1946)



SK Slavoj Praha VIII - Slavia
3 : 13 (1 : 7)

Datum: 10. dubna 1946, Praha, hř. Slavoje

Utkání: přátelské

Sestavy:

Slavoj: Pavelka, Hauf, Strnad, Novák, Zajíček (???)
Slavia: Holman, Hemele, Žďárský, Santhaus, Chobot, Fledr, Kopecký (???)

Branky: Pavelka 2, Hauf - Žďárský 4, Hemele 3, Santhaus 3, Kopecký 2, Holman (???)

Průběh: Sestupem s divise ohrožený Slavoj pozval si ligové mužstvo z Letné, které i když ne úplně, odhalilo jasně veškeré slabiny libeňských, přesto, že jeho výkon nenesl naprosto žádných známek zvláštní námahy. Při včerejším zápase vyvstaly nám důvody dnešního postavení Slavoje VIII v divisi. Mužstvo je špatně trénováno, hráči praktikují hurá systém, a co hlavní, jejich řady nestmeluje prvek, jenž je nutný. Disciplina. Jedině výkony Strnada, Nováka, Zajíčka a částečně debutujícího Pavelky, je možno klasifikovati jako uspokojivé. Slavia si zahrála procházkově. Tři branky, jež dostala, má na svědomí laxně hrající obrana. V záloze byli zkoušeny ve středu nové posily Fledr a Chobot. Prvý má dobrý přehled, jeho míče jsou vypracované, avšak chybí mu bojovnost. Chobot z Poděbrad hraje dobře hlavou, ale pro ligové mužstvo rozhodně nebude. V útočné petici zasluhuje zmínky výborná hra dorostence Senthause, až neuvěřitelná smůla Holmana a bleskurychlé přehrávání s nohy na nohu obou spojek Hemeleho a Kopeckého. Sám o sobě byl zápas velmi jednostranný a hráči Slavie kličkovali někdy i v malém čtverci. O brankovou úrodu se přičinili Žďárský čtyřmi, Hemele a Santhaus po třech, Kopecký dvěma a Holman jednou brankou. Za Slavoj Pavelka 2 a Hauf 1.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 11. dubna 1946)



Slavia - SK Prostějov
10 : 0 (5 : 0)

Datum: 14. dubna 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1945/46, sk. B, 12. kolo

Sestavy:

Slavia: Finek - Luka, Říha - Bradáč, Vycpálek, Bican, Kopecký, Holman, Žďárský, Hemele (???)
Prostějov: Jurka - Omachlík, Gazda, Buchta, Kýr, Klamer (???)

Branky: Bican 3, Žďárský 3, Hemele 2, Holman, Kopecký

Průběh: Ligové utkání vedoucího mužstva s posledním před 9000 diváky. Hned z počátku se ukázalo, že zápas je toliko otázkou score. Branky vstřelili: Bican 3, Žďárský 3, Hemele 2, Holman a Kopecký po jedné.
   Obrana Slavie neměla mnoho práce. Finek v brance dobrý. Luka lepší v souboji, Říha měl přesnější odkopy. Záloha Slavie byla v prvém poločase nejlepší slávistickou řadou, po přestávce však poněkud polevila. Velmi dobře zahrál Bradáč, jinak uspokojil Vycpálek, ačkoliv často nepřesně přihrával. V útoku vynikla dvojice Bican-Kopecký, z křídel byl Holman lepší v poli, Žďárský důraznější před brankou.
   Prostějovský brankář Jurka byl nejistý, obránci přetíženi, lepší Omachlík. Záloha hrála defensivně, včetně středního Kýra. V útoku byli chvílemi dobří Gazda a Buchta, jinak celý útok hrál primitivně, velmi slabě zahrál střední útočník Klamer.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: 9.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 16. dubna 1946)



AFK Bohemians - Slavia
3 : 2 (1 : 2)

Datum: 19. dubna 1946, Praha, Dannerův stadion

Utkání: přátelské

Sestavy:

Bohemians: Leština, Urban, Vedral, Röder, Jíra, Kalous, Liška, Mikeš (Češpiva), Češpiva (Melka),Provalil, Pešek
Slavia: Finek, Luka, Hakl, Bradáč, Vycpálek, Hanke, Holman, Hemele, Bican, Kopecký, Žďárský

Branky: 4. Provalil 1:0, 16. Žďárský 1:1, ?. Žďárský 1:2, 79. Peška z pen. 2:2, 82. Melka 3:2

Průběh: Po sérii úspěchů domácí ani tentokráte své příznivce nezklamali a porazili zcela zaslouženě Slavii, která se ukázala ve velmi slabé formě. Utkání bylo pokaženo nepěknými scénami ve druhém poločase, kdy Bican napadl bez míče Vedrala a měl býti za toto provinění vyloučen. I když se na něho hrálo ostře, nesmí se takový hráč jako je Bican přenáhlit k takovému výstřelku. To je věcí rozhodčího. Ten však na zápas nestačil a provinění Bicanovi si »netroufl« potrestali vyloučením, ačkoliv o několik minut poté ne tak ostrý zákrok Kalousův vyloučením potrestal. Bohemians ačkoliv prohrávali 1:2, o deseti lidech dovedli nejen náskok Slavie vyrovnati, ale ještě vstřeliti vítěznou branku. A to hráli bez Plánického.
   Během hry měli domácí viditelnou převahu. Neustále tlačili svého protivníka do obrany. Přesnými přihrávkami, kdy hráči nedrželi zbytečně míč, dostávali se velmi rychle dopředu a míti útočná řada alespoň jednoho střelce, musela dobrému Finkovi vstřeliti nejméně ještě tři branky. Slavia naopak jen výpadovými akcemi ohrožovala branku domácích a přesto do poločasu vedla jednobrankovým náskokem. Ve druhé půli sice červenobílí přidali, ale obrana domácích byla na místě a když útok zařaděním Melky získal potřebného klidu, vynutili si opět domácí převahu, kterou vyjádřili dvěma brankami, které znamenaly vítězství.
   Domácí měli čtyři hráče, kteří mají lví podíl na vítězství. V obraně nepřekonatelného Vedrala, přes kterého se nedostal ani jeden z útočníků Slavie, v záloze až do jeho vyloučení bojovného dříče Kalouse a v útoku pohyblivou technickou dvojici Liška—Češpiva. Starý Češpiva je opravdový nezmar. Hrál totiž již v předzápase za reservu Bohemians a ještě poté proti Slavii byl jedním z nejlepších na hřišti. Leština v brance mnoho práce neměl, v obraně Urban dobře doplňoval Vedrala. Střední záložník Jíra dobře hospodařil se svými silami a vydržel až do konce, zatím co Röder byl poněkud slabší. V útoku byl opět nastoupivší Mikeš dosti nepozorný a po přestávce vystřídán lepším Melkou. Levá strana útoku Pešek—Provalil se sice proti poslednímu zápasu zlepšila, ale ještě není ve své bývalé formě.
   Poražená Slavia měla v brance spolehlivého, klidného Finka, v obraně podal velmi dobrý výkon Luka, ačkoliv jeho partner Hakl nic nezkazil. Záloha měla nejlepší ho hráče v Hankem. Vycpálek v jejím středu se rozehrál až ke konci, Bradáč na levé straně, hrál na nezvyklém místě a proto jeho výkon nebyl takový, jak jsme u něho zvyklí. V útoku uspokojila obě křídla, pohyblivý Holman a obětavý Žďárský. Hemele se jen snažil. Obávaná kdysi dvojíce Bican—Kopecký byla nejslabší. Bican je úplně z formy a Kopecký je užitečný jen na drobnou práci. Střelci hráli tedy tentokráte v záloze, tak Slavia vyhrát nemohla.
   Vedení ujali se domácí ve 4. min. Provalilem z přihrání Češpivy. V 16. min. dostal pěkný míč Žďárský od Hemeleho a pohotově vyrovnal. Přes převahu domácích ujala se vedení opět Slavia, když Žďárský dorazil dlouhé přihrání Leštinovi do branky. Ve druhém poločase ve 25. min. Bican napadl bez míče Vedrala — soudce nic — avšak o tři minuty později za menší přestupek vylučuje Kalouse. Ve 34. min. za foul na Peška vyrovnává z 10m kopu Melka. Ve 37. min. opět Melka vyráží Finkovi chycený míč do branky a tím rozhoduje zápas ve prospěch domácích.
   Před 8000 diváku řídil problematicky Brabec. Utkání bylo přítomno Švýcarské mužstvo Nordstern Basilej, dnešní soupeř Sparty.

Rozhodčí: Brabec

Diváci: 8.000

Trenér: : (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 20. dubna 1946)



SK Čechie Karlín - Slavia
4 : 3 (2 : 2)

Datum: 21. dubna 1946, Praha, Invalidovna

Utkání: přátelské

Sestavy:

Čechie: Kutil, Buchta, Preis, Bílek (???)
Slavia: Hampejz, Vycpálek, Hemele (???)

Branky: Buchta 2, Vokoun, Bílek - Vycpálek 2, Hemele

Průběh: Čechie Karlín po ligovém vítězství nad AC Spartou porazila v přátelském zápase i vedoucí klub druhého oddělení SK Slavii.
   V prvém poločase byla hra vyrovnaná, ve druhém měla Slavia převahu v poli, zklamala však střelecky. V této části hry se vyznamenala obrana domácích. V záloze uspokojil Buchta. V útoku zahrál nejlépe Preis a Bílek a střelecky se uplatňoval Kutil. U Slavie obrana uspokojila. V záloze oba krajní byli lepší než Hampejz. V útoku zahrál nejlépe Vycpálek.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 24. dubna 1946)



SK Pardubice - Slavia
0 : 10 (0 : 4)

Datum: 28. dubna 1946, Pardubice

Utkání: 1. liga 1945/46, sk. B, 13. kolo

Sestavy:

Pardubice: ? (???)
Slavia: Bican, Holman, Žďárský, Kopecký (???)

Branky: Bican 3, Holman 3, Žďárský 2, Kopecký 2

Průběh: Před 7000 diváky byly Pardubice hostům v prvním poločase rovnocenným soupeřem, nedovedly však využíti příležitostí, po přestávce však odpadly.

Rozhodčí: Beneda

Diváci: 7.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 30. dubna 1946)



Slavia - SK Židenice
6 : 1 (3 : 1)

Datum: 1. května 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1945/46, sk. B, 14. kolo

Sestavy:

Slavia: Kabíček, Luka, Říha, Bradáč, Hampejz, Hanke, Holman, Hemele, Vycpálek, Kopecký, Žďárský
Židenice: Kopecký, Vaněk, Vrzal, Sláma, Galáb, Zapletal, Krejčíř, Šimek, Trnka, Štěpán, Rule

Branky: ?. Kopecký 1:0, 8. Štěpán 1:1, ?. Žďárský 2:1, 42. Kopecký 3:1, 69. Holman 4:1, 73. Bradáč 5:1, 86. Holman 6:1 (???)

Průběh: Vlastně v tomto utkání porazil Židenice sám Vlasta Kopecký, který zahrál jako v době své největší slávy, škoda jen, že neměl vedle sebe spoluhráče, kteří by mu lépe rozuměli. Slavia se odhodlala konečně vyřaditi z útoku Bicana, tuto řadu vedl Vycpálek — ale k všeobecnému překvapení velmi slabě, takže útok vlastně vedl Kopecký. Spolu s ukvapeným Žďárským byl Vycpálek nejslabší v útoku. Na pravé straně dobře si vedl Holman. V záloze vítězů podal dobrý výkon Hanke s Bradáčem, zatím co Hampejz se rozehrál až ke konci. Obrana s brankářem Kabíčkem spolehlivá.
   Hosty zachránil před větší porážkou brankář Kopecký, který dokázal, že patří mezi naše nejlepší. V obraně vedle ostrého Vaňka dobře si počínal i Vrzal. Záloha byla nejslabší řadou. — Útok těžil nejvíce z akcí Šimka a Štěpána, ač i Rulc na levém křídle byl velmi nebezpečný.
   Ještě jsme se ani pořádně po hřišti nerozhlédli a již Kopecký vstřelil svému jmenovci v brance Židenic první branku. Za střídavých útoků se podařilo v 8. min. Štěpánovi z přihrání Trnky vyrovnat. Ve 12. min. Luka zraněn v obličeji opouští hřiště a vrací se po dvanácti minutách ošetřen zpět. Ihned po jeho odchodu získává Slavii Žďárský po chybě obrany vedení. Tři minuty před poločasem dosahuje Kopecký třetí branky. V této době mají červenobílí pěknou převahu. Ve druhém poločase Židenice zle zatápějí obraně Slavie, útočí, ale ze své převahy nedovedou dosáhnout ani jediné branky. Naopak je to Slavia, která z náhlého útoku dosahuje ve 24. min. Holmanem čtvrté branky. Ve 28. min. Vrzal vyráží rukou jistou branku a z nařízeného 10m kopu dosahuje Bradáč pátý úspěch. Slavie pomalu se osvobozuje z obležení a konec zápasu má opět ve své moci. Ve 41. min. Holman s Hemeleho přihrání zakončuje score zápasu na 6:1 pro Slavii.

Rozhodčí: Trojan

Diváci: 15.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 3. května 1946)



ŠK Jednota Košice - Slavia
0 : 0

Datum: 12. května 1946, Košice

Utkání: 1. liga 1945/46, sk. B, 15. kolo

Sestavy:

Košice: ? (???)
Slavia: ? (???)

Průběh: Velmi rušný zápas v Košicích skončil před 15.000 diváky nerozhodně, když domácí nastoupili se dvěma náhradníky. Mužstvo Slavie celkem zklamalo.

Rozhodčí: Bizík

Diváci: 15.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 11. května 1946 // Rudé právo, 14. května 1946)



Slavia - TŠS Trnava
5 : 0 (3 : 0)

Datum: 19. května 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1945/46, sk. B, 16. kolo

Sestavy:

Slavia: Trojan, Vycpálek, Bradáč, Vlk, Hemele (???)
Trnava: Úlehla, Marko, Malatínský (???)

Branky: Vlk 2, Bradáč 2, Hemele

Průběh: V nezajímavé hře zvítězili červenobílí nad slovenským mužstvem, které je již odsouzeno k sestupu. U Slavie obrana byla průměrná, ze zálohy vedl si nejlépe Trojan, v útoku Vycpálek, jako vedoucí této řady se neuplatnil a střelecky na sebe upozornil Bradáč. U hostů z obrany vynikal Úlehla, v záloze vedl si nejlépe Marko a v útoku Malatínský.

Rozhodčí: Inovecký

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 15. května 1946 // Rudé právo, 21. května 1946)



Slavia - Derby County FC
3 : 1 (3 : 0)

Datum: 22. května 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: přátelské

Sestavy:

Slavia: Kabíček — Luka, Říha — Trojan, Hampejz, Hanke — Holman, Bradáč, Bican, Kopecký, Vlk
Derby: Wooudley — Nicholas, Egleston — Bullions, Leuty, Musson — Harisson, Ward, Stamps, Doherty, Duncan

Branky: 23. Bican 1:0, 28. Bradáč 2:0, 48. Bradáč 3:0, 78. Doherty 3:1

Průběh: Svědkem čtvrtého zápasu vítěze anglického poháru v ČSR a třetí jejich porážky byl ministerský předseda Zd. Fierlinger, ministři Masaryk, Majer, Drtina, předseda ÚRO Ant. Zápotocký, velvyslanec Jugoslávie min. dr Černej, anglický vyslanec Nichols a 40.000 diváků.
   Utkání bylo slabší úrovně než Sparta—Derby, zvláště zásluhou hostí. Slavia po dobrém výkonu jednotlivců zaslouženě zvítězila nad tvrdě hrajícími hosty. Derby County, které přijelo do ČSR s hrdým titulem »nejlepší mužstvo Albionu«, nepředvedlo hru, kterou slibovalo, a jak v Bratislavě, tak i se Slavií bylo často odsouzeno k roli diváka. Křídelní hra, jíž jsme měli obdivovat, byla marně očekávaná a jen záblesky ukazovaly něco z prvotřídní kopané. Po neúspěchu národního mužstva Anglie ve Francii, ligového teamu Sheffield Wednesday v Dánsku, kde ze tří zápasů prohrál dva, se zdá, že suverenita, již až dosud Angličané ve footballu měli, náleží minulosti. Naopak naše mužstva dokázala, že hráti dovedou a ať už Sparta, Bratislava, Slavie i Židenice, které prohrály jen svou nervositou, hrály football snad ne účelněji, ale jistě lepší.
   Hosté nastoupili v této sestavě: Wooudley — Nicholas, Egleston — Bullions, Leuty, Musson — Harisson, Ward, Stamps, Doherty, Duncan. Domácí Slavia postavila mužstvo: Kabíček — Luka, Říha — Trojan, Hampejz, Hanke — Holman, Bradáč, Bican, Kopecký, Vlk.
   Ihned v zahájení Slavia v protiútoku měla skvělou příležitost, ale Bican nastřelil tyč. Domácí jsou útočnější a hosté se často jen brání. Ve 23. min. v ofside Bican dostal míč od Kopeckého, přehodil vyběhnuvšího Woodleye a rozhodčí branku uznal. Ve 28. min. Bradáč z Bicanova přihrání ostrou ranou zvýšil na 2:0. Třetí branka padla ze samostatného útoku Holmana ve 35. minutě prvního poločasu. Hra je nyní vyrovnaná, obě strany se snaží score do poločasu změnit. Po přestávce Slavia mocně nasadila tempo a ve třetí minutě Bradáč po velmi pěkné akci 2 m před brankou vstřelil vedle. Angličané se pomalu vymaňují ze sevření a rovněž přidávají ve hře i na ostrosti. V 11. min. Egleston kopl zezadu Bradáče, ale dobře to dopadlo. Bradáč pokračuje ve hře. Totéž se opakuje o sedm minut později, když Ward bez míče napadl Luku, jenž však obětavě přes zranění hrál dále. Ve 20. min. Bican unikl z půlky, přehodil vyběhnuvšího Woodleye, ale míč se odrazil od tyče zpět do pole. O několik minut později krásně proběhl, ale v trestném území byl unfair zákrokem Egelstona složen, rozhodčí však velkoryse foul přehlédl. Stav zápasu 3:0 pro Slavii. Chyba slavistické obrany ve 33. min. umožnila Dohertymu, aby — jsa nekrytý — vstřelil jednou branku Angličanů. Posledních šest minut patři hostům. Pět minut před koncem vyřešil Hanke nebezpečnou situaci před brankou Slavie dlouhým odkopem. Slavistická obrana, přes velký nápor Angličanů, udržela stav zápasu beze změny.
   V zápase se Slavií ukázaly se některé nedostatky tolik propagovaného WM systému a opěvované anglické křídelní hry. Již příští týden bude zahájena sportovní soutěž Rudého práva. Sledujte naši rubriku. Jediné, čím Angličané oplývají, je tvrdost, kterou se snažíme omluvit, ale musíme upozornit, že mezi tvrdostí a nečistou hrou je rozdíl. Tento jistě rozpoznali diváci všech utkání, která u nás Derby sehráli.
   Hosté měli velmi dobrého obránce Nicholase, jenž zastal mnoho práce a má velkou zásluhu na výsledku. Levý Egleston hraje příliš nečistě. V záloze byl nejlepší střední Lenty a dobrého pomocníka měl v krajním Mussonovi. Útok žil z akcí Dohertyho. Duncan a Stamps zahráli průměr, Ward byl slabý a Karlsson na křídle si na Hankeho nezahrál.
   Slavia měla nejlepšího v levém záložníku Hankem. V útoku Kopecký ze spojky dirigoval útok. Vlk zahrál průměr, stejně jako Bican, jenž se často divil svým vlastním ofsidům. Obránci hostí totiž hráli velmi takticky a střední útočník Slavie se několikráte ocitl až 20 m »za bukem«. Bradáč na pravé spojce tvořil s Hermanem dobrou dvojici a vyznamenal se hezkou brankou. Rozhodčí Kopřiva snažil se řídit zápas velkoryse, ale fouly se pískají všude, tedy jistě i v Anglii a tolik útlocitu k hostím nebylo na místě.

Rozhodčí: Kopřiva

Diváci: 40.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 22. května 1946 // Rudé právo, 25. května 1946)



SK Viktoria Plzeň - Slavia
1 : 3 (0 : 3)

Datum: 24. května 1946, Plzeň

Utkání: 1. liga 1945/46, sk. B, 17. kolo

Sestavy:

Plzeň: Štekl (???)
hoste: Vlk, Vycpálek (???)

Branky: ?. Vlk 0:1, ?. Vycpálek 0:2, 41. Vycpálek 0:3, ?. Štekl 1:3

Průběh: Souboj prvých klubů tabulky přinesl bojovný a místy dobrý zápas. Slavia zvítězila zaslouženě, když její hráči byli rychlejší a technicky na výši, score zápasu zahájil Vlk, minutu později zvýšil Vycpálek na 2:0. V 41. min. Vycpálek svůj úspěch opakoval. Poločas zůstal 3:0 pro Slavii. Po změně stran snížil Štekl na 3:1. Hra získala na bojovnosti, ale stav branek zůstal beze změny.

Rozhodčí: Jirák

Diváci: 11.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 24. května 1946 // Rudé právo, 25. května 1946)



Slavia - SK Viktoria Žižkov
5 : 5 (2 : 3)

Datum: 1. června 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1945/46, sk. B, 18. kolo

Sestavy:

Slavia: Bican, Holman, Bradáč, Kopecký, Hanke (???)
Žižkov: Mádr, Breburda, Vyleťal, Menclík, Zuzánek, Vrátil (???)

Branky: ?. (Vyleťal 2, Breburda) 3:0, 26. Bradáč 3:1, 36. Holman 3:2, ?. Holman 3:3, ?. ? 3:4, ?. Holman 4:4, 74. Bican 5:4, 83. Breburda 5:5 (???)

Průběh: V rozhodujícím utkání o udržení se v lize podala žižkovská Viktoria pěkný výkon v I. poločase, kdy byla Slavii více jak rovnocenným soupeřem. Důležitost utkání byla znáti i na výkonu všech hráčů, zejména útočníci Viktorie se obětavě vraceli a vypomáhali v době náporu Slavie, přetížené záloze. Po přestávce se Slavia zlepšila v útoku a nejen vyrovnala, ale dokonce získala vedení.
   Po pěkném začátku Viktoria již v 10. min. vedla 3:0 dvěma brankami Vyleťala a jednou Breburdy. Ve 26. min. Bradáč dal první branku Slavie a v 36. min. Holman snížil na 3:2. Po změně stran byl to opět Holman, který vyrovnal, ale Viktoria z penalty zvýšila na 4:3. Potom přišla k slovu Slavia, která Holmanem opět vyrovnala a Bicanem v 29. min. se ujala vedení. Viktoria měla několik příležitostí, ale Breburda i Vrátil nevyužili. Konečně v 38. min. upravil Breburda na 5:5. U Slavie dobře zahrál v obraně Kopecký, v záloze Hanke a v útoku Holman s Bradáčem. U Viktorie dobrý Mádr v brance, Menclík, Vyleťal a Zuzánek.

Rozhodčí: V. Novák

Diváci: 8.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rufé právo, 29. května 1946 // Rudé právo, 2. června 1946)



Malmö FF - Slavia
2 : 3 (2 : 0)

Datum: 5. června 1946, Švédsko, Malmö

Utkání: Zájezd do Švédska

Sestavy:

Malmö: Martenson, Nilsson (???)
Slavia: Kabíček - Luka, Říha - Trojan, Hampejz, Hanke (78. Vlk) - Holman, Vycpálek, Bican, Kopecký, Bradáč (???)

Branky: 14. Martenson 1:0, 28. Martenson 2:0, 49. Holman 2:1, 57. Vycpálek 2:2, 71. Vycpálek 2:3

Průběh: Ligové mužstvo SK Slavia zahájilo zájezd do Švédska ve středu večer zápasem v Malmö, kde se utkalo s druhým klubem švédské ligy Malmö FF. Slavia po pěkné hře zvítězila 3:2, ačkoliv v poločase prohrávala 0:2. Slavia nastoupila v sestavě: Kabíček - Luka, Říha - Trojan, Hampejz, Hanke - Holman, Vycpálek, Bican, Kopecký, Bradáč. Vedení ujalo se Malmö ve 14. min. pravou spojkou Martensonem. Tentýž hráč ve 28. min. zvýšil na 2:0. Po přestávce již ve 4. min. Holman snížil na 2:1 a ve 12. min. Vycpálek vyrovnal. Ve 26. min. vstřelil vítěznou branku opět Vycpálek.
   Celý zápas se hrál za deště a přihlíželo mu 8000 diváků. Na kluzkém travnatém hřišti hráči Slavie se špatně pohybovali a teprove po přestávce se dovedli přizpůsoboti terénu. Ve druhém poločase ve 33. min. byl zraněn Hanke, do zálohy přešel Bradáč a na křídlo nastoupil Vlk. Utkání mělo slavnostní rámec a před jeho uahájením byly hrány hymny. Obě mužstva si vyměnil vlajky. U Slavie vynikal Hampejz, který byl nejlepším hráčem Slavie. Útok měl v I. poločase smůlu ve střelbě. V této řadě zahrál nejlépe Vycpálek a Holman. Také ostatní hráli obětavě, ale byli pomalí. Nejepším hráčem Malmö FF byl John Nilsson. Obecenstvo připravilo pro Slavii srdečné přijetí. Dnes v pátek hraje v Hälsingborgu s Hälsingborg HIF. V pondělí utká se Slavia v Borasu se švédským národním B mužstvem.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: 8.000

Trenér: ?

Poznámky:

(Rudé právo, 7. června 1946 // http://bilderisyd.se)



Helsingborgs IF - Slavia
1 : 4 (0 : 3)

Datum: 7. června 1946, Švédsko, Helsingborg

Utkání: Zájezd do Švédska

Sestavy:

HIF: Karlsson (???)
Slavia: Kabíček, Luka, Říha, Trojan, Hampejz (42. Hemele), Hanke, Holman, Vycpálek, Bican, Kopecký, Bradáč

Branky: 12. Kopecký 0:1, 26. Bican 0:2, ?. Bican 0:3, ?. Karlsson z pen. 1:3, ?. Vypálek 1:4 (???)

Průběh: V pátek sehrál SK Slavia druhý zápas v Hälsingborgu před 12.000 diváků. Slavia nastoupila v sestavě Kabíček, Luka, Říha, Trojan, Hampejz, Hanke, Holman, Vycpálek, Bican, Kopecký, Bradáč. Ve 42. minutě byl zraněn Hampejz, do středu zálohy přešel Trojan, pravého záložníka hrál Bradáč a levé křídlo Hemele. Skvělou hru podal brankář Kabíček, oba obránci uspokojili, velmi dobře zahrála záloha a též útok byl na výši. Nejlepšími hráči vítězů byli Hampejz, Bradáč a Vycpálek. Domácí nastoupili posíleni známými hráči Malmö FF. Vedení ujala se Slavia ve 12. minutě Kopeckým. Ve 26. min. Bican zvýšil náskok hostí na 2:0 a týž hráč byl i autorem třetí branky červenobílých. Po změně stran z bezdůvodně nařízeného pokutového kopu získala levá spoj Karlsson jedinou branku Švédů. Vycpálek upravil konečný výsledek na 4:1. V pondělí hraje Slavia v Borasu se švédským národním B teamem.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: 12.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 9. června 1946)



Švédsko B - Slavia
4 : 1 (3 : 0)

Datum: 10. června 1946, Švédsko, Boras

Utkání: Zájezd do Švédska

Sestavy:

Švédsko: ? (???)
Slavia: Kabíček - Luka, Říha, Trojan, Hampejs, Hanke, Holman, Vycpálek, Bican, Kopecký, Vlk

Branky: ? - Bican (???)

Průběh: Ligové mužstvo SK Slavia sehrálo třetí zápas svého zájezdu do Švédska v pondělí v Borasu. Soupeřem Slavie bylo vybrané mužstvo, v němž nastoupilo 7 internacionálů. Na hráčích Slavie byla patrna zřejmá únava a také rozhodčí Anderson byl stranický a poškodil Slavii. Obrana a záloha Slavie hrály netakticky. Útok byl pomalý a špatně střílel. Švédové měli mužstvo složené z robustních hráčů, které vynikalo rychlostí a skvělou hrou hlavou. Jedinou branku Slavie vstřelil Bican. Utkání přihlíželo 12.000 diváků.

Rozhodčí: Anderson

Diváci: 12.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 12. června 1946)



XI. župy Gästrike - Slavia
3 : 3 (1 : 1)

Datum: 14. června 1946, Švédsko, Gävle

Utkání: Zájezd do Švédska

Sestavy:

Gästrike: Oeberg, Oesterberg, Zackrisson (???)
Slavia: Finek - Luka, Říha - Trojan, Hampjz, Hanke (46. Kopecký) - Holman, Hemele, Vycpálek (46. Bican), Bradáč, Vlk

Branky: 13. Oeberg 1:0, 43. Vycpálek 1:1, 56. Bican 1:2, 64. Oesterberg 2:2, 67. Hemele 2:3, 79. Zackrisson 3:3

Průběh: Ligové mužstvo SK Slavia na svém zájezdu do Švédska sehrálo čtvrtý zápas v pátek v Gävle, kde se utkalo s representační XI župy Gästrike. Utkání po zajímavém a napínavém průběhu skončilo nerozhodně. Vedení ujalo se mužstvo Švédů ve 13. minutě brankou levého křídla Oeberga. Slavia vyrovnala teprve ve 43. min. brankou Vycpálka.
   Po přestávce v 11. min. Bican dal vedoucí branku Slavie, ale v 19. min. župní mužstvo vyrovnalo pravou spojkou Oesterbergrem. O tři minuty později Hemele opět zajistil Slavii vedení, ale ve 34. minutě střední útočník Švédů Zackrisson upravil konečný stav na 3:3.
   Slavia nastoupila k tomuto zápasu v sestavě: Finek - Luka, Říha - Trojan, Hampjz, Hanke - Holman, Hemele, Vycpálek, Bradáč, Vlk. Ve druhém poločase hrál středního útočníka místo Vycpálka Bican, Bradáč nastoupil do zálohy, místo Hankeho a levou spojku hrál Kopecký. Zápas se hrál za chladného a studeného větru při teplotě jen 8 stupňů C. Utkání přihlíželo 5000 diváků, kteří připravili Slavii srdečné ovace a byli nadšeni pěkným výkonem obou mužstev. Rozhodčím zápasu byl Dysing, který řídil utkání objektivně. U Slavie hrála tentokráte slabě záloha a útok byl pomalý, za tím co Švédové vynikali rychlými akcemi.

Rozhodčí: Dysing

Diváci: 5.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 16. června 1946)



Švédsko - Slavia
7 : 2 (6 : 1)

Datum: 16. června 1946, Švédsko, Stockholm

Utkání: Zájezd do Švédska

Sestavy:

Švédsko: Karlsson, Nordhall, Nyberg, Nilsson (???)
Slavia: Kabíček (46. Finek) - Luka, Říha, Trojan, Hampejs, Hanke, Hemele, Vycpálek, Bican, Kopecký, Bradáč

Branky: 7. Karlsson 1:0, 9. Nordhall 2:0, 21. Nordhall 3:0, 28. Nyberg 4:0, 29. Nilsson 5:0, 35. Bican 5:1, 38. Karlsson 6:1, 55. Nordhall 7:1, 80. Bican 7:2

Průběh: Ligové mužstvo SK Slavia na svém zájezdu do Švédska sehrálo pátý zápas v neděli ve Stockholmu, kde se utkalo s representační XI Švédska, která připravila Slavii velkou porážku. Vedení ujalo se Švédsko v 7. min. brankou levé spojky Karlssona. V 9. min. střední útočník domácích Nordhall zvýšil na 2:0 a tentýž hráč v 21. min. na 3:0. Ve 28. min. bylo to pravé křídlo Nyberg, který zaznamenal čtvrtou branku Švédska a hned minutu poté levé křídlo Nilsson pátý úspěch. Teprve ve 35. minutě vstřelil Bican první branku Slavie. V 38. min. Karlsson upravil stav prvého poločasu na 6:1. Po změně stran domácí v 10. min. zaznamenali Nordhallem další úspěch. Ve 35. min. Bican upravil score zápasu na konečný stav 7:1. Ve druhém poločase nastoupil v brance Finek. Švédové podali velmi pěknou hru.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky: V jednom ze zdrojů se uvádí: „Porážka byla zaviněna hlavně tím, že se slavistům nepodařilo uhlídat výborného středního útočníka Gunnara Nordahla a také Finek, který chytal v prvním poločase, neměl svůj den.” Je tedy možné, že brankáři nastoupili v utkání obráceně.

(Rudé právo, 18. června 1946 // www.omnia.ie // ???)



Malmö FF - Slavia
4 : 2 (3 : 0)

Datum: 17. června 1946, Švédsko, Malmö

Utkání: Zájezd do Švédska

Sestavy:

Malmö: Rosen, Sandberg, Joenssen (???)
Slavia: Finek - Luka, Kopecký, Trojan, Hampejs, Hanke, Holman, Hemele, Bican, Kopecký, Bradáč

Branky: 9. Sandberg 1:0, 12. Rosen 2:0, 35. Rosen 3:0, 74. Hemele 3:1, 78. Bican 3:2, 82. Joenssen 4:2

Průběh: Slavisté na svém zájezdu do Švédska sehráli v pondělí šestý zápas v Malmö, kde se utkali v odvetném utkání s Malmö FF. Vedení ujali se v 9. min. domácí Sandbergem. Ve 12. a 35. minutě pravý záložník Rosen dvěma brankami zvýšil náskok na 3:0. Po změně stran a sestavy, podporována hledištěm, Slavia mnoho kráte zaútočila na branku domácích, ale marně. Teprve ve 29. min. Hemele snížil na 3:1 a ve 33. min. Bican upravil stav na 3:2. V 37. min. Joenssen zaznamenal čtvrtý úspěch domácích. Slavie ukázala v tomto zápase opravdu nejlepší snahu zvítěziti, ale i tentokráte její největší slabinou byla pomalá hra a střelecká nemohoucnost.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 19. června 1946 // Rudé právo, 23. června 1946 // ???)



Slavia - Hibernian FC
3 : 2 (0 : 1)

Datum: 28. června 1946, Prah, hřiště Sparty

Utkání: přátelské

Sestavy:

Slavia: Kabíček, Kocourek, Říha, Trojan, Hampejz, Hanke, Holman, Vycpálek, Bican, Kopecký, Bradáč
Hibernian: Kerr, Howie, Shaw, Finingem, Aird (33. Mac Gabe), Kean, Smith, Milne, Weir, Nutley, Aitkenhead

Branky: 28. Nutley 0:1, 58. Bican 1:1, ?. Bican 2:1, ?. Weir 2:2, 89. Bican 3:2 (???)

Průběh:

Velvyslanec SSSR Zorin, ministr vnitra soudr. V. Nosek, min. inform. sondr. V. Kopecký, min. soc péče soudr.
Šoltés, min. zahr. obchodu dr H. Ripka, gen. Boček a švédští atleti mezi hosty. — Drobný porazil nejenom
Kramera, ale i Hibernians. — Bican docílil hatt-tricku. Za Skoty vstřelil Nutley a Weir. — 30.000 diváků.

   Výborné mužstvo finalisty Skotského poháru startovalo v pátek po druhé v Praze a sehrálo tak čtvrtý zápas v ČSR. Ač jen dva zápasy vyhrálo, zanechalo výborný dojem. Daleko předstihli sympatičtí hosté vítěze Anglického poháru a dovedli si získati naše diváky. Hra, jimi předvedená jest vysoké úrovně, v níž rychlost, bezvadná technika jsou plně uplatněny. Pouze nadšená hra Židenic a Slavie slavila úspěch. Děkujeme skotským footballistům za jejich sportovní vystoupení, výbornou hru a budeme se vždy těšiti na jejich návštěvu. Oni dovedli naše mužstva přiměti k vrcholným výkonům a znovu naši footballisté dokázali, že něco umějí. Proč však jenom někdy a někde? Obecenstvo, kterého se dostavilo k zápasu poměrně méně nežli k utkání Sparta—Hibernians, bylo příjemně překvapeno hezkou, do poslední minuty bojovnou hrou, technických ukázek a dramatickým spádem. Způsob, jakým zahrála záloha Slavie, uvedl v nadšení. Zvláště druhý poločas, byl skvělým a nemalou zásluhu na výkonu červenobílých mělo oznámení místním rozhlasem, že Čechoslovák Drobný vyřadil favorita Wimledonu Američana Kramera. Od této minuty bojovnost a vypětí slávistů nemělo mezí a hosté přes veškerou snahu nestačili. Záloha byla nejlepší řadou na hřišti. Obrana s novým mužem, Kocourkem z Bati, splnila svůj úkol a Kabíček v brance nic nezkazil. Útok měl výbornou pětici v poli, ale střelba se nedařila. Bican zahrál jeden z nejlepších svých zápasů. Měl velmi dobrého pomocníka v Kopeckém. Bradáč a Holman zahráli dobře pouze Vycpálek byl na Skoty pomalý.
   U hostí opět dominoval Kerr v brance, jež dělal úplné zázraky. Obrana trvdá a jistá. Záloha měla nejlepšího v pravém Finingerovi. V útoku zahrála pravá strana a střední Weir. Rozhodčí Vlček řídil hru velkoryse a dařilo se mu. Rozhodčímu Vlčkovi se představila mužstva v těchto sestavách: Hibernians: Kerr, Howie, Shaw, Finingem, Aird, (Mac Gabe), Kean, Smith, Milne, Weir, Nutley, Aitkenhead. Slavia: Kabíček, Kocourek, Říha, Trojan, Hampejz, Hanke, Holman, Vycpálek, Bican, Kopecký, Bradáč.
   Slavia hezky začínala, a hned začátek naznačil, že souboj dvou technických mužstev splní očekávání. V 11. min. maří výbornou příležitost Kopeckého Howie. Slavia hraje lépe v poli a získává slabou převahu. V 18. min. Smith přeběhl s pravého křídla na levé a z hranice trestného území nastřelil tyč. Ve 28. min. padla prvá branka, když Nutley po kopu z rohu ostrou ranou zdálky střelil k tyči. Ve 33. min. byl vystřídán zraněný Aird, hra se vyrovnala a obě mužstva mají několik příležitostí, ale nedovedou jich využíti. Poločas končí 1:0, na rohy vede Slavia 4:2.
   V začátku 2. poločasu je obecenstvu oznámeno vítězství Drobného nad Kramerem, což bylo nadšeně přivítáno. Také slavistům dodala tato zpráva chuti a usadili se na polovině hostí. Ve 13. min. vtipnou uličku Vycpálka zachytil Bican a prohodil vyběhnuvšího brankáře, 1:1, o 2 minuty později jen stěží vyráží Kerr ránu Holmana. Skotové útočí jen zřídka, ale velmi nebezpečně. Ve 25. min. prohodil si místo Vycpálek s Bradáčem. Hra se vyrovnala, ale Slavia konečně překonala po druhé výborného Kerra, když Bican z přihrání Bradáče se hezky uvolnil a střelil do rohu okolo vyběhnuvšího brankáře. Hned z výkopu se dostává před branku Slavie Weir a ostrou ranou vyrovnává. V necelé minutě má Slavia opět chanci, ale Bradáčův trestný kop se odrazil od břevna. Znovu domácí mocně útočí. Výkon, jaký v těchto minutách podává Kerr, hraničí se zázrakem. Minutu před koncem Bradáč přihrál Bicanovi, který v pádu vstřelil vítěznou branku, při tom se však zranil a byl odnesen ze hřiště.

Rozhodčí: Vlček

Diváci: 30.000

Trenér: ? (???)

Poznámky: Přímý aktér František Hampejs vzpomíná: „Očití svědkové tvrdí, že to byl jeden z nejhezčích zápasů, které Slavia v poválečných letech sehrála. Nemohu to posoudit, vím jen, že to byl zápas velmi dramatický. 10 minut před koncem za stavu 2:2 jsme si všichni toužebně přáli udržet remízu. Pak však přidal Bican ke svým dvěma brankám třetí gól a my jsme zvítězili 3:2. Skotové byli vynikající soupeř, jehož styl hry byl pro nás nezvyklý a příliš nám nevyhovoval. Hráli tvrdý, ale fair fotbal.”

(Rudé právo, 26. června 1946 // Rudé právo, 27. června 1946 // Rudé právo, 29. června 1946)



Slavia - SK Sparta Kladno
4 : 1 (1 : 1)

Datum: 1. července 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: Středočeský pohár, 5. kolo

Sestavy:

Slavia: Hemele, Vycpálek, Žďárský (???)
Kladno: Jirava (???)

Branky: Hemele 2, Vycpálek, Žďárský - Jirava (???)

Průběh: Unavená Slavia neměla lehkou práci s vítězem I.A třídy a zvítězila zlepšenou hrou ve II. poločase. Hosté překvapili pěkným výkonem, zvláště do poločasu se drželi.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 2. července 1946)



Slavia - AC Sparta Praha
2 : 4 (1 : 2)

Datum: 3. července 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1945/46, finále

Sestavy:

Slavia: Horák — Zástěra, Senecký — Koubek, Hájek, Kolský — Kokstein, Říha, Cejp, Vejvoda, Zmatlík
Sparta: Kabíček — Kocourek, Říha — Trojan, Hampejz, Hanke — Holman, Vycpálek, Bican, Kopecký, Bradáč

Branky: 12. Kokšten 0:1, 20. Vycpálek 1:1, 27. Cejp 1:2, 46. Bican 2:2, 83. Vejvoda 2:3, 84. Zmatlík 2:4

Průběh:

Po prvé v historii naší ligové kopané se střetli staří letenští věční rivalové Sparta a Slavia v boji, který byl doslova ligovým finalem, neboť doposud spolu hrávali ligu jen v kole, jež určil los. Tak jako všechna utkání předcházející, i zápas středeční vytvořil ovzduší, jaké může býti stvořeno právě jen při našem derby. A že v zápase opravdu o něco šlo, to jen zvyšovalo nervositu, která jako mrak se vznášela před utkáním nad stadionem Sparty. Po prvé tedy v osvobozené vlasti změřily naše nejpopulárnější kluby svoje síly v bojovném ligovém utkání, které sice bylo bohaté na zajímavé a napínavé okamžiky, ale chudé na technické ukázky a rychlý spád hry. To bylo vinou velkého vedra, ve kterém se utkání hrálo.
  
Zasloužené vítězství rudých

   Polovičním mistrem tedy již Sparta je. Její výkon zasluhuje pochvaly. Byla mužstvem lepším, bojovnějším a při vší smůle i šťastnějším. V prvém poločase po střídavé hře, kdy měla obě mužstva stejně ze hry, si zajistila jednobrankový náskok, když její útok byl před brankou důraznější a pohotovější ve střelbě, zatím co stejně technická řada Slavie zakládala útoky promyšleněji, dobře kombinovala, ale přes obranu rudých se nedostala. Zvláště když hrála ve druhém poločase vlastně o čtyřech, neb zraněný Holman jen statoval. Po změně stran výkon rudých ještě stoupl, takže Slavia byla nucena se většinou jen bránit.
  
Sparta s Hájkem v záloze

   Za zraněného Bláhu byla nucena Sparta postaviti do středu zálohy Hájka. Svůj úkol splnil i když vlastně ve druhém poločase nevydržel se svými silami a byl vystřídán Kolským. Dobře do této doby držel Bicana, kterému dělal neustále po hřišti společníka. »Znovuzrozeným novicem«, byl Vejvoda. Po své nemoci však není stále ve své bývalé formě. Rozhodl však o utkání třetí brankou a tak se Spartě vlastně také vyplatil.
  
Počátek zápasu patří Spartě

   První útoky sice patřily Slavii, ale první příležitost k zákroku má v 8. min. Kabíček, když se musel vrhnouti Zmatlíkovi k nohám, aby zabránil jisté brance. Ve 12. min. unikl Říha, přehrál na volného Kokšteina, který pomalou ranou vedle bezmocně ležícího Kabíčka střílí prvou branku Sparty. V 15. min. Bican z několika kroků vstřelil vedle. O minutu později prázdnou branku přestřelil Zmatlík. V této době Sparta zle tísní Slavii a také obecenstvo vidí nejhezčí momenty zápasu, kdy ještě horkem nevyčerpaní hráči vkládají do hry veškeré svoje umění.
  
Ve druhé čtvrthodině lepší Slavia

   Ve 20. min. Slavia vyrovnala Vycpálkem po chybě Zástěry. O dvě minuty později měla Sparta smůlu. Lehký míč Kolského se odrazil od tyče. Kokstein doběhl, ale vstřelil přes prázdnou branku vedle. Ve 27. min. Cejp z pěkného přihrání Vejvody přes padajícího Kabíčka dociluje druhého úspěchu rudých. Konec prvního poločasu patří opět Spartě. Ve 40. min. Hanke z prázdné branky vyráží míč.
  
Druhá půle je Sparty

   Slavii se sice ihned v 1. min. podařilo Bicanem vyrovnat z ideální přihrávky Kopeckého, ale to byl také veškerý střelný prach, co červenobílí měli v zásobě. Sparta nedeprimována, se vložila do hry a je zcela pánem na hřišti. V 16. min. opět Kocourek v poslední vteřině zachraňuje na brankové čáře. Jedinou příležitost měla Slavia ještě v 16. min., kdy samotný Bican střílí do Horáka a odražený míč dovede vstřelit Vycpálek jen do břevna. V této minutě si vyměňuje Bradáč místo s Vycpálkem, ale změna nepřináší Slavii úspěchu.
  
Závěr rozhodl

   Poslední čtvrhodinu je Sparta v drtivé převaze, branka visí ve vzduchu. Ve 32. min. Říhova hlava končí na tyči Kabíčkovy branky. Konečně se Sparta ujímá vedení ve 38. min. Vejvodou po chybě obrany. O minutu později Zmatlík přímo z rohu falšovanou ranou zpečetil porážku Slavie čtvrtou brankou. Sérií tří ran na branku Slavie, z nichž poslední jde vedle, končí se zápas.
  
Hanke a Kolský nejlepší

   Opravdu velmi příjemně překvapili shodou okolností, oba leví u Sparty. Oba podali vskutku mezinárodní výkon. Zatím co první nejen velmi dobře střežil nebezpečné křídlo Kokšteina, ale ještě stačil se svými silami vypomáhati přetížené obraně, stačil Kolský úplně sám na celou pravou stranu útoku červenobílých a k tomu jest konec zápasu hrál za vyčerpaného Hájka ve středu zálohy, neustále tlače svůj útok kupředu.
  
Jak hráli ostatní?

   U vítězů ukázal zlepšený výkon brankář Horák, v obraně Senecký zastínil Zástěru. Koubek v záloze se příliš brzy vyčerpal, zrovna tak jako Hájek. Ve vyrovnané útočné řadě zahrála dobře dvojice Říha— Cejp, Kokštein měl dobré úniky jen z počátku a na konci. Poražení měli průměrného Kabíčka v brance, slabou obranu. Nejlepší řadou byla neúnavná záloha. V útoku vedeném dobře Bicanem, byla lepší levá strana.
  
Sestavy a rozhodčí

   Sparta: Horák — Zástěra, Senecký — Koubek, Hájek, Kolský — Kokstein, Říha, Cejp, Vejvoda, Zmatlík.
   Slavia: Kabíček — Kocourek, Říha — Trojan, Hampejz, Hanke — Holman, Vycpálek, Bican, Kopecký, Bradáč.
   Před poměrně slabší návštěvou 25.000 diváků řídil objektivně Heřmanský z Brna.

Rozhodčí: Heřmanský (Brno)

Diváci: 25.000

Trenér: Emil Seifert

Poznámky:

(Rudé právo, 3. července 1946 // Rudé právo, 4. července 1946)



Slavia - SK Kladno
3 : 1 (1 : 1)

Datum: 10. července 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: Středočeský pohár, 6. kolo

Sestavy:

Slavia: Finek - Kocourek, Říha - Trojan, Hampejz, Fledr - Vycpálek, Hemele, Bican, Bradáč, Žďárský
Kladno: Biskup - Carvan, Moravec - Sklenička, V. Rašplička, Möstl - Mrázek, Rieger, F. Rašplička, Seidl, Sršeň

Branky: 24. Seidl 0:1, 27. Trojan 1:1, 72. Žďárský 2:1, 77. Bican 3:1

Průběh: Pohárové utkání hrané na Spartě bylo hluboko pod úrovní. Obě mužstva hrála football, který byl utrpením pro 4.000 diváků, kteří věřili, že uvidí boj, ale byli nemile zklamáni. Hosté jsou ligovým mužstvem pouze podle jména. Slavia pak se nijak nenamáhala a v treningovém tempu »utrpěla« vítězství.
   Slabému rozhodčímu Kubychtovi, který svým výkonem zapadl do rámce utkání se musžtva představila v sestavách: Slavia: Finek - Kocourek, Říha - Trojan, Hampejz, Fledr - Vycpálek, Hemele, Bican, Bradáč, Žďárský. Kladno: Biskup - Carvan, Moravec - Sklenička, V. Rašplička, Möstl - Mrázek, Rieger, F. Rašplička, Seidl a Sršeň. Kladno získalo vedení ve 24. min. Seidlem z přihrání Mrázka. Za 3 minuty Trojan ranou z dálky vyrovnal. Ve 36. min. vstřelil Bican branku, ale rozhodčí přehlédl. Po přestávce ve 27. min. Hemele centroval z křídla a Žďárský hlavou získal Slavii vedení. Ve 32. min. zmatku obránců využil Bican a vstřelil poslední branku zápasu.

Rozhodčí: Kubychta

Diváci: 4.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 10. července 1946 // Rudé právo, 11. července 1946)



AC Sparta Praha - Slavia
5 : 0 (2 : 0)

Datum: 17. července 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1945/46, finále, odveta

Sestavy:

Sparta: Horák, Senecký, Zástěra, Koubek, Bláha, Ludl, Kokštein, Cejp, Hájek, Říha, Vejvoda
Slavia: Finek, Kocourek, Říha, Trojan, Hampejz, Hanke, Holman, Hemele, Vycpálek, Kopecký, Bradáč

Branky: 8. Hájek 1:0, 30. Cejp 2:0, ?. Vejvoda 3:0, 86. Hájek 4:0, 87. Cejp 5:0 (???)

Průběh:

  Středeční druhý finálový zápas našich letenských »S« se vydařil po všech stránkách. Pěkné počasí přivábilo opět na stadion Sparty pěknou návštěvu, kdy mezi čestnými hosty nechyběl ani ministr zahraničí Jan Masaryk, předseda Ústavodárného národního shromáždění A. Zápotocký, jugoslávský velvyslanec dr Černej a j. Zápas sám, zejména v prvním poločase byl opravdovým požitkem. Rudí zvítězili rozdílem pěti branek, což se jim již hezkou řádku let nepodařilo, i když v poli jim byla Slavia rovnocenným soupeřem. Utkání rozhodly obrany. Sparťanská v čele s výborným Horákem byla o třídu lepší obrany slavistické. Také útok rudých si vedl, zejména před brankou, rozhodněji než stejná měkká řada Slavie, jejímž útočníkům se smůla úplně na kopačky lepila. První nešťastná branka ihned na počátku utkání nijak chuti ke hře Slavistům nepřidala. Nicméně výkon Sparty zasluhuje uznání a snese tu nejpřísnější kritiku. Tak tedy titul získaný roku 1943 Sparta obhájila.
   Slavia bez Bicana byla jako tělo bez duše. Zejména pak útok. Je pravda, míč šel chvílemi od nohy k noze, ale co to bylo vše platné, útočníci došli až k obraně a dál se nedostali. Překonat pak skvělého Horáka ranou z dálky, to ve středečním zápase byla věc nemožná. Útok se tedy neprosadil a tím měla tedy Sparta z polovice vyhráno.
   Nepřekonatelný Horák spolu s obrannou dvojicí Senecký — Zástěra si svým výkonem opravdu po zásluze zachovali čisté konto na brankovém ukazovateli. Zejména Senecký svoji klidnou taktickou hrou a do formy přicházející Horák patřili k nejlepším na hřišti.   Hampejz nejlepší záložník na hřišti. To bylo jistě všeobecné mínění návštěvníků. Ačkoliv mu oba spoluhráči, tedy tentokráte chvílemi i Hanke hodně vynechávali, přesto jeho výkon zasluhuje obdiv. Ze sparťanských záložníků byl nejlepší Koubek, ač i Ludl na nezvyklém místě podal dobrý výkon. Uzdravený Bláha nic nezkazil.
   Útok Sparty byl rozhodnější a také průbojnější stejné řady Slavie. Žádné dlouhé zbytečné drženi míče, útočnici si rychle přihrávali a využívali rychlých a vtipných křídel, která rychle přenášela míč před branku červenobílých, kde střelbu obstarávali Hájek s Cejpem. Říha byla pak ze všech pěti tentokráte nejlepší. Opět to byl ten starý Říha z dob své největší slávy. S Vejvodou vytvořil dvojici, která byla k neudržení.
   Útok Slavie kouzla zbavený — vlastně lépe řečeno střeleckého umění. Vycpálek sice dobře v poli svůj útok vedl, ale před brankou, jakoby útočníci měli zakázáno střílet. Kopecký se dřel, ale sám nestačil. Bradáč, jediný střelec červenobílých byl tentokráte střežen Seneckým a tak si moc nezakopal. Nejslabší z této řady byl Hemele, který vlastně jen doplňoval počet na pět. Odřízl tak snaživého Holmana na pravém křídle. Laciná první branka padla již v 8. min., kdy Vejvoda pěkně centroval, Finek měl zakrytý rozhled a Hájek pěkný míč jen usměrnil hlavou do sítě. Útoky obou mužstev se rychle střídají. Zatím co slavistické jsou sice technicky propracované, ale bezdůrazné, Sparťané zejména svou levou stranou zle ohrožují Finkovu branku. V 9. min. Vejvodův trestný kop se odráží od tyče. V 18. min. pěkná hlavička Kopeckého jde těsně vedle. Ve druhé čtvrthodince Slavia přidala ale má smůlu. Několik nebezpečných situací skorem v samotné Horákově brance, ale míč do sítě rudých, dopravit červenobílí nedovedou. Naopak ve 30. min. Cejp vydřel v trestném území míč a pod padajícího Finka nezadržitelně vstřelil druhou branku Sparty. To je vzpruhou pro Spartu, které patří celý konec prvního poločasu. Finek ve 34. min. musí robinsonádou Vejvodovi pod nohy, aby zabránil jisté brance. Ve 38. min. Holmanův nebezpečný »šourák« Jde těsně vedle.
   Ihned po přestávce na 3:0 Sparta zvýšila svůj náskok, když Koubek od centroval, Kocourek i Trojan nechali volného Vejvodu, který lehce vstřelil třetí úspěch rudých. V 15. min. Horák vyrazil skorem jistou branku Holmanovu (nebylo to již za brankovou čarou?) V 18. min. Holman nastřelil břevno. Slavia se sice v této době zlepšila, svého soupeře tísnila v obraně, ale branky nedocílila. V 19. min. Bradáč za sražení Hemeleho střílí 10 m kop, ale Horák zachraňuje. Od tohoto okamžiku Slavia odpadla a Finek má plné ruce práce. Ve 32. min. Hanke vykopává z prázdné branky střelu Cejpovu. V 38. min. Kokštein nedovede ze 2 m překonati Finka. O dvě minuty později sklízí potlesk hlediště Horák, za bezvadně chycenou hlavičku Vycpálkovu.
   V závěru — je na hřišti jen Sparta úplně usazena před brankou červenobílých. Dociluje ještě dvou branek. Ve 41. min. Hájek z prohození Říhy podle vybíhajícího Finka upravuje na 4:0 a o minutu později Říha předkládá krásný lehký míč Cejpovi, který přímo z rány nádhernou ostrou ranou do rohu branky zakončuje na 5:0.
   Sestavy a rozhodčí:
  Sparta. Horák, Senecký, Zástěra, Koubek, Bláha, Ludl, Kokštein, Cejp, Hájek, Říha, Vejvoda.
   Slavia: Finek, Kocourek, Říha, Trojan, Hampejz, Hanke, Holman, Hemele, Vycpálek, Kopecký, Bradáč.
   Rozhodčí Jirák řídil utkáni opravdu velmi dobře a ukázal tak svým kolegům, že je možné, aby i naše derby se dohrálo fair způsobem.

Rozhodčí: Jirák

Diváci: 35.000

Trenér: Emil Seifert

Poznámky: Poslední derby brankáře Finka.

(Rudé právo, 16. července 1946 // Rudé právo, 17. července 1946 // Rudé právo, 18. července 1946)



Slavia - SK Slezská Ostrava
3 : 4 (0 : 3)

Datum: 20. července 1946, Praha

Utkání: Český pohár, 2. kolo

Sestavy:

Slavia: Finek - Ipser, Hampejz, Trojan, Hanke, Bican, Žďárský, Hemele (???)
Sl. Ostrava: Schäffer - Bouzek, Křižák, Pščolka, Šajer, Reček, Šlapák, Hramec, Marynčák (???)

Branky: 15. Pščolka 0:1, ?. Bouzek 0:2, 39. Hramec 0:3, 46. Ipser 1:3, 68. Žďárský 2:3, 72. Šlapák 2:4, 75. Hemele 3:4 (???)

Průběh: Tak pomalu nás již nebudou ani ty porážky červenobílých překvapovat. Po dvojitém přídělu od Sparty prohrála v sobotu Slavia ve II. kole Českého poháru se Sl. Ostravou zcela zaslouženě a propásla tak příležitost ve finálových bojích oplatiti Spartě nedávné porážky. Avšak kdoví, proč to není při dnešní formě rudých takhle lepší?
   Mužstvo pěticípé hvězdy nastoupilo opět bez Bicana, ve středu útoku s Ipserem z Chrudimě, který skončil ke konci zápasu po průměrném výkonu, na levém křídle. Ani jeho spoluhráči v útoku přes neustálé měnění sestavy neuspokojili. Tato řada byla nejslabší z mužstva. V záloze dřel po celý zápas Hampejz, Trojan se zlepšil až ke konci, Hanke jde dolů. Obrana střídala dobré momenty se slabšími. Finek uspokojil.
   Hosté měli velmi dobře sehrané útočné trio Bouzek-Křižák-Pščolka, které zvláště v prvním poločase jak technicky, tak střelecky bylo na výši. V záloze podali velmi dobrý výkon Šajer s Rečkem, v obraně starý Marynčák úplně zastínil Indráčka. Schäffer v brance jistý.
   V prvním poločase měli hosté daleko více ze hry a svoji převahu vyjádřili také třemi brankami. V 15. min. Pščolka z náhlého útoku vstřelil první branku, ke které Bouzek skvostnou ranou přímo z podání Hramece připojil druhou. Ve 39. min. Hramec po akci Bouzka zvýšil do poločasu na 3:0 pro Sl. Ostravu. Po změně stran Slavia přidala a měla znatelnou převahu. Již v 1. min. Ipser hlavou vstřelil první úspěch Slavie. Ve 23. min. Žďárský ze shluku upravil na 3:2. Zdálo se, že Slavia vyrovná, ale ve 27. min. Šlapák po serii ran na Finkovu branku vstřelil čtvrtý úspěch hostí. Ve 30. min. Hemele zakončil score na 4:3 pro Ostravu. Před 4000 diváky řídil Vlček.

Rozhodčí: Vlček

Diváci: 4.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 21. července 1946)



SK Meteor Praha VIII - Slavia
3: 5 (0 : 2)

Datum: 3. srpna 1946, Praha, Libeň, hřiště Meteoru

Utkání: přátelské

Sestavy:

Meteor: Rohlíček, Richter, Lemberk (???)
Slavia: Vlk, Ipser, Hemele (???)

Branky: Rohlíček, Richter, Lemberk - Vlk 3, Ipser, Hemele

Průběh: ? (???)

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky: Slavia nastoupila v kombinované sestavě s B mužstvem.

(Rudé právo, 4. srpna 1946)



SK Nusle - Slavia
1 : 4 (0 : 3)

Datum: 20. července 1946, Praha, hřiště na Bělce

Utkání: přátelské

Sestavy:

Nusle: Váchal - Lukeš, Honík, Plíva, Vohanka, Mikeš, Müller (???)
Slavia: Kabíček - Kopecký, Hemele, Ipser, Holman, Trojan (???)

Branky: 15. Kopecký 0:1, 30. Hemele 0:2, 42. Hemele 0:3, 63. Ipser 0:4, 66. Müller 1:4

Průběh: V přátelském utkání dobré úrovně na Bělce se obě mužstva připravovala na mistrovství. Červenobílí s nevelkým úspěchem representovali ligovou kopanou, ale byli zaslouženě lepší svého obětavého soupeře, který si dovedl však chvílemi vynutiti nad Slavií mírnou převahu. Jinak přítomných 2000 diváků vidělo většinou pěkné útoky na branku Nuslí. Zejména ve druhé půlhodince prvního poločasu měla Slavia znatelnou převahu. Po změně stran se hra přiostřila a pozybla na pravém sportovním požitku. Právě v těchto chvílích domácí byli Slavii nebezpečným soupeřem. Červenobílí měli dobrého Kabíčka v brance, Kocourka v obraně; v slabé záloze si dobře vedl Trojan. Útok těžil v prvém poločase z akcí dvojice Ipser-Hemele, zatím co po změně stran byli nejlepší Kopecký s Holmanem. U domácích hájil branku s úspěchem Váchal, uspokojili oba obránci Lukeš s Honíkem, ve středu zálohy Plíva a v útoku dvojice Vohanka-Mikeš.
   V prvém poločase vstřelila Slavia tři branky, a to v 15. minutě Kopeckým, ve 30. a ve 42. min. Hemelem. Po změně stran v 18. min. Ipser hlavou z centru Hemeleho zvýšil na 4:0. O tři minuty později Müller vstřelil jedinou branku Nuslí. Řídil Culek.

Rozhodčí: Culek

Diváci: 2.000

Trenér: ? (???)

Poznámky: Utkání se mělo hrát již v úterý, 13. srpna, ale pro nepříznivé počasí bylo odloženo.

(www.vysehradskej.cz // Rudé právo, 21. srpna 1946)



Slavia - SK Slezská Ostrava
1 : 1 (0 : 1)

Datum: 24. srpna 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1946/47, 1. kolo

Sestavy:

Slavia: Kabíček, Kocourek, Trojan, Hampejz, Hanke, Holman, Hemele, Ipser, Kopecký, Vlk
Sl. Ostrava: Schäffer, Foldyna, Marynčák, Reček, Radimec, Indráček, Meisner, Bouzek, Křižák, Pščolka, Blačinský

Branky: 18. Křižák 0:1, 76. Hemele 1:1

Průběh: Dnešní mužstvo Slavie není zdaleka to, co ještě před rokem dovedlo lehce Spartu poraziti. Dnes to Slavii prostě nejde a tak byla tato nakonec ráda, že v zahajovacím zapase se Slez. Ostravou neprohrála. V sobotní sestavě bez Bicana, Bradáče a Vycpálka ztratí červenobílí ještě hodně bodů. Hosté měli k vítězství hodně blízko, jeden bod si zbytečně ztratili sami tím, že po pěkném výkonu v I. poločase polevili a po vedoucí brance nedovedli vstřeliti druhou, která by o utkání bývala rozhodla. Když koncem utkání Slavia po velkém náporu vyrovnala a ještě se snažila strhnouti vítězství na svoji stranu, byli zase Ostravští rádi, že udrželi nerozhodně. Celkem obě mužstva předvedla matný výkon.
   Slavia měla z obranné trojice nejlepšího taktického obránce Kocourka velmi slabou zálohu, kde »hořel« opět Hampejz. V útočné řadě se uplatnil starý nezmar Kopecký a též výkon Hemeleho zasluhuje uznání. Zklamal Ipser ve středu útoku, který dohrál na spojce.
   Slezská Ostrava měla spolehlivého Schäffera v brance, vyrovnanou dobrou obranu, v záloze dobře hrál Reček, ale nevydržel, v útoku bylo nebezpečné vnitřní trio Bouzek-Křižák-Pščolka — poslední dobře střílel. Vedení se ujali hosté v 18. minutě Křižákem po chybě obrany. Podnikají dále nebezpečné útoky, takže obrana červenobílých má stále plno práce. Ve 30. min. Kabíček kryje krásnou ránu Psčolky. V 35. min. měla Slavia dvě vyložené příležitosti, ale útočníci nedovedli jich využit. Ve druhém poločasu v 15. min. Hemele sám před brankou, ale vstřelil do brankáře. O dvě minuty později Kocourek vyráží z prázdné branky jistou branku. V mohutném náporu se podařilo červenobílým v 31. minutě Hemelem vyrovnat.
   Slavia: Kabíček, Kocourek, Trojan, Hampejz, Hanke, Holman, Hemele, Ipser, Kopecký, Vlk.
   Slezská Ostrava: Schäffer, Foldyna, Marynčák, Reček, Radimec, Indráček, Meisner, Bouzek, Křižák, Pščolka, Blačinský.
   Před 7000 diváku řídil Lakota, který pomáhal Slavii.

Rozhodčí: Lakota

Diváci: 7.000 (8.000)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 25. srpna 1946 // Rudé právo, 27. srpna 1946)



SK Olomouc ASO - Slavia
2 : 4 (1 : 1)

Datum: 1. září 1946, Olomouc

Utkání: 1. liga 1946/47, 2. kolo

Sestavy:

Olomouc: Slaný, Kocík (???)
Slavia: Kabíček - Kocourek, Říha - Trojan, Hampejz, Hanke - Sanhaus, Bradáč, Vycpálek, Kopecký, Hemele

Branky: Slaný, Kocík - Kopecký 2, Hemele 2

Průběh: Domácí měli velkou příležitost k získání bodů, ale střeleckou nepohotovostí se připravili o lepší výsledek. Slavia vstřelila šťastně třetí branku a tím rozhodla utkání ve svůj prospěch.

Rozhodčí: Kejř

Diváci: 12.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 30. srpna 1946 // Rudé právo, 3. září 1946 // ???)



Slavia - SK Rapid Wien
0 : 0

Datum: 4. září 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: přátelské

Sestavy:

Slavia: Kabíček, Luka, Kocourek, Trojan, Hampejz, Hanke, Sauhans, Hemele (Vycpálek), Bican, Kopecký, Žďárský (Bradáč)
Rapid: Musil, Happrl, Smutný, Gernhardt, Merekl, Golobitz, Fitz, Körner, Hark, Binder, Kaspierek

Průběh: Po více jak šesti letech utkali se spolu dva staří soupeři, zástupci bývalé středoevropské kopané. Ve středečním utkání sice úroveň utkání nedosahovala té nejlepší středoevropské, ale utkání se líbilo — jen měly ještě padat branky. Oba útoky měly sice příležitostí více než dost, ale nebyli střelci, kteří by i z jistých posic branku vstřelili. Souboj Bican—Binder skončil také nerozhodně. Zatím co náš representant znamenal rozhodně pro útok červenobílých opět přínos a byl v poli nejméně o třídu lepší Bindera, zastínil Vídeňák Bicana střelecky. Jeho několik skvělých ran na branku nám ukázalo, že tento bývalý nejlepší rakouský střelec ze svého střeleckého umění nic nezapomněl. V poli byl ovšem slabý.
   Začátek zápasu patřil Slavii, ale po první čtvrthodince se hosté pěkné rozehráli a dík své levé straně útoku nebezpečně Slavii sevřeli. V 19. min. nastřelil Binder z trestného kopu tyč a ve 30. min. Fitzova rána skončila také na tyči. Co šlo na branku schytal výborný Kabíček, v poli shodně zachránil Kocourek, zatím co opět nastoupivší Luka není ještě rozehrán. Ze zálohy dřel Trojan. V útoku jedině dvojice Bican-Kopecký se zmohla na pěknou akci... Sauhans do mužstva rozhodně nepatří.
   Ve druhém poločase nastoupil za slabého Žďárského Vycpálek, který ve 20. min. přešel na spojku a podprůměrného Hemeleho vystřídal Bradáč. Červenobílí měli celý poločas úplně ve své moci, ale i místy dobře založené akce nekončily nikdy pěknou střelou, takže Slavia se musila spokojiti s nerozhodným výsledkem. V této době úspěšně bránila vídeňská obranná trojice Musil-Happrl-Smutny, v záloze s přehledem a takticky hráli střední Merkel a rychlý Gernhardt, v útoku měli dobré momenty střední Hark a na levém křídle hbitý Kaspierek. V 15. min. tohoto druhého poločasu Happerl si srazil míč na tyč vlastní branky, o 2 minuty později Hark z několika kroků úniku střelil přes. Ve 28. min. Bradáč střílel do prázdné branky, ale noha obránce Smutnyho v posledním okamžiku zachránila. Ve 40. min. Hark z dálky vstřelil na tyč. Poslední příležitost měla Slavia ve 43. min., ale Bradáč z několika kroků vstřelil vedle.
   Rapid Vídeň: Musil, Happrl, Smutný, Gernhardt, Merekl, Golobitz, Fitz, Körner, Hark, Binder, Kaspierek.
   Slavia: Kabíček, Luka, Kocourek, Trojan, Hampejz, Hanke, Sauhans, Hemele (Vycpálek), Bican, Kopecký, Žďárský (Bradáč). Před 25.000 diváků řídil Trojan.

Rozhodčí: Trojan

Diváci: 25.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 4. září 1946 // Rudé právo, 5. září 1946)



Slavia - SK Viktoria Plzeň
3 : 4 (2 : 1)

Datum: 8. září 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1946/47, 3. kolo

Sestavy:

Slavia: Bican, Bradáč, Trojan, Kocourek, Kopecký
Plzeň: Štekl, Šamberger, Perk, Kareš, Bešťák, Sloup II, Svoboda

Branky: 16. Bican 1:0, 17. Bican 2:0, 39. Perk 2:1, 47. Štekl 2:2, 52. Šamberger 2:3, 73. Kareš 2:4, 89. Bradáč 3:4

Průběh: Po veliké porážce Viktorie od Sparty snad nikdo nevěřil před zápasem ve vítězství hostí. A ani během prvního poločasu, kdy červenobílí přes pěknou převahu vedli jednobrankovým náskokem, to na vítězství Viktorie nevypadalo. Po přestávce však přišel obrat. Plzeňáci přidali a Slavia, která je zřejmě podceňovala, se musela sklonit před jejich nadšením. Nic platný nebyl již finiš, ve kterém hosté zdržovali nesportovně hru, jak se jen dalo. Nejlepšími hráči na hřišti byli: obránce Viktorie Bešťák a střední záložník Sloup II, kteří vlastně Slavii porazili. Dobře hrál v záloze Svoboda a v útoku obě křídla Perk a Štekl i na levé spoji Šamberger. Kareš zahodil co se dalo. Slavia po prvé letos v kompletní sestavě měla oporu v Kocourkovi v obraně, Trojanovi v záloze a z počátku zápasu ve dvojici Kopecký-Bican. Ve druhé půli se útok neprosadil. Slavia vedla již 2:0 brankami Bicana v 16. a v 17. minutě do poločasu. Perk snížil v 39. minutě na 2:1. Po přestávce ve 2. minutě Štekl vyrovnal, v 7. minutě Šamberger a v 28. minutě Kareš získali Viktorii vedení 4:2. Bradáč ve 44. minutě zakončil na 4:3. Řídil Vojta před osmi tisíci diváky.

Rozhodčí: Vojta

Diváci: 8.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 6. září 1946 // Rudé právo, 7. září 1946 // Rudé právo, 10. září 1946)



SK Baťa Zlín - Slavia
3 : 5 (2 : 3)

Datum: 22. září 1946, Zlín

Utkání: 1. liga 1946/47, 4. kolo

Sestavy:

Zlín: Janík, Tichý, Bartonec (???)
Slavia: Bican, Hemele, Holman (???)

Branky: Janík, Tichý, Bartonec - Bican 2, Hemele 2, Holman (???)

Průběh: Utání nemělo valnou úroveň.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 24. září 1946)



Slavia - ŠK Jednota Košice
6 : 4 (3 : 1)

Datum: 5. října 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1946/47, 5. kolo

Sestavy:

Slavia: Kabíček, Říha, Kocourek, Bradáč, Buchta, Hanke, Holman, Hemele, Bican, Pajkrt, Žďárský
Košice: Tarhaj, Kainc, Pastor, Kertes, Zibrini, Klimek, Turek, Štrba, Císař, Kuchar, Danko

Branky: 25. Císař 0:1, 40. Hemele (Pastor vlastní ?) 1:1, 43. Hemele 2:1, 45. Holman 3:1, 51. Turek 3:2, 65. Bican z pen. 4:2, 68. Kertes 4:3, 76. Pajkrt 5:3, 87. Bican 6:3, 89. Turek 6:4 (???)

Průběh: Za neustálého deště, na blátivém terénu získala posílená Slavia sice dva body, ale hrou nijak nenadchla — naopak, častý potlesk hlediště patřil většinou slovenskému mistru, který chvílemi předváděl velmi pěknou rychlou kombinační hru. Jen střelba Slovákům chyběla a ta jim také utkáni prohrála. Slavii k vítězství stačila jen pětiminutová ofensiva koncem prvého poločasu, která jí vynesla tři branky, které rozhodly o vítězi. Před utkáním s Rakouskem pak »svazoví pozorovatelé« učinili jistě dobrý objev — v košických křídlech, Turkovi a Dankovi, kteří patřili k nejlepším hráčům na hřišti.
   Přes několik příležitosti k dosáhnutí branek na obou stranách a za převahy hostí se ujala Jednota vedení ve 25. min. Císařem. Slavia vyrovnala ve 40. min., když střelu Hemeleho si srazil Pastor do vlastní branky. Ve 43. min. Hemele z náhlého útoku vstřelil druhou branku, ke které ve 45. min. Holman z centru Žďárského připojil třetí. Ve druhém poločase se sice Slavia zlepšila, ale přesto obě strany dosáhly stejně branek. V 6. min. Turek z nádherného úniku snížil na 3:2. Ve 20. min. Bican ve vyloženě trestném území byl sražen Pastorem a z 10m kopu sám upravuje na 4:2 Ve 23. min. Kertes prováděl trestný kop. Kabíček měl zakrytý rozhled a míč skončil v síti — 4:3. V 31. min. Pajkrt z úniku dosahuje pátý a ve 42. min. Bican z přihrání Holmana šestý úspěch červenobílých. Minutu před koncem opět Turek zakončuje na 6:4.
   Vítězná Slavia měla dobrého brankáře Kabíčka, z obránců Kocourek lepší Říhy. V záloze se plně uplatnil jen Bradáč. — Buchta mimo tvrdost zatím nic neukázal.
   Útočná řada byla opět nejslabší řadou mužstva. Pravá strana zde byla lepší levé. Zda posily se Slavii vyplatily, se ukáže až na lepším terénu.
   Tam, kde Slavia měla slabinu, byla Jednota na výši — v útočné řadě. Zejména obě křídla, Turek a Danko, si vedla více jak dobře. V záloze Klimek na nezvyklém místě nejlepší, ač Kertes i Zibrini byli na výši. Obrana slabší.
   Před 12.000 diváky řídil dobře Vlasák.

Rozhodčí: Vlasák

Diváci: 12.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 4. října 1946 // Rudé právo, 5. října 1946)



Bohemians AFK Vršovice - Slavia
1 : 8 (1 : 2)

Datum: 13. října 1946, Praha, Vršovice, Dannerův stadion

Utkání: 1. liga 1946/47, 6. kolo

Sestavy:

Bohemians: Leština - Plánický, Müller, Pešek, Liška, Panec, Havlíčedk, Jíra (???)
Slavia: Bican, Bradáč, Buchta, Hemele, Žďárský, Kocourek, Holman, Pajkrt (???)

Branky: 5. Bican 0:1, 8. Plánický 1:1, 42. Bican 1:2, 51. Holman 1:3, 61. Bican z pen. 1:4, 68. Bican 1:5, 75. Bradáč 1:6, 77. Hemele 1:7, 89. Pajkrt 1:8

Průběh: Ten, kdo viděl nedělní vysoké vítězství Slavie nad Bohemians, si jistě musel zavzpomínati na Slavii z minulého podzimu. Ano, teprve v nedělním utkání to byla ta ještě loňská výborná Slavia s vynikajícím Bicanem ve středu útoku. Však těch pět branek, jedna lepší druhé, co vstřelil, mluví za vše. Ale i jako celek hráli červenobílí bezvadně. Žádné dlouhé otálení s míčem, rychlé přihrávky a nakonec pěkná tvrdá rána.
   První poločas na tak katastrofální porážku domácích nevypadal. Slavia sice pěkně začala, ujala se vedení, ale Bohemians útoky červenobílých opláceli stejně nebezpečnými protiútoky a též se jim podařilo vyrovnati. Přesto získala Slavia do poločasu vedení. Po změně stran pak bylo na hřišti jen mužstvo jedno — Slavia. Záloha domácích odpadla, rozklížený útok s Provalilem na křídle míč také neudržel a tak přetížená náhradní obrana musela celkem šestkrát kapitulovati před s chutí hrající a dobře střílející útočnou řadou Slavie, která neměla téměř slabin. Ze spolehlivé obranné trojicen nejlepší Kocourek, bez chyb hrající záloha podala veliký výkon ve druhém poločase a v útoku snad jedině Žďárský měl slabší okamžiky.
   Bohemians nastoupili opět bez Vedrala a Urbana a též bez ohlašovaného Průchy. Leština přes osm obdržených branek jich stejný počet zachránil, v obraně tvrdý Panec lepší Havlíčka, v záloze jen Jíra z počátku uspokojil, zatím co útok se v prvním poločase prosazoval akcemi Plánického a Müllera! Z křídel Pešek lepší Lišky. Posily obou klubů se tedy vydařily. Jak Buchta a Pajkrt u Slavie, tak Müller u domácích patřili k nejlepším.
   Branky padly v těchto minutách: v 5. min. Bican, v 8. min. Plánický vyrovnal, ale do poločasu ve 42. min. Bican upravil na 2:1. Po změně stran pak zvyšovala jen Slavia score. V 6. min. Holman. v 17. a 24. min. Bican, z toho první z přísně nařízeného pokutového kopu, ve 30. min. Bradáč nádhernou ranou z trestného kopu, ve 32. min. Hemele a ve 44. min. Pajkrt upravil na 8:1.
   Před 18.000 diváky řídil Nezbeda.

Rozhodčí: Nezbeda

Diváci: 18.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 11. října 1946 // Rudé právo, 13. října 1946 // Rudé právo, 15. října 1946)



Slavia - SK Židenice
5 : 2 (3 : 1)

Datum: 19. října 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1946/47, 7. kolo

Sestavy:

Slavia: Kabíček - Bican, Bradáč, Kocourek, Vlk, Hemele (???)
Židenice: Kopecký - Sobotka, Rulc, Vaněk (???)

Branky: 16. Hemele 1:0, 20. Bican 2:0, 22. Sobotka 2:1, 45. Bican 3:1, 61. Sobotka 3:2, 77. Bradáč 4:2, 80. Vlk 5:2

Průběh: Ten, kdo přišel, zmlsán nedělním výkonem červenobílých, shlédnouti sobotní ligový zápas Slavia—Židenice, byl zklamán. Ne výkonem hostí, kteří si zasloužili rozhodně lepší výsledek, ale výkonem Slavie, která přesto, že zvítězila o tři branky, neuspokojila.
   Hosté neměli do nerozhodného výsledku daleko. Ještě ve 30. minutě druhého poločasu byl stav utkání jen 3:2 pro Slavii a Židenice byly neustále v útoku. Obrana Slavie »hořela« a vyrovnávací branka visela přímo ve vzduchu. Trestný kop Bradáčův však, zbytečně Kopeckým puštěný, rozhodl o utkání.
   V prvním poločase měla obě mužstva celkem stejně ze hry. Slavii patřil začátek, hostům závěr. Score zahájil v 16. minutě Hemele. Ve 20. min. Bican z akce Vlka zvýšil na 2:0. O dvě minuty později Sobotka krásnou ranou snížil na 2:1, ale v poslední minutě prvého poločasu Bican (z offside?) upravil na 3:1. Po změně stran Židenice v mocném nástupu snížily v 16. min. na 3:2. když Vaňkův trestný kop se odrazil od břevna a Sobotka hlavou pohotově vsítil do sítě. Ve 32. min. Bradáčův trestný kop skončil k překvapení Kopeckého v síti Židenic 4:2. Ve 35. minutě Vlk zakončuje na 5:2 pro Slavii.
   Z brankářů byl lepší Kabíček, Vaněk pak nejlepším obráncem na hřišti, u Slavie dobrý Kocourek. Záloha červenobílých s výborným Bradáčem lepší stejné řady Židenic. Z útoků byl nebezpečnější židenický, s dobrou levou stranou Sobotka-Rulc. — Slavistický útok si vedl dobře jen v poli. Jakmile přišel na oba židenické obránce, neexistoval. Bican byl tentokráte neustále »otravován« Vaňkem, takže si mnoho nezakopal. Uspokojili Hemele a též Vlk měl dobré momenty.
   Před 15.000 diváky řídil hodně nepřesně Vrbovec.

Rozhodčí: Vrbovec

Diváci: 15.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 18. října 1946 // Rudé právo, 19. října 1946)



Slavia - FK Austria Wien
6 : 1 (2 : 1)

Datum: 20. října 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: přátelské

Sestavy:

Slavia: Kabíček - Kocourek, Říha, Trojan, Buchta, Bradáč, Holman, Hemele, Bican, Pajkrt, Vlk
Austria: Spall - Krepetko, Melchior II., Prabst, Mikolasch, Jaksch, Melchior I., Stroh, Rirsch, Stajaspall, Neumer

Branky: 4. Pajkrt 1:0, 30. Holman 2:0, 44. Rirsch 2:1, 70. Hemele 3:1, 80. Pajkrt 4:1, 82. Pajkrt 5:1, 90. Holman 6:1

Průběh: Po několika porážkách, které utrpěly vídeňské kluby v Praze, dokázala i v neděli Austria úpadek rakouské kopané v přátelském utkání se Slavií. Již od první minuty nebylo o vítězi pochyb. Slavia pěknou kombinační hrou lehce překonávala zadní řady hostí, jejichž mužstvo se většinou jen bránilo. Střelba se však slavistům nedařila. Austria podnikala jen ojedinělé útoky, hlavně po rychlých křídlech, z nichž Neumer i pěkně střílel. Po přestávce měla Austria dokonce i první čtvrthodinku neplodnou převahu. Když pak se dostavil pověstný již slavistický finish, byla Austrie úplně bezradná a dovolila svému soupeři vstřeliti během dvaceti minut čtyři branky, a to ještě další dvě rozhodčí neuznal. Výsledek je nejen pěkným úspěchem červenobílých, ale pro nedělní mezistátní utkáni s Rakouskem nám dává dobré vyhlídky na úspěch.
   Vítězná Slavia měla tři opory, které »udělaly« výsledek. V útoku jediného střílejícího útočníka Hemeleho, jistého obránce Kocourka a dobře někdy i příliš efektně chytajícího Kabíčka. V prvním poločase se s úspěchem uplatnili v záloze Buchta s Trojanem. V útoku je velký příslib Vlk na levém křídle. Pajkrtovi chybí přihrávka, zatím co Bicanovi to už zase nejde.
   Vídeňáci měli nejlepšího hráče v levé spoji Stojaspallovi, který také znamenal jediné nebezpečí pro branku červenobílých. Z počátku hrála dobře i obě křídla. V záloze si dobře vedl Prabst, v obraně Krepetko, zatím co Spall, representační brankář Rakouska, zklamal.
   Slavia se ujala vedení ve 4. min. Pajkrtem hlavou z nahrání Trojana. Ve 30. min. Holman z centru Vlka zvýšil na 2:0. Minutu před koncem poločasu vstřelil Rirsch jediný úspěch Austrie. Ve druhém poločase vstřelili červenobílí čtyři branky, a to ve 25. min. Hemelem, ve 35. a 37. min. Pajkrtem a ve 45. min. Holmanem.

Rozhodčí: Kopřiva

Diváci: 18.000

Trenér: ? (???)

Poznámky: Bican se prý kvůli kritice své rychlosti rozhodl, že nebude góly střílet, ale pouze na ně nahrávat.

(slavia.cz)



ŠK Žilina - Slavia
1 : 4 (0 : 1)

Datum: 3. listopadu 1946, Žilina

Utkání: 1. liga 1946/47, 8. kolo

Sestavy:

Žilina: Bielek, Zachar (???)
Slavia: Bican, Hemele (???)

Branky: Bielek - Bican 3, Hemele (???)

Průběh: S malým nadějemi nastupovalo mužstvo Žiliny na vlastním hřišti proti Slavii, neboť postrádalo jednak Ulrycha a Zörgö, Zachar pak hrál jen napolo vyléčen ze svého zranění. Slavia zaslouženě zvítězila brankami Bicana a Holmana. Za domácí Bielek.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 3. listopadu 1946 // Rudé právo, 5. listopadu 1946)



Slavia - SK Kladno
3 : 2 (2 : 1)

Datum: 10. listopadu 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1946/47, 9. kolo

Sestavy:

Slavia: Kabíček - Kocourek, Říha - Trojan, Buchta, Bradáč - Holman, Hemele, Bican, Pajkrt, Vlk
Kladno: Biskup - Carvan, Sýkora - Sklenička, Zika, Mostl - Mrázek, Rieger, Peták, Seidl, Sršeň

Branky: 2. Holman 1:0, 4. Rieger 1:1, 25. Hemele 2:1, 60. Holman 3:1, 73. Mrázek 3:2

Průběh: Bylo to opravdové podzimní finále, tak jak jsme předpovídali, boj od první do poslední minuty, který dovedl plně zaujmouti přítomných 24.000 diváků. Zvláště pak první půlhodinka zápasu byla úplně vzrušující. V té době jsme viděli opravdu v Praze nejlepší kopanou, v střetnutí domácích soupeřů. Rychlé útočné akce na obou stranách se bleskurychle střídaly. Zatím co útok červenobílých hýřil sice přesnou, ale někdy často zbytečnou kombinací, dostávali se Kladeňáci před Kabíčkovou branku rychle zakládanými nebezpečnými útoky. Ve druhém poločase ovšem již mužstva tak velké tempo nevydržela. Na zajímavosti utkání se však nic nezměnilo. Naopak — teprve poslední minuty staly se vyvrcholením místy velmi tvrdého souboje dvou vážných aspirantů na letošní mistrovský titul. Slavia zaslouženým vítězstvím (mohla zvítěziti více než o branku) ujala se vedení v tabulce zatím co bojovní Kladeňáci, i když prohráli, nezklamali. Dokázali, že se s nimi musí dosud vážně počítat, jako s kandidátem mistrovského titulu.
   Utkání mělo neočekávaný začátek. Již ve 2. min. po rychlém útoku se ujala Slavia vedení hlavou Holmanovou. O dvě minuty později však kladenský Rieger vyrovnal, když nádherná jeho rána z těžkého úhlu se odrazila od tyče do sítě. V 15. min. Rieger vstřelil ukvapeně z několika kroků od Kabíčka. O dvě minuty později Biskup odvážným vrhnutím Hemelemu pod nohy zachraňuje.
   Slavia nabývá pomalu převahy a také ve 25. min. vyjadřuje tuto druhým úspěchem, který vstřelil Hemele z přihrání Pajkrta. Konec prvního poločasu patří Slavii. Po změně stran mají červenobílí opět znatelnou převahu. V 15. min. Holman hlavou z centra Pajkrta zvyšuje na 3:1, další branky visí ve vzduchu, ale kladenská obrana obětavě a s úspěchem brání. Ve 28. min. po sérii ran do břevna, Mrázek hlavou zakončuje na 3:2 pro Slavii. Ještě v poslední minutě mělo Kladno příležitost k vyrovnání, ale Rieger vstřelil trestný kop z hranice trestného území do slavistické zdi a ihned nato rozhodčí Vlček nechtěl viděti nastřelenou ruku v trestném území Slavie.
   Vítězové měli z obranné trojice nejlepšího Kocourka, v záloze se nejlépe uplatnil tentokráte Trojan. Střelecky slabý útok vedl opět Jednou s úspěchem Bican. Pravá strana útoku Holman-Hemele lepší levé.
   U poražených s úspěchem chytal Biskup, ve výborné obraně Sýkora lepší Carvana. Příjemným překvapením byl výkon Ziky ve středu zálohy. V útoku, který nás tak trochu zklamal, byl nejnebezpečnější Rieger. Dobrému Petákovi chybí přihrávka.
   Stínem utkáni byly nechutné souboje Bradáč-Mrázek, které vyvrcholily při druhé brance Kladna. Také Sklenička nehrál místy fair způsobem. Rozhodčí Vlček se snažil býti objektivní.

Rozhodčí: Vlček

Diváci: 24.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 8. listopadu 1946 // Rudé právo, 9. listopadu 1946 // Rudé právo, 10. listopadu 1946)



SK Libeň - Slavia
2 : 6 (0 : 3)

Datum: 17. listopadu 1946, Praha, Libeň, hřiště na Korábě

Utkání: 1. liga 1946/47, 10. kolo

Sestavy:

Libeň: Novák, Bureš, Halama, Marek, Cabrnoch, Zahora, Zima (???)
Slavia: Kabíček - Kocoure, Bradáč, Bican, Holman, Hemele, Vlk (???)

Branky: 1. Hemele 0:1, 37. Hemele 0:2, 42. Vlk 0:3, 56. Novák 1:3, 70. Marek 2:3, 80. Holman 2:4, 89. Bican 2:5, 90. Bican z pen. 2:6

Průběh: V prvém poločase měla Slavie mírnou převahu, po změně stran Libeň přidala a donutila hosty, aby o vítězství bojovali. Oboustranně bylo hráno dosti ostře. Vítězové měli velmi dobrou obranu, kde vynikal jak brankář Kabíček, tak i pravý obránce Kocourek, v záloze vedl si nejlépe Bradáč, v útoku byla nebezpečnou pravá strana Holman—Hemele.
   U Libně byl na výši brankář Cabrnoch, z obránců nejobětavější Zahora, v záloze poměrně nejlepší výkon podal Bureš a z útoku možno pochváliti Nováka a Halama.
   Již v 1. min. ujala se Slavie vedení Hemelem ze sóla. Ve 37 min. Hemele zvýšil na 2:0 a ve 42. min. upravil Vlk score poločasu na 3:0. Po změně stran v 11. min. vyjádřil Novák nápor Libně první brankou a ve 25. min Marek snížil dokonce náskok Slavie na 3:2. Ve 35. min. Holman však vstřelil čtvrtý goal vítězů, ve 44. min. Bican byl autorem páté branky Slavie a týž hráč těsně před koncem z pokutového kopu, nařízeného za faul, ukončil score na 6:2.

Rozhodčí: ? (???)

Diváci: ? (???)

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 19. listopadu 1946 // Rudé právo, 20. listopadu 1946)



Slavia - ŠK Bratislava
3 : 2 (1 : 2)

Datum: 24. listopadu 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1946/47, 11. kolo

Sestavy:

Slavia: Němec — Kocourek, Říha — Trojan, Buchta, Bradáč — Holman, Hemele, Bican, Pajkrt, Vlk
Bratislava: Antoš — Venglár, Hinduliak — Švantner, Vičan, Žáček — Arpáš, Kutala, Tegelhof, Šubrt, Šimanský

Branky: 30. Šubrt 0:1, 41. Tegelhof 0:2, 45. Vlk 1:2, 49. Bican 2:2, 90. Holman 3:2

Průběh: O co jsme byli ošizeni dopoledne ve Strašnicích, to nám vynahradil odpolední zápas na Spartě, ve kterém nakonec po tvrdém boji přeci červenobílí zvítězili.
   Byl to zápas dvou různých poločasů, už jak nám score nadpisu ukazuje. Slováci začali přímo skvěle. Tvrdé zadní řady nepřipustily vůbec útok Slavie k rozvinutí útočné akce, zatím co útoky celkem lehce, rychlou kombinační hrou nebezpečně a také neustále ohrožovaly branku domácích. Již v 8. min. pěkná rána Šimanského se třela o břevno do autu. Ve 28. min. z náhlého útoku vstřelil Hemele do břevna a z odraženého míče Pajkrtovu ránu stačil Hinduliak vyraziti na roh. Přes pěknou převahu se ujali hosté vedení až ve 30. min. Šubrtem, po kombinaci levé strany útoku. Ve 41. min. Tegelhof po sérii ran na branku Slavie zvýšil na 2:0. Slavia přišla ke slovu až ve 45. min., kdy snížila Hemelem z přihrání Vlka na 2:1.
   Po změně stran nastalo očekávané zlepšení domácích. Již ve 4. min. Bican z několika kroků z přihrání Hemeleho vyrovnal. S přibývajícími minutami stupňovala se i převaha červenobílých. Útok střídal útok, branka visela ve vzduchu, ale útočníci Slavie (zejména Vlk) zahazovali i ty nejvyloženější příležitosti. Konec utkáni byl, jak se na ligu sluší, úplně vzrušující. I Slováci přidali a v posledních minutách několika nebezpečnými útoky chtěli strhnouti vítězství na svou stranu. Byla to ale Slavie, která v posledních vteřinách zápasu (nebylo to již po 90. minutách hry?) vstřelila vítěznou branku Holmanem.
   Byl to jeden z nejhezčích letošních ligových zápasů, i když se místy nehrálo v rukavičkách (Bradáč, Hinduliak), hraný, dík hostům, v rychlém tempu, takže přítomných 20.000 diváků odcházelo spokojeno.
   Vítězové měli v brance pozorného Němce, v obraně Koucourek dokázal, že je dnes naším nejlepším obráncem. V záloze podal Bradáč v první půli velmi dobrý výkon, zatím co v závěru byl nejlepší z této řady Trojan. V útoku byli nejprůbojnější obě spojky Hemele a Pajkrt. I Bican, přesto, že byl dobře hlídán, se několikráte pěkně blýskl. Snaživý výkon podal i Vlk, ačkoliv střílet mohl lépe. U poražených chytal skvěle v brance Antoš. Z obránců Venglár lepší Hinduliaka. V záloze střední Vičan se specialisoval na hlídání Bicana. Žáček na levé straně zásoboval pěkně svůj útok, kde nebezpečná byla levá strana Šubrt-Šimanský. Také Arpáš s Kubalou uspokojili. Tegelhof stačil se svými silami jen první poločas.
   Rozhodčí Kopřiva měl v tvrdém zápase těžký úkol, kterého se až na posuzování času, zhostil dobře.

Rozhodčí: Kopřiva

Diváci: 20.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 26. listopadu 1946 // Rudé právo, 27. listopadu 1946 // ???)



SK Viktoria Žižkov - Slavia
2 : 8 (1 : 4)

Datum: 1. prosince 1946, Praha, Strašnice

Utkání: 1. liga 1946/47, 12. kolo

Sestavy:

Žižkov: Mádr - Kračmar, Jouza - Menclík, Randák, Mourek - Kvapil, Zuzánek, Pravda, Procházka, Vrátil
Slavia: Němec - Kocourek, Říha - Trojen, Buchta, Hanke - Holman, Hemele, Bican, Pajkrt, Vlk

Branky: 3. Vrátil 1:0, 4. Bican 1:1, 14. Bican 1:2, 17. Holman 1:3, 30. Holman 1:4, 47. Holman 1:5, 48. Holman 1:6, 60. Hemele 1:7, 75. Hemele 1:8, 78. Procházka 2:8

Průběh: Žižkovská Viktorie nedovede na Slavii zahrát. Tato stará zkušenost se projevila i v nedělním dopoledním ligovém souboji obou klubů ve Strašnicích. O výsledku utkání vlastně rozhodly útočné řady. S chutí hrající útočná pětice Slavie, dobře vedená Bicanem, dovedla se lépe přizpůsobit těžkému terénu. Na pravé straně útoku červenobílých byla k neudržení dvojice Hemele a Holman, zatím co na druhé straně Pajkrt způsobem »à la Kopecký« byl nejužitečnějším hráčem této řady. Snaživý výkon podal i Vlk na levém křídle. Stejná řada Viktorie se uplatnila jen v poli. Před brankou se útočníci předstihovali v zahazování zbytečných branek. Nejnebezpečnější zde byla obě křídla Kvapil a Vrátil. Dobře zde zahrál, i když místy velmi tvrdě, Procházka. Podprůměrný byl Pravda, zcela zklamal Zuzánek. I záložní řada Slavie byla lepší zálohy Viktorie. Opírala se o výkon Trojana a Buchty, zatím co Hanke není ve formě. U Viktorie ukazoval svým mladším spoluhráčům, jak se má kopat, starý nezmar Mourek. Průměrný výkon podal Menclík, zatím co Randák si vůbec na Bicana nekopl. Ze čtyř obránců byl nejlepší slavista Kocourek. Oba domácí obránci vynikali jen ve velmi ostré hře. Brankáři uspokojili oba. Viktorie vedla již ve 3. minutě brankou Vrátila. Ale již o minutu později Bican vyrovnal a ve 14. minutě získal Slavii vedení. Do poločasu Holman dvěma brankami v 17. a 30. minutě upravil na 4:1. Ihned po přestávce ve 2. a 3. minutě opět Holman zvýšil na 6:1. V 15. minutě Hemele vstřelil sedmý úspěch Slavie. Ve 29. minutě Bican neproměnil pokutový kop. Ve 30. minutě Hemele opět zvýšil na 8:1 a ve 33. minutě Procházka uzavřel score zápasu na 8:2 pro Slavii. Před 6000 diváky řídil slabě Kluc.

Rozhodčí: Kluc

Diváci: 6.000

Trenér: ? (???)

Poznámky:

(Rudé právo, 30. listopadu 1946 // Rudé právo, 1. prosince 1946 // Rudé právo, 3. prosince 1946
Rudé právo, 7. prosince 1946)



AC Sparta Praha - Slavia
4 : 0 (1 : 0)

Datum: 8. prosince 1946, Praha, hřiště Sparty

Utkání: 1. liga 1946/47, 13. kolo

Sestavy:

Sparta: Horák - Senecký, Zástěra - Koubek, Bláha, Ludl - Kokštein, Vejvoda, Cejp, Říha, Zmatlík
Slavia: Němec - Kocourek, Říha - Trojan, Buchta, A. Bradáč - Holman, Hemele, Bican, Pajkrt, Vlk

Branky: 21. Zmatlík 1:0, 51. Kokštein 2:0, 55. Vejvoda 3:0, 70. Zmatlík 4:0

Průběh: Je 89. min. prvního poločasu, Zmatlík se sráží s brankářem Němcem, je zraněn a odstupuje ze hry. Slavia mocně útočí a snaží se ze všech sil vyrovnati jednobrankový náskok svého soupeře. Každý v této chvíli věří, že červenobílí nejen vyrovnají, ale i zvítězí. Co však nikdo neočekával, stalo se skutkem. Hráči Sparty se pustili s chutí do hry se starým sparťanským elánem. První půlhodinku druhého poločasu Sparta předváděla úplnou exhibici a odsoudila Slavii k trapné úloze diváka.
   Bojovné utkání na velmi těžkém terénu bylo velmi rozčilující a tvrdé. V rozhodných okamžicích se však objevil muž na pravém místě, klidný rozhodčí Charouz. Slavia nezasloužila prohrát o čtyři branky, štěstí však tentokráte nestálo na její straně. Měla několik »vyložených« příležitostí, avšak nedovedla je využít a ani 10m kop neproměnila. V prvním poločase měla i místy neplodnou převahu. Avšak na druhé straně neměla na hřišti tak vyrovnané mužstvo jako její soupeř.
   Nadšený výkon rudých ve druhém poločase pak rozhodl. V té době bylo na hřišti opravdu jen mužstvo jedno — Sparta. Ludl s Říhou nepřekonatelní. Nepřeháníme ani v nejmenším, napíšeme-li, že tito dva byli strůjci vítězství rudých. Jejich výkon byl opravdu nejlepší, jaký jsme u nich v poslední době viděli. Bez chyb zahrál Horák v brance, Seneckého dobře doplňoval Zástěra. V záloze vedle skvělého Ludla se uplatnil s plným úspěchem Bláha až po změně stran. Koubek se proti posledním zápasům velmi zlepšil. V útoku vedl většinu útoků Říha. Nejlépe si rozuměl s Cejpem. Nejnebezpečnějším až do svého zraněni byl Zmatlík. Ale i poté dovedl vstřeliti branku a na další dvě pěkně nahrál, takže vlastně rozhodl utkání.
   Pravá strana Kokštein — Vejvoda se také rozehrála až ve druhém poločase. Poražení měli v mužstvu několik slabin. Němec v brance nenahradil zraněného Kabíčka. Z obranných řad byli Kocourek a Trojan oporou. Také výkon druhého obránce Říhy uspokojil, v záloze Bradáč příliš tvrdý. Nejvíce zde zklamal Buchta. Útok těžil většinou z akci Bicana. S Hemelem tvořili sehranou dvojici. Pajkrt byl se svojí drobnou prací v poli užitečný jen v 1. poločase. Mnoho si nezakopal tentokrát Holman. Vlk podal velmi slabý výkon.
   V 10. minutě jednominutovým klidem byla uctěna památka zemřelého redaktora Viléma Heinze-Henryho, zakladatele české žurnalistiky.
   Minuty a branky: V 11. minutě v poslední chvíli Senecký zachraňuje na roh. Vedení se ujala Sparta ve 21. minutě Zmatlíkem z 10m kopu za sražení Vejvody Kocourkem. Ve druhém poločase je v ofensivě Sparta. Již ve 4. minutě Říha minul prázdnou branku. Ale o dvě minuty později to rudí napravují. Zmatlík pěkně odcentroval a Kokštein zvýšil na 2:0. V 10. min. Vejvoda nečekaně ze shluku upravuje na 3:0. O minutu později za foul Seneckého na Vlka nařídil rozhodčí penaltu. Bicanův pomalý míč však Horák chytil. Ve 20. min. opět Bican se octl sám před Horákem, ale vstřelil vedle. Score zakončil ve 25. minutě Zmatlík hlavou z centru Kokšteina na 4:0 pro Spartu.

Rozhodčí: Charouz

Diváci: 40.000 (42.000, 45.000)

Trenér: Emil Seifert (Pojar ?)

Poznámky:

(Rudé právo, 5. prosince 1946 // Rudé právo, 7. prosince 1946 // Rudé právo, 8. prosince 1946
Rudé právo, 10. prosince 1946 // Sparta - Slavia, 250 zápasů // Rudé právo, 13. prosince 1946)

(???)